Jump to content

Xperia X10 mini : Generic 2.0.2.A.0.24 rooted + xrecovery


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και ακόμα δεν έχουμε ολοκληρωμένη λύση για root στην 2.0.2.Α.0.24 έκανα ένα μικρό port από την λύση του zdzihu για το μεγάλο X10.

 

 

 

Ο συγκεκριμένος οδηγός απευθύνεται σε έμπειρους χρήστες και είναι μόνο για το X10 mini (όχι το pro). Μην προσπαθήσετε οτιδήποτε, αν δεν είστε σίγουροι για αυτό που κάνετε!

Για να πραγματοποιήσετε την διαδικασία θα πρέπει να έχετε εγκατεστημένο το xrecovery.

Επίσης αν έχετε κάνει update με το SEUS σε 2.0.2.Α.0.24, θα πρέπει να κάνετε downgrade σε 2.0.A.0.504!

 

 

 

Requirements:

 

DOWNLOAD>>X10 mini flashtool

 

DOWNLOAD>>2.0.2.A.0.24PACK.tar.bz2

 

Επίσης θα χρειαστείτε και ένα X10 mini rooted με το xrecovery εγκατεστημένο :D

 

Διαδικασία:

 

1. Κάντε download και unpack το 2.0.2.A.0.24PACK.tar.bz2. Περιέχει 2 αρχεία: το update.zip και τον φάκελο 2.0.2.A.0.24FlasherFiles

2. Αντιγράψτε το update.zip στην κάρτα sd.

3. Αντιγράψτε τον φάκελο 2.0.2.A.0.24FlasherFiles μέσα στον φάκελο του flashtool.

4. Κάντε reboot στο xrecovery και εγκαταστήστε το update.zip.

5. Τρέξτε το flashtool και πατήστε την καρτέλα "Flash"

6. Από το μικρό παράθυρο διαλόγου που θα ανοίξει επιλέξτε "2.0.2.A.0.24FlasherFiles" και στο γενικό παράθυρο το flashtool θα γράψει "Searching for Xperia..."

7. Συνδέστε το καλώδιο usb στην συσκευή (ενώ είστε στο recovery menu)

8. Eπιλέξτε "Reboot" στο recovery και αμέσως αφού μαυρίσει η οθόνη, κρατήστε παρατεταμένα το πλήκτρο της επιστροφής εώς ότου ανάψει το πράσινο LED και ξεκινήσει το flashing.

 

ΣΗΜ: Αν δεν το πετύχετε με την πρώτη, πατήστε τα πλήκτρα home+on/off (για να κάνει reset) και αφήνοντας τα, πατάτε και κρατάτε πατημένο το πλήκτρο της επιστροφής. Αν συγχρονιστείτε θα το πετύχετε εύκολα

 

Φροντίστε να διαβάσετε καλά όλα τα βήματα, ώστε να καταλάβετε τι σας ζητάει η εγκατάσταση.

 

 

 

Όλα τα credit πάνε σε:

 

Στον zdzihu από xda, για το xrecovery και γενικά για όλο αυτό μιας και ακολούθησα την δική του μέθοδο.

 

Στον Bin4ry από xda για το flashtool, που με έχει σώσει από πολλά bricks.

 

Στον aZuZu από xda, για το SIN2IMG tool.

 

Τέλος σε όλο το community του myphone. Βοηθάτε αλλήλους :)

 

 

 

DISCLAIMER: Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη από την χρήση του συγκεκριμένου οδηγού και αρχείων. Κάθε ένας επιλέγει να τα χρησιμοποιήσει με δική του ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ευθύνη

 

 

 

Χρόνια Καλά, με αγάπη, υγεία και ευτυχία για όλους, με τον ερχομό του Νέου.

 

D_d

Edited by Superuser

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα, δεν έχουμε ολοκληρωμένη λύση για root στην 2.0.2.Α.0.24 ούτε στο x10 mini pro, οπότε παρακάτω θα βρείτε το port από την λύση του zdzihu για το μεγάλο X10, με την βοήθεια του DaRk_DOg!

 

http://i56.tinypic.com/xpq1iq.jpghttp://i54.tinypic.com/30ku1c0.jpg

 

Ο συγκεκριμένος οδηγός απευθύνεται σε έμπειρους χρήστες και είναι μόνο για το X10 mini PRO (όχι το mini). Μην προσπαθήσετε οτιδήποτε, αν δεν είστε σίγουροι για αυτό που κάνετε!

Για να πραγματοποιήσετε την διαδικασία θα πρέπει να έχετε εγκατεστημένο το xrecovery.

Επίσης αν έχετε κάνει update με το SEUS σε 2.0.2.Α.0.24, θα πρέπει να κάνετε downgrade σε 2.0.A.0.504!

 

 

 

Requirements:

 

DOWNLOAD>>X10 mini pro flashtool

 

DOWNLOAD>>2.0.2.A.0.24PACK.rar

 

Επίσης θα χρειαστείτε και ένα X10 mini PRO rooted με το xrecovery εγκατεστημένο :D

 

Διαδικασία:

 

1. Κάντε download και unpack το 2.0.2.A.0.24PACK.rar. Περιέχει 2 αρχεία: το update.zip και τον φάκελο 2.0.2.A.0.24FlasherFiles

2. Αντιγράψτε το update.zip στην κάρτα sd.

3. Αντιγράψτε τον φάκελο 2.0.2.A.0.24FlasherFiles μέσα στον φάκελο του flashtool.

4. Κάντε reboot στο xrecovery και εγκαταστήστε το update.zip.

5. Τρέξτε το flashtool και πατήστε την καρτέλα "Flash"

6. Από το μικρό παράθυρο διαλόγου που θα ανοίξει επιλέξτε "2.0.2.A.0.24FlasherFiles" και στο γενικό παράθυρο το flashtool θα γράψει "Searching for Xperia..."

7. Συνδέστε το καλώδιο usb στην συσκευή (ενώ είστε στο recovery menu)

8. Eπιλέξτε "Reboot" στο recovery και αμέσως αφού μαυρίσει η οθόνη, κρατήστε παρατεταμένα το πλήκτρο της επιστροφής εώς ότου ανάψει το πράσινο LED και ξεκινήσει το flashing.

 

ΣΗΜ: Αν δεν το πετύχετε με την πρώτη, πατήστε τα πλήκτρα home+on/off (για να κάνει reset) και αφήνοντας τα, πατάτε και κρατάτε πατημένο το πλήκτρο της επιστροφής (ή βγαλ'τε την μπαταρία). Αν συγχρονιστείτε θα το πετύχετε εύκολα

 

Φροντίστε να διαβάσετε καλά όλα τα βήματα, ώστε να καταλάβετε τι σας ζητάει η εγκατάσταση.

 

 

 

Όλα τα credit πάνε σε:

 

Στον zdzihu από xda, για το xrecovery

 

Στον Bin4ry από xda για το flashtool

 

Στον aZuZu από xda, για το SIN2IMG tool.

 

Στον DaRk_DOg, για την προσφορά και την βοήθεια του, καθώς και για το ripoff του οδηγού του:p

 

 

 

DISCLAIMER: Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη από την χρήση του συγκεκριμένου οδηγού και αρχείων. Κάθε ένας επιλέγει να τα χρησιμοποιήσει με δική του ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ευθύνη

 

 

 

 

Original Post, was replaced with guide:

Well done! Το ειδα και στους xda, και ελεγα να το δοκιμασω, αλλα ειναι μονο για mini. Υπαρχει αισθητη διαφορα με το update οσον αφοα στην μνημη του κινητου; Να το σκεφτω δηλαδη να κατσω να μαγειρεψω και εγω μια rom για το pro;
Edited by kalas
Link to comment
Share on other sites

Well done! Το ειδα και στους xda, και ελεγα να το δοκιμασω, αλλα ειναι μονο για mini. Υπαρχει αισθητη διαφορα με το update οσον αφοα στην μνημη του κινητου; Να το σκεφτω δηλαδη να κατσω να μαγειρεψω και εγω μια rom για το pro;

 

Sent from my U20i using Tapatalk

 

Θεωρητικά απλά σε μεταφέρει στην τελευταία έκδοση του λογισμικού και είναι πιο γρήγορο.

Πρακτικά, δεν είδα και τρελά πράγματα. :S

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά απλά σε μεταφέρει στην τελευταία έκδοση του λογισμικού και είναι πιο γρήγορο.

Πρακτικά, δεν είδα και τρελά πράγματα. :S

 

Κατάλαβα, ευχαριστώ. Θα περιμένω, να αφήσω και το κινητό να ησυχάσει. :p

 

Offtopic, αλλά ελπίζω ο οδηγός για την βελτιστοποίηση της συσκευής που είχες πει να βρίσκεται σε καλό δρόμο:) Θέλω να δω τι μπορώ να "πετάξω" από την internal με ασφάλεια, ελαττώνεται επικίνδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση!Στο παρακάτω topic των XDA που λέει ότι το BusyBox πρέπει να 'ναι από το Market,δεν μας κάνει αυτό που κατεβάσαμε μέσω του Titaniun BackUp???

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση!Στο παρακάτω topic των XDA που λέει ότι το BusyBox πρέπει να 'ναι από το Market,δεν μας κάνει αυτό που κατεβάσαμε μέσω του Titaniun BackUp???

 

Όχι amoramor, το busybox που κατεβάζει το Titanium δεν κάνει γιατί εγκαθίσταται σε άλλο directory (/system/xbin, έναντι /system/bin).

 

Θα κατεβάσεις την εφαρμογή που εγκαθιστά το busybox από εδώ.

 

Κατόπιν θα κάνεις την εγκατάσταση του με τον τρόπο που λέει η εφαρμογή.

 

Τέλος θα κάνεις την εγκατάσταση του xrecovery σύμφωνα με το post στους xda.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

dark dog θέλω να σε ρωτήσω κάτι έχεις μάθει τιποτα από τους xda εάν θα βγάλουν root για την αυθεντική ενημέρωση 2.0.2.Α.0.24 ? Γιατί έκανα την ενημέρωση και δεν μπορώ να κάνω root και για να κάνω πρέπει να κάνω flash και xrecovery. Ξέρεις τιποτα ?
Link to comment
Share on other sites

dark dog θέλω να σε ρωτήσω κάτι έχεις μάθει τιποτα από τους xda εάν θα βγάλουν root για την αυθεντική ενημέρωση 2.0.2.Α.0.24 ? Γιατί έκανα την ενημέρωση και δεν μπορώ να κάνω root και για να κάνω πρέπει να κάνω flash και xrecovery. Ξέρεις τιποτα ?

 

marios199546 θολό το τοπίο. Αν ο RyanZA κάνει update το z4root ίσως να γίνει κάτι. Πάντως και με την παραδοσιακή λύση του exploit δεν έγινε root και καταφύγαμε σε "πατέντες"...

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Dark dog βοήθησε τους να τους πιέσεις να το κάνουν

 

Αν ήξερε κάποιος, θα το είχε κάνει ήδη. Μην αγχώνεσε, κάποια στιγμή θα βγει ροοτ, αλλά και αν δεν βγει υπάρχει πάντα η μέθοδος των pre-rooted roms.

 

Edit: @D_d κάνε ποστ και την ρομ για το προ... Ούτως η άλλως έτοιμη είναι...

Edited by mobile_hacker
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Dark dog βοήθησε τους να τους πιέσεις να το κάνουν

 

Νομιίζω οτι υπερεκτίμησες τις δυνατότητες μου.

 

Αν ήξερε κάποιος, θα το είχε κάνει ήδη. Μην αγχώνεσε, κάποια στιγμή θα βγει ροοτ, αλλά και αν δεν βγει υπάρχει πάντα η μέθοδος των pre-rooted roms.

 

Edit: @D_d κάνε ποστ και την ρομ για το προ... Ούτως η άλλως έτοιμη είναι...

 

Αν εννοείς την rom που έχω κάνει post στους xda είναι από Φιλιππίνες. Ψάχνομαι ακόμα μήπως βρω καμιά Ελληνική για τα sms... :(

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όταν Ολοκληρωθεί Η Διαδικασία Χάνονται Οι Εφαρμογές Και Τα Σχετικά...?
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Όταν Ολοκληρωθεί Η Διαδικασία Χάνονται Οι Εφαρμογές Και Τα Σχετικά...?

 

Χμ.. Η SE σε αυτή την αναβάθμιση θεωρητικά κρατάει τα δεδομένα χρήστη.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χμ.. Η SE σε αυτή την αναβάθμιση θεωρητικά κρατάει τα δεδομένα χρήστη.

 

Εγώ Που την Έκανα Τα Έχασα Πάντως Και Τα Ξαναέκανα Απ' Την Αρχή... :(

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να το κανω κ δεν ξερω τι δεν κανω σωστα παρολο που ακολουθω βημα προς βημα την διαδικασια .Ασε που δεν ανοιγει το κινητο .Εχω εγκατεστημενο το xrecovery .Επιλεγω reboot στο τελευταιο βημα κ μολις αναβει το πρασινο led το αφηνω το πληκτρο back αλλα δεν γινεται τιποτα αλλο εκτος απο restart στο κινητο ενω στο flashtool μενει σταθερο στο... (searching for xperia). Καμια ιδεα πως να το επαναφερω στην προηγουμενη κατασταση.... Edited by faldainos
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να το επαναφερεις σε λειτουργικη κατασταση, φλασαρε το με το SEUS (θα παει στο τελευταιο update).

 

Παντως κατι δεν κανεις καλα, δοκιμασε το παλι, αν οι drivers σου ειναι σωστοι, τοτε θα πρεπει να γινει το φλασαρισμα κανονικα.:-)

 

Sent from my mind using my neurons' telepathetic waves.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο θα κανω κ θα ξαναδοκιμασω...

Πως το φλασαρω με το seus το εχω ξεχασει τελειως (ειμαι κ σαλταρισμενος τωρα) γιατι το κινητακι δουλευε ρολοι.....

Link to comment
Share on other sites

ρε νταρκ εμένα στο φλας τουλ δε μου έχει ενεργοποιημένη την επιλογή φλας μένει στην αρχή και λέει starting adb service
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

ρε νταρκ εμένα στο φλας τουλ δε μου έχει ενεργοποιημένη την επιλογή φλας μένει στην αρχή και λέει starting adb service

 

έχεις το flashtool με το γραφικό περιβάλλον? (GUI version)

 

Ή αυτό με την γραμμή εντολών?

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

απο το λινκ που εχεις που παραπεμπει στους xda το 1ο δε δουλευει το κατεβασμα οποτε κατεβασα το 2ο

 

αν δεν το φλασαρω και περασω την ρομ σου θα παιξει?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

αν δεν το φλασαρω και περασω την ρομ σου θα παιξει?

 

Λογικά θα παίξει, αλλά καλά είναι να είναι ολοκληρωμένη.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαδικασία:

 

1. Κάντε download και unpack το 2.0.2.A.0.24PACK.tar.bz2. Περιέχει 2 αρχεία: το update.zip και τον φάκελο 2.0.2.A.0.24FlasherFiles

2. Αντιγράψτε το update.zip στην κάρτα sd.

3. Αντιγράψτε τον φάκελο 2.0.2.A.0.24FlasherFiles μέσα στον φάκελο του flashtool.

4. Κάντε reboot στο xrecovery και εγκαταστήστε το update.zip.

5. Τρέξτε το flashtool και πατήστε την καρτέλα "Flash"

6. Από το μικρό παράθυρο διαλόγου που θα ανοίξει επιλέξτε "2.0.2.A.0.24FlasherFiles" και στο γενικό παράθυρο το flashtool θα γράψει "Searching for Xperia..."

7. Συνδέστε το καλώδιο usb στην συσκευή (ενώ είστε στο recovery menu)

8. Eπιλέξτε "Reboot" στο recovery και αμέσως αφού μαυρίσει η οθόνη, κρατήστε παρατεταμένα το πλήκτρο της επιστροφής εώς ότου ανάψει το πράσινο LED και ξεκινήσει το flashing.

 

 

D_d

 

Κάνω DL το flashtool απο εδώ που λίνκαρες -> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=920746

Κατεβαζει το FlashTool_0.2.5.exe ,το τρεχω,κανει extract εναν φακελο Flashtool

που εχει μεσα:

Φακελους: Custom,drivers,firmwares,loaders,x10flasher_lib

αρχεια: X10FlashTool.exe , x10flasher.jar , X10flashtool

και προσθέτω τον φάκελο 2.0.2.A.0.24FlasherFiles.

Τρεχω το FlashTool.exe, παταω το κουμπακι flash και μου εμφανιζει αυτο..

 

Ειμαι κυριολεκτικά στην μεση.... εχω κανει ηδη install το update.zip και τωρα το xrecovery μου ζηταει να διαλέξω παλι απο το μενου... reboot/install/factory reset etc etc...

Help γιατι καίγομαι :SSSSSS

 

~~EDIT No2 ~~(γιατι ο firefox crashare στο 1ο)

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΛΕΠΤΑ:

Εκανε κανονικα reboot το κινητο. Αλλά οπως διαβαζουμε στο πόστ μου.. δεν έχω τελειωσει με την δουλεια... ομως βλέπω τα εξης:

1.μετα απο μια ΒΔΟΜΑΔΑ που αγωνιωδώς παλεύω να κάνω update το firmware μου ,ΤΩΡΑ λεει "αριθμός έκδοσης: 2.0.2.Α.0.24"

2.Το συνδεσα στο PC και το SEUS ΞΑΦΝΙΚΑ βρηκε "νεο διαθέσιμο λογισμικο!" -σώπα ρε-

3.το κινητο ειναι ακόμα rooted?! (το επιβεβαιωσα με το τιτανιουμ,με αφήνει να αφαιρέσω οτι εφαρμογή θελω)

ΤΙ να κάνω? Να δοκιμάσω το update?Η πείρα μου σε τετοια τρελα μου λεει οτι μαλλον α) το 2.0.2.Α.0.24 ειναι εικονικο και β)Το update θα φροντίσει να με στειλει ξανα στην 2.0.Α.0.504....

 

Πέφτω για υπνο να καθαρισει το μυαλο μου...

ΕΙΔΙΚΟΙ! Βοήθεια παρακαλώ,πριν αρχίσω να φοράω χυτωνιο και να τρέχω ξεμαλλιασμενος στους δρομους προσφέροντας προβατα ως θυσία στον βωμο του "σκοτεινου σκυλου"!

Edited by Deadalus
5 λεπτα και 1 crash argotera....
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα έχεις περάσει μόνο το update.zip, τώρα, σωστά; Και μετά έκανες restart και άνοιξε; Και να σου λέει .24, πιθανότατα δεν θα είναι, αφού δεν έκανες το flashing μέρος σωστά.

 

Δυστυχώς τα έπαθες όλα αυτά γιατί βγήκε καινούργιο flashtool από τότε που βγήκε ο οδηγός, και δεν ανταποκρίνονται οι οδηγίες ακριβώς. Έτσι ακριβώς όπως έχεις τα αρχεία σου τώρα, κοίτα τι πρέπει να κάνεις.

 

Τρέχεις το flashtool.exe. Πας Advanced --> Bundle Creation.

Στο "select source folder" επιλέγεις το "2.0.2.A.0.24FlasherFiles"

Μεταφέρεις με τα βελάκια όλα τα αρχεία από την αριστερή πλευρά στην δεξιά (στο firmware content)

Γράφεις στα πεδία παραπάνω ο,τι θες, π.χ.

Device: X10 mini Version: .24 branding: non

 

Πατάς ΟΚ. Θα πρέπει να σου γράψει ότι δημιουργήθηκε κανονικά. Μετά πατάς Flash και θα πρέπει να εμφανίζεται στο παράθυρο που πριν δεν σου έδειχνε τίποτα. Ακολουθείς τις οδηγίες κανονικά.

 

Δεν το έχω κάνει πότε έτσι (γιατί δεν χρειάστηκε από τότε που βγήκε) αλλά λογικά θα δουλέψει. Πάντως μην ταράζεσαι, ο,τι και να του κάνεις του κινητού επανέρχεται στην αρχική "του κουτιού" κατάσταση (εκτός αν το πετάξεις από το παράθυρο:p). Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

service info->software info->

Phone Software version ηταν ακομα .504

File System version : WORLD-1-8_2.0.2.A.0.24

 

Τελικα, ρισκαρα και ενα update απο SEUS.

τα πήγε και τα 2 σε 2.0.2.Α.0.24, Χαθηκε το ringtone της cosmote,τράβηξα και ένα root με superoneclick και ΠΛΕΟΝ παιζουμε με τα ΜΕΓΑΛΑ αγορια :)

Πάμε για custom rom , APP2SD και εφαρμογες!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...