Jump to content

Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση (ΕΡΤ)


giothesuper
 Κοινοποίηση

Είναι χρήσιμα τα κανάλια υψηλής ευκρίνειας της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης?  

26 members have voted

  1. 1. Είναι χρήσιμα τα κανάλια υψηλής ευκρίνειας της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης?

    • Ναι πολύ χρήσημα και ωραία
      16
    • Νομίζω είναι χρήσιμα
      1
    • Μου είναι αδιάφορα
      4
    • Μάλλον δεν χρησιμεύουν
      2
    • Επιλέον κόστος και άχρηστα
      3


Recommended Posts

Μια μερα αναβολη πηρε η ερτ και παρα τις αντιδρασεις του σκαι απο σημερα εκπεμπει σε ποιοτητα high definition.Ειχα διαβασει σε φορουμ οπως το sdtv.gr οτι θα γινει αυτες τις μερες και απο περιεργεια το εβαλα και ειδα οτι απο σημερα θα εχουμε καλυτερη ποιοτητα...Μπραβο στην ερτ για αυτη της την κινηση...Η φωτογραφια βγηκε απο την καμερουλα του netbook που το ειχα στα χερια μου για αυτο ειναι καπως:p

Αρχη με τις μεταδοσεις κανει η ερτ αυριο στο ματς Μπαρτσελονα - Ρεαλ:)

Καλη Αρχη :D

 

 

 

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/223249_212714192090886_100000569201370_782899_7852850_n.jpg

 

και μια φωτογραφια που εφτιαξα με την βοηθεια καποιον προγραμματων...αν θελετε και για τα καναλια πως ειναι θα σας στειλω ενα λινκ που βρηκα...:)

 

http://img51.imageshack.us/img51/3251/erthdgio.png

 

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά δε βλέπω αυτήν την εικόνα σε μία Bravia με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη για τα ψηφιακά της ΕΡΤ. Λογικά θα θέλει HD δέκτη ;; :worry:

 

Πάντως η nova που μας τα έχει πρήξει με τα κωλοHD της γιατί δεν προσθέτει το κανάλι στο μπουκέτο της; Μήπως επειδή είναι τζαμπέ ενώ για τα δικά της απαιτεί εξτρά πεντάευρω για την εκπομπή του σήματος;

Επίσης όπως διάβασα σε ένα άλλο φόρουμ, χρήστης είχε πέσει πάνω σε δοκιμαστική εκπομπή στο HD της ΕΡΤ και είπε ότι η ποιότητα δε συγκρίνεται με το HD της nova. είναι μακράν καλύτερη αυτή της ΕΡΤ. Μακάρι να τους κάνει τα μούτρα κιμά, μακάρι να το βάλει και στο μπουκέτο της η nova δωρεάν γιατί δε γίνεται να γεμίσουμε με 5 αποκωδικοποιητές κάθε μεριά του σπιτιού

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε βλέπω αυτήν την εικόνα σε μία Bravia με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη για τα ψηφιακά της ΕΡΤ. Λογικά θα θέλει HD δέκτη ;; :worry:

 

Πάντως η nova που μας τα έχει πρήξει με τα κωλοHD της γιατί δεν προσθέτει το κανάλι στο μπουκέτο της; Μήπως επειδή είναι τζαμπέ ενώ για τα δικά της απαιτεί εξτρά πεντάευρω για την εκπομπή του σήματος;

Επίσης όπως διάβασα σε ένα άλλο φόρουμ, χρήστης είχε πέσει πάνω σε δοκιμαστική εκπομπή στο HD της ΕΡΤ και είπε ότι η ποιότητα δε συγκρίνεται με το HD της nova. είναι μακράν καλύτερη αυτή της ΕΡΤ. Μακάρι να τους κάνει τα μούτρα κιμά, μακάρι να το βάλει και στο μπουκέτο της η nova δωρεάν γιατί δε γίνεται να γεμίσουμε με 5 αποκωδικοποιητές κάθε μεριά του σπιτιού

 

συμφωνω...δοκιμασε αυριο να το δεις...εγω το ειδα στην τηλεοραση 47 lg ;)

αυριο θα εκπεμπει σιγουρα σε ολη την ελλαδα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

είμαι περίεργος να δω τώρα τι θα κάνει η μαφία της digea (εκτός από τις καταγγελίες και τα αρνητικά σχόλια στα δελτία ειδήσεων) με την προχειροψευτοδουλειά που πήγε και έστησε. έτσι είναι κύριοι. το καλοκαίρι κράζαμε την ΕΡΤ που έπαιρνε hd σήμα για το mundial και ήταν από τα λίγα κανάλια που το αναμετέδιδαν σε συμβατικό σήμα. Μέσα στο κράξιμο ήταν και τα ιδιωτικά κανάλια. Αλλά είπαμε, θα γυρίσει ο τροχός θα .... και ο φτωχός ;)
Link to comment
Share on other sites

είμαι περίεργος να δω τώρα τι θα κάνει η μαφία της digea (εκτός από τις καταγγελίες και τα αρνητικά σχόλια στα δελτία ειδήσεων) με την προχειροψευτοδουλειά που πήγε και έστησε. έτσι είναι κύριοι. το καλοκαίρι κράζαμε την ΕΡΤ που έπαιρνε hd σήμα για το mundial και ήταν από τα λίγα κανάλια που το αναμετέδιδαν σε συμβατικό σήμα. Μέσα στο κράξιμο ήταν και τα ιδιωτικά κανάλια. Αλλά είπαμε, θα γυρίσει ο τροχός θα .... και ο φτωχός ;)

 

τωρα πιστευω την πατησανε...και τωρα θα υπαρξει μια ζηλεια...και σε λιγο καιρο θα βγουν mega hd..και παιρνει η σειρα...εγω πιστευω πως η ερτ εκανε καλο σε μας και θα πετυχει

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

τωρα πιστευω την πατησανε...και τωρα θα υπαρξει μια ζηλεια...και σε λιγο καιρο θα βγουν mega hd..και παιρνει η σειρα...εγω πιστευω πως η ερτ εκανε καλο σε μας και θα πετυχει

 

μακάρι να βγει. Αλλά λογικά έτσι όπως θα το έχουν φτιάξει ίσως δεν τους φτάνει το bandwith για να δώσουν HD. αν τα σκάσουν για παραπάνω συχνότητες έχει καλώς, αλλά δεν ξέρω αν είναι διατεθειμένοι για κάτι τέτοιο. Ακόμη και αν είναι βέβαια, από τη στιγμή που είναι ιδιωτικά, μη σου πω ότι μπορούν να το παρέχουν και με χρέωση. Όποιος γουστάρει ας μείνει με το συμβατικό, αν θες HD πλέρωνε.

 

Βέβαια τώρα η ΕΡΤ τους χάλασε το χρονοδιάγραμμα, καθώς έσκασε ξαφνικά. Και όταν παρέχεις τσου - λου και ευρωλίγκες σε HD άντε μείνε στο ψευτοψηφιακό του μέγκα κάθε Τετάρτη βράδυ

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να βγει. Αλλά λογικά έτσι όπως θα το έχουν φτιάξει ίσως δεν τους φτάνει το bandwith για να δώσουν HD. αν τα σκάσουν για παραπάνω συχνότητες έχει καλώς, αλλά δεν ξέρω αν είναι διατεθειμένοι για κάτι τέτοιο. Ακόμη και αν είναι βέβαια, από τη στιγμή που είναι ιδιωτικά, μη σου πω ότι μπορούν να το παρέχουν και με χρέωση. Όποιος γουστάρει ας μείνει με το συμβατικό, αν θες HD πλέρωνε.

 

Βέβαια τώρα η ΕΡΤ τους χάλασε το χρονοδιάγραμμα, καθώς έσκασε ξαφνικά. Και όταν παρέχεις τσου - λου και ευρωλίγκες σε HD άντε μείνε στο ψευτοψηφιακό του μέγκα κάθε Τετάρτη βράδυ

 

παντως φιλε απο οτι ξερω θα διξει πολλα ωραια γεγονοτα hd..eurovision , champions league , euroleague και πιστευω και ταινιες

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το περίμενα! Ευχάριστη έκπληξη!

Aλλη μια ευχάριστη έκπληξη θα ήταν η ΕΡΤ να αποκτήσει και πρόγραμμα που να ενδιαφέρεται κανείς να το δει.

Γιατί εκτός από τους αγώνες σε HD, δε νομίζω πως νοιάζεται ιδιαίτερα κανείς να δει την Βίκυ Φλέσσα σε high definition :mad: (αν αυτή είναι στην ΕΡΤ, ούτε που θυμάμαι :p)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΡΤ HD πήρε τη θέση του καναλιού Βουλή στο μπουκέτο ψηφιακών της ΕΡΤ, οπότε όσοι το είχατε πιάσει στο συντονισμό θα είναι εκεί. Επίσης, δεν χρειάζεται HD αποκωδικοποιητής, εκπέμπει σε MPEG-4 οπότε όσοι βλέπετε Digea θα το βλέπετε κι αυτό.

 

Ένα μπράβο στην ΕΡΤ κι από μένα.

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Το ΕΡΤ HD πήρε τη θέση του καναλιού Βουλή στο μπουκέτο ψηφιακών της ΕΡΤ, οπότε όσοι το είχατε πιάσει στο συντονισμό θα είναι εκεί. Επίσης, δεν χρειάζεται HD αποκωδικοποιητής, εκπέμπει σε MPEG-4 οπότε όσοι βλέπετε Digea θα το βλέπετε κι αυτό.

 

Ένα μπράβο στην ΕΡΤ κι από μένα.

 

φιλε ξερεις συχνοτητα που εκπεμπει?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΡΤ HD πήρε τη θέση του καναλιού Βουλή στο μπουκέτο ψηφιακών της ΕΡΤ, οπότε όσοι το είχατε πιάσει στο συντονισμό θα είναι εκεί. Επίσης, δεν χρειάζεται HD αποκωδικοποιητής, εκπέμπει σε MPEG-4 οπότε όσοι βλέπετε Digea θα το βλέπετε κι αυτό.

 

Ένα μπράβο στην ΕΡΤ κι από μένα.

 

MPEG-4? Δε θα είναι στο ίδιο φορμά με τα υπόλοιπα της ΕΡΤ; δηλαδή MPEG-2 ?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

MPEG-4? Δε θα είναι στο ίδιο φορμά με τα υπόλοιπα της ΕΡΤ; δηλαδή MPEG-2 ?? :blink:

 

Το MPEG-2 HD απαιτεί πάρα πολύ υψηλό bit-rate.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

MPEG-4? Δε θα είναι στο ίδιο φορμά με τα υπόλοιπα της ΕΡΤ; δηλαδή MPEG-2 ?? :blink:

 

οχι και αν θυμαμαι καλα συντομα ολα τα ψηφιακα της ερτ απο mpeg-2 θα εκπεμπουν σε mpeg-4..

Link to comment
Share on other sites

οχι και αν θυμαμαι καλα συντομα ολα τα ψηφιακα της ερτ απο mpeg-2 θα εκπεμπουν σε mpeg-4..

 

Ναι, έχετε δίκιο. έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και διάβασα ότι το mpeg-2 σύντομα θα μας αφήσει χρόνους

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, σωστή εικόνα, αυτό έχω να πω μόνο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

αξιζε κατι τετοιο η ερτ

ποιοι απο εσας το εχετε δει στις τηλεορασεις σας?

 

μόλις το είδα και εγώ σε τηλεόραση με ενσωματωμένο mpeg-4 δέκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχει γυρίσει όλο το δεύτερο μπουκέτο της ΕΡΤ (ET1/NET/ET3) σε MPEG-4, μαζί με το νέο HD κανάλι.

 

Και έχουν πει ότι και το πρώτο (cine/sport+, prisma+, Βουλή & ΡΙΚ) θα γυρίσει σύντομα σε MPEG-4.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχει γυρίσει όλο το δεύτερο μπουκέτο της ΕΡΤ (ET1/NET/ET3) σε MPEG-4, μαζί με το νέο HD κανάλι.

 

Και έχουν πει ότι και το πρώτο (cine/sport+, prisma+, Βουλή & ΡΙΚ) θα γυρίσει σύντομα σε MPEG-4.

 

Σωστή κίνηση αλλά έπρεπε να το έχουν κάνει από την αρχή. Υπάρχει κόσμος που αγόρασε MPEG-2 δέκτες ή τηλεοράσεις με ενσωματωμένους τέτοιους δέκτες χωρίς λόγο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, σωστή εικόνα, αυτό έχω να πω μόνο.

Πού την είδες?

Δεν έχει ξεκινήσει ακόμα να εκπέμπει.Αύριο, πρώτη μετάδοση με CL.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3 αρχισαν απο σημερα να εκπεμπουν σε mpeg-4.Τα υπολοιπα κανονικα σε mpeg-2.Εγω δεν πιανω το ΕΡΤ HD γιατι βλεπω μεσω neotion np4 module σε μια sony bravia που αρχικα ειχε μονο mpeg-2.Τα 3 της ΕΡΤ ομως απ'το πρωϊ μου κανουν νερα (διακοπες,στιγμιαιοι αποσυντονισμοι κ.α.)Μαλλον φταιει οτι ειναι η 1η φορα που βγαινει η ΕΡΤ σε mpeg-4.
Link to comment
Share on other sites

Σωστή κίνηση αλλά έπρεπε να το έχουν κάνει από την αρχή. Υπάρχει κόσμος που αγόρασε MPEG-2 δέκτες ή τηλεοράσεις με ενσωματωμένους τέτοιους δέκτες χωρίς λόγο.

Σκέψου όμως ότι όταν το 2006 ξεκίνησε η λειτουργία, οι δέκτες MΡEG-4 ήταν ελάχιστοι -και όσοι υπήρχαν ήταν πανάκριβοι. Όπως σε όλες τις μεταβατικές περιόδους, οι καταναλωτές δεν πρέπει να κάνουν βιαστικές κινήσεις. Έπρεπε σίγουρα οι υπεύθυνοι να δώσουν περισσότερη έμφαση στο ότι η τεχνολογία του MPEG-2 θα ήταν προσωρινή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...