Jump to content

Internet on the Go - ανοικτά ports


teras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ.

 

Ξέρει κάποιος αν η Cosmote έχει ανοικτά ports στα συμβόλαια Internet on the Go έτσι ώστε να μπορεί ο χρήστης να κάνει εισερχόμενες συνδέσεις; Αν όχι, υπάρχει τρόπος να ανοίξουν;

 

Έχω ένα μηχάνημα σε απομάκρη περιοχή που δεν έχει τηλεφωνική γραμμή (οπότε δεν έχει DSL) και θέλω να μπορώ να συνδέομαι σ'αυτό για να βλέπω κάμερες ασφαλείας. Η Cosmote είναι η μόνη με αξιοπρεπές σήμα 3G στην περιοχή, αλλά το Internet on the Go Κάρτα που έχω για δοκιμές δεν επιτρέπει εισερχόμενες συνδέσεις και πολύ φοβάμαι ότι το ίδιο θα ισχύει και για τα συμβόλαια.

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απαντάω μόνος μου για να αναφέρω τι έχω βρει μέχρι τώρα.

 

Από κάποιο ψάξιμο στο internet, βρήκα κάποια σχόλια που αναφέρονται στο περίφημο "vpn" APN της Cosmote. Είναι το APN που προτείνει η Cosmote στους επαγγελματίες συνδρομητές για δουλειές όπως αυτό που θέλω να κάνω. Το θέμα είναι ότι όταν μίλησα με το τεχνικό τμήμα (όχι το 1st line support, η κοπελιά εκεί κατάλαβε ότι δεν ήταν δουλειά της το θέμα και με προώθησε στο τεχνικό τμήμα), ο τεχνικός απλά ανέφερε την λέξη "vpn" ανάμεσα σε άλλα μουρμουρητά, δίχως να πολυβγάλουμε άκρη.

 

Αν κάποιος λοιπόν έχει Internet On The Go και συνδέεται στο APN vpn, μπορεί να δοκιμάσει και να μου πει αν όντως επιτρέπονται incoming conncetions;

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να συννενοηθώ με μια ευγενέστατη και εξυπηρετικότατη supporter της Cosmote.

 

Εφόσον χρειάζεσαι εισερχόμενες συνδέσεις, χρειάζονται δύο πράγματα:

1. Internet on the go με συνδρομή (είτε ιδιώτη, είτε επαγγελματική)

2. τηλέφωνο στο support, να ζητήσεις αλλαγή από το APN "internet" στο "vpn", σε ξανακαλεί ο τεχνικός για να επιβεβαιώσει και είσαι έτοιμος εντός 24 ωρών.

 

Απ'ότι φαίνεται, οι συνδέσεις περνάνε by default μέσα από ΝΑΤ, ώστε να μην "ξοδεύει" public IP addresses η Cosmote.

Edited by teras

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

καποιο προγραμμα απομακρυσμενης διαχειρησης (teamviewer πχ) δεν θα σε εξυπηρετουσε?
Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ λόγοι που δεν θέλω να βάλω Teamviewer κλπ, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι το όλο σύστημα δεν είναι για μένα αλλά για δύο ανθρώπους με βασική εώς ελάχιστη γνώση υπολογιστών. Ο εξοπλισμός που θα μπεί έχει web interface, οι δύο αυτοί χρήστες ξέρουν να χρησιμοποιούν web browser, αυτά είναι τα μόνα που χρειάζονται. Keep it simple :)

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η Cosmote δεν κάνει κανένα NAT σε κανένα APN, δίνει μια χαρά IP addresses.

Αυτό που κάνει στο 'internet' APN είναι να έχει από default κλειστά όλα τα εισερχόμενα udp και tcp ports. Εάν θέλετε να έχετε εισερχόμενο traffic πρέπει να κάνετε μια "τρύπα" στο firewall χρησιμοποιόντας μια από τις γνωστές μεθόδους από περιπτώσεις NAT (UPnP, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Η Cosmote δεν κάνει κανένα NAT σε κανένα APN, δίνει μια χαρά IP addresses.

Αυτό που κάνει στο 'internet' APN είναι να έχει από default κλειστά όλα τα εισερχόμενα udp και tcp ports. Εάν θέλετε να έχετε εισερχόμενο traffic πρέπει να κάνετε μια "τρύπα" στο firewall χρησιμοποιόντας μια από τις γνωστές μεθόδους από περιπτώσεις NAT (UPnP, κτλ).

 

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, ξέρει κανείς σίγουρα αν μπορούμε να έχουμε public IP (όχι απαραίτητα στατική) και port forwarding με cosmote?

Και georgemv, δηλαδή εγώ που θέλω να ελέγχω σύστημα παρακολούθησης μέσω του web interface του θα μπορώ να το κάνω port forward?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, ξέρει κανείς σίγουρα αν μπορούμε να έχουμε public IP (όχι απαραίτητα στατική) και port forwarding με cosmote?

Και georgemv, δηλαδή εγώ που θέλω να ελέγχω σύστημα παρακολούθησης μέσω του web interface του θα μπορώ να το κάνω port forward?

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα...δουλεύει κανονικότατα το port forwarding με 3g usb της cosmote..απλα πρεπει να ζητησεις απο την cosmote να σου ενεργοποιησουν το vpn και μετα να πας στις ρυθμισεις του router και να αλλαξεις εκει που λεει "APN" και να γραψεις "Vpn-internet"

 

Ανοιγεις τις πορτες σου μετα στην συγκεκριμενη IP και τελος..

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Υπαρχει θεμα με τα καινουργια 3g usb sticks της Cosmote...

Συγκεκριμενα μου εδωσαν το zte mf-668 στο οποιο ενω ειχα data στο κατεβασμα...δεν με αφηνε να βγαλω την συγκεκριμενη πορτα σαν Public...και αυτο μετα απο 3 μηνες που το εψαξα, που οι τεχνικοι της cosmote δεν ειχαν ιδεα και μετα με ευχαριστησαν που τους ενημερωσα..ανακαλυψα οτι επειδη το συγκεκριμενο 3g usb εχει δικο του interface στην 192.168.0.1 κανει conflit με οποιοδηποτε ρουτερ το συνδεσεις. Οποτε αντι να βλεπεις στο router την ip 77.10.13.xx βλεπεις την Ip του 3g moden 192.168.0.1

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 7 months later...

καλησπέρα! χτες εκανα συνδεση το πακετο με τα 2,5GB + αλλα τοσα δωρο για το βραδυ και σημερα εκανα δοκιμες πανω στο 109 mikrotik router OS routerboard μου και ειδα οτι ενω εχω public ip το network ειναι σε 10αρα παρομοια με αυτη που ειχα απο whats up twin sim που εδινε πισω απο ΝΑΤ ip!

ανοιξα διαφορες πορτες πχ την 80, και για VPN 1722-1723 και ενα port scanning απο το ιντερνετ κινητου τις δειχνει και παλι κλειστες!

επισης το ιδιο το ρουτερ ενω δινει κανονικα σε οτι ειναι σε wifi και ενσυρματα πχ στο desktop pc, αμα απο μεσα του κανω ενα ping ή traceroute σε internetikes ips δεν κανει! :blink::blink::blink:

εστειλα ηδη email στην Cosmote αλλα θα ηθελα να μου πει αν ξερει κανεις.

Κατι διαβασα παραπανω για apn vpn κτλ αλλα δεν εχω βρει πληροφοριες.

 

Αυριο θα μπει στο εξοχικο σε αλλο routerboard και γιαυτο το πηρα αλλωστε και βλεπω να εχω προβληματα....

χρειαζομαι nat masquerades κτλ ισως οχι πορτες τουλαχιστον οχι προς το παρον αλλα θα παιζω μεσω VPN δικο μου.

Για να καταλαβαινουμε τι λεμε και μερικες φωτος :

το μηχανημα που θα μπει η sim αυριο http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/IMG_20151003_161930_zpsaccfka9h.jpg

http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/IMG_20151003_092927_zpsnlei2uno.jpg

http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/IMG_20150920_104736_zpscpsi4enb.jpg

http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/IMG_20150920_105200_zpsww8uxwjm.jpg

http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/IMG_20150920_105455_zpsjozjjq16.jpg

 

τωρα που το εβαλα παλι για δοκιμες αρχισε να δινει 10αρες πισω απο ΝΑΤ!!!

τα νευρα μου!!!!!!! ενω μου ειπαν και στον Γερμανο και με email απο cosmote οτι με παγιο δινει ΜΟΝΟ public ips!!!!

 

/ip address> print

Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic

# ADDRESS NETWORK INTERFACE

2 D 10.178.47.234/32 10.112.113.18 ppp-out1

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Πάρε στην εξυπηρέτηση και ζήτα να σου ενεργοποιήσουν το VPN APN. Όταν γίνει η διαδικασία (θα πάρει 1 ημέρα) πρέπει να αλλάξεις το calling APN σε vpn-internet από internet Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Πάρε στην εξυπηρέτηση και ζήτα να σου ενεργοποιήσουν το VPN APN. Όταν γίνει η διαδικασία (θα πάρει 1 ημέρα) πρέπει να αλλάξεις το calling APN σε vpn-internet από internet

 

καλημερα, ευχαριστω ηδη εχω στειλει μυνημα και μου ηρθε email οτι θα με καλεσουν, ελπιζω να δουλευουν ΣΚ γιατι θα ειμαι εκει και θελω να το φτιαξω αλλιως πρεπει να περιμενω αλλη μια εβδομαδα! :mad:

 

οταν γινει αυτο θα εχει στανταρ public ip και το network θα ειναι το σωστο? γιατι ακομα και public που εδινε στην αρχη και να εχει network με 10αρες κατι δεν παει καλα για εμενα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ευχαριστω ηδη εχω στειλει μυνημα και μου ηρθε email οτι θα με καλεσουν, ελπιζω να δουλευουν ΣΚ γιατι θα ειμαι εκει και θελω να το φτιαξω αλλιως πρεπει να περιμενω αλλη μια εβδομαδα! :mad:

 

οταν γινει αυτο θα εχει στανταρ public ip και το network θα ειναι το σωστο? γιατι ακομα και public που εδινε στην αρχη και να εχει network με 10αρες κατι δεν παει καλα για εμενα.

 

Ναι, θα πάρεις public με ανοιχτό firewall για εισερχόμενες.

Θυμήσου να αλλάξεις το APN γιατί θα παίζουν και τα 2 και θα απορείς γιατί δεν σου public.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ όπως τα λες! Τελικά πήρα τηλέφωνο στο 13888 μου είπαν ότι θα με καλέσουν μεσα στην επόμενη ώρα, δεν πέρασε και με κάλεσαν. Μέσα στο επόμενο 24ωρο θα είναι έτοιμο και στο προφίλ APN θέλει vpn-internet αντί σκέτο internet. Ελπίζω όλα να πάνε καλά:)

 

edit : τελικα την Κυριακη το μεσημερι με ξαναπηραν τηλ μια κοπελα παλι επειδη ειχα στειλει και email, δεν ηξερε οτι εχουμε μιλησει, αλλα αυτη αντιθετα με την 1η ειπε οτι το τμημα αυτο δεν δουλευει Κυριακες οποτε μην περιμενω να γινει Κυριακη και να δω τις 2-3 επομενες μερες.

 

Η 1η που εδειχνε να ξερει απο αυτα ειπε παντως οτι ολες οι πορτες θα μπορουν να ανοιχτουν μετα, και οτι θα εχω κανονικη public ip και οχι πισω απο ΝΑΤ οπως συμβαινει με το προφιλ "internet".

Ολα τα τηλεφωνα ηταν απο το 13888.

 

Τελικα με ενεργοποιησαν σημερα, εβαλα στο profile του mikrotik ppp εκει που λεει APN vpn-internet αντι internet και ω ναι εχω public ip!!!!

δοκιμασα ενα port scanner απο το κινητο βρηκα 26 πορτες ανοιχτες μαζι με καποιες που ανοιξα εγω στο ΝΑΤ στο ρουτερ μου που παιρνει το 4g stick.

Δοκιμασα καμερες με DDNS service και ολα καλα!!! επιτελους!!!!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...