Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : [Theme] Iridium Carbon


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το X10 mini/mini pro έχει ένα πολύ όμορφο interface, αλλά είναι φορτωμένο με αρκετό μπλέ από την μαμά SE.

Είμαι φαν της απλότητας και για να είμαι ειλικρινής, ποτέ μου δεν με ενθουσίασε το μπλε.

Έτσι αποφάσισα να τροποποιήσω λίγο τα χρώματα και την εμφάνιση, ώστε να το φέρω πιο κοντά στα γούστα μου.

Παίζοντας με το Photoshop, κατέληξα σε έναν συνδυασμό γκρί-ασημί, μπορντώ, καθώς και κάποιες επιφάνειες με υφή carbon.

 

Σας παρουσιάζω λοιπόν το πνευματικό μου παιδί, το Iridium Carbon Theme!

 

Σε σχέση με το stock theme, πέρα από τα χρώματα, υπάρχουν πλέον:

 

-Νέα transition animation (τα animation στις εναλλαγές των οθονών)

-Η επιλογή "reboot" όταν πατάμε παρατεταμένα το κουμπί on/off

 

 

H εγκατάσταση είναι απλή και εύκολη. Παρόλαυτα όλα τα βήματα πρέπει να γίνουν ακριβώς και όχι στο περίπου, αλλιώς σε περίπτωση λάθους η συσκευή πάει κατευθείαν για brick και θέλει flash και restore.

 

 

 

Requirements:

Root Explorer 2.12.x

X10 mini/mini pro rooted :D

Τα αρχεία για το theme από εδώ

 

 

 

Διαδικασία:

 

Βήμα 1ο:

Αντιγράφουμε τα αρχεία android.policy.jar, framework.jar, framework-res.apk στην κάρτα μνήμης (/sdcard).

 

Βήμα 2ο:

Ανοίγουμε το Root Explorer και πηγαίνουμε στον φάκελο που έχουμε τοποθετήσει τα αρχεία. Πατάμε το πλήκτρο menu και μετά "Multiselect". Κατόπιν επιλέγουμε τα αρχεία και πατάμε "copy".

 

http://i.imagefra.me/c7dhuv17.jpg

 

Βήμα 3ο:

Πηγαίνουμε στον φάκελο /system. Πατάμε επάνω δεξιά στο κουμπί Mount R/W. Κατόπιν πατάμε paste.

 

http://i.imagefra.me/2d5huv18.jpg

 

Βήμα 4ο:

Βρισκόμαστε στον φάκελο /system. Πηγαίνουμε στο αρχείο android.policy.jar και πατάμε παρατεταμένα επάνω του.

Από το μενού που θα εμφανιστεί, επιλέγουμε permissions και κατόπιν βάζουμε τις επιλογές που εμφανίζονται στο screenshot:

 

http://i.imagefra.me/936huv1b.jpg

 

Βήμα 5ο:

Κάνουμε ακριβώς την ίδια διαδικασία με τα permissions και για τα αρχεία framework.jar και framework-res.apk.

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:Είναι πολύ σημαντικό να δώσετε τα permissions όπως ακριβώς φαίνονται στην εικόνα ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΡΙΑ αρχεία αλλιώς το κινητό πάει για brick

 

 

Βήμα 6ο:

Στην συνέχεια πατάμε πάλι το πλήκτρο μενού και επιλέγουμε "multiselect" (βρισκόμαστε στον φάκελο /system).

Επιλέγουμε πάλι τα αρχεία android.policy.jar, framework.jar, framework-res.apk (που πλέον τους έχουμε αλλάξει τα permission) και πατάμε move.

 

http://i.imagefra.me/962huv1d.jpg

 

Βήμα 7ο:

Πηγαίνουμε στον φάκελο /system/framework και πατάμε paste.

 

http://i.imagefra.me/711huv1h.png

 

Ολοκληρώνουμε την εγκατάσταση κάνοντας επανεκκίνηση της συσκευής (Θα πάρει κανά λεπτάκι παραπάνω, μην σας ανησυχήσει).

 

Ορίστε και μερικά screenshot:

 

http://l.imagefra.me/c18huv2y.jpg

 

Στο .zip με τα αρχεία του theme, έχω συμπεριλάβει και 3 wallpaper φτιαγμένα ειδικά στα χρώματα του theme καθώς και ένα dock και home icon για τον Launcher Pro, ώστε το τελικό αποτέλεσμα να μοιάζει κάπως έτσι:

 

http://i.imagefra.me/2f3huv1n.png

 

 

Σε περίπτωση που αποφασίσετε να γυρίσετε στο stock theme της Sony Ericsson, ακολουθείτε την ίδια ακριβώς διαδικασία, με την μόνη διαφορά οτι θα χρησιμοποιήσετε τα stock αρχεία.

 

Αν δεν τα έχετε μπορείτε να τα κατεβάσετε από εδώ

 

*Credits:

Στον mr_element και στην Lillifee για την πολύτιμη υποστήριξή τους καθώς και για την παροχή ιδεών/τεχνογνωσίας σχετικά με το compiling και άλλα πολλά πολλά πολλά. Χωρίς αυτούς πραγματικά δεν θα μπορούσα καν να ξεκινησω το όλο project.

Επίσης στον MrRusch και στον shivenjuneja από τους xda, για το reboot mod και άλλα χρήσιμα tutorial.

 

Τέλος σε όλο το community εδώ γιατί πραγματικά περνάμε καλά. Το κινητό εκτός από εργαλείο, είναι hobby και μεράκι.

 

 

DISCLAIMER: Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη από την χρήση του συγκεκριμένου οδηγού, καθώς και των αρχείων που περιλαμβάνει. Κάθε ένας επιλέγει να τα χρησιμοποιήσει με δική του ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ευθύνη

Edited by Superuser

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για μια ακόμα φορά συγχαρητήρια ρε DaRk_dOg!!!Πιστεύω θα το δοκιμάσουν αρκετοί!Ευχαριστούμε...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το black theme απο τα παιδια της xda αλλα μετα απο αυτο...το αλλαξα κατευθειαν...Απιαστε και απιστευτε dog!

Χ10 mini 2.1

Iridium Rom Thanks to Dark_Dog

Link to comment
Share on other sites

Βήμα 3ο:

Πηγαίνουμε στον φάκελο /system. Πατάμε επάνω δεξιά στο κουμπί Mount R/W. Κατόπιν πατάμε paste.

 

Βήμα 7ο:

Πηγαίνουμε στον φάκελο /system/framework και πατάμε paste.

 

- δεν καταλαβα την ενδιαμεση αντιγραφη των αρχειων πρωτα στο /system και μετα στο /system/framework

μπορεις να το εξηγησεις λιγο;

 

- μετα απο καθε τροποποιηση των αρχειων αυτων τα κανεις sign ή δεν ειναι απαραιτητο;

Link to comment
Share on other sites

- δεν καταλαβα την ενδιαμεση αντιγραφη των αρχειων πρωτα στο /system και μετα στο /system/framework

μπορεις να το εξηγησεις λιγο;

 

- μετα απο καθε τροποποιηση των αρχειων αυτων τα κανεις sign ή δεν ειναι απαραιτητο;

 

Θα στο εξηγήσω πολύ μπακαλίστικα:

 

Τα αντιγράφουμε πρώτα στο /system γιατί δεν έχουν τα κατάλληλα permission και δεν πρέπει να τα "διαβάσει" το σύστημα.

Αν τα έβαζες κατευθείαν στο /system/framework, δεν θα προλάβαινες να δώσεις permission, θα σου έκανε ένα ωραιοτατο reboot και θα πήγαινες για flash στα καπάκια.

 

Γι'αυτό γράφω πάντα "κάντε όλα τα βήματα ΑΚΡΙΒΩΣ και όχι στο ΠΕΡΙΠΟΥ".

Κάθε βήμα έχει λόγο και αιτία και οποιοδήποτε σφάλμα έχει συμβεί μετά από κινήσεις του τύπου: "ε κλ@ιν αυτό θα το κάνω έτσι, βαριέμαι να κάνω όλο αυτό το σκηνικό που περιγράφει ο τυπάς εδώ".

 

Δεν χρειάζεται re-sign στο framework-res.apk (τα άλλα είναι .jar δεν χρειάζεται γενικά sign) αλλά γενικά έχουν μια ιδιαιτερη διαδικασία για decompile/recompile που απαιτεί ΠΟΛΥ υπομονή.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα στο εξηγήσω πολύ μπακαλίστικα:

 

Τα αντιγράφουμε πρώτα στο /system γιατί δεν έχουν τα κατάλληλα permission και δεν πρέπει να τα "διαβάσει" το σύστημα.

Αν τα έβαζες κατευθείαν στο /system/framework, δεν θα προλάβαινες να δώσεις permission, θα σου έκανε ένα ωραιοτατο reboot και θα πήγαινες για flash στα καπάκια.

 

Γι'αυτό γράφω πάντα "κάντε όλα τα βήματα ΑΚΡΙΒΩΣ και όχι στο ΠΕΡΙΠΟΥ".

Κάθε βήμα έχει λόγο και αιτία και οποιοδήποτε σφάλμα έχει συμβεί μετά από κινήσεις του τύπου: "ε κλ@ιν αυτό θα το κάνω έτσι, βαριέμαι να κάνω όλο αυτό το σκηνικό που περιγράφει ο τυπάς εδώ".

 

Δεν χρειάζεται re-sign στο framework-res.apk (τα άλλα είναι .jar δεν χρειάζεται γενικά sign) αλλά γενικά έχουν μια ιδιαιτερη διαδικασία για decompile/recompile που απαιτεί ΠΟΛΥ υπομονή.

 

ευχαριστω,

ασχετο, δουλευεις πανω σε linux?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω,

ασχετο, δουλευεις πανω σε linux?

 

Κάτι λίγα σαν παιδί και εγώ :lol:

 

Αλλά κατά βάση σε windows

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο θέμα! Μπράβο σκοτεινέ σκύλε... :-D . Αν και με τρόμαξε γιατί έκανε 5 λεπτά να ανοίξει, μάλλον λόγο του ότι εχω πάει τα πάντα στην sd :-P. Συνέχισε έτσι πάντως....
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου! Πολύ καλή δουλειά!

Περιμένουμε κι άλλα θέματα, όταν βρεις χρόνο. ;)

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου! Πολύ καλή δουλειά!

Περιμένουμε κι άλλα θέματα, όταν βρεις χρόνο. ;)

 

Χρόνια Πολλά Bill! ή ακόμα καλύτερα Χρονια ΚΑΛΑ!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά Bill! ή ακόμα καλύτερα Χρονια ΚΑΛΑ!

 

Γιώργο ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. :)

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν μόνο την εντολή REBOOT χωρίς το theme κάνουν την διαδικασία αλλα μόνο με τα αρχεία android.policy.jar, framework.jar ???

 

Edit:το δοκίμασα αλλά δεν γίνετε μόνο με τα 2 αρχεία γιατί λογικά θα θέλει και κάτι από το framework-res.apk.

Edited by KOUNELOS1986
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Dark, πολύ ωραίο theme, το πέρασα τώρα, αλλά επειδή δεν είναι τελείως μαύρο (ώστε να πάει με όλα, ξέρεις) αλλά έχει συγκεκριμένους συνδυασμούς χρωμάτων, το ξανά έβγαλα. Πολύ καλή δουλειά όμως! :) Αν θελήσω να κρατήσω το Reboot κουμπί τι πρέπει να κάνω; Να περάσω το δικό σου framework-res μόνο;
Link to comment
Share on other sites

...δεν είναι τελείως μαύρο (ώστε να πάει με όλα, ξέρεις)

 

Kαι εγώ θα το ήθελα μαύρο :P

 

Προβλέπω να φτιάχνεις themes κατά παραγγελία σε λίγο! DaRk_dOg κάνε κι ένα post εδώ για το δει κι άλλος κόσμος.

 

Μπράβο για την προσπάθεια! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το reboot mod θέλει δυστυχώς και τα τρία αρχεία.

Μαύρο theme κυκλοφορεί ήδη στους xda και δεν ψήθηκα για εντελώς μαύρο.

 

Προβλέπω να φτιάχνεις themes κατά παραγγελία σε λίγο! DaRk_dOg κάνε κι ένα post εδώ για το δει κι άλλος κόσμος.

 

Μπράβο για την προσπάθεια! :)

 

Thanx zxr! Αν ήταν λίγο πιο εύκολο στην κατασκευή του, τότε σίγουρα θα το έβγαζα και σε άλλα χρώματα! ;)

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το reboot mod θέλει δυστυχώς και τα τρία αρχεία.

Μαύρο theme κυκλοφορεί ήδη στους xda και δεν ψήθηκα για εντελώς μαύρο.

 

Πάντως πολύ καλο το αποτέλεσμα που έβγαλες συγχαρητήρια :) θα μπορούσες να κανεις edit και το αρχείο για μαύρο θέμα από xda, σαν επιλογή για κάποιους που δεν γνωρίζουν το xda. (Tώρα μην δίνεις βάση σε εμάς που λέμε τι χρώμα θα το θέλαμε :P εκτός αν το κανεις επάγγελμα κάθε θέμα 3-4 euro).

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το εγκατέστησα και πραγματικά μου αρέσει πολύ. Μια ερώτηση μόνο: Γιατί η οθόνη του πληκτρολογίου εξακολουθεί να είναι μπλε; Συμβαίνει μόνο στο mini pro που έχω εγώ ή και στο mini; Υπάρχει τρόπος να αλλάξει κι αυτή η οθόνη στα χρώματα του θέματος;

 

Ωχ! Τελικά οι ερωτήσεις είναι τρεις κι όχι μία! Συγνώμη!!! :p

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το εγκατέστησα και πραγματικά μου αρέσει πολύ. Μια ερώτηση μόνο: Γιατί η οθόνη του πληκτρολογίου εξακολουθεί να είναι μπλε; Συμβαίνει μόνο στο mini pro που έχω εγώ ή και στο mini; Υπάρχει τρόπος να αλλάξει κι αυτή η οθόνη στα χρώματα του θέματος;

 

Ωχ! Τελικά οι ερωτήσεις είναι τρεις κι όχι μία! Συγνώμη!!! :p

 

αν μιλάς για το πληκτρολόγιο μηνυμάτων αυτό αλλάζει με την μετατροπή άλλου αρχείου. Θα το κανονίσω σύντομα.

 

Αν μιλάς όμως για το πληκτρολόγιο του dialer είναι κανονικά αλλαγμένο! Δεν είναι?! :blink:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο φίλε μου! Φαντασμαγορικό , αντάξιο του ταλέντου σου!! Μπράβο και πάλι μπράβο!

Τόσο καιρό ήθελα να κάνω ποστ και το δικό μου θέμα για το x10i αλλά ήθελα πρώτα να το τελειώσω. Τώρα πλέον νομίζω ότι ήρθε η ώρα να γίνει κι αυτό , μου έβαλες φυτίλια!

 

Keep up the good work!!! ;)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο φίλε μου! Φαντασμαγορικό , αντάξιο του ταλέντου σου!! Μπράβο και πάλι μπράβο!

Τόσο καιρό ήθελα να κάνω ποστ και το δικό μου θέμα για το x10i αλλά ήθελα πρώτα να το τελειώσω. Τώρα πλέον νομίζω ότι ήρθε η ώρα να γίνει κι αυτό , μου έβαλες φυτίλια!

 

Keep up the good work!!! ;)

 

Χαχαχαχα το δικό μου theme μπροστά στο δικό σου είναι καθαρά ερασιτεχνική δουλειά!

Δώσε post στο λαοοοοό!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Dark Dog πώς μπορώ να αλλάξω στο κλασσικό θέμα της SE την οθόνη κλειδώματος?
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Dark Dog πώς μπορώ να αλλάξω στο κλασσικό θέμα της SE την οθόνη κλειδώματος?

 

2 λύσεις:

 

είτε να βάλεις εναλλακτική lockscreen (μια πολύ γνωστή είναι το Lockbot pro) που να παίρνει και θέματα

 

είτε να κάνεις decompile το framework-res.apk (με οτι συνεπάγεται αυτό) και να παίξεις με το Photoshop.

 

Αν είναι απλά για την lockscreen προτίμησε την πρώτη λύση.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αν μιλάς για το πληκτρολόγιο μηνυμάτων αυτό αλλάζει με την μετατροπή άλλου αρχείου. Θα το κανονίσω σύντομα.

 

Αν μιλάς όμως για το πληκτρολόγιο του dialer είναι κανονικά αλλαγμένο! Δεν είναι?! :blink:

 

Ναι, μιλάω για το πληκτρολόγιο των μηνυμάτων. Το πληκτρολόγιο του dialer είναι εντάξει. :)

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...