Jump to content

Alcatel OT-813 D


alfo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://reviewspricespec.com/wp-content/uploads/2011/07/alcatel-ot-813d.jpg

 

Μοντέλο : Alcatel OT-813D

Network technology: GSM 900, 1800 * Data: EDGE

Multiple SIM Cards: Yes (2 slots)

Form Factor: Candybar

Dimensions: 115mm x 61.1mm x 12.9 mm

Weight: 101 g

Keyboard: + Full keyboard (QWERTY)

Soft Keys: Yes (2)

Navigation/Control keys: + D-Pad

Display: Technology TFT

Resolution: 320 x 240 pixels

Physical Size: + 2.40 inches

Colors: 262 144

Touch Screen: Yes (Resistive)

Battery * Capacity: 1000 mAh * Talk time: 10.00 hours * Stand-by time: 720 hours

Processor: Single core, MTK6235, 208 MHz

Camera: Yes

Resolution: 2 megapixels

Video capture: Yes

Resolution: 220x176 (QCIF) (15 fps)

Music Player: Yes

Supports: + MP3, AAC, AAC+

Video Playback: Yes

Supports: + MPEG4, H.263

Radio: Yes

Type: FM

Internet browsing Yes

Browser name: Opera Mini

Supports: + XHTML, WAP 2.0

Built-in online services support: Facebook, Twitter

Phonebook * Support: Yes

Capacity: Limited (1000 entries)

Features: Caller groups, Multiple numbers per contact, Picture ID, Ring ID

SMS: Yes

E-mail: Yes (IMAP, POP3, SMTP, Push e-mail)

Memory Expansion: Slot Type: Slot Type microSD, microSDHC

Maximum card size: 16 GB

Built-in: 50 MB

Bluetooth: Yes

Version: 2.1

Wi-Fi: Yes (802.11b, 802.11g)

USB: Yes

Type: + microUSB

Version: + USB 2.0

Features: USB charging

Headphones connector: 3.5mm

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

το εχει παρει κανεις να μας πει εντυπωσεις ?? σκεφτομαι να το παρω σαν δευτερη συσκευη

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

και εγω για δεύτερη συσκευή το σκέφτομαι μιας και ειναι και φτηνό και με 2 sim/wifi..

τουλάχιστον μου φαίνεται πιο όμορφο απ'το OT-806D που σκεφτόμουν αρχικά να αγοράσω σαν 2ο..Ας το πάρει κάποιος να μας γράψει :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα! Γνωριζει κανεις αν στο συγκεκριμενο μοντελο αν μιλας στην μια γραμμη η αλλη θα δειχνει κατειλημμενη?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! Γνωριζει κανεις αν στο συγκεκριμενο μοντελο αν μιλας στην μια γραμμη η αλλη θα δειχνει κατειλημμενη?

 

Το πιο λογικό είναι πως ναι θα δείχνει κατειλειμμένη.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα εγω το κινητακι,το πηρα σε μπλε χρωμα απο τα media markt στην τιμη των 89 ευρω.Μπορω να πω οτι το κινητο ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του.Το μονο πρβ ειναι οτι εδω και 2 μερες προσπαθω να το αναβαθμησω και δεν τα καταφερνω,αλλα που θα μου παει:lol: Οσο για ενα παιδι που ρωτησε τι γινεται σε περιπτωση κλησης και στις 2 γραμμες δειχνει στην δευτερη κατελλημενο αν και νομιζω οτι δυσκολα θα εχεισ ταυτοχρονα 2 κλησεις

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms (τπτ, κ, γτ, κλπ)

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

την οθονη αφης τι τη χρειαζεται αυτη η συσκευη αφου εχει ηδη τα πληκτρα επιλογης και το κεντρικο πολυπληκτρο!

Αυτο μαλιστα παντως.. ειναι σιγουρα ο αντικαταστατης του sony ericsson aino.. οθονη αφης + πληκτρα ετσι για τη πλακα. Μονο που η οθονη φαινεται να ειναι πιο ολοκληρωμενη απο αυτη του aino. :p

Link to comment
Share on other sites

το έπιασα στα mediamarkt (νομίζω στα 75€ ως προσφορά) ειναι ΠΟΛΥ καλό σε ποιότητα κατασκευή πράγμα που δεν εχει το 806. Τα πλήκτρα του ειναι πλέον ποιοτικά, ΠΛΑΣΤΙΚΑ (σκληρά καπάκια) και οχι ΛΑΣΤΙΧΈΝΙΑ (βλέπε 806). Η οθόνη 2.4'' μικρότερη του 806 (ιδια ομως αναλυση) ειναι και touch και εχει καλή απόκριση αν και Resistive. Εχει πλέον ακουστικά μινιτζακ 3.5 (κοινά ακουστικά) και πολύ ωραία αισθηση. Το καμμάτι της βιτρίνας ισως ειχε πρόβλημα καθώς όταν έγραφα sms έδειχνε το κενό (space) να μην δουλεύει. Αλλοτε έπιανε άλλοτε όχι, χωρίς να εχει σχέση με την δύναμη της πίεσης. Και ρωτώ μην ειναι κανα bag του λογισμικού με τα Ελληνικά (δυτυχώς η alcatel εχει προιστορία με την κακή ελληνική υποστήριξη). Ας μας πεί καποιος.. Καλό ειναι κάποιος κατοχος επίσης να απαντήσει στα βασικά

 

1. στα SMS στέλνει NON-unicode (160/sms) αντί unicode (70/sms). Αλλιως τι το θελω το qwerty (για να με χρεώνει διπλα?)

2. πόσο στην πράξη διαρκεί η μπαταρία

3. πως ακριβώς συμπεριφέρεται όταν μιλάει η μια γραμμή. η αλλη ειναι busy, εκτός δικτύου (dual standby), ή χτυπάει (dual talk)?

4. ποσο δυνατά χτυπάει και πως τα πάει ακουστικά (μικρόφωνο, ακουστικό)

5. Άλλες παρατηρήσεις (για το wifi κτλ)

Υ.Γ. Για το πληκτρολόγιο θα έλεγα ειναι πλέον εφάμιλλο των αλλων εταιριών με qwerty (Nokia, motorola).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

το έπιασα στα mediamarkt (νομίζω στα 75€ ως προσφορά) ειναι ΠΟΛΥ καλό σε ποιότητα κατασκευή πράγμα που δεν εχει το 806. Τα πλήκτρα του ειναι πλέον ποιοτικά, ΠΛΑΣΤΙΚΑ (σκληρά καπάκια) και οχι ΛΑΣΤΙΧΈΝΙΑ (βλέπε 806). Η οθόνη 2.4'' μικρότερη του 806 (ιδια ομως αναλυση) ειναι και touch και εχει καλή απόκριση αν και Resistive. Εχει πλέον ακουστικά μινιτζακ 3.5 (κοινά ακουστικά) και πολύ ωραία αισθηση. Το καμμάτι της βιτρίνας ισως ειχε πρόβλημα καθώς όταν έγραφα sms έδειχνε το κενό (space) να μην δουλεύει. Αλλοτε έπιανε άλλοτε όχι, χωρίς να εχει σχέση με την δύναμη της πίεσης. Και ρωτώ μην ειναι κανα bag του λογισμικού με τα Ελληνικά (δυτυχώς η alcatel εχει προιστορία με την κακή ελληνική υποστήριξη). Ας μας πεί καποιος.. Καλό ειναι κάποιος κατοχος επίσης να απαντήσει στα βασικά

 

1. στα SMS στέλνει NON-unicode (160/sms) αντί unicode (70/sms). Αλλιως τι το θελω το qwerty (για να με χρεώνει διπλα?)

2. πόσο στην πράξη διαρκεί η μπαταρία

3. πως ακριβώς συμπεριφέρεται όταν μιλάει η μια γραμμή. η αλλη ειναι busy, εκτός δικτύου (dual standby), ή χτυπάει (dual talk)?

4. ποσο δυνατά χτυπάει και πως τα πάει ακουστικά (μικρόφωνο, ακουστικό)

5. Άλλες παρατηρήσεις (για το wifi κτλ)

Υ.Γ. Για το πληκτρολόγιο θα έλεγα ειναι πλέον εφάμιλλο των αλλων εταιριών με qwerty (Nokia, motorola).

 

1. Στελνει κανονικα sms με ελληνικους χαρακτηρες χωρις προβλημα

2.Βαλε περιπου 3-4 μερες

3.η αλλη γραμμη δειχνει κατελλημενη

4.Χτυπαει πολυ δυνατα και το μικροφωνο και η ανοιχτη ακροαση ειναι σε πολυ καλο επιπεδο

5.Wifi λειτουργει πολυ καλα και σε browsing και σε ενημερωση εφαρμογων(καιρος πχ)

 

Το κινητο για τα λεφτα του ειναι λαχειο και οσοι φιλοι μου το ειδαν εντυπωσιαστηκαν και μαλιστα 2 ατομα θα πανε να το αγορασουν.Οτι αλλο θελετε εδω ειμαστε

 

Υ.Γ Το κιν οταν το αγορασα μετα απο 1 ωρα φορτισης εβγαζε το μηνυμα <<κακη επαφη φορτιστη>> και σταματουσε η φορτιση.Με την αναβαθμιση του κινητου το πρβ λυνεται

Edited by OYGKA_3
Link to comment
Share on other sites

1. Στελνει κανονικα sms με ελληνικους χαρακτηρες χωρις προβλημα

οτι στελνει ελληνικά δεν εχω αμφιβολία. οτι στελνει 160χαρακτηρες/σμσ θελω να μου διευκρινήσεις :)

Αν γραφει non-unicode Ελληνικά θα χρεώνει δευτερο σμσ στους 160χαρ αν στελνει UNICODE Ελληνικά θα χρεώνει 2ο σμσ στους 70 χαρ. Στα νοκια και στα se υτάρχει ρύθμισης (πχ ολα τα Nokia ερχονται με unicode και πρέπει να τα ρυθμίσεις σε non unicode.

 

Επίσης μπορεις να δεις αν εχει πρόβλημα με την αναζήτηση ελληνικών ονομάτων (δλδ να αρχίζει από Θ, Δ, Π, Ψ κτλ)..

 

Ευχαριστώ

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

οτι στελνει ελληνικά δεν εχω αμφιβολία. οτι στελνει 160χαρακτηρες/σμσ θελω να μου διευκρινήσεις :)

Αν γραφει non-unicode Ελληνικά θα χρεώνει δευτερο σμσ στους 160χαρ αν στελνει UNICODE Ελληνικά θα χρεώνει 2ο σμσ στους 70 χαρ. Στα νοκια και στα se υτάρχει ρύθμισης (πχ ολα τα Nokia ερχονται με unicode και πρέπει να τα ρυθμίσεις σε non unicode.

 

Επίσης μπορεις να δεις αν εχει πρόβλημα με την αναζήτηση ελληνικών ονομάτων (δλδ να αρχίζει από Θ, Δ, Π, Ψ κτλ)..

 

Ευχαριστώ

 

Εννοειται οτι ενα μηνυμα=160 χαρακτηρες,μετα τους 160 αλλαζει στο δευτερο μηνυμα,γραφωντας κεφαλαια.Με μικρα δεν το δοκιμασα γιατι δεν γραφω με μικρους χαρακτηρες.Αναζητηση κανει κανονικοτατα στις επαφες με τα ελληνικα γραμματα,πχ πατωντας το U στο πληκτρολογιο σου βγαζει επαφες που αρχιζουν απο θ

 

EDIT: Το δοκιμασα και με μικρους χαρακτηρες και παλι αλλαζει στο δευτερο μηνυμα μετα τους 160 χαρακτηρες

 

ΕDIT2: Οταν μιλας στην μια γραμμη και καλωντας ταυτοχρονα στον δευτερο αριθμο,ο δευτερος αριθμος φαινεται απενεργοποιημενος

Edited by OYGKA_3
Link to comment
Share on other sites

ΕDIT2: Οταν μιλας στην μια γραμμη και καλωντας ταυτοχρονα στον δευτερο αριθμο,ο δευτερος αριθμος φαινεται απενεργοποιημενος
κλασσικό dual standby :p
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι ενα μηνυμα=160 χαρακτηρες,μετα τους 160 αλλαζει στο δευτερο μηνυμα,γραφωντας κεφαλαια.Με μικρα δεν το δοκιμασα γιατι δεν γραφω με μικρους χαρακτηρες.Αναζητηση κανει κανονικοτατα στις επαφες με τα ελληνικα γραμματα,πχ πατωντας το U στο πληκτρολογιο σου βγαζει επαφες που αρχιζουν απο θ

 

EDIT: Το δοκιμασα και με μικρους χαρακτηρες και παλι αλλαζει στο δευτερο μηνυμα μετα τους 160 χαρακτηρες

 

ΕDIT2: Οταν μιλας στην μια γραμμη και καλωντας ταυτοχρονα στον δευτερο αριθμο,ο δευτερος αριθμος φαινεται απενεργοποιημενος

 

Έχει δυνατοτητα φωνητικών εντολών;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν προσεξα κατι τετοιο

 

Σ'ευχαριστώ, μάλλον πρέπει να εγκαταλείψω την προσπάθεια να βρώ ένα qwerty dual sim που να έχει αυτή τη δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, μάλλον πρέπει να εγκαταλείψω την προσπάθεια να βρώ ένα qwerty dual sim που να έχει αυτή τη δυνατότητα.
νομίζω το πρόβλημα παλεύεται με τις "αμεσες" κλείσεις (δλδ παρατεταμένη πιεση του 2, 3,--,9 που το κινητό καλεί συγκεκριμένους αριθμους. βεβαια ολα αυτά οταν δεν ειναι στην μπανάνα το κινητό (χρηση με ΒΤ) και αν εχει αμεσες κλείσεις το εν λογω κινητό (πιστευω να εχει).
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

νομίζω το πρόβλημα παλεύεται με τις "αμεσες" κλείσεις (δλδ παρατεταμένη πιεση του 2, 3,--,9 που το κινητό καλεί συγκεκριμένους αριθμους. βεβαια ολα αυτά οταν δεν ειναι στην μπανάνα το κινητό (χρηση με ΒΤ) και αν εχει αμεσες κλείσεις το εν λογω κινητό (πιστευω να εχει).

 

Οι φωνητικές εντολές μου χρειάζονται για να μπορώ να πραγματοποιώ κλήσεις μέσω του bluetooth kit του κράνους όταν βρίσκομαι εν κινήσει, οπότε όπως καταλαβαίνεις οι "άμεσες" κλήσεις δεν λύνουν το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικες μερες αγορασα το 813 μετα απο 2 αποτυχημενες αποπειρες με προβληματικα στην οθονη 806. Πολυ καλη και τίμια συσκευη. Σαν εμφανιση προτιμουσα το 806, πολυ πιο ομορφο και με μεγαλυτερη οθονη. Βεβαια λογω της ιδιας αναλυσης στο 813 δειχνει πιο λεπτομερης λογω μικροτερου μεγεθους. Στα θετικα ειναι οτι σχεδον ολες οι λειτουργίες πραγματοποιούνται απο τον κεντρικο επιλογεα και τα 2 δεξια κι αριστερά πληκτρα, αλλα και απο την οθονη αφης. Μου λειπει η κυλιση πανω κατω απο το πλαϊνό πληκτρο εντασης οπως στο 806. Επισης το πιο εργονομικο πιασιμο και η θεση του πρασινου κοκκινου πληξτρου. Στις λειτουργιες μενου υπομενου καταλογου ισως ειναι λιγο καλυτερο το 813. Ο προγραμματισμος συνδιασμου πληκτρων με το fn μου αρεσει στο 813. Στο 806 δεν ειμαι σιγουρος αν προγραμματιζοταν εκτος απο τα ετοιμα προγραμματισμενα πληκτρα. Παντως στην τελικη μεχρι στιγμης με το 813 δεν εντοπισα καποιο λειτουργικο προβλημα. Μου θυμισε τις παλιες καλες εποχες με το alcatel pocket το πολυ λεπτο για την εποχη και πλατυ.

 

Γνωριζει κανεις αν μπορουν να αλλαξουν οι λειτουργιες του κεντρικου κερσορα;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Συμφορουμίτες Βοήθεια! Πριν λίγο έκανα αναβάθμιση στο τηλέφωνο μέσω της εφαρμογής στο site. Όλα λειτούργησαν κανονικά και μου έβγαλε μήνυμα ότι η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε επιτυχώς και να κάνω restart το τηλέφωνο. Πατάω το κόκκινο κουμπί να ανοίξει δείχνει το bootάρισμα φτάνει στο 100% και μετά ΤΪΠΟΤΑ! Τι μπορώ να κάνω. Το τηλέφωνο το αγόρασα χτες (!) και έχει κιολας πρόβλημα!

--

Nokia 3310 -> Nokia 5300 -> Nokia 5320 -> Nokia C6-00 -> iPhone 3GS -> Samsung Galaxy SIII Neo -> Nokia Lumia 520 -> Xiaomi RN2 -> Xiaomi Mi A1 -> Xiaomi Mi 10 Lite

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτες Βοήθεια! Πριν λίγο έκανα αναβάθμιση στο τηλέφωνο μέσω της εφαρμογής στο site. Όλα λειτούργησαν κανονικά και μου έβγαλε μήνυμα ότι η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε επιτυχώς και να κάνω restart το τηλέφωνο. Πατάω το κόκκινο κουμπί να ανοίξει δείχνει το bootάρισμα φτάνει στο 100% και μετά ΤΪΠΟΤΑ! Τι μπορώ να κάνω. Το τηλέφωνο το αγόρασα χτες (!) και έχει κιολας πρόβλημα!

 

Φιλε μου και εγω ακριβως το ιδιο επαθα.Εγω το εκανα update διοτι οταν πηγαινα να αποστειλω μυνημα εκλεινε και ανοιγε μονο του και φανταστηκα οτι με το update θα γλυτωνα το service και την ταλαιπωρια αλλα γελαστηκα.Εκανα κανονικα το update με το update tool και εμενα μου ειπε οτι εγινε κανονικα και να κανω restart αλλα αυτο που με παραξενεψε ηταν οτι στο language ειχε μονο αγγλικα.Τωρα το ανοιγω παει στο 100 % το boot και μια απο τα ιδια συνεχεια.Αν βρηκες καποια λυση πες μου αλλιως το στελνω πισω.Απαραδεκτο παντως το support της alcatel στην ελλαδα μαλλον ανυπαρκτο

 

Βρε παιδια τπτ?Κανενας δεν ξερει κατι ? Μπορω να βρω η να επαναφερω το default firmware τουλαχιστον να ανοιγει γιατι αν το στειλω στο service θα το ξαναπαρω οταν ο ανθρωπος θα μιλαει με τηλεπαθεια οποτε δεν θα το χρειαζομαι κιολας..2 ημερες κινητο ρε γμτ.Καλα εκει στην Αλκατελ δοκιμαζουν τι firmware δινουν στον κοσμο να περασει.Τα εχουν δοκιμασει ποτε σε κινητα.Καλο κινητο για τα λεφτα του τιμιο αλλα αυτη την ταλαιπωρια σε καινουργιο προιον δεν την ξαναπερναω.Αλκατελ δεν ξανακοιταζω.

 

Καλησπερα.Μπορει καποιος που εχει αναβαθμισει το ΟΤ-813D να μου πει ποια ειναι η τελευταια εκδοση του firmware για να τσεκαρ αν εχω την τελευταια.Ευχαριστω.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-813 D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...