Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Εγκατάσταση App2SD για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα από τα μεγάλα προτερήματα του Android 2.2 (Froyo) είναι η λειτουργία App2SD. Μιλάμε για μια λειτουργία, η οποία δίνει στον χρήστη την επιλογή εγκατάστασης της εκάστοτε εφαρμογής είτε στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου, είτε στην εξωτερική αποθήκευση (SD card).

 

Στην 2.1 δυστυχώς δεν έχουμε native υποστήριξη App2SD, αλλά ένα εναλλακτικό σύνολο script το οποίο μεταφέρει την εγκατάσταση των εφαρμογών σε partition της εξωτερικής κάρτας μνήμης.

 

Παρακάτω και αξιοποιώντας το xrecovery, θα δούμε έναν εύκολο τρόπο εγκατάστασης του App2SD, σε μια ανανεωμένη έκδοση που μεταφέρει εκτός των άλλων και την dalvik-cache στο partition της sd.

 

 

 

ΠΡΙΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΕ ΕΚΤΕΛΕΣΗ, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. ΟΛΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ "ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ"

 

 

 

 

Requirements:

 

-Προεγκατεστημένο το xrecovery

-Κάρτα sd φορμαρισμένη σε ext2 ή ext3 (ανάλογα με την εκδοχή που θα χρησιμοποιήσετε)

 

 

 

App2SD (ext2)>>>>>>>>>>>>>DOWNLOAD

 

App2SD (ext3)>>>>>>>>>>>>>DOWNLOAD

 

 

Βήμα 1: Διαμόρφωση κάρτας SD

 

Εφόσον επιλέξουμε την έκδοση του App2SD που ανταποκρίνεται περισσότερο στις ανάγκες μας, διαμορφώνουμε ανάλογα την κάρτα μνήμης. Ένα πολύ καλό (και δωρεάν λογισμικό) είναι το ΜiniTool Partition Wizard.

 

Tutorial για την διαμόρφωση θα βρείτε [ame=http://www.youtube.com/watch?v=OKnDe63Bd4Y]εδώ[/ame].

 

TIP:Καλό είναι επειδή πλέον έχουμε και την μεταφορά της dalvik-cache στην sd, το δεύτερο partition να μην είναι λιγότερο από 1Gb.

 

 

 

Βήμα 2: Εγκατάσταση App2SD

 

Βάζουμε το επιλεγμένο App2SD.zip στην sd (χύμα και όχι σε κάποιον φάκελο) και κατόπιν κάνουμε reboot και μπαίνουμε στο μενού του xrecovery. Επιλέγουμε "install custom .zip" και αφού βρούμε στην sd το App2SD.zip το φλασάρουμε.

 

 

 

 

ΣΗΜ:Το πρώτο boot θα πάρει +/- 5λεπτά και επίσης θα κάνει 1-2 reboot οπότε μετά το flash αφήστε το λίγη ώρα ήσυχο!

 

ΣΗΜ2:Μετά την εγκατάσταση του App2SD καλό θα ήταν να μην αφαιρείτε την sd όσο η συσκευή είναι ενεργοποιημένη.

 

 

Credits:

Στον peetr_ από xda, μιας τα script βασίζονται σε δική του βάση και είναι τα ίδια που περιέχονται και στην Iridium rom.

 

Στο myphone και όλα τα μέλη του. Να είστε όλοι καλά!

 

 

 

DISCLAIMER: Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη από την χρήση του συγκεκριμένου οδηγού. Κάθε ένας επιλέγει να τον χρησιμοποιήσει με δική του ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ευθύνη

Edited by Superuser

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το δικό μου πάντως δεν μοιάζει με τίποτε με αυτό που δείχνει ο φίλος μας ο Dark_dOg :lol: Δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ :!::!::!::!::!::!:

Ας εισαι καλα, που χαρη στη δικη σου προσφορα απολαμβανουμε λειτουργιες τις οποιες η SE μεχρι τωρα αρνειται να μας παραχωρήσει.

A, γιαυτο και την επομενη Κυριακη ψηφιζουμε δαγκωτο Dark_dOg :p

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω..

1.τι κάρτες είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσουμε; οι 2 gb καρτούλα που έρχεται μαζί με το κινητό,είναι αρκετά γρήγορη ή θα τρώει σκαλώματα;

2. όλες οι εφαρμογές μετά την εγκατάσταση του app2sd θα μεταφερθούν αυτόματα στο partition της καρτας ή θα θέλουν επανεγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω..

1.τι κάρτες είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσουμε; οι 2 gb καρτούλα που έρχεται μαζί με το κινητό,είναι αρκετά γρήγορη ή θα τρώει σκαλώματα;

2. όλες οι εφαρμογές μετά την εγκατάσταση του app2sd θα μεταφερθούν αυτόματα στο partition της καρτας ή θα θέλουν επανεγκατάσταση;

 

1. Μια χαρα είναι οι καρτούλες που έχει μεσα το πακέτο. Αρκεί να σου φτάνουν τα 2 GB.

2. Οι εφαρμογές που ήταν εγκατεστημένες μεταφερθηκαν αυτόματα στην SD. Εκτος από 2, το Full Screen Caller ID και to Power Widget, τα οποια και δεν μπόρεσα να τα επανεγκαταστήσω, μάλλον για την ακρίβεια τα ξαναεγκατεστησα αλλα μετά δεν φαίνονταν πουθενά για να κάνω ρυθμίσεις και να τα ενεργοποιήσω. Κατά τα αλλα, όλα ΤΕΛΕΙΑ :!::!:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για τον οδηγο!:D

Πριν το κανω...εχω κατι αποριες:!:

 

Μετα την μορφοποιηση της καρτας κανουμε εγκατασταση το android sdk?

 

Αν κανουμε κατι λαθος και δεν πετυχει πρεπει να κανουμε παλι update στο κινητο μεσω SEUS και μετα την διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για τον οδηγο!:D

Πριν το κανω...εχω κατι απορίες:!:

Μετα την μορφοποιηση της καρτας κανουμε εγκατασταση το android sdk?

Αν κανουμε κατι λαθος και δεν πετυχει πρεπει να κανουμε παλι update στο κινητο μεσω SEUS και μετα την διαδικασια?

Ναι, μετα την μορφοποιηση της καρτας κανουμε εγκατασταση το android sdk.

Η απάντηση στο δεύτερο ερώτημα πρέπει να είναι το ΝΑΙ, αλλα αρμόδιος να απαντήσει είναι ο Dark_dog ;)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω..

1.τι κάρτες είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσουμε; οι 2 gb καρτούλα που έρχεται μαζί με το κινητό,είναι αρκετά γρήγορη ή θα τρώει σκαλώματα;

2. όλες οι εφαρμογές μετά την εγκατάσταση του app2sd θα μεταφερθούν αυτόματα στο partition της καρτας ή θα θέλουν επανεγκατάσταση;

 

1)Οτιδήποτε από class 4 και πάνω καλό είναι. Στην stock κάρτα μνήμης που ερχόταν με το κινητό, δεν το έχω δοκιμάσει.

 

2)Αυτόματα στην κάρτα μνήμης αν και παίζει κατά την μεταφορά να χαθεί κάποια (έχει σχέση με το αν τρέχει σαν service). Επίσης τα widget στις αρχικές οθόνες γίνονται στραγάλια και θέλουν είτε να τα ξανατακτοποιήσεις σαν shortcut στις αρχικές οθόνες, είτε να τα ξαναεγκαταστήσεις αν απεγκατασταθούν.

 

Συγχαρητηρια για τον οδηγο!

Πριν το κανω...εχω κατι αποριες

 

Μετα την μορφοποιηση της καρτας κανουμε εγκατασταση το android sdk?

 

Αν κανουμε κατι λαθος και δεν πετυχει πρεπει να κανουμε παλι update στο κινητο μεσω SEUS και μετα την διαδικασια?

 

1)Με όποια σειρά λέει ο οδηγός! Ένα unzip είναι όχι εγκατάσταση. ;)

 

2)Ακριβώς! Και όχι μόνο αυτό αλλά και ξανά το βήμα του format της κάρτας!

 

Επαναλαμβάνω οτι ΟΛΑ τα βήματα πρέπει να γίνουν ακριβώς και όχι "στο περίπου". Ήδη από τους προηγούμενους οδηγούς είδα πολλά μαργαριτάρια και γιαυτό το τονίζω τόσες φορές ;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια για τον οδηγό!

 

Και μια ερώτηση: Αν κάποιος έχει κάνει την διαδικασία με επιτυχία σε μια κάρτα ας πούμε 4 GB και αποφασίσει να αγοράσει μια νέα κάρτα ας πούμε στα 8 GB πώς θα μπορέσει να περάσει το περιεχόμενο της τεσσάρας στην οκτάρα; Και βέβαια μιλάω για το περιεχόμενο του partition ext2.

 

Και κάτι ακόμα: Γιατί ext2 και όχι ext3;

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια για τον οδηγό!

 

Και μια ερώτηση: Αν κάποιος έχει κάνει την διαδικασία με επιτυχία σε μια κάρτα ας πούμε 4 GB και αποφασίσει να αγοράσει μια νέα κάρτα ας πούμε στα 8 GB πώς θα μπορέσει να περάσει το περιεχόμενο της τεσσάρας στην οκτάρα; Και βέβαια μιλάω για το περιεχόμενο του partition ext2.

 

Και κάτι ακόμα: Γιατί ext2 και όχι ext3;

 

Μόνο με κάποια διανομή linux μπορείς να κάνεις την αλλαγή γιατί τα windows δεν βλέπουν partition ext2 και γενικά δεύτερα partition σε αφαιρούμενα αποθηκευτικά μέσα.

 

Ext3 δεν υποστηρίζει το kernel του mini

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! :)

Ένας ενδεχόμενος τρόπος για την μεταφορά των αρχείων που λέω μεταξύ ενός partition ext2 μιας κάρτας 4άρας και μια 8αρας δεν θα ήταν με τη βοήθεια του titanium backup;

Εννοώ χρήση του batch "Μετακίνηση εφαρμογών χρήστη στην εσωτερική μνήμη" και μετά διαμόρφωση της νέας κάρτας και χρήση του batch "Μετακίνηση εφαρμογών χρήστη στην κάρτα SD". Με την προϋπόθεση βέβαια ότι οι εφαρμογές θα χωράνε στην μνήμη του mini. ;)

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! :)

Ένας ενδεχόμενος τρόπος για την μεταφορά των αρχείων που λέω μεταξύ ενός partition ext2 μιας κάρτας 4άρας και μια 8αρας δεν θα ήταν με τη βοήθεια του titanium backup;

Εννοώ χρήση του batch "Μετακίνηση εφαρμογών χρήστη στην εσωτερική μνήμη" και μετά διαμόρφωση της νέας κάρτας και χρήση του batch "Μετακίνηση εφαρμογών χρήστη στην κάρτα SD". Με την προϋπόθεση βέβαια ότι οι εφαρμογές θα χωράνε στην μνήμη του mini. ;)

 

Σε ποιά έκδοση του Titanium έχει αυτές τις επιλογές στο Batch? Έχω την 3.5.7.3 που είναι η τεέυταία και δεν τα βλέπω πουθενά..

 

Αν δεις στο 3ο screenshot το μενού του App2SD δίνει την δυνατότητα για αφαίρεση του script και μεταφορά των εφαρμογών κανονικά στο /data/app (εσωτερική μνήμη).

Δεν το έχω δοκιμάσει όμως στην 2.1..

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω κάνει σωστά την εγκατάσταση του app2sd κι ενώ στο titanium backup φαίνεται και το partition app2sd ολες οι εφαρμογές που εγκτέστησα (astro file manager, handcentsms, rockplayer) πήγαν πάλι στην εσωτερική μνήμη. Παράξενο?..Μήπως δεν έκανα κάτι καλά?...Παρακαλώ τα φώτα σας.

 

edit:τα αρχεία που αποσυμπίεσα απο το app2sd.zip στην sd, μετα την εγκατάσταση του app2sd τα διέγραψα...λέτε να έκανα πατάτα?

Edited by VangelisG

OnePlus One Sandstone Black 64 GB+Tempered Glass Screen Protector+Flip Cover

ROM: Calkulin's OnePlus One v3.1

Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω κάνει σωστά την εγκατάσταση του app2sd κι ενώ στο titanium backup φαίνεται και το partition app2sd ολες οι εφαρμογές που εγκτέστησα (astro file manager, handcentsms, rockplayer) πήγαν πάλι στην εσωτερική μνήμη. Παράξενο?..Μήπως δεν έκανα κάτι καλά?...Παρακαλώ τα φώτα σας.

 

Από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?

 

από το του ότι ο χώρος της εσωτερικής μνήμης μειώνεται και αυτός του app2sd παραμένει ίδιος με αυτόν που όρισα όταν έφτιαξα το partition ext2

 

edit: Μήπως οι παραπάνω εφαρμογές δεν είναι app2sd? Να σημειώσω ότι είναι οι πιό πρόσφατες εκδόσεις.

Edited by VangelisG

OnePlus One Sandstone Black 64 GB+Tempered Glass Screen Protector+Flip Cover

ROM: Calkulin's OnePlus One v3.1

Link to comment
Share on other sites

από το του ότι ο χώρος της εσωτερικής μνήμης μειώνεται και αυτός του app2sd παραμένει ίδιος με αυτόν που όρισα όταν έφτιαξα το partition ext2

 

Το συγκεκριμένο script είναι για mini/mini pro και εγώ προσωπικά το έχω εγκαταστήσει σε 2 διαφορετικές συσκευές (mini-mini pro). Στην δική μου (mini) το έχω εγκαταστήσει 2 φορές. Και ακριβώς όπως στις οδηγίες.

 

Έχεις κάνει κάποιο λάθος αλλά σε τόσο μεγάλη διαδικασία θα το βρούμε δύσκολα.

 

-Είναι 2.1 το κινητό σου?

 

-Έκανες σωστά τα partition?(FAT/Ext2 για κάρτες εώς 2GB και FAT32/Ext2 για μεγαλύτερες κάρτες μνήμης)

 

Κάνε αυτό: άνοιξε τον root explorer, πήγαινε στο directory /system/sd/app.

Έχει μέσα εφαρμογές? Υπάρχει γενικά σαν directory?

 

Αν όχι τότε σίγουρα δεν έχεις κάνει κάτι καλά.

 

Αν υπάρχουν τότε θα κάνεις το εξής:

 

Ανοίγεις το Titanium, πατάς το αριστερό πλήκτρο της συσκευής (Menu) - "περισσότερα" και εκκαθάριση μνήμης Dalvik. Κατοπιν κάνεις επανεκκίνηση για να ξαναφτιάξει το σύστημα την Dalvik.

 

 

*EDIT* δεν έχει σχέση γιατί εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με 2.2 froyo που έχει στο kernel αυτή την λειτουργία, παρά με ένα script ΄που απλά κάνει link το directory /data/app με το /system/sd/app.

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά έκδοση του Titanium έχει αυτές τις επιλογές στο Batch? Έχω την 3.5.7.3 που είναι η τεέυταία και δεν τα βλέπω πουθενά..

 

Αν δεις στο 3ο screenshot το μενού του App2SD δίνει την δυνατότητα για αφαίρεση του script και μεταφορά των εφαρμογών κανονικά στο /data/app (εσωτερική μνήμη).

Δεν το έχω δοκιμάσει όμως στην 2.1..

 

Ωχ! Γράψε λάθος! :O

Αυτές τις επιλογές τις έχει το Titanium Backup 3.5.7.3, αλλά μου τις εμφανίζει μόνο στο Witstech A81E tablet που έχει Android 2.2 και όχι στο X10 mini pro. Συγνώμη!

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις παρατήρησα και εγώ το ίδιο πρόβλημα :/

Άνοιξα το root explorer πήγα στο directory /system/sd/ap. και υπήρχαν εφαρμογές.

Άνοιξα το titanium αλλα δεν μπορώ να τις σβήσω γιατί θέλει έκδοση donate και δεν την έχω.

Τι μπορώ να κάνω τώρα ? :/ μόλις πατάω στο titanium donate μου ανοίγει το market και μου βγάζει 'δεν ήταν δυνατή η εύρεση του αντικειμενου για το οποιο πραγματοποιήσατε αίτημα'.

Γίνετε να γίνει αποστολή από άλλο κινητό το titanium προ ?

 

Εdit : Το μόνο που δεν το θεωρώ λάθος είναι ότι στο βιντεάκι ο άλλος είπε μην κάνετε περισσότερο από 1gb το ext2 εγώ το έκανα 1gb. λες να παίζει θέμα εκεί ? :/

Εχω μνήμη 8gb class6

Edited by KOUNELOS1986
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις παρατήρησα και εγώ το ίδιο πρόβλημα :/

Άνοιξα το root explorer πήγα στο directory /system/sd/ap. και υπήρχαν εφαρμογές.

Άνοιξα το titanium αλλα δεν μπορώ να τις σβήσω γιατί θέλει έκδοση donate και δεν την έχω.

Τι μπορώ να κάνω τώρα ? :/ μόλις πατάω στο titanium donate μου ανοίγει το market και μου βγάζει 'δεν ήταν δυνατή η εύρεση του αντικειμενου για το οποιο πραγματοποιήσατε αίτημα'.

Γίνετε να γίνει αποστολή από άλλο κινητό το titanium προ ?

 

Δεν είναι πρόβλημα! Αυτό είναι το σωστό! Βλέπεις στην ουσία τις ίδιες εφαρμογές και στο /data/app και στο /system/sd/app γιατί στην ουσία είναι ο ίδιος φάκελος και εμφανίζεται και στα δύο directory επειδή είναι simlinked!

 

Στην ουσία δλδ ο /data/app είναι εικονικός!

 

 

*EDIT* και ναι δεν ξέρω άλλη φράση για να ξεκινάω πρόταση από το "Στην ουσία"

 

*EDIT2* Ο άλλος στο video είμαι εγώ και καλώς έκανες την κάρτα 2Gb!

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνώριζα ότι είσαι εσύ :) συγνώμη για το "άλλος".

Ότι εφαρμογή κατεβάζω και κάνω install βλέπω ότι μειώνονται τις internal μνήμης η χωρητικότητα και όχι τις sdcard (a2sd).

Αλλα μόλις συνειδητοποίησα ότι εμένα στην sdcard μου δείχνει GB (εφόσον έκανα μεγάλο partition) και όχι MB οπότε δεν είναι εμφανές η μειώσει μέχρι να περάσω τόσες εφαρμογές έτσι ώστε να φτάσει στα mb :) (ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω).

Οποτε αυτά που βλέπω και μειώνονται στην internal μνήμη είναι εικονικά :/ ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνώριζα ότι είσαι εσύ :) συγνώμη για το "άλλος".

Ότι εφαρμογή κατεβάζω και κάνω install βλέπω ότι μειώνονται τις internal μνήμης η χωρητικότητα και όχι τις sdcard (a2sd).

Αλλα μόλις συνειδητοποίησα ότι εμένα στην sdcard μου δείχνει GB (εφόσον έκανα μεγάλο partition) και όχι MB οπότε δεν είναι εμφανές η μειώσει μέχρι να περάσω τόσες εφαρμογές έτσι ώστε να φτάσει στα mb :) (ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω).

Οποτε αυτά που βλέπω και μειώνονται στην internal μνήμη είναι εικονικά :/ ?

 

Είναι τα αρχεία app-bak και αρχεία cache. Μειώνουν κάποιο ποσοστό της εσωτερικής μνήμης αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τον χώρο που θα καταλάμβανε η εφαρμογή αυτή καθαυτή.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο script είναι για mini/mini pro και εγώ προσωπικά το έχω εγκαταστήσει σε 2 διαφορετικές συσκευές (mini-mini pro). Στην δική μου (mini) το έχω εγκαταστήσει 2 φορές. Και ακριβώς όπως στις οδηγίες.

 

Έχεις κάνει κάποιο λάθος αλλά σε τόσο μεγάλη διαδικασία θα το βρούμε δύσκολα.

 

-Είναι 2.1 το κινητό σου?

 

-Έκανες σωστά τα partition?(FAT/Ext2 για κάρτες εώς 2GB και FAT32/Ext2 για μεγαλύτερες κάρτες μνήμης)

 

Κάνε αυτό: άνοιξε τον root explorer, πήγαινε στο directory /system/sd/app.

Έχει μέσα εφαρμογές? Υπάρχει γενικά σαν directory?

 

Αν όχι τότε σίγουρα δεν έχεις κάνει κάτι καλά.

 

Αν υπάρχουν τότε θα κάνεις το εξής:

 

Ανοίγεις το Titanium, πατάς το αριστερό πλήκτρο της συσκευής (Menu) - "περισσότερα" και εκκαθάριση μνήμης Dalvik. Κατοπιν κάνεις επανεκκίνηση για να ξαναφτιάξει το σύστημα την Dalvik.

 

 

*EDIT* δεν έχει σχέση γιατί εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με 2.2 froyo που έχει στο kernel αυτή την λειτουργία, παρά με ένα script ΄που απλά κάνει link το directory /data/app με το /system/sd/app.

 

Καταρχήν να σ ευχαριστήσω και ''προσωπικά'' γιά τους πολύτιμους οδηγούς σου και τον χρόνο που αφιερώνεις για να μας ''ανοίξεις'' τα μάτια.

Ναι το έχω αναβαθμήσει στη 2.1 με nordic τρόπο, root επίσης με SuperOneClick.

Έκανα λοιπόν όλα τα παραπάνω, μέσα στο system/sd/app υπάρχουν οι εφαρμόγες που εγκατέστησα, έκανα και εκκαθάριση της μνήμης Dalvik, ο χώρος της εσωτερικής μνήμης παρέμεινε ο ίδιος.

Το ''πρόβλημα'' το εντόπισα όταν εγκατέστησα τον Rockplayer δεν φαντάστηκα οτι θα έπιαναν τόσο πολύ χώρο τα cache αρχεία του . Όταν όμως εγκατέστησα το AngryBirds είδα πως όλα δουλεύουν ρoλόι.

Σ' ευχαριστώ και πάλι γιά όλα,και συγνώμη γιά το μεγάλο post.

edit: απορία ''Jit'' ...what is?

Edited by VangelisG

OnePlus One Sandstone Black 64 GB+Tempered Glass Screen Protector+Flip Cover

ROM: Calkulin's OnePlus One v3.1

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σ ευχαριστήσω και ''προσωπικά'' γιά τους πολύτιμους οδηγούς σου και τον χρόνο που αφιερώνεις για να μας ''ανοίξεις'' τα μάτια.

Ναι το έχω αναβαθμήσει στη 2.1 με nordic τρόπο, root επίσης με SuperOneClick.

Έκανα λοιπόν όλα τα παραπάνω, μέσα στο system/sd/app υπάρχουν οι εφαρμόγες που εγκατέστησα, έκανα και εκκαθάριση της μνήμης Dalvik, ο χώρος της εσωτερικής μνήμης παρέμεινε ο ίδιος.

Το ''πρόβλημα'' το εντόπισα όταν εγκατέστησα τον Rockplayer δεν φαντάστηκα οτι θα έπιαναν τόσο πολύ χώρο τα cache αρχεία του . Όταν όμως εγκατέστησα το AngryBirds είδα πως όλα δουλεύουν ρoλόι.

Σ' ευχαριστώ και πάλι γιά όλα,και συγνώμη γιά το μεγάλο post.

edit: απορία ''Jit'' ...what is?

 

Στο RockPlayer ειδικά πιάνουν πολύ χώρο τα codecs του. Θα το ψάξω να σου πω.

 

Για το JIT θα διαβάσεις εδώ

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οκ υπαρχει ενας τροπος να εχουμε και "data2sd" αλλα δεν το εχω τεσταρει ακομα γιατι δεν εχω sd reader :(:(:(

 

Αρχικα αλλαζουμε λιγο το app2sd.sh και μετα την γραμμη

ln -s /data/appbak/ /data/app

 

προσθετουμε το ακολουθο

mkdir /data/datbak
mkdir /system/sd/data
mv /data/data/* /data/datbak
busybox -cp -a /data/datbak /system/sd/data
rm -r /data/data
ln -s /data/datbak /data/data

 

Μετα απο αυτο πρεπει να πειραξουμε και το mount_sd.sh το οποιο γινεται ετσι

date > /sqlite_stmt_journals/app2sd
mount -t ext2 /dev/block//vold/179:2 /system/sd
rm -r /data/app
rm -r /data/data
if ls /system/sd/app
   then :
   ln -s /system/sd/app /data/app
   ln -s /system/sd/data /data/data

   echo 2
   else
   exho 1
   ln -s /data/appbak /data/app
   ln -s /data/datbak /data/data

 

Αν καποιος το ρισκαρει μπορει να πει και τα αποτελεσματα, θεωριτικα παντως δουλευει....

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Οκ υπαρχει ενας τροπος να εχουμε και "data2sd" αλλα δεν το εχω τεσταρει ακομα γιατι δεν εχω sd reader :(:(:(

 

Αρχικα αλλαζουμε λιγο το app2sd.sh και μετα την γραμμη

ln -s /data/appbak/ /data/app

 

προσθετουμε το ακολουθο

mkdir /data/datbak
mkdir /system/sd/data
mv /data/data/* /data/datbak
busybox -cp -a /data/datbak /system/sd/data
rm -r /data/data
ln -s /data/datbak /data/data

 

Μετα απο αυτο πρεπει να πειραξουμε και το mount_sd.sh το οποιο γινεται ετσι

date > /sqlite_stmt_journals/app2sd
mount -t ext2 /dev/block//vold/179:2 /system/sd
rm -r /data/app
rm -r /data/data
if ls /system/sd/app
   then :
   ln -s /system/sd/app /data/app
   ln -s /system/sd/data /data/data

   echo 2
   else
   exho 1
   ln -s /data/appbak /data/app
   ln -s /data/datbak /data/data

 

Αν καποιος το ρισκαρει μπορει να πει και τα αποτελεσματα, θεωριτικα παντως δουλευει....

 

Πολύ ενδιαφέρων κώδικας, φαίνεται σωστός.

 

Εναλλακτική έχουμε εδώ για το partitioning, αλλά είναι λίγο πιο περίπλοκη.

 

*EDIT* Και επισήμως το script είναι λάθος. Προφανώς υπάρχουν κάποια dependencies. Πάω για φλασάρισμα. :P

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωχ συγνώμη.... Θα το κοιτάξω μετά καλύτερα.... Και η λύση για το format δεν δουλεύει πάντως γιατί απαιτεί recovery mode έτσι ώστε να μην χρησιμοποιητε η κάρτα την στιγμή που γίνεται το format.

ps Αν μπορείς πες μου τι ακριβώς πρόβλημα έβγαλε για να το κοιτάξω...

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...