Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD (Μέρος ΙΙ)


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρόν θέμα θα συζητάμε για το software και το hardware του Desire HD της HTC. Μηνύματα που αφορούν εφαρμογές από το market, παιχνίδια, προγράμματα πλοήγησης, θέματα και widgets, θα απομακρύνονται χωρίς προειδοποίηση.

Για τον σκοπό αυτό, υπάρχει η θεματική ενότητα Android όπου περιέχονται κατηγοριοποιημένες όλες οι πληροφορίες που αφορούν το λειτουργικό σύστημα Android. Το παρόν θέμα αποτελεί συνέχεια του HTC Desire HD Μέρος Ι.

 

Θερμά σας παρακαλώ όλους να βοηθήσετε όσο και όπως μπορείτε για να παραμείνει το παρόν θέμα σε λογικά επίπεδα.

__________________________________________________________

http://www.htc.com/uploadedImages/GR/Product/HTC_Desire_HD/ProductBanner_DesireHD_GR.jpg

 

Επίσημες rom για το κινητό.

 

Έκδοση Froyo 2.2.x

 

Official Froyo 2.2 (1.32.405.6)

Official Froyo 2.2.1 (1.72.405.3)

 

Έκδοση Gingerbread 2.3.x

 

Official 2.3.3 (2.36.405.8)

 

Desire HD FAQ

 

-Πως κάνουμε downgrade, root, s-off και πως μπορούμε να επαναφέρουμε το κινητό.

Οδηγίες στα ελληνικά.

 

-Πως περνάμε custom recovery.

Οδηγίες στα ελληνικά.

 

-Πως εγκαθιστούμε μια custom rom.

Οδηγίες στα ελληνικά.

 

Όλες οι παραπάνω πληροφορίες δεν αποτελούν δική μου έμπνευση απλά τα μάζεψα από το net και τα συγκέντρωσα εδώ για ευκολία όλων μας.

 

Ευχαριστίες: UnrEVOked Team, Paul O' Brien from MoDaCo, panosha from Navimania.gr και όσους έχουν γράψει για το Desire στο net.

Επίσης να ευχαριστήσω τον συμφορουμίτη Ηλία (elthis) για τις μεταφράσεις των οδηγών.

 

- Πως κάνουμε unbrand branded συσκευές. by researcher

 

SAR: 0,826 W/kg ανα 10g

Edited by Villis

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

--- ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ---

 

Πριν από κάθε μήνυμα ερώτησης είναι απαραίτητο να έχετε διαβάσει την Ορολογία του Android

καθώς και τα πρώτα μηνύματα στην ενότητα FAQ και tips για τα Android κινητά της HTC,

τα οποία ενημερώνονται διαρκώς και περιέχουν τις περισσότερες απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις.

 

Αν δε βρείτε απάντηση εκεί, τότε γράφετε το μήνυμά σας, πάντα εντός θέματος και πάντα σύμφωνα με τους όρους πρόσβασης και χρήσης του forum.

Λόγω της μεγάλης κίνησης στο θέμα του Desire HD, ανούσια μηνύματα και εκτός θέματος θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.

 

Ευχαριστούμε, και καλή συνέχεια!:)

 

- Η Ομάδα Διαχείρισης της ενότητας Desire HD -

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

Αντιμετωπίζω για δεύτερη φορά το ίδιο πρόβλημα.

Ξαφνικά και χωρίς λόγο εξαφανίζονται όλα τα sms.

Εχω την επίσημη rom 1.32.405.6 έκδοση λογισμικού.

Το έχετε ξανασυναντήσει αυτό;

Πέρα απο συχνό backup υπάρχει τρόπος αντιμετώπισής του;

Σας ευχαριστώ

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα χθες έβαλα την RCmix Kingdom 0.2 WoW μου άρεσε πολυ super fast το κινητό τα προβλήματά που έχει δεν με ενοχλούν προς το παρόν. Το gps δεν το δοκίμασα (γιατί είχα πρόβλημά πριν). το Sense 3 τα σπάει. Δεν έβαλα την νέα της i00 με sense 3 γιατί δεν είχε superuser ... Αυτά από μένα :D

 

 

edit: GPS ok!!!

Edited by McManus
www.McManus.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

Αντιμετωπίζω για δεύτερη φορά το ίδιο πρόβλημα.

Ξαφνικά και χωρίς λόγο εξαφανίζονται όλα τα sms.

Εχω την επίσημη rom 1.32.405.6 έκδοση λογισμικού.

Το έχετε ξανασυναντήσει αυτό;

Πέρα απο συχνό backup υπάρχει τρόπος αντιμετώπισής του;

Σας ευχαριστώ

 

Έχει αναφερθεί ξανά για την συγκεκριμένη έκδοση αυτό το πρόβλημα. Η λύση θα ήταν ίσως να αναβάθμιζες τη συσκευή σου στην τελευταία επίσημη έκδοση μέσω OTA.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για να κάνω online αγορά με πιστωτική κάρτα από το google market τι πρέπει να κάνω?
“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για να κάνω online αγορά με πιστωτική κάρτα από το google market τι πρέπει να κάνω?

 

Σου παραθετω ενα post του @trod που εγινε χθες:

 

''Πας στο Google Checkout (μπορεις και απο το pc σου) και βαζεις μια πιστωτικη. Αυτο ηταν, οταν πας να αγορασεις μια εφαρμογη απο το κινητο σου θα παιρνει την καρτα που εχεις βαλει στο chekout και θα την χρεωνει. Αυτα.

Επισης οτι εφαρμογη αγοραζεις την εχεις για παντα γιατι ειναι "δεμενη" με το account σου και οχι με το κινητο σου.''

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθετω ενα post του @trod που εγινε χθες:

 

''Πας στο Google Checkout (μπορεις και απο το pc σου) και βαζεις μια πιστωτικη. Αυτο ηταν, οταν πας να αγορασεις μια εφαρμογη απο το κινητο σου θα παιρνει την καρτα που εχεις βαλει στο chekout και θα την χρεωνει. Αυτα.

Επισης οτι εφαρμογη αγοραζεις την εχεις για παντα γιατι ειναι "δεμενη" με το account σου και οχι με το κινητο σου.''

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φιλε μου ;)

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω. επειδη δεν το γραφει ακριβως στον οδηγο. αμα περασω μια stock ρομ θα φυγει το s-off και το ροοτ;
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω. επειδη δεν το γραφει ακριβως στον οδηγο. αμα περασω μια stock ρομ θα φυγει το s-off και το ροοτ;

 

Ω ναι. (10 χαρακτηρες)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω. επειδη δεν το γραφει ακριβως στον οδηγο. αμα περασω μια stock ρομ θα φυγει το s-off και το ροοτ;

 

Αν εισαι s off θα παραμεινεις αν περασεις τη stock.Πρεπει πρωτα να κανεις s on που θα βρεις στη σελιδα του s-off.Ουσιαστικα ενα κλικ ειναι...Μετα περνας την official κι εισαι οκ.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί εμφανίζονται κάποιες εφαρμογές που είναι paid και δεν εμφανίζονται όλες ?

Πχ δεν εμφανίζει το ndrive 11 greece , Folder Organizer κτλ

Και έχω και άλλα παραδείγματα.

Ξέρει κάποιος γιατί δεν εμφανίζονται όλα?

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί εμφανίζονται κάποιες εφαρμογές που είναι paid και δεν εμφανίζονται όλες ?

Πχ δεν εμφανίζει το ndrive 11 greece

Και έχω και άλλα παραδείγματα αλλά ένα φτάνει

Ξέρει κάποιος γιατί δεν εμφανίζονται όλα?

 

Το γιατι δε το ξερω,αλλα ειναι ενας καλος λογος να εχουμε ακομα το market enabler στις εφαρμογες μας(οσοι ειμαστε root).

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.

 

Εμένα δεν μου έχει βγάλει ακόμη για να κάνω αναβαθμιση, πάω απο ρυθμίσεις/σχετικα με το τηλέφωνο/ενημερώσεις και έλεγχος τώρα και μου βγάζει οτι δεν υπάρχουν ενημερώσεις.

 

είμαι στην 2.2.1 μπορώ να του το περάσω εγώ το update?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.

 

Εμένα δεν μου έχει βγάλει ακόμη για να κάνω αναβαθμιση, πάω απο ρυθμίσεις/σχετικα με το τηλέφωνο/ενημερώσεις και έλεγχος τώρα και μου βγάζει οτι δεν υπάρχουν ενημερώσεις.

 

είμαι στην 2.2.1 μπορώ να του το περάσω εγώ το update?

 

Καλύτερα να το περάσεις εσυ, γιατί το ΟΤΑ μπορεί να μη κάτσει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το περάσεις εσυ, γιατί το ΟΤΑ μπορεί να μη κάτσει καλά.

 

Πως το κάνω αυτό???

 

Αξίζει να περάσω την καινούργια έκδοση? Γιατί διάβασα κάποια σχόλια για κολλήματα στο κινητό μετά το update.

Link to comment
Share on other sites

Πως το κάνω αυτό???

 

Αξίζει να περάσω την καινούργια έκδοση? Γιατί διάβασα κάποια σχόλια για κολλήματα στο κινητό μετά το update.

 

με το αρχείο από το πρώτο μήνυμα και φυσικά αξίζει.

 

 

 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο, όσους launchers και αν εχω χρησιμοποιησει το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι δε βρίσκω widgets για να ελέγχω GPS, mobile data κλπ από την αρχική οθόνη και αυτό λειτουργεί αποτρεπτικά μπορώ να πω. Έχει βρει κανείς κάτι σχετικό ή αναγκαστικά μένουμε με τα widgets του Sense;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα πέρασα την αναβάθμιση και σε πρώτη φάση είδα ότι παρουσιάζει πρόβλημα το handcent καθώς όταν πάω να στείλω ένα νέο μήνυμα, και κάνω αναζήτηση επαφών, με το που γράφω το πρώτο γράμμα τις εξαφανίζει όλες. Μπορεί αυτό να διορθωθεί κάπως;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα πέρασα την αναβάθμιση και σε πρώτη φάση είδα ότι παρουσιάζει πρόβλημα το handcent καθώς όταν πάω να στείλω ένα νέο μήνυμα, και κάνω αναζήτηση επαφών, με το που γράφω το πρώτο γράμμα τις εξαφανίζει όλες. Μπορεί αυτό να διορθωθεί κάπως;

 

Παιδια ειναι δυστυχως προφανες οτι πολλες εφαρμογες αντιμετωπιζουν προβλημα με τη 2.3.Μπορειτε μεχρι να φτιαχτουν τα "θεματα" να βαλετε καποια αντιστοιχη εφαρμογη αν υπαρχει.Πχ το go sms ειναι ισαξιο του handcent...;)

 

 

Sent from my Desire HD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το περάσεις εσυ, γιατί το ΟΤΑ μπορεί να μη κάτσει καλά.

 

τι εννοεις να μην κατσεο καλα?? ..εμενα ο ΟΤΑ δεν εχει το smooth της 2.2! δλδ αν περασω τωρα απο RUU παιζει και να διορθωθει??

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις να μην κατσεο καλα?? ..εμενα ο ΟΤΑ δεν εχει το smooth της 2.2! δλδ αν περασω τωρα απο RUU παιζει και να διορθωθει??

 

OTA(Over The Air)....Ειναι σιγουρα καλυτερα να εγκαθιστουμε κατι μεσω καλωδιου παρα μεσω wifi.Αυτο εννοει ο Σπυρος.

 

Sent from my Desire HD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν καποιος θελει να κανει ροοτ σε 2.3 στοκ αλλα δεν θελει να βαλει καποια αλλη ρομ τι κανει ? να εχει ροοτ δλδ στοκ

ποια ειναι τα βηματα ...θελει ενα φιλαρακι να εχει την στοκ απλα να βγαλει κατι σαβουρο applications που ειναι default .

 

Βλεπω οτι ολες οι ρομ που εχουν βγει στο xda ειναι πανεμορφες σε εμφανιση αλλα ολο καποια ψιλοθεματακια εχουν

HTC Desire HD <<<
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν καποιος θελει να κανει ροοτ σε 2.3 στοκ αλλα δεν θελει να βαλει καποια αλλη ρομ τι κανει ? να εχει ροοτ δλδ στοκ

ποια ειναι τα βηματα ...θελει ενα φιλαρακι να εχει την στοκ απλα να βγαλει κατι σαβουρο applications που ειναι default .

 

Βλεπω οτι ολες οι ρομ που εχουν βγει στο xda ειναι πανεμορφες σε εμφανιση αλλα ολο καποια ψιλοθεματακια εχουν

 

Θα ακολουθησεις τον οδηγο στη 1η σελιδα για να γινεις root.Τα υπολοιπα δε χρειαζονται αφου δε θελει να βαλει cooked rom.Αυτο που λες δεν ισχυει.Υπαρχουν πολυ καλες και σταθερες ρομ.Οι official δεν εχουν τα θεματακια τους δηλαδη;Οι τελευταιες που εχουν το sense 3.0 εχουν καποια προβληματα.Οι υπολοιπες δε ξεπερνανε με τπτ τα μειονεκτηματα της official.

 

Sent from my Desire HD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθησεις τον οδηγο στη 1η σελιδα για να γινεις root.Τα υπολοιπα δε χρειαζονται αφου δε θελει να βαλει cooked rom.Αυτο που λες δεν ισχυει.Υπαρχουν πολυ καλες και σταθερες ρομ.Οι official δεν εχουν τα θεματακια τους δηλαδη;Οι τελευταιες που εχουν το sense 3.0 εχουν καποια προβληματα.Οι υπολοιπες δε ξεπερνανε με τπτ τα μειονεκτηματα της official.

 

Sent from my Desire HD

 

Εχεις δικιο και συγνωμη για την παραλειψη , αναφερομουν σε αυτες με το sense 3. Τις προσφατες....

 

Αν εχω καταλαβει απο τα ποστ σου , διχως το sense 3 μια πολυ καλη λυση ειναι η ioo 4.6.1, σωστα ?

HTC Desire HD <<<
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο και συγνωμη για την παραλειψη , αναφερομουν σε αυτες με το sense 3. Τις προσφατες....

 

Αν εχω καταλαβει απο τα ποστ σου , διχως το sense 3 μια πολυ καλη λυση ειναι η ioo 4.6.1, σωστα ?

 

Ναι ειναι πολυ καλη,σταθερη,οπως και η Leedroid επισης...Αυριο μαλλον θα ανεβασω μια λιστα με roms ανα κατηγοριες.Ελπιζω να φανει χρησιμη...

 

Sent from my Desire HD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...