Jump to content

Τι επιδόσεις έχετε στο κινητο σας? (benchmarks)


vagelisda
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραίο θα ήταν να κάνουμε "κόντρα" τα android" κινητά μας,να δούμε τι ψάρια πιάνει η κάθε συσκευή,αλλά και να διαπιστώνουμε αν έχουμε θετικά η αρνητικά αποτελέσματά με τις διάφορές αλλαγες-βελτιωσεις που κάνουμε στο λειτουργικό της εκάστοτε android συσκευής μας.

Οι μετρήσεις γίνονται με τη δωρεαν εφαρμογη "quadrant".

 

Εγω αυτη τη στιγμη,εχω ενα milestone,το οποιο δουλευει μονιμα στα 1000 mhz,οι μετρησεις εγιναν με τη ρομ που χρησιμοποιω καθημερινα eclair 2.1 και σκοραρω 720 με 750,αρκετα καλυτερα απο στοκ nexus με 2.1,αλλα πισω απο galaxy και droid x με 2.1 επισης και σιγουρα πιο πισω απο nexus froyo.

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 313
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο Ν1 μου με Froyo Cyanogen 6 RC1, στα 1113 max,

εχω στο full benchmark του Quadrant, score 1354.

Και με νεο τεστ στα 1405.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=17163&d=1285241156

Edited by BlopERdroM

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μου άρεσαν τα benchmark και σπάνια τα κοιτάζω, αλλά αν είναι να βοηθήσει κάποιους να βάλω και τα αποτελέσματα από το desire μου.

Τέσσερις φορές έτρεξα το πρόγραμμα και σε όλες πήρα διαφορετικά αποτελέσματα. από 1065 ως 1297. φοράω ρουταρισμένη επίσημη τελευταία ρομ με A2SD+

screen shot από το αποτέλεσμα που με συμφέρει περισσότερο:p

http://lh3.ggpht.com/_zoDNCNLKdnk/TJsykG9LhiI/AAAAAAAAACA/EML4ct2ikjU/s720/snap20100923_135521.png

Link to comment
Share on other sites

Πσσσ,πεταει το φρογιο βλεπω πολυ καλα σκορ...

Συμφωνω γενικα οτι τα benchmarks δεν ειναι το παν για τις επιδοσεις ενος κινητου,αλλα ειναι ενα καποιο μετρο συγκρισης,και με το συγκεκριμενο προγραμμα βλεπουμε και τις παιζει με τις gpu,γραφικα κλπ.

Ειμαι και περιεργος τι σκορ θα εφερναν πιο παλιες συσκευες μετα το σκυλοπειραγμα που κανουν μερικοι...

Ασε που εχει και ενα χαβαλε γενικως :p

Κουβεντα να γινεται...

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτη τη στιγμη,εχω ενα milestone,το οποιο δουλευει μονιμα στα 1000 mhz,οι μετρησεις εγιναν με τη ρομ που χρησιμοποιω καθημερινα eclair 2.1 και σκοραρω 720 με 750,αρκετα καλυτερα απο στοκ nexus με 2.1,αλλα πισω απο galaxy και droid x με 2.1 επισης και σιγουρα πιο πισω απο nexus froyo.

Sent from my Milestone using Tapatalk

Το δικό μου γιατί δεν ξεπερνάει τα 650?

Πάνω από το n1 είμαι , αλλά 750 δεν έχω δεί ποτέ...., ακόμα και με oc στα 1.2:blink:

 

Tyxerakia, για εξήγησε τι πείραγμα εννοείς?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει και το jit μεσω της got recovery,δεν ξερω αν εχει σημασια,επισης το overclock το εχω στα 1000 με 56vsel,επισης μεσω got,aπο τη recovery,χωρις set cpu και τετοια...

 

http://tapa.tk/mu/58dad3ee-49a0-a520.jpg

 

Όταν θα έχω χρόνο θα δοκιμάσω και με cyanogen bastardized(lol)

πιστεύω θα έχει διαφορά,έστω και με αυτό το kernel...

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει και το jit μεσω της got recovery,δεν ξερω αν εχει σημασια,επισης το overclock το εχω στα 1000 με 56vsel,επισης μεσω got,aπο τη recovery,χωρις set cpu και τετοια...

 

http://tapa.tk/mu/58dad3ee-49a0-a520.jpg

 

Όταν θα έχω χρόνο θα δοκιμάσω και με cyanogen bastardized(lol)

πιστεύω θα έχει διαφορά,έστω και με αυτό το kernel...

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

Το δικό μου τρέχει στα 1000 με 56vsel χωρίς περαιτέρω πειράγματα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

 

Tyxerakia, για εξήγησε τι πείραγμα εννοείς?

 

Αλλάζεις το filesystem της Samsung, και έτσι βελτιώνεις κατά ΠΟΛΥ τα disk I/O (εγγραφή/ανάγνωση), με το παρακάτω αποτέλεσμα:

 

[ATTACH]17169[/ATTACH]

 

Γίνεται και καλύτερο :)

(αυτό είναι χώρις overclock ή τίποτα τέτοιο, που αναφέρουν παραπάνω... και με Eclair 2.1, όχι Froyo.)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζεις το filesystem της Samsung, και έτσι βελτιώνεις κατά ΠΟΛΥ τα disk I/O (εγγραφή/ανάγνωση), με το παρακάτω αποτέλεσμα:

 

[ATTACH]17169[/ATTACH]

 

Γίνεται και καλύτερο :)

(αυτό είναι χώρις overclock ή τίποτα τέτοιο, που αναφέρουν παραπάνω... και με Eclair 2.1, όχι Froyo.)

Και μόνο με αυτή την αλλαγή πάει από τα 750 στα 2250???:blink::blink:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο με αυτή την αλλαγή πάει από τα 750 στα 2250???:blink::blink:

 

Yup... είναι σημαντική αλλαγή, γιατί το filesystem που διάλεξε η samsung είναι χάλια, κατά τ'άλλα το hardware του Galaxy S είναι φοβερό. Να δούμε τί θα κάνει η Samsung στο Froyo release, αλλά σε επιδόσεις quadrant δε μας φτάνει κανένας :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

το ενα με OC στα 1,19 και το αλλο χωρις. με OpenDesire 4.0.23

 

http://img185.imageshack.us/img185/7808/quadrant.png http://img842.imageshack.us/img842/8640/quadrantb.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι το quadrant μετράει και τις επιδόσεις της vga μεταξύ άλλον οπότε λογικό είναι το galaxy να βγάζει μεγαλύτερο σκορ, λόγω δυνατότερης vga. Για να μην πω ότι όλοι οι υπόλοιποι χρήστες συσκευών android, δεν ψάχνονται με file system tweaks ή άλλες "ματσακωνιές" τύπου βάζω autokillers και άλλα, γιατί απλά τα τηλέφωνα τους τρέχουν βάσει των δυνατοτήτων τους...

 

Προσωπικά δεν δίνω ιδιαίτερη βάση στα bench και ειδικά σε αυτά "τα κάνω όλα" bench, αλλά στην αίσθηση που δίνει στον χρήστη του...

 

Βέβαια αρκετοί τα θέλουν για να αποδείξουν (στους εαυτούς τους?) ότι δεν έκαναν πατάτα με τα λεφτά που έδωσαν... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και εγω απο απλη περιεργεια,

Desire απειραχτο με επισημη froyo,1430 το αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι το quadrant μετράει και τις επιδόσεις της vga μεταξύ άλλον οπότε λογικό είναι το galaxy να βγάζει μεγαλύτερο σκορ, λόγω δυνατότερης vga. Για να μην πω ότι όλοι οι υπόλοιποι χρήστες συσκευών android, δεν ψάχνονται με file system tweaks ή άλλες "ματσακωνιές" τύπου βάζω autokillers και άλλα, γιατί απλά τα τηλέφωνα τους τρέχουν βάσει των δυνατοτήτων τους...

 

Προσωπικά δεν δίνω ιδιαίτερη βάση στα bench και ειδικά σε αυτά "τα κάνω όλα" bench, αλλά στην αίσθηση που δίνει στον χρήστη του...

 

Βέβαια αρκετοί τα θέλουν για να αποδείξουν (στους εαυτούς τους?) ότι δεν έκαναν πατάτα με τα λεφτά που έδωσαν... ;)

 

Μόνο που αυτό το σκορ δε βγαίνει από τη VGA αλλά από το I/O, όπως προείπα, και μπορείς αυτό να το δεις πολύ καθαρά με το quadrant advanced που έχει ξεχωριστά την κάθε κατηγορία.

Αν η Samsung διορθώσει τα πρόβληματα του native filesystem που έχει και βελτιώσει τη διαχείρηση μνήμης όπως τώρα γίνεται με τα tweaks, το Galaxy θα είναι το καλύτερο ΚΑΙ out of the box...

Και βασικά το να λες ότι ένα τηλέφωνο έχει καλύτερη VGA, ή οτιδήποτε άλλο καλύτερο από όλα τα άλλα, και γι'αυτό βγάζει καλύτερο σκορ, ακούγεται κάπως περιττό. Eε... ναι, όντως, είναι καλύτερο γι'αυτό βγάζει καλύτερο σκορ. :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να περάσει αυτή τη στιγμή τις επιδόσεις του Galaxy S. Το δικό μου (Desire) έβγαλε, μόλις είχα βάλει την stock 2.2 (που σχεδόν διπλασίασε τις επιδόσεις του), αποτέλεσμα κατά περίπου 1/3 παραπάνω από το Galaxy S με 2.1. Απλά με την 2.2 θα απογειωθεί.

Σύμφωνα με τα επί μέρους αποτελέσματα, η cpu του desire είναι λίγο υποδεέστερη αυτής του Galaxy. Εκεί που η διαφορά εκτοξεύεται είναι στην gpu.

Ας ελπίσουμε ότι θα βρουν λίγο ανταγωνισμό από τη νέα σειρά cpu της Qualcomm στο Desire HD (αν και δε νομίζω)

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που αυτό το σκορ δε βγαίνει από τη VGA αλλά από το I/O, όπως προείπα, και μπορείς αυτό να το δεις πολύ καθαρά με το quadrant advanced που έχει ξεχωριστά την κάθε κατηγορία.

Αν η Samsung διορθώσει τα πρόβληματα του native filesystem που έχει και βελτιώσει τη διαχείρηση μνήμης όπως τώρα γίνεται με τα tweaks, το Galaxy θα είναι το καλύτερο ΚΑΙ out of the box...

Και βασικά το να λες ότι ένα τηλέφωνο έχει καλύτερη VGA, ή οτιδήποτε άλλο καλύτερο από όλα τα άλλα, και γι'αυτό βγάζει καλύτερο σκορ, ακούγεται κάπως περιττό. Eε... ναι, όντως, είναι καλύτερο γι'αυτό βγάζει καλύτερο σκορ. :p

Δεν μας λες και πόσο σκορ βγάζει μαμά χωρίς τις ματσακωνιές...? ;)

 

Όσο για το ότι το μεγάλο σκορ δεν βγαίνει από την vga, που τα είδες αυτά??? Σε σχέση με ένα μαμά galaxy δεν βγαίνει, αλλά σε σχέση με άλλα κινητά που έχουν πιο αδύναμη vga βγαίνει...

 

Όπως και για το αν η samsung βελτιώσει το file system μελλοντικά, προσωπικά δεν θα βασιζόμουν...

 

Τώρα αν εσένα δεν σε ενοχλεί που έδωσες 550€ για ένα κινητό και πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να μπεις σε φόρουμ και να ψαχτείς με tips and tricks, τα οποία εναντιώνονται στην αρχή λειτουργίας του android (βλέπε task killers και mem managers), για να κάνουν το κινητό σου να τρέχει σύμφωνα με τις δυνατότητες του και να έχεις το άγχος της ελεύθερης μνήμης, εμένα δεν μου πέφτει λόγος...

Edited by JoeBar
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες και πόσο σκορ βγάζει μαμά χωρίς τις ματσακωνιές...? ;)

 

Τι σημασία έχει αυτό?

Στο κάτω κάτω, η εμπειρία χρήσης δεν μετράει? :shifty:

 

Μα και εδώ θα τσακωθείτε?:X

Και χωρίς ματσακωνιές, το galaxy είναι το γρηγορότερο android 2.1 kai me th 2.2 (αν και όποτε την πάρει) θα είναι από τα πιο γρήγορα 2.2 , ίσως και το γρηγορότερο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασία έχει αυτό?

Στο κάτω κάτω, η εμπειρία χρήσης δεν μετράει? :shifty:

 

Ακριβώς. Επειδή η εμπειρία χρήσης μετράει, γι αυτό και η κοινότητα ψάχτηκε να βρει τρόπους να φτιάξει την απόδοση. Επειδή από μαμά τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά και οι άνθρωποι το είδαν... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Επειδή η εμπειρία χρήσης μετράει, γι αυτό και η κοινότητα ψάχτηκε να βρει τρόπους να φτιάξει την απόδοση. Επειδή από μαμά τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά και οι άνθρωποι το είδαν... ;)

 

Μα και χωρίς καμία παρέμβαση, το galaxy βγαίνει καλύτερο στο benchmark από το Ν1 (με 2.1 πάντα).

Άλλο είναι ότι τα πράγματα θα μπορούσαν να πηγαίνουν ακόμα καλύτερα, και αυτό κάνουν ορισμένοι. (και μπράβο τους).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μα και χωρίς καμία παρέμβαση, το galaxy βγαίνει καλύτερο στο benchmark από το Ν1 (με 2.1 πάντα).

Άλλο είναι ότι τα πράγματα θα μπορούσαν να πηγαίνουν ακόμα καλύτερα, και αυτό κάνουν ορισμένοι. (και μπράβο τους).

Μπράβο και πάλι μπράβο τους, δεν υπάρχει συζήτηση...

 

Δεν προσπαθώ να βγάλω το galaxy μάπα κινητό, προς θεού...

 

Απλά για εμένα το κινητό αυτό χαντακώνεται από την rom του και μερικώς από την μικρότερη αναλογικά ram σε σχέση με το υπόλοιπο hw του...

Link to comment
Share on other sites

Από χθες εχω δοκιμαστικά τη cyanogen 2. 2 με χρονισμό στα 1000, όχι κι άσχημα για kernel 2. 1 ε;

 

http://tapa.tk/mu/5b8c51bf-1b3a-426a.jpg

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...