Jump to content

Xperia X10i : Επαφές υψηλής ανάλυσης (Android 2.1)


mr_element
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν αν και πριν καιρό είχα κάνει ένα post σχετικά με το πως να κάνουμε αντιστοίχηση φωτογραφιών υψηλής ποιότητας στις επαφές μας μάλλον δεν υπήρξα αρκετά αναλυτικός και βλέπω ότι πολλά άτομα έχουν προβλήματα!

Έτσι αποφάσισα να φτιάξω αυτό τον "οδηγό" (οδηγός θα παραμείνει να λέγεται εάν και εφόσον λειτουργεί σε όλους με τον ίδιο τρόπο - αλλιώς θα αναλάβω την διαγραφή του thread) με απλά βήματα για να τα καταφέρουμε μαζί.

 

Τι πρέπει να έχετε:

  • Την εφαρμογή Full Screen Caller ID (στην πλήρη της έκδοση)
  • Φωτογραφίες υψηλής ποιότητας των επαφών που θέλετε

 

Βήμα 1.

Ανοίγουμε το Full Screen Caller ID και στην "Αλλαγή κατάστασης" φροντίζουμε να λέει "Η εφαρμογή είναι απενεργοποιημένη".

Αμέσως μετά πάμε Ρυθμίσεις -> Διάφορα και σιγουρευόμαστε πως η επιλογή "Παράκαμψη εικόνων από Android" είναι checked.

 

Βήμα 2.

Εδώ τώρα έγκειται το μυστικό της όλη υπόθεσης! Το Full Screen Caller ID μπορεί να παρακάμψει την εικόνα του default Android εφόσον υπάρχει!!! Τι εννοώ... Αν αντιστοιχήσετε φωτογραφία στο F.S.C.I. σε επαφή σας που δεν έχει φωτογραφία (ή δεν είχε ποτέ) , τότε θα γίνει αντιστοίχηση μόνο για το F.S.C.I. και όχι για το Android Phonebook!

Άρα πηγαίνετε πρώτα στο phonebook και πατήστε επεξεργασία μιας επαφής σας και ορίστε μια φωτογραφία της αρεσκείας σας. Κάντε και μια κλήση να βεβαιωθείτε ότι έγινε η αντιστοίχηση (και φυσικά η φωτογραφία θα είναι pixelated).

 

Βήμα 3.

Αμέσως μετά πηγαίνετε στο F.S.C.I , πατήστε "Επεξεργασία Επαφών" και αντιστοιχήστε εκεί στην ίδια επαφή την ίδια φωτογραφία (αφού κανονίσετε το zoom και όλα τα σχετικά).

 

Βήμα 4.

Έχουμε τελειώσει πρακτικά. Να διευκρινίσω όμως λίγο ΤΙ θα εμφανίζεται και ΠΟΥ!

Στο μικρό preview της επαφής στον τηλεφωνικό σας κατάλογο και κατά την διάρκεια της κλήσης θα εμφανίζεται η φωτογραφία έτσι όπως την ορίσατε στο F.S.C.I. ενώ στην καρτέλα της επαφής σας (αυτή με τους αριθμούς , το mail , το Facebook/Twitter κλπ.) θα εμφανίζεται αυτή που είχατε ορίσει εξ' αρχής μέσω του Phonebook!! (ξέρω κουφό)

Tip: Αν προσπαθήσετε πολύ και παίξετε σωστά με τo zoom κλπ. δεν θα υπάρχει αισθητή διαφορά ανάμεσα στις "μεν και στις δε". Ένας λίγο αυθαίρετος τρόπος που βρήκα για ήμι-τέλειες εικόνες είναι ο εξής.

Όταν αποθηκεύετε μια φωτογραφία με το Full Screen Caller ID σε μια επαφή σας και βγάζει εκείνο το μήνυμα που λέει "Γίνεται αποθήκευση. Παρακαλώ περιμένετε..." με τις λευκές βούλες που στριφογυρίζουν ... φροντίστε να έχετε παίξει με το zoom έτσι ώστε αυτό να κρύβει ακριβώς το κεφάλι της επαφής σας! Είναι σχεδόν η τέλεια θέση! :rolleyes:

 

http://i611.photobucket.com/albums/tt199/ElementPhotoshop/FSCID%20Guide/snap20101117_133150.png http://i611.photobucket.com/albums/tt199/ElementPhotoshop/FSCID%20Guide/snap20101117_133117.png http://i611.photobucket.com/albums/tt199/ElementPhotoshop/FSCID%20Guide/snap20101117_133138.png

 

***To workaround είναι της Lillifee[/member] και τελειοποιήθηκε από εμένα.***

Edited by Superuser
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να κάνω και εγώ τα εικονίδια στην αρχική οθόνη όπως στις εικόνες?
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να κάνω και εγώ τα εικονίδια στην αρχική οθόνη όπως στις εικόνες?

 

:offtopic: Αν και αυτό που ρωτάς είναι offtopic θα σου απαντήσω αλλά σε παρακαλώ να κλείσει εδώ.

Τα εικονίδια που βλέπεις είναι το θέμα που κατασκευάζω αυτή την περίοδο για το x10i και προϋποθέτει την επεξεργασία των βασικών εφαρμογών που τρέχει το σύστημα όταν ξεκινάει (στην ουσία δηλαδή επεξεργάζομαι τα .png εικονίδια). Όταν είναι πλήρες και χωρίς προβλήματα , θα το δημοσιεύσω τόσο εδώ όσο και στους xda-developers και θα μπορείτε να το κατεβάσετε και να το εγκαταστήσετε. :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για τον οδηγο!

Ερωτηση...ισχυει και για μινι?

 

Απάντηση δια ερωτήσεως: Έχετε και οι χρήστες του mini το ίδιο πρόβλημα? Με τον Dark_dOg που έτυχε να μιλήσω δεν μου ανέφερε κάτι γι' αυτό!

Πάντως αν υφίσταται , δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην δουλέψει , δοκίμασε! Απλά let me know για να αλλάξω τον τίτλο του thread και να βάλω και τα mini/mini pro μέσα. :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Αν και αυτό που ρωτάς είναι offtopic θα σου απαντήσω αλλά σε παρακαλώ να κλείσει εδώ.

Τα εικονίδια που βλέπεις είναι το θέμα που κατασκευάζω αυτή την περίοδο για το x10i και προϋποθέτει την επεξεργασία των βασικών εφαρμογών που τρέχει το σύστημα όταν ξεκινάει (στην ουσία δηλαδή επεξεργάζομαι τα .png εικονίδια). Όταν είναι πλήρες και χωρίς προβλήματα , θα το δημοσιεύσω τόσο εδώ όσο και στους xda-developers και θα μπορείτε να το κατεβάσετε και να το εγκαταστήσετε. :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
οταν γινεται update απο το facebook πχ, φανταζομαι οτι ξαναχαλανε; γινεται καπως να τα παρει απο το fb;
Link to comment
Share on other sites

οταν γινεται update απο το facebook πχ, φανταζομαι οτι ξαναχαλανε; γινεται καπως να τα παρει απο το fb;

 

Υποθέτω πως ναι ξαναχαλάνε. Απ' όσο έχω δει μόνο το FSCID προσφέρει full ανάλυσης ποιότητα φωτογραφίας... Το ίδιο πρόβλημα υφίσταται και στο Desire (2.2 Froyo) ? :confused:

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για τον οδηγο!

 

Εγω αυτο που εχω κανει ειναι να δημιουργω δευτερη επαφη στη μνημη τηλεφωνου με το ιδιο ονομα, να αποθηκευω σε αυτη τη φωτογραφια που θελω, χωρις τηλεφωνα κλπ και τελος να την κανω link με την αντιστοιχη google επαφη.

 

Desire 2.2

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για τον οδηγο!

 

Εγω αυτο που εχω κανει ειναι να δημιουργω δευτερη επαφη στη μνημη τηλεφωνου με το ιδιο ονομα, να αποθηκευω σε αυτη τη φωτογραφια που θελω, χωρις τηλεφωνα κλπ και τελος να την κανω link με την αντιστοιχη google επαφη.

 

Desire 2.2

 

Όταν λες λινκ ,τι εννοείς ακριβώς;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες λινκ ,τι εννοείς ακριβώς;

 

Δεν ξέρω πώς είναι ακριβώς τα πράγματα στο Desire , αλλά στο XPERIA αν μεταβείς σε κατάσταση επεξεργασίας επαφής και πατήσεις το πλήκτρο μενού , σου δίνει την δυνατότητα να συνδέσεις (link) μια Google Επαφή με μία Facebook επαφή ή μια Google επαφή π.χ. και να εμφανίζει τα στοιχεία όλων στην ίδια καρτέλα με ένα κοινό όνομα...

 

Οπότε το παλικάρι από πάνω αντιστοιχίζει (κάνει link) την φωτογραφία μιας επαφής τοπικά αποθηκευμένης στον τηλεφωνικό κατάλογο με την αντίστοιχη Google επαφή. Απλά με εκπλήσει που λειτουργεί κάτι τέτοιο!!! Θα πάω να το δοκιμάσω asap και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα για το XPERIA! :clap:

 

Edit (for XPERIA x10i): Ο τρόπος με το linking επαφών , δεν λειτουργεί δυστυχώς , παραμένω στο Full Screen Caller ID... :(

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...