Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Unbranding (Νέα εύκολη μέθοδος 27/11/10)


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλοί χρήστες X10 mini αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την παλαιότερη μέθοδο unbrand (αντικατάσταση αρχείων blob_fs) μετά το τελευταίο update του SEUS.

 

 

EDIT:Προστέθηκαν τα build.prop για debrand σε Generic NBC (Nordic) για όσους θέλουν να πάνε καπάκι στην 2.1

Όταν περάσετε στην 2.1, ΔΕΝ σας βγάζει Νορβηγικά κλπ αλλά ανιχνεύει αυτόματα τα Ελληνικά.

Η διαδικασία παραμένει ΙΔΙΑ

EDIT2: Προστέθηκε το αρχείο keyprint.xml

 

 

Ο οδηγός ανανεώθηκε στις 27 - 11 - 2010

 

O παρακάτω οδηγός λειτουργεί για mini, mini pro και X8 αρκεί να δώσετε προσοχή και να χρησιμοποιήσετε το σωστό build.prop:

 

E10i για το X10 mini

 

U20i για το X10 mini pro

 

E15i για το X8

 

Η ΧΡΗΣΗ ΛΑΘΟΣ BUILD.PROP ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΣΙΓΟΥΡΟ BRICK.

 

Για την συγκεκριμένη μέθοδο απαιτείται root. Αν το κινητό σας δεν είναι rooted μπορείτε να το κάνετε από εδώ.

 

1ο βήμα:

Κατεβάζουμε το κατάλληλο build.prop ανάλογα με την συσκευή που διαθέτουμε (mini ή mini pro ή X8) καθώς και την εφαρμογή root explorer 2.12* την οποία την εγκαθιστούμε. Κάνουμε απεγκατάσταση PC Companion/SEUS και εγκατάσταση από την αρχή (χωρίς να τα ανοίξουμε)

 

To PC Companion μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ

 

Το SEUS μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ

 

*(Δεν δουλεύει αν δεν είναι τουλάχιστον η 2.12. Επισης είναι paid εφαρμογή αλλά είμαι σίγουρος πως όλοι μπορούν να την βρούν στο internet...)

 

2ο βήμα:

Αφού τοποθετήσουμε το build.prop στην κάρτα μνήμης (/sdcard),

ανοίγουμε τον Root Explorer (και δεν τον κλείνουμε εώς το τέλος της διαδικασίας), μπαίνουμε στον φάκελο /system και πατάμε άνω δεξιά το tab "Mount R/W" ώστε να μπορούμε να κάνουμε αλλαγές σε αρχεία συστήματος.

Μέσα από τον φάκελο /system, βρίσκουμε το αρχείο build.prop και πατώντας παρατεταμένα επάνω του επιλέγουμε delete:

http://img40.imagefra.me/i3b1/dark_dog/1_d32_u92ct.pnghttp://img38.imagefra.me/i3b1/dark_dog/2_9ae_u92ct.pnghttp://img37.imagefra.me/i3b1/dark_dog/3_2c6_u92ct.png

http://img37.imagefra.me/i3b1/dark_dog/4_98d_u92ct.pnghttp://img38.imagefra.me/i3b1/dark_dog/5_af9_u92ct.png

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΝΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ BUILD.PROP!

 

 

3o βημα:

Πάμε στον φάκελο της κάρτας μνήμης (/sdcard), βρίσκουμε το καινούριο build.prop και πατώντας παρατεταμένα επάνω του επιλέγουμε "copy". Κατόπιν πηγαίνουμε ξανά στον φάκελο /system και επιλέγουμε paste:

http://img38.imagefra.me/i3b1/dark_dog/6_09f_u92ct.pnghttp://img38.imagefra.me/i3b1/dark_dog/7_387_u92ct.png

Κατόπιν κλείνουμε το root explorer (χωρίς να πειράξουμε το mount και κάνουμε μια επαλήθευση: ανοίγουμε ξανά το root explorer, πηγαίνουμε /system και πατάμε παρατεταμένα επάνω στο build.prop.

Από το μενού που θα εμφανιστεί επιλέγουμε "View as text":

http://img38.imagefra.me/i3b1/dark_dog/8_9e2_u92ct.png

 

Για να έχει γίνει σωστά η διαδικασία πρέπει να βλέπετε τα εξής στις πρώτες γραμμές:

 

Mini Generic UK

E10i_Generic_Uk

 

##### Final patch of properties #####

ro.build.product=SonyEricssonE10i

ro.build.description=E10i-user 1.6 1.2.A.1.174 406 test-keys

ro.build.display.id=1.2.A.1.174

 

ro.product.brand=SEMC

ro.product.name=E10i_1237-0392

ro.product.device=SonyEricssonE10i

ro.product.board=delta

ro.build.version.incremental=6

ro.build.tags=release-keys

ro.build.fingerprint=SEMC/E10i_1237-0392/SonyEricssonE10i/delta:1.6/1.2.A.1.174/6:user/release-keys

 

Mini Pro Generic UK

U20i_Generic_Uk

 

# Merging /tmp/fingerprint.prop into /imgdata/system/build.prop

ro.product.brand=SEMC

ro.product.name=U20i_1238-0199

ro.product.device=SonyEricssonU20i

ro.product.board=delta

ro.build.version.incemental=1

ro.build.tags=release-keys

ro.build.fingerprint=SEMC/U20i_1238-0199/SonyEricssonU20i/delta:1.6/1.1.A.0.8/1:user/release-keys

 

Mini Generic NBC

E10i_Generic_Nordic

 

##### Final patch of properties #####

ro.build.product=SonyEricssonE10i

ro.build.description=E10i-user 1.6 1.2.A.1.174 406 test-keys

ro.build.display.id=1.2.A.1.174

 

ro.product.brand=SEMC

ro.product.name=E10i_1238-0549

ro.product.device=SonyEricssonE10i

ro.product.board=delta

ro.build.version.incremental=6

ro.build.tags=release-keys

ro.build.fingerprint=SEMC/E10i_1238-0549/SonyEricssonE10i/delta:1.6/1.2.A.1.174/6:user/release-keys

 

Mini Pro Generic NBC

U20i_Generic_Nordic

 

# Merging /tmp/fingerprint.prop into /imgdata/system/build.prop

ro.product.brand=SEMC

ro.product.name=U20i_1238-8536

ro.product.device=SonyEricssonU20i

ro.product.board=delta

ro.build.version.incemental=1

ro.build.tags=release-keys

ro.build.fingerprint=SEMC/U20i_1238-8536/SonyEricssonU20i/delta:1.6/1.1.A.0.8/1:user/release-keys

# Merging /imgdata/system/etc/customization/settings/cust.prop into /imgdata/system/build.prop

 

X8 Generic

##### Final patch of properties #####

ro.build.product=E15i

ro.build.description=E15i-user 2.1-update1 2.0.1.A.0.47 772 test-keys

 

ro.product.brand=SEMC

ro.product.name=E15i_1242-7327

ro.product.device=E15i

ro.product.board=delta

ro.build.version.incremental=LwBC

ro.build.tags=release-keys

ro.build.fingerprint=SEMC/E15i_1242-7327/E15i/delta:2.1-update1/2.0.1.A.0.47/LwBC:user/release-keys

 

Αν είναι ίδια τότε μπορείτε να συνεχίσετε.

 

4ο βήμα:

Απενεργοποιούμε την συσκευή και ανοίγουμε το SEUS (Sony Ericsson Update Service). Ακολουθούμε τις on screen οδηγίες και συνδέουμε την συσκευή με τον τρόπο που μας ζητάει το SEUS. Επιλέγουμε επανεγκατάσταση (ακόμη και αν μας λέει οτι έχουμε το πιο πρόσφατο λογισμικό).

Μετά το update, η συσκευή είναι πλέον unbrand και τρέχει σε πλατφόρμα 2.1

 

5o βήμα (μόνο για κατόχους mini pro):

Έχει παρατηρηθεί πως στα mini pro, μετά το unbrand υπάρχουν αναντιστοιχίες στο qwerty πληκτρολόγιο (λανθασμένα σύμβολα σε σχέση με τα κουμπιά)

 

Για να λυθεί αυτό, σε περίπτωση που συμβαίνει, ανοίγουμε τον root explorer, πηγαίνουμε στον φάκελο /system/usr/keyboard-config/, επιλέγουμε το tab "Mount R/W" και βρίσκουμε το αρχείο keyprint.xml

 

Πατώντας παρατεταμένα επάνω του επιλέγουμε "Οpen in text editor". Κατόπιν αλλάζουμε το value "qwerty-en" ή το αντίστοιχο του nordic (δεν είναι qwerty - en) με το "latin-on-greek", αποθηκεύουμε και κάνουμε επανεκκίνηση στο τηλέφωνο.

 

 

Ο οδηγός είναι βασισμένος σε αυτόν του SaintyUK (xda), στου kallair και ειδικά στην εναλλακτική εύκολη μέθοδο του Bill Mathioudaki, για mini pro οπότε όλα τα credits πηγαίνουν σε αυτούς.

Επίσης credits έχει και ο χρήστης kwnana, μιας και ήταν ο πρώτος που είχε το θάρρος να δοκιμάσει τον συγκεκριμένο τρόπο στο E10i (X10 mini), ενώ ακόμα δεν ξέραμε σίγουρα οτι λειτουργεί!

*EDIT* Credits και στον χρήστη Diamandis για μια πολύ σημαντική υπόδειξη του σχετικά με το keyprint.xml

Τέλος σε όλο το community που συνεισφέρει με τον δικό του τρόπο.

 

Για μία ακόμη φορά, ΠΡΟΣΟΧΗ στην επιλογή του σωστού build.prop.

 

DISCLAIMER: Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη από την χρήση του συγκεκριμένου οδηγού. Κάθε ένας επιλέγει να τον χρησιμοποιήσει με δική του ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ευθύνη

Edited by Superuser

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πολύ καλός και αναλυτικός οδηγός! μιας και ο ίδιος τρόπος κάνει και για το x10 mini pro, θα πρότεινα μετονομασία του thread σε "Unbranding x10mini/pro" και να μπει στο αρχικο post και το fix για το hardware πληκτρολόγιο! έτσι θα είναι όλα μαζεμένα και δεν θα ψάχνονται οι χρήστες για το τι να χρησιμοποιησουν. :)
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλός και αναλυτικός οδηγός! μιας και ο ίδιος τρόπος κάνει και για το x10 mini pro, θα πρότεινα μετονομασία του thread σε "Unbranding x10mini/pro" και να μπει στο αρχικο post και το fix για το hardware πληκτρολόγιο! έτσι θα είναι όλα μαζεμένα και δεν θα ψάχνονται οι χρήστες για το τι να χρησιμοποιησουν. :)

 

Μέσα. Δεν υπάρχει λόγος για πολλά και διαφορετικά thread. Κάνε το επικόλληση στο δικό σου μαζί με τις απαραίτητες αλλαγές και θα ζητήσουμε από έναν moderator να σβήσει. ;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μέσα. Δεν υπάρχει λόγος για πολλά και διαφορετικά thread. Κάνε το επικόλληση στο δικό σου μαζί με τις απαραίτητες αλλαγές και θα ζητήσουμε από έναν moderator να σβήσει. ;)

 

έχω δουλιτσα τωρα στο μαγαζι κ δεν ειμαι για πολλά πολλά. κάνε ένα απλό rename στο τίτλο σου, βάλε και το αρχείο build.prop που είναι για το x10mini pro στο αρχικό ποστ, βάλε και το κομμάτι που λέει για το fix που είναι για το hardware πληκτρολόγιο και όλα έτοιμα. είναι πιο καθαρό thread το δικό σου και προτιμότερο να μπουν όλα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

έχω δουλιτσα τωρα στο μαγαζι κ δεν ειμαι για πολλά πολλά. κάνε ένα απλό rename στο τίτλο σου, βάλε και το αρχείο build.prop που είναι για το x10mini pro στο αρχικό ποστ, βάλε και το κομμάτι που λέει για το fix που είναι για το hardware πληκτρολόγιο και όλα έτοιμα. είναι πιο καθαρό thread το δικό σου και προτιμότερο να μπουν όλα εδώ.

 

Σε 5 λεπτά θα έχει γίνει. ;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι κιαλλοιως έχω ακολουθήσει αυτές τις διαδικασίες με επιτυχία πριν καν εκδοσει ο Dark_dOg τον οδηγό, και έχω ήδη εκφράσει τα συγχαρητήρια μου στο αντίστοιχο sticky του x10 mini / x10 mini pro :D Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι κιαλλοιως έχω ακολουθήσει αυτές τις διαδικασίες με επιτυχία πριν καν εκδοσει ο Dark_dOg τον οδηγό, και έχω ήδη εκφράσει τα συγχαρητήρια μου στο αντίστοιχο sticky του x10 mini / x10 mini pro :D

 

Χαχαχα, έχεις credits μιας και ήσουν ο πρώτος που δοκίμασε μια "αμφίβολη" λύση. Τουλάχιστον στα πρώτα στάδια αμφίβολη ήταν!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, έχεις credits μιας και ήσουν ο πρώτος που δοκίμασε μια "αμφίβολη" λύση. Τουλάχιστον στα πρώτα στάδια αμφίβολη ήταν!

 

Ε όχι βρε Γιώργο και ο πρώτος, "η πρωτη" να λες ;)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει το pro μου απο την vodafone και απ'οτι καταλαβα αν θελω να ενημερωθει γρηγορα με την 2.1 εκδοση θα πρεπει να γινει unbranded, ετσι? εχω 1-2 ερωτησουλες ομως πριν το κανω που ισως σας φανουν χαζες αλλα θα τις κανω μηπως και αποφυγω καμια γκαφα:

 

1) βημα 1: πως κανω απεγκατασταση του pc companion και του SEUS στο κινητο? και μετα πως τα επανεγκαθιστω? (οχι οτι καταλαβαινω το λογο που γινεται κατι τετοιο αλλα τεσπα). επισης δε βρισκω το root explorer free, αν μπορει καποιος ας βοηθησει.

 

2) βημα 4: τι σημαινει "και συνδέουμε στο "φρέσκο" PC Companion για update(επανεγκατάσταση)"? επανεγκατασταση του pc companion δεν ειχαμε κανει στο βημα 1?

 

3) πριν ξεκινησω τη διαδικασια θα πρεπει να απεγκαταστησω τις εφαρμογες που εχω βαλει απο τοτε που πηρα το κινητο? επηρεαζονται?

 

να σημειωθει πως εχω ηδη κανει root without flashing συμφωνα με τον οδηγο εδω.

Link to comment
Share on other sites

1) βημα 1: πως κανω απεγκατασταση του pc companion και του SEUS στο κινητο? και μετα πως τα επανεγκαθιστω? (οχι οτι καταλαβαινω το λογο που γινεται κατι τετοιο αλλα τεσπα). επισης δε βρισκω το root explorer free, αν μπορει καποιος ας βοηθησει.

 

2) βημα 4: τι σημαινει "και συνδέουμε στο "φρέσκο" PC Companion για update(επανεγκατάσταση)"? επανεγκατασταση του pc companion δεν ειχαμε κανει στο βημα 1?

 

3) πριν ξεκινησω τη διαδικασια θα πρεπει να απεγκαταστησω τις εφαρμογες που εχω βαλει απο τοτε που πηρα το κινητο? επηρεαζονται?

 

να σημειωθει πως εχω ηδη κανει root without flashing συμφωνα με τον οδηγο εδω.

 

Προτού μπούμε στην διαδικασία του unbrand, καλό είναι να διαβάζουμε πρώτα το Sony Ericsson X10i/X10 mini/X10 mini pro FAQ για να εξοικειωθούμε με κάποιους βασικούς ορισμούς.

 

#1

To Pc Companion θα το βρείς εδώ

Το Pc Companion δεν το κάνεις απεγκατάσταση από το κινητό αλλά από τον υπολογιστή (αν το έχεις εγκαταστήσει) ώστε να υπάρχει ολοκάθαρη εγκατάσταση χωρίς δεδομένα συσκευής. Αυτό το κάνεις για να μπερδέψεις το PC Companion και να διαβάσει το καινούριο build.prop και όχι αυτό που προϋπήρχε.

Επίσης το root explorer δεν είναι free εφαρμογή αλλά τσέκαρε λίγο τα pm σου..

 

#2

Εδώ εννοούμε οτι θα συνδέσεις το κινητό στον υπολογιστή, θα ανοίξεις το Pc Companion και με αυτό θα κάνεις επανεγκατάσταση του λογισμικού του τηλεφώνου (όχι του companion)

 

#3

Οι εφαρμογές και τα δεδομένα της κάρτας μνήμης δεν επηρρεάζονται αλλά θα χρειαστεί να ξανακάνεις root.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προτού μπούμε στην διαδικασία του unbrand, καλό είναι να διαβάζουμε πρώτα το Sony Ericsson X10i/X10 mini/X10 mini pro FAQ για να εξοικειωθούμε με κάποιους βασικούς ορισμούς.

 

#1

To Pc Companion θα το βρείς εδώ

Το Pc Companion δεν το κάνεις απεγκατάσταση από το κινητό αλλά από τον υπολογιστή (αν το έχεις εγκαταστήσει) ώστε να υπάρχει ολοκάθαρη εγκατάσταση χωρίς δεδομένα συσκευής. Αυτό το κάνεις για να μπερδέψεις το PC Companion και να διαβάσει το καινούριο build.prop και όχι αυτό που προϋπήρχε.

Επίσης το root explorer δεν είναι free εφαρμογή αλλά τσέκαρε λίγο τα pm σου..

 

#2

Εδώ εννοούμε οτι θα συνδέσεις το κινητό στον υπολογιστή, θα ανοίξεις το Pc Companion και με αυτό θα κάνεις επανεγκατάσταση του λογισμικού του τηλεφώνου (όχι του companion)

 

#3

Οι εφαρμογές και τα δεδομένα της κάρτας μνήμης δεν επηρρεάζονται αλλά θα χρειαστεί να ξανακάνεις root.

 

καταρχην σ'ευχαριστω πολυ για τις αναλυτικες απαντησεις, νομιζω πως τωρα ειμαι ετοιμος για unbrand (τα FAQ τα ειχα διαβασει υποτιθεται, εχασα τιποτα?)

καπου μεσα στις εκατονταδες σελιδες που διαβασα, ειδα και πως βλεπουμε εκδοσεις λογισμικου κτλ αλλα δε θυμαμαι που. αν σου ειναι ευκολο ξαναπες μου.

 

σ'ευχαριστω πολυ και παλι. :)

 

edit: τα pm μου ειναι αδεια. αργησε ο ταχυδρομος, lol.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σ'ευχαριστω πολυ για τις αναλυτικες απαντησεις, νομιζω πως τωρα ειμαι ετοιμος για unbrand (τα FAQ τα ειχα διαβασει υποτιθεται, εχασα τιποτα?)

καπου μεσα στις εκατονταδες σελιδες που διαβασα, ειδα και πως βλεπουμε εκδοσεις λογισμικου κτλ αλλα δε θυμαμαι που. αν σου ειναι ευκολο ξαναπες μου.

 

σ'ευχαριστω πολυ και παλι. :)

 

edit: τα pm μου ειναι αδεια. αργησε ο ταχυδρομος, lol.

 

Για να δεις αριθμό έκδοσης πηγαίνεις: Ρυθμίσεις - Σχετικά με το τηλέφωνο - Αριθμός έκδοσης.

 

ΥΓ: Άργησε ο ταχυδρόμος αλλά ήρθε!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εκανα unbrand συμφωνα με τον οδηγο και ολα καλα, αλλα οταν στο βημα 4 συνδεω το κινητο στο pc companion μου βρισκει οτι υπαρχει μια ενημερωση αλλα οταν παταω το κουμπι "ενημερωση" το pc companion δεν κανει τιποτα. το δοκιμασα 2-3 φορες αλλα τιποτα. γιατι μπορει να μη μου δουλευει?
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εκανα unbrand συμφωνα με τον οδηγο και ολα καλα, αλλα οταν στο βημα 4 συνδεω το κινητο στο pc companion μου βρισκει οτι υπαρχει μια ενημερωση αλλα οταν παταω το κουμπι "ενημερωση" το pc companion δεν κανει τιποτα. το δοκιμασα 2-3 φορες αλλα τιποτα. γιατι μπορει να μη μου δουλευει?

 

Οκ ξαναπάμε.

 

Συνδέεις το κινητό σου στο PC στην επιλογή "Διαχείριση Περιεχομένου" και ανοίγεις το PC Companion.

 

Πηγαίνεις στην "ενημέρωση λογισμικού" και πιέζεις "Έναρξη":

 

http://img38.imagefra.me/i3av/dark_dog/1_071_u92ct.jpg

 

 

Κατόπιν βρίσκεσαι κάπου εδώ:

 

http://img37.imagefra.me/i3av/dark_dog/2_5e6_u92ct.jpg

 

Και πιέζεις επιδιόρθωση.

 

Αφού την κάνεις περιμένεις. Μετά κατά την εκκίνηση θα κάνει κανά 5λεπτο οπότε μην φοβηθείς. Επίσης θα ξεκινήσει στα Αγγλικά αλλά αυτό το αλλάζεις εύκολα στην εκκίνηση.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εισαι απαιχτος! σ'αυχαριστω πολυ για τον κοπο σου να τραβηξεις screenshots κτλ! απο την ωρα που ποσταρα, ειπα να δοκιμασω να κανω την ενημερωση στο αλλο μου pc γιατι στο laptop μου (windows 7) μου πεταγε ενα μηνυμα λαθους σχετικα με ενα script της java (δεν ξερω αν ειχε σχεση ή οχι αλλα εβλεπα οτι και το pc companion οταν το ανοιγα δεν ειχε τα γνωστα μηνυματα για το media go και το support zone οπως στην αρχη). στο αλλο pc (windows xp) το pc companion ανοιξε κανονικα και εκτος απο τα εικονιδια για το media go και το support zone ειχε και για διαφορα αλλα. βρηκε πως υπαρχει ενημερωση και την ξεκινησε κανονικα πριν απο 20' περιπου, αλλα κολλησε στο 64% και μετα μου πεταξε μηνυμα λαθους και ελεγε να επαναλαβω την ενημερωση. το τηλεφωνο ομως ειχε ηδη κολλησει και οταν προσπαθησα να το ανοιξω ειδα οτι βγαζει ενα μηνυμα με ενα κιτρινο θαυμαστικο και ενα τηλεφωνο και κλεινει! τα εχω καψει κανονικα λεμε! τι εγινε, δεν καταλαβα!
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εισαι απαιχτος! σ'αυχαριστω πολυ για τον κοπο σου να τραβηξεις screenshots κτλ! απο την ωρα που ποσταρα, ειπα να δοκιμασω να κανω την ενημερωση στο αλλο μου pc γιατι στο laptop μου (windows 7) μου πεταγε ενα μηνυμα λαθους σχετικα με ενα script της java (δεν ξερω αν ειχε σχεση ή οχι αλλα εβλεπα οτι και το pc companion οταν το ανοιγα δεν ειχε τα γνωστα μηνυματα για το media go και το support zone οπως στην αρχη). στο αλλο pc (windows xp) το pc companion ανοιξε κανονικα και εκτος απο τα εικονιδια για το media go και το support zone ειχε και για διαφορα αλλα. βρηκε πως υπαρχει ενημερωση και την ξεκινησε κανονικα πριν απο 20' περιπου, αλλα κολλησε στο 64% και μετα μου πεταξε μηνυμα λαθους και ελεγε να επαναλαβω την ενημερωση. το τηλεφωνο ομως ειχε ηδη κολλησει και οταν προσπαθησα να το ανοιξω ειδα οτι βγαζει ενα μηνυμα με ενα κιτρινο θαυμαστικο και ενα τηλεφωνο και κλεινει! τα εχω καψει κανονικα λεμε! τι εγινε, δεν καταλαβα!

 

Αν έχει επιλογή για προσπάθεια ξανά, επέλεξέ την. Αν αποσύνδεσες την συσκευή άστο.

Λοιπόν πάμε μια εναλλακτική γιατί δεν κατάλαβα τι έκανες και δεν την πάλεψε. Αν δεν έχεις το SEUS (Sony Ericsson Update Service), το κατεβάζεις από εδώ

 

Κλείνεις το κινητό και αφού ανοίξεις το Update Service, βάζεις αυτά που σου ζητάει (τυπος κινητού κλπ):

 

http://img38.imagefra.me/i7a2/dark_dog/am_1850f50.jpg

 

Υπ'όψιν, προτού φτάσεις σε αυτήν την οθόνη σου ζητάει να το συνδέσεις (ενώ είναι κλειστό κρατάς πατημένο το δεξί πλήκτρο της συσκευής, δηλαδή την επιστροφή και συνδέεις ταυτόχρονα το κινητό στο usb. Θα στα γράψει και το ίδιο)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το αποσυνδεσα γιατι ετσι μου ελεγε (αποσυνδεση, κλεισιμο για 5'', επανασυνδεση με πατημενο το δεξι κουμπι, αυτα ελεγε, αλλα το κινητο δεν αντεδρασε). κανω αυτα που μου ειπες και σου λεω. ευχαριστω πολυ φιλε.

 

EDIT:

DaRk_sOtira_mOu_dOg τα καταφερα με τη διαδικασια που μου ειπες! ολα καλα και το κινητο ανοιξε και παλι. μαλιστα εξαφανιστηκαν ολα τα κοκκινα εικονιδια της vodafone ενω οι εφαρμογες και οι ρυθμισεις παραμενουν οπως πριν (αυτο σημαινει πως ειναι πλεον unbranded, σωστα?)

 

2 εωτησεις: 1) πως βλεπω ποια εκδοση λειτουργικου εχω τωρα περασμενο, και 2) χρειαζεται να του κανω και root τωρα μετα το unbrand? (και γιατι αυτο?)

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

DaRk_sOtira_mOu_dOg τα καταφερα με τη διαδικασια που μου ειπες! ολα καλα και το κινητο ανοιξε και παλι. μαλιστα εξαφανιστηκαν ολα τα κοκκινα εικονιδια της vodafone ενω οι εφαρμογες και οι ρυθμισεις παραμενουν οπως πριν (αυτο σημαινει πως ειναι πλεον unbranded, σωστα?)

 

2 εωτησεις: 1) πως βλεπω ποια εκδοση λειτουργικου εχω τωρα περασμενο, και 2) χρειαζεται να του κανω και root τωρα μετα το unbrand? (και γιατι αυτο?)

 

Unbranded χαλαρά ;)

 

#1

 

Ρυθμίσεις - Σχετικά με το τηλέφωνο - Αριθμός έκδοσης.

 

#2

 

Ναι χρειάζεται ξανα γιατί το root κάνει αλλαγές σε permission και αρχεία συστήματος (και όλα αυτά διαγράφονται κατά την επανεγκατάσταση). Μια πολύ απλή απόδειξη, είναι το εικονίδιο της εφαρμογής SuperUser (δικαιώματα) που μετά το update, απλά δεν υπάρχει!

Είναι η μοναδική εφαρμογή που κάνει εγκατάσταση στο /system/app(εδώ βρίσκονται οι εφαρμογές του συστήματος) αντί για το /data/app.

 

Keep rooting.. ;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εκδοση firmware: 1.6

αριθμος εκδοσης: 1.2.Α.1.174

εκανα και root παλι, οποτε θεωρητικα ειμαι ετοιμος για την 2.1!

DaRk_dOg σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, κυριολεκτικα εσωσες την παρτιδα!

Link to comment
Share on other sites

λεβεντες θελω να το κανω και εγω αλλα κολησααα, παω να διαγραψω το αρχειο build.prop και μου βγαζει αυτο το μηνυμα cannot be deleted because the file system is read only γιατι??????

 

edit οκ το βρηκα

 

EDIT

ε οχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι την πατησα, ρε παιδια εκανα ολη την διαδικασια κανονικα και το μονο που καταφερα να κανω ειναι να μου σβηστουν τα παντα, εκανα ολα οσα ειπατε πιο πανω αλλα τιποτα χαθηκαν ολα λες και το αγορασα σημερα το κινητο, τι να πω γκαντεμια θα τρελαθω

 

edit δεν εκανα και μπακαπ γ......ο

edit2 καταφερα να περασω παλι την 1.0Α.1.36

 

EDIT2

ολα σε μενα γινονται, ανοιγω το myphone explorer για να περασω τις επαφες και μου λεει οτι το κινητο δεν ειναι συνδεμενω στην usb θυρα, βρε θα μας τρελανει

 

μου λεει για εγκατασταση οδηγους ADB και να εχει ενεργοποιηθει απο το τηλ μου το usb debugging, τι θελει να πει ο ποιητης????????? helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ολα σε μενα γινονται, ανοιγω το myphone explorer για να περασω τις επαφες και μου λεει οτι το κινητο δεν ειναι συνδεμενω στην usb θυρα, βρε θα μας τρελανει

 

Έκανες καταρχήν το unbrand? Πήγαινε ρυθμίσεις - Σχετικά με το τηλέφωνο - Αριθμό έκδοσης. Είναι το 1.2.Α.1.174? Αν ναι κομπλέ.

 

Σου πείραξε τις εφαρμογές? Αν ναι το έκανες με το SEUS και όχι το PC Companion. Κανονικά το μόνο που διαγράφει από εφαρμογές είναι το "Δικαιώματα"(SuperUser) και θέλει ξανά root.

Τέλος για το myphoneExplorer πρέπει να είναι κατεβασμένο ΚΑΙ στο κινητό σου από το market.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έκανες καταρχήν το unbrand? Πήγαινε ρυθμίσεις - Σχετικά με το τηλέφωνο - Αριθμό έκδοσης. Είναι το 1.2.Α.1.174? Αν ναι κομπλέ.

 

Σου πείραξε τις εφαρμογές? Αν ναι το έκανες με το SEUS και όχι το PC Companion. Κανονικά το μόνο που διαγράφει από εφαρμογές είναι το "Δικαιώματα"(SuperUser) και θέλει ξανά root.

Τέλος για το myphoneExplorer πρέπει να είναι κατεβασμένο ΚΑΙ στο κινητό σου από το market.

 

ασε φιλε μου παλι τον ιδιο αριθμο εκδοσης εχω που να μην ειχα :mad: , τι πρεπει να κανω???????????? παλι απο την αρχη??????????????? root κλπ κλπ????????? μου εσβησε τα παντα λες και το αγορασα σημερα

edit myphoneExplorer μου λεει οτι απενεργοποιηθηκε το usb debug πως το κανουμε ενεργο?

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

ασε φιλε μου παλι τον ιδιο αριθμο εκδοσης εχω που να μην ειχα :mad: , τι πρεπει να κανω???????????? παλι απο την αρχη??????????????? root κλπ κλπ????????? μου εσβησε τα παντα λες και το αγορασα σημερα

 

Ναι, κάτι δεν έκανες σωστά ρε συ. :(

 

Κανονικά όλα από την αρχή.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...