Jump to content

Samsung Galaxy 551 (i5510)


imr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν βρηκα θεμα για αυτο το κινητο οποτε ανοιγω ενα

 

Ενω εψαχνα για κινητο μεχρι 200ευρω και επεσα πανω σε αυτο (στα 180 απο πλαισιο)

 

Εδω τα specs

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_551-3515.php

 

Τα βασικα : Οθονη 240 x 400 pixels, 3.2 inches

Android 2.2 και 3.1 Mp καμερα

Πολυ ενδιαφερον ειναι το slide out keyboard

 

Σκεφτομαι να το αγορασω (κυριως λογω keyboard) Το εχει κανενας? Γνωμες?

Edited by imr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 191
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εξαιρετικο τηλεφωνο για τα λεφτα του.Το πηρα εχθες .Εχει ατελειες βεβαια οπως ας πουμε το φλας απο την φωτογραφικη και χωρις δευτερη cam αλλα μικρο το κακο.Φοραει την 2.2 και ειναι αρκετα γρηγορο χωρις κολληματα και προβληματα.Οσο για τα sms???Το συρομενο πληκτρολογειο ολα τα λεφτα.Η ποιοτητα κατασκευης τιποτα το ιδιαιτερο αλλα δεν εχει προβληματα.
Αγάπη είναι η μοναξιά που πρέπει στον καθένα....
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο τηλεφωνο για τα λεφτα του.Το πηρα εχθες .Εχει ατελειες βεβαια οπως ας πουμε το φλας απο την φωτογραφικη και χωρις δευτερη cam αλλα μικρο το κακο.Φοραει την 2.2 και ειναι αρκετα γρηγορο χωρις κολληματα και προβληματα.Οσο για τα sms???Το συρομενο πληκτρολογειο ολα τα λεφτα.Η ποιοτητα κατασκευης τιποτα το ιδιαιτερο αλλα δεν εχει προβληματα.

 

Απο οθονη πως το βλεπεις? εχει σχετικα μικρη αναλυση (σε σχεση πχ με το optimus p500) και ειναι το μονο που με προβληματιζει στην συγκριση μεταξυ των 2 (δεν εχω τρελες απαιτησεις βεβαια απλα να ειναι σχετικα ανετο σε gps)

Link to comment
Share on other sites

Εχει υποδοχη για minijack 3.5mm και η ram του ειναι στα 256ΜΒ. Η οθονη του ειναι καλη και δεν πιξελιαζει οπως στο wildfire και με καλυτερη αποκριση χρωματων απο το P500. Παντως ενα μειον που μπορει να εχει ειναι η μπαταρια του.Αν το ζορισεις πολυ δεν πιστευω οτι κραταει πανω απο 1.5 μερες. Το πηρα Παρασκευη πρωι.Το φορτισα μεχρι τις 2 το μεσημερι. Με 23 λεπτα internet μεσω wifi, 31 λεπτα ομιλια,220 sms , 10 λεπτα μουσικη και ανοιχτο το δυκτιο 3G το ξαναφορτισα Σαββατο βραδυ και ειχε μπαταρια 8%.
Αγάπη είναι η μοναξιά που πρέπει στον καθένα....
Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι πιο φθηνο απο το galaxy mini αφου εχει καλυτερα χαρακτηριστικα?

 

Η τιμη του ξεκιναει απο 210 και φτανει μεχρι 290. Απλα το συγκεκριμενο καταστημα το εχει προσφορα.

Αγάπη είναι η μοναξιά που πρέπει στον καθένα....
Link to comment
Share on other sites

Εχει υποδοχη για minijack 3.5mm και η ram του ειναι στα 256ΜΒ. Η οθονη του ειναι καλη και δεν πιξελιαζει οπως στο wildfire και με καλυτερη αποκριση χρωματων απο το P500. Παντως ενα μειον που μπορει να εχει ειναι η μπαταρια του.Αν το ζορισεις πολυ δεν πιστευω οτι κραταει πανω απο 1.5 μερες. Το πηρα Παρασκευη πρωι.Το φορτισα μεχρι τις 2 το μεσημερι. Με 23 λεπτα internet μεσω wifi, 31 λεπτα ομιλια,220 sms , 10 λεπτα μουσικη και ανοιχτο το δυκτιο 3G το ξαναφορτισα Σαββατο βραδυ και ειχε μπαταρια 8%.

 

Καλά, τη μπαταρία θα μπορείς να τη κρίνεις μετά απο 3 εβδομάδες χρήσης για να στρωθεί κιόλας... Ελπίζω πάντως να μη κρατάει μόνο 1 ημέρα η μπαταρία του όπως το xperia mini που είχα!!!:worry:

 

γιατι ειναι πιο φθηνο απο το galaxy mini αφου εχει καλυτερα χαρακτηριστικα?

 

Αυτό είναι με βάση τις τιμολογιακές πολιτικές που έχει η Samsung...;)

 

 

 

***Το έχω παραγγείλει απο το Πλαίσιο και πιστεύω θα το παραλάβω σύντομα.. οπότε θα γράψω κι εγώ τη γνώμη μου αυτές τις ημέρες...

Edited by mantsag1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για πληροφορηση, ο επεξεργαστης που φοραει το 551 ειναι αρκετα παλιος, ειναι ο S3C6410 της Samsung και με πραγματικα πολυ αδυναμη καρτα γραφικων απορω που τον ξαναβρηκαν, φενεται ξεθαψαν αποθεματα. Κι εγω μολις το ειδα ειπα "Πω πω τι λουκουμι, παω να το χτυπησω με τη μια.." Αλλα μολις ειδα τι επεξεργαστη φοραει ξενερωσα τελειως. Απορω που τον βρηκαν. Ουτε Live Wallpaper δεν υποστηριζει να φανταστειτε, κι ας εχει την εκδοση 2.2. Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

για να τρέχει την 2.2 δεν μπορεί να είναι τόσο χάλια...

 

@lightnt σου φαίνεται αργό το κινητό??? δε λέμε για παιχνίδια με 3D γραφικά, αλλά για την απλή χρήση + browsing στο ίντερνετ!!!

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς γνώμη για το GPS της συσκευής? η ανάλυση της οθόνης θα δημιουργεί πρόβλημα σε αυτό? Θέλει επιπλέον χάρτες κτλ? Σκέφτομαι να το αγοράσω και η τιμή είναι πολύ δελεαστική...
Link to comment
Share on other sites

για να τρέχει την 2.2 δεν μπορεί να είναι τόσο χάλια...

 

@lightnt σου φαίνεται αργό το κινητό??? δε λέμε για παιχνίδια με 3D γραφικά, αλλά για την απλή χρήση + browsing στο ίντερνετ!!!

 

To τηλεφωνο ειναι αριστο μεχρι στιγμη και σε αναλυση και σε ταχυτητα χωρις κανενα προβλημα.Το sygic που εχω περασει μεσα τρεχει απροβληματιστα οπως και skype χωρις κολληματα και διαφορες σπασμωδικες κινησεις. Το wifi hotspot δουλευει περιφημα και η ταχυτητα στο ιντερνετ ειναι μια χαρα. Δεν βρισκω να εχει καποιο θεμα μεχρι στιγμης. Η συγκριση γινεται με το P500 και οχι με το iPhone 4. Και με τα 3D παιχνιδια ο επεξεργαστης δεν πρεπει να παρουσιαζει προβλημα γιατι υποστηριζει 3D απ'οτι διαβασα.

Αυτα προς το παρον.

Edited by lightnt
Αγάπη είναι η μοναξιά που πρέπει στον καθένα....
Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες φίλε μου να μας πείς τις τιμές σαρ σε κεφάλι κ σώμα που λέει το μάνιουαλ.??

 

αν είναι τόσο χαμηλές όσο βρίσκω,το θέλω!:p

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες φίλε μου να μας πείς τις τιμές σαρ σε κεφάλι κ σώμα που λέει το μάνιουαλ.??

 

αν είναι τόσο χαμηλές όσο βρίσκω,το θέλω!:p

 

Ειναι αρκετα χαμηλες.

 

 

SAR EU 0.38 W/kg (head) 0.69 W/kg (body)

Edited by lightnt
Αγάπη είναι η μοναξιά που πρέπει στον καθένα....
Link to comment
Share on other sites

ναι είναι απρόσμενα καλές.

 

σε ευχαριστώ φίλε μου.

 

χμ το bb έχει SAR EU 0.38 W/kg (body) 0.68 W/kg (head) ..

δηλαδή τα αντίθετα..

αξίζει αναρωτιέμαι η αλλαγή??απο σαρ πλευράς κ μόνο..

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα και εγώ εφόσον έπαθα εθισμό με το ΤΑΒ :)

Το βλέπω παρά πολύ καλό για τα χρήματα του, με 4-5 πραγματικά που του πέρασα πάει "σφαίρα"!!!!!!

Εχω ένα θέμα με την εμφάνιση του aura,η κάτω γκρί μπάρα είναι ΠΟΛΎ μεγάλη και μου "κρύβει" το χάρτη...Αν γνωρίζει κάποιος κάτι καλοδεχούμενος.;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Οντως παει παρα πολυ καλα.Το rootταρα του περασα και το setcpu για να κατεβασω την ταχυτητα οταν ειναι σε stand by και ειδα φανερη αυξηση της διαρκειας της μπαταριας. Μια χαρουλα ειναι το τηλεφωνο.
Αγάπη είναι η μοναξιά που πρέπει στον καθένα....
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και ΄γω για 2ο (εν αναμονή για SGS2 ή κάτι άλλο)αλλά αυτά του ΠΛΑΙΣΙΟΥ έχουν κάποια Vodafone shortcuts - είναι εισαγωγής Vodafone βασικά(δεν διαγράφονται από την διαχείρηση εφαρμογών) οπότε του πέρασα με odin 4.34 μια άλλη official rom XWKA7 στο 5λεπτο και έτσι εξαφανίστηκαν τα απεχθή VF εικονίδια και οι εφαρμογές κατα συνέπεια....:lol:;)(για οσους δοκιμάσουν κάτι παρόμοιο απλώς σημειώνω πως για να μπει σε download mode με συνδυασμό πλήκτρων πρέπει να πατηθεί το Q και Power button,δεν ισχύει εδώ το Vol down,Central button και power button όπως σε άλλα Galaxy).
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δοκίμασε κάποιος να χρησιμοποιήσει αλλά ακουστικά (HF) εκτός από αυτα της συσκευασία;;

Εχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά και πιο συγκεκριμένα με "χωνευτα" ακουστικά (samsung,nokia,ericsson) και εκτος οτι μειώνεται κατά 80% περίπου η ένταση, και δεν σε ακούνε κατά τη κλήση και πολλές φορές δε τα τα αναγνωρίζει σα "κεραία" για το ραδιόφωνο!!

 

Δοκιμάστε το λίγο σας παρακαλώ αν είναι να κάνω χρήση DOA

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιος να χρησιμοποιήσει αλλά ακουστικά (HF) εκτός από αυτα της συσκευασία;;

 

κατά τη γνώμη μου είναι μια χαρά τα ακουστικά της συσκευασίας, φτηνιάρικα αλλά μια χαρά δηλαδή για να πω την αλήθεια...

 

Αν τα χρησιμοποιείς κυρίως για μουσική θα πρότεινα να αγοράσεις ένα καλύτερο ζευγάρι (όχι HF) αλλά αν το θέλεις και για κλήσεις τότε (και αφού το κινητό σου έχει βγει καλό χωρίς προβλήματα) καλό θα είναι να αγοράσεις ένα Samsung HandsFree χωρίς να μπαίνεις στη διαδικασία επιστροφής όλου του πακέτου με τη συσκευή μαζί..

 

:)

 

------------------------------------------------------------------

 

Γενικά για τη συσκευή κατά τη γνώμη μου:

 

Αρκετά καλή ποιότητα για το κόστος της, ευανάγνωστη οθόνη, αρκετά φωτεινή και κάτω απο τον ήλιο, οι εφαρμογές έχουν άμεση ανταπόκριση και το συρόμενο full-qwerty πληκτρολόγιο είναι "όλα τα λεφτά" για email και γρήγορα tweets!!! Μου αρέσει επίσης πάρα πολύ και το εικονικό πληκτρολόγιο επειδή είναι κατά 99% ίδιο με αυτό που συναντάς στο iPhone/iPod Touch το οποίο το θεωρώ πολύ άνετο!!!

 

Η μπαταρία μια χαρά με τα σημερινά δεδομένα, με μέτρια χρήση μου έβγαλε δύο γεμάτες μέρες με αρκετό "πείραγμα" της συσκευής, μουσική, twitter, email και τουλάχιστον 1 ώρα ομιλία, θα δείξει βέβαια στη πορεία όταν είναι στρωμένη..

Edited by mantsag1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δοκίμασε κάποιος να χρησιμοποιήσει αλλά ακουστικά (HF) εκτός από αυτα της συσκευασία;;

Εχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά και πιο συγκεκριμένα με "χωνευτα" ακουστικά (samsung,nokia,ericsson) και εκτος οτι μειώνεται κατά 80% περίπου η ένταση, και δεν σε ακούνε κατά τη κλήση και πολλές φορές δε τα τα αναγνωρίζει σα "κεραία" για το ραδιόφωνο!!

 

Δοκιμάστε το λίγο σας παρακαλώ αν είναι να κάνω χρήση DOA

 

Τα ακουστικα παντως του iPhone 4 ,οχι αυτα της συσκευασιας αλλα αυτα που μπαινουν μεσα στο αυτι, δουλευουν μια χαρα και στο ραδιοφωνο και στην κληση.

Αγάπη είναι η μοναξιά που πρέπει στον καθένα....
Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου είναι μια χαρά τα ακουστικά της συσκευασίας, φτηνιάρικα αλλά μια χαρά δηλαδή για να πω την αλήθεια...

 

Αν τα χρησιμοποιείς κυρίως για μουσική θα πρότεινα να αγοράσεις ένα καλύτερο ζευγάρι (όχι HF) αλλά αν το θέλεις και για κλήσεις τότε (και αφού το κινητό σου έχει βγει καλό χωρίς προβλήματα) καλό θα είναι να αγοράσεις ένα Samsung HandsFree χωρίς να μπαίνεις στη διαδικασία επιστροφής όλου του πακέτου με τη συσκευή μαζί.

 

Πιθανόν να μη το προσεξες αλλά ενα από τα ακουστικα (hf) που δοκίμασα είναι της Samsung και μάλιστα αυτό που δίνετε στη συσκευασία του wave 8500, και ποιο συγκεκριμένα αυτό, http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Handsfree-Headsets/SAMSUNG-Handsfree-EHS48ES0MECSTD.htm

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα και γω το πηρα πριν 2 μερες καλο φαινεται το κινητο

αλλα θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος σε μια εισερχομενη κληση να μπορουμε να απαντησουμε με καποιο πληκτρο απο τα τρια που εχει εξωτερικα κατω και οχι να συρουμε την μπαρα στην οθονη αφης

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να μη το προσεξες αλλά ενα από τα ακουστικα (hf) που δοκίμασα είναι της Samsung και μάλιστα αυτό που δίνετε στη συσκευασία του wave 8500, και ποιο συγκεκριμένα αυτό, http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Handsfree-Headsets/SAMSUNG-Handsfree-EHS48ES0MECSTD.htm

 

ωχ δε το πρόσεξα :O ... μου κάνει τρομερή εντύπωση..!!!!

 

γεια σας και απο μενα και γω το πηρα πριν 2 μερες καλο φαινεται το κινητο

αλλα θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος σε μια εισερχομενη κληση να μπορουμε να απαντησουμε με καποιο πληκτρο απο τα τρια που εχει εξωτερικα κατω και οχι να συρουμε την μπαρα στην οθονη αφης

ευχαριστω

 

νομίζω πως δε γίνετε απο τις ρυθμίσεις... ίσως υπάρχει κάποια τρίτη εφαρμογή που μπορεί να το κάνει αυτό...:confused:

 

Edit: κάτι τέτοιο τι λες????

 

ss-0-320-480-160-0-bc077351bc3da8b176ed7088e887b383a8debd81

Edited by mantsag1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εβγαλα άκρη με τα ακουστικα!

Θα το κανω μια βόλτα στη samsung...

 

Κατι άλλο, λεξικό δεν έχει κατα τη πληκτρολόγηση;

 

Και κατι τελευταιο ποιος ειναι ο συνδιασμός πλήκτρων για να "πάρουμε" φωτογραφία απο την επιφάνεια του;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 551 (i5510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...