Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια) 129 ψήφοι 19,31%
Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου... 239 ψήφοι 35,78%
Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; 176 ψήφοι 26,35%
Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο! 124 ψήφοι 18,56%
Δεν μπορείτε να συμμετέχετε σε αυτή τη δημοσκόπηση. Σύνολο ψήφων: 668
Απάντηση

Spyros86

Spyros86's Avatar: Siemens ME45
HSDPA Member
Περιοχή: Στον κόσμο μου...
Στο Corpo Linea δούλευα πριν 3 χρόνια και μπορώ να πω ότι υπάρχει ενδιαφέρον από τις ιδιοκτήτριες για προσφορά ποιότητας στον πελάτη. Τα υπόλοιπα στους Αμπελόκηπους δεν τα ξέρω προσωπικά οπότε δεν ξέρω.

Cavaradossi

Cavaradossi's Avatar: Apple iPhone 5s
3G Member
Περιοχή: Αθήνα
ξεκινησα διαδρομο καθε μερα. τι ειναι καλυτερο για χασιμο λιπους και σφυξιμο το γρηγορο περπατημα και σε ανηφορα η το τρεξιμο?
αλλοι μου λενε πως το τρεξιμο δινει ογκο και αλλοι το γρηγορο περπατημα.ο ογκος ειναι κατι που δν θελω σε καμια περιπτωση.και επειδη ειμαι με την απορια κανω και τα 2.ξεκιναω με 10 λεπτα γρηγορο περπατημα σε ανηφορα και μετα τρεξιμο 20 λεπτα.δεν ειμαι χοντρη δεν θελω να χασω βαρος. απλα να σφιξω.κανω καλα? βαρη κτλ δεν μου αρεσουν και δεν με ενδιαφερουν θελω μονο διαδρομο.

runner

runner's Avatar: LG E975 Optimus G
3G Member
Παράθεση από Cavaradossi >
ξεκινησα διαδρομο καθε μερα. τι ειναι καλυτερο για χασιμο λιπους και σφυξιμο το γρηγορο περπατημα και σε ανηφορα η το τρεξιμο?
αλλοι μου λενε πως το τρεξιμο δινει ογκο και αλλοι το γρηγορο περπατημα.ο ογκος ειναι κατι που δν θελω σε καμια περιπτωση.και επειδη ειμαι με την απορια κανω και τα 2.ξεκιναω με 10 λεπτα γρηγορο περπατημα σε ανηφορα και μετα τρεξιμο 20 λεπτα.δεν ειμαι χοντρη δεν θελω να χασω βαρος. απλα να σφιξω.κανω καλα? βαρη κτλ δεν μου αρεσουν και δεν με ενδιαφερουν θελω μονο διαδρομο.
Το θέμα πάντα θέλει ανάλυση και μεγάλο ρόλο παίζει φυσικά η εξατομικευμένη προπόνηση ανάλογα με το άτομο και τις ανάγκες του όπως ηλικία,ύψος,βάρος,σωματότυπος,δι ατροφή,καθημερινές δραστηριότητες,επίπεδο,πόσες φορές την εβδομάδα μπορεί να κάνει προπόνηση και φυσικά προβλήματα υγείας που ΠΡΕΠΕΙ να ληφθούν υπόψιν ΑΝ υπάρχουν!Σε γενικά πλαίσια στον διάδρομο χρειάζεσαι και το αερόβιο σου (σταθερή ταχύτητα σε συγκεκριμένο ρυθμό αλλά μεγάλης σχετικά απόστασης) αλλά και το αναερόβιο σου το οποίο μπορεί να είναι είτε εναλλαγές ταχύτητας,είτε ανηφόρα είτε οτιδήποτε άλλο!Όσον αφορά την προπόνηση με βάρη....μια χαρά βοηθάνε ΚΑΙ αυτά για να χάσεις κιλά!Το γιατί και πώς βοηθάνε αν διαβάσεις διάφορες ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ (σοβαρές) έρευνες και μάλιστα της τελευταίας δεκαετίας θα στο επιβεβαιώσουν!

sp3cial

sp3cial's Avatar: Sony Xperia SP
HSCSD Member
Περιοχή: Muffinland
Παιδιά, ψάχνω μια λίστα με γήπεδα που να είναι ανοιχτά στο κοινό για τρέξιμο. Γνωρίζει κανείς εαν το Κατράκειο Νίκαιας είναι ανοιχτό και μέρος εφικτό για τρέξιμο; Παρόλο που μένω κοντά δεν έχω πάει ποτέ εκεί...(!)

Cavaradossi

3G Member
γνωριζει κανεις αν η πρωτεινη σε σκονη παχαινει? κανω οσο μπορω σωστη διατροφη 5-6 γευματα την μερα και εχω ξεκινησει τρεξιμο περιπου 4 χλμ βγαζω οχι παραπανω.ημουν 50 κιλα και με την ασκηση και διατροφη που κανω θα πρεπε αν οχι να χα χασει να χα μεινει στα κιλα μου.δεν εχω προβλημα βαρους απλα εδω και 2 εβδομαδες που ξεκινησα και περνω τα πρωινα γαλα με μια δοση πρωτεινης γαλακτος απο 50 κιλα εγινα 51 . ειμαι 172 50 κιλα και ηθελα απλα να μεινω στα κιλα μου και να σφιξω οχι να παχυνω.ξερει κανεις τι μπορει να εχω κανει λαθος?ασε που πιστευω οτι εχει φουσκωσει και λιγο η κοιλια μου, υπαρχει περιπτωση η πρωτεινη να κανει κατακρατηση υγρων?
Τελευταία τροποποίηση από Cavaradossi: 7 Μάι. 2012, 15:51.

stelios85

stelios85's Avatar: Ericsson T28s
HSCSD Member
Περιοχή: athens
οχι δεν κανει κατακρατηση υγρων....Ακομα και 1-2 γρ κρεατινης να εχει,δεν αρκει...πιθανον να κανεις υπερθερμιδικη διατροφη με τα 5-6 γευματα...Κανεις μονο τρεξιμο(διαδρομο ή φυσικο περιβαλλον? ) ή κανεις και προπονησεις σε γυμναστηριο?

bomber21

bomber21's Avatar: Nokia X Plus
Honored Member
Περιοχή: Ελλάς
γνωριζει κανεις αν η πρωτεινη σε σκονη παχαινει? κανω οσο μπορω σωστη διατροφη 5-6 γευματα την μερα και εχω ξεκινησει τρεξιμο περιπου 4 χλμ βγαζω οχι παραπανω.ημουν 50 κιλα και με την ασκηση και διατροφη που κανω θα πρεπε αν οχι να χα χασει να χα μεινει στα κιλα μου.δεν εχω προβλημα βαρους απλα εδω και 2 εβδομαδες που ξεκινησα και περνω τα πρωινα γαλα με μια δοση πρωτεινης γαλακτος απο 50 κιλα εγινα 51 . ειμαι 172 50 κιλα και ηθελα απλα να μεινω στα κιλα μου και να σφιξω οχι να παχυνω.ξερει κανεις τι μπορει να εχω κανει λαθος?ασε που πιστευω οτι εχει φουσκωσει και λιγο η κοιλια μου, υπαρχει περιπτωση η πρωτεινη να κανει κατακρατηση υγρων?
Φυσικά και παχαίνει, όπως οποιαδήποτε τροφή.

junglist

junglist's Avatar: LG E960 Nexus 4
HSUPA Member
Περιοχή: RASTA CITY
Παράθεση από bomber21 >
Φυσικά και παχαίνει, όπως οποιαδήποτε τροφή.
Αυτή η σιγουριά σου με το "ΦΥΣΙΚΑ" πολύ μου αρέσει.
Δηλαδή όλες οι πρωτεϊνες παχαίνουν?Αυτό ξέρεις??
NEXUS 4 16gb: rooted, stock 4.4.1, Hells God b46 kernel
Onda v975m tablet 32gb: Custom rom 1.10
Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom
MAIN PC SYSTEM PHENOM x4 9950 @3.225MHZ WATERCOOLED, ASUS 6870 @1020/1150, ASUS M3A79-T, DELL SP2309W

NetSurfer_g7

NetSurfer_g7's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
3G Member
Περιοχή: Ν.Ιωνία,Αθήνα,GR
Μονο 51 κιλα?Εισαι πολυ λεπτος για το υψος σου.Μηπως πρεπει να παρεις κι αλλο?
Nokia 3200 -> Lg L342i(i-mode) -> Sony ericsson K810i -> Sony ericsson C905 -> Sony ericsson Xperia X10 mini pro (U20i) με GingerDX 2.3->Επιστροφη στο sony ericsson k810i λογο χαλασμενου ηχειου -> Sony ericsson Xperia X10 mini pro με stock rom 2.1(επισκευη ηχειου)->Samsung galaxy s3

Cavaradossi

3G Member
ειμαι γυναικα οχι αντρας.
τρεξιμο κανω και στο γυμναστηριο και εξω αναλογα 3 με 4 φορες την εβδομαδα.δεν νομιζω πως τα γευματα που κανω εχουν πολλες θερμιδες για να κανουν καποιον να παχυνει.για παραδειγμα τρωω το πρωι γαλα με την πρωτεινη, μετα μια μπαρα διαιτης το μεσημερι ενα κοτατζ με σαλατα η κρεας με σαλατα, μετα ενα φρουτο και το βραδυ παλι σαλατα η ενα ακομη κοτατζ..
πιο συγκεκριμενα σημερα εφαγα το πρωι μια μπαρα μετα ετρεξα 5 χλμ εξω μετα λιγο γαλα απαχο με πρωτεινη μετα εφαγα χορτα και μια σαλατα ροκα με ελαχιστο κοτοπουλο τηγανιτο μετα φραουλες και για βραδυ θα φαω ενα μηλο
Τελευταία τροποποίηση από Cavaradossi: 7 Μάι. 2012, 17:45.

elthis

elthis's Avatar: LG D802 G2
Mobile Guides Editor
Περιοχή: Around Akropolis
ειμαι γυναικα οχι αντρας.
τρεξιμο κανω και στο γυμναστηριο και εξω αναλογα 3 με 4 φορες την εβδομαδα.δεν νομιζω πως τα γευματα που κανω εχουν πολλες θερμιδες για να κανουν καποιον να παχυνει.για παραδειγμα τρωω το πρωι γαλα με την πρωτεινη, μετα μια μπαρα διαιτης το μεσημερι ενα κοτατζ με σαλατα η κρεας με σαλατα, μετα ενα φρουτο και το βραδυ παλι σαλατα η ενα ακομη κοτατζ..
πιο συγκεκριμενα σημερα εφαγα το πρωι μια μπαρα μετα ετρεξα 5 χλμ εξω μετα λιγο γαλα απαχο με πρωτεινη μετα εφαγα χορτα και μια σαλατα ροκα με ελαχιστο κοτοπουλο τηγανιτο μετα φραουλες και για βραδυ θα φαω ενα μηλο
Η πρωτεΐνη αυτό που κάνει είναι να ταΐζει τους μύες.Όταν "φουσκώνει" ο μυς αποκτάει μεγαλύτερο βάρος.Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι είναι πιο βαρύς από το λίπος.
Έτσι, χάνοντας λίπος, αλλά αποκτώντας μεγαλύτερη μυϊκή μάζα, το βάρος σου αυξάνεται κι ας έχει μειωθεί το λίπος.Αυτό δεν είναι κακό.
Προσωπικά παίζω επαγγελματικά μπάσκετ και ενώ το ύψος μου είναι 183εκ., το βάρος μου είναι 79 κ., χωρίς αυτό να φαίνεται, λόγω των παραπανω.
Άρα να μη σε ανησυχούν τα κιλά.Προτίμησε να τσεκαρεις τη κατάσταση σου με μια λυπομετρηση.

Unfortunately smartphone user doesn't mean always smart user....
eXtreme-mobile crue...
Follow me on FB
Follow me on XDA

Spyros86

HSDPA Member
Όπως σου είπε και ο elthis είναι φυσιολογικό. Το αν παχαίνεις είναι γενικό. Πιο συγκεκριμένα, μπορεί λόγο άσκησης να χάνεις λίπος αλλά να αποκτάς μυική μάζα και να ανεβαίνεις κιλά. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πάχινες. Δεν είναι λίπος. Οπτικά μπορεί να είσαι ακριβώς ίδια και να πας και 54 κιλά πχ.

stelios85

stelios85's Avatar: Ericsson T28s
HSCSD Member
Περιοχή: athens
Παράθεση από Spyros86 >
Όπως σου είπε και ο elthis είναι φυσιολογικό. Το αν παχαίνεις είναι γενικό. Πιο συγκεκριμένα, μπορεί λόγο άσκησης να χάνεις λίπος αλλά να αποκτάς μυική μάζα και να ανεβαίνεις κιλά. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πάχινες. Δεν είναι λίπος. Οπτικά μπορεί να είσαι ακριβώς ίδια και να πας και 54 κιλά πχ.
σπυρο γενικα συμφωνω με αυτο που λες..Αλλα μεσα σε 2 εβδομαδες να πηρε 1 μυικο κιλο,να μας πει και μας τι κανει να το ακολουθησουμε

Spyros86

HSDPA Member
Παράθεση από stelios85 >
σπυρο γενικα συμφωνω με αυτο που λες..Αλλα μεσα σε 2 εβδομαδες να πηρε 1 μυικο κιλο,να μας πει και μας τι κανει να το ακολουθησουμε
Το 2 εβδομάδες δεν το πρόσεξα Σϊγουρα βλέπεις διαφορά σε 2 εβδομάδες αλλά έχει να κάνει με νευρομυική συναρμογή και όχι τόσο με αύξηση μυικής μάζας.

Πάντως θεωρώ λάθος να δώσει τόση σημασεία στο 1 κιλό που μπορεί να δει διαφορές και σκαμπανευάσματα και σε λίγες μέρες. Λίγης σημασίας είναι.

junglist

junglist's Avatar: LG E960 Nexus 4
HSUPA Member
Περιοχή: RASTA CITY
Περί ζυγαριάς

Έχω μια Tefal καθαρά για μέτρηση βάρους και κρατάει και ιστορικό.

Σκέφτομαι να πάρω και καμιά οικονομική που να μετράει λίπος, μύες, νέο κλπ.
Βρήκα ένα πολύ φτηνό μοντέλο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα δίνει σωστές μετρήσεις τόσο φτηνή που είναι.
Τι λέτε για την AEG PW 4923?
NEXUS 4 16gb: rooted, stock 4.4.1, Hells God b46 kernel
Onda v975m tablet 32gb: Custom rom 1.10
Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom
MAIN PC SYSTEM PHENOM x4 9950 @3.225MHZ WATERCOOLED, ASUS 6870 @1020/1150, ASUS M3A79-T, DELL SP2309W
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης