Jump to content

Emmy Awards


DesertSMisSRaiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δόθηκαν εχθές το βράδυ τα 62α Primetime Emmys.

Η λίστα με τους νικητές (εκτός από mini-series και musicals) είναι η εξής

 

Supporting Actor in a Comedy Series Eric Stonestreet, Modern Family

 

Supporting Actress in a Comedy Series Jane Lynch, Glee

 

Directing for a Comedy Series Ryan Murphy, Glee

 

Lead Actor in a Comedy Series Jim Parsons, The Big Bang Theory

 

Lead Actress in a Comedy Series Edie Falco, Nurse Jackie

 

Reality Competition Program Top Chef

 

Writing for a Drama Series Matthew Weiner & Erin Levy, Mad Men

 

Supporting Actor in a Drama Series Aaron Paul, Breaking Bad

 

Supporting Actress in a Drama Series Archie Panjabi, The Good Wife

 

Lead Actor in a Drama Series Bryan Cranston, Breaking Bad

 

Directing for a Drama Series Steve Shill, Dexter

 

Lead Actress in a Drama Series Kyra Sedgwick, The Closer

 

Drama Series Mad Men

 

Comedy Series Modern Family

 

Τα σχόλιά μου είναι αρνητικότατα.

Για μια ακόμα φορά οι κριτικοί "σνομπάρουν" τις sci-fi σειρές και δίνουν τα βραβεία σε άτομα τα οποία έχουν ξαναβραβευθεί για τον ίδιο ακριβώς ρόλο.

 

Τα χειρότερα:

- To Μad Men για καλύτερη δραματική σειρά και ο Bryan Cranston του Breaking Bad για καλυτερος ηθοποιός έχουν καταντήσει ανέκδοτο. Είπαμε καλό το Mad Men (και οι πέντε άνθρωποι που το παρακολουθούν αυτό λένε :p :X ) και το Breaking Bad, αλλά υπάρχουν και άλλες καλές σειρές στην τηλεόραση.

 

-Το τρελό σνομπάρισμα των Lost, True Blood και Dexter.

To Lost ήταν μια από τις πιο σημαντικές σειρές της τηλεόρασης. Όταν μετά από δέκα χρόνια θα μιλάμε για την τηλερόαση των 00s, ουδείς θα θυμάται το Mad Men ή το Breaking Bad, αυτό το υπογράφω. Μπορεί να μη συμφωνούμε όλοι με το φινάλε του Lost και κάποιοι να απογοητεύτηκαν παραπάνω από άλλους, αλλά νομίζω πως όλοι συμφωνούμε πως ήταν μια πολύ σημαντική για την τηλεόραση σειρά.Έστω και σαν "αποχεραιτισμό" και αναγνώριση της προσφοράς του Lost θα έπρεπε να πάρει ένα Emmy.

To True Blood από την άλλη είχε μια εξαιρετική σεζόν όπως και το Dexter, αλλά είπαμε sci-fi...no emmy :)

 

- Νο Emmy for Terry O'Quinn??? ΧΑΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧ??? Are you serious???

 

- Το γεγονός πως το Community δεν ήταν καν υποψήφιο, ενώ αντίθετα το Curb Your Enthusiasm έχει υπάρξει υποψήφιο 6 φορές...

Τα καλύτερα

- H νίκη της Jane Lynch - είναι πραγματικά απολαυστική ως κακιασμένη γυμνάστρια στο Glee.

 

- H νίκη του Modern Family έναντι των Glee και 30 Rock (γιατί ουσιαστικά εκεί ήταν ο ανταγωνισμός) - μια από τις καλύτερες σειρές της περσινής season βραβεύτηκε όπως της άξιζε.

 

- H νίκη του Eric Stonestreet - απίστευτος ως gay husband στο Modern Family. Aν και για να πω την αλήθεια, I was rooting for Neil Patrick Harris - GO BARNEY. :p

 

 

 

και ένα γενικό σχόλιο.

Νομίζω πως ο Steve Carell αξίζει περισσότερο το emmy από τον Parsons αλλά, μιας και δεν παρακολουθώ Big Bang Theory, δε μπορώ να ξέρω σίγουρα.

 

Γενικά πάντως ήταν μια βραδιά χωρίς εκπλήξεις (με εξαίρεση ότι δεν ξανακέρδισε το 30 Rock για καλύτερη κωμική ή πως το Glee δεν πήρε περισσότερα emmys), αλλά και πάλι ήταν μια βραδιά που αποδεικνύει περίτρανα πόσο βαρετά και επαναλαμβανόμενα είναι τα emmys: καλό είναι να βραβεύεις έναν ηθοποιό για ένα ρόλο, αλλά όταν τον βραβεύεις τρεις συνεχόμενες φορές γιατι κάνει τρεις χρονιές το ίδιο πράγμα, απλά είναι σα να λες πως όλα τα άλλα στην τηλεόραση είναι ανύπαρκτα....

 

Τες πα...

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καίτοι δεν προλάβαμε τη δημιουργία πριν την απονομή, εντούτοις ένα ειδικό θέμα για τα Emmy χρειάζεται. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για να σου πω την αλήθεια, νόμιζα πως είχε ανοίξει κάποιος θέμα. Έκανα search δε βρήκα τίποτα και γι'αυτό το έγραψα στο άλλο θέμα.

Thanks :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Για να σου πω την αλήθεια, νόμιζα πως είχε ανοίξει κάποιος θέμα. Έκανα search δε βρήκα τίποτα και γι'αυτό το έγραψα στο άλλο θέμα.

Thanks :p

 

Τς τς τς. Αν είχε ανοιχτεί θέμα θα υπήρχε στα Περιεχόμενα, κάτω από το «Λοιπά Ξένα Τηλεοπτικά» (όπως υπάρχει τώρα). ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα βρίσκω τα βραβεία :p

 

O Aaron Paul ήταν σχετική έκπληξη στην κατηγορία του, αν και το άξιζε.

Θα ήθελα το Breaking Bad να πάρει και το Best Drama, γιατί συγκριτικά ήταν μάλλον καλύτερο από τον ανταγωνισμό.

 

To Lost ήταν μια από τις πιο σημαντικές σειρές της τηλεόρασης. Όταν μετά από δέκα χρόνια θα μιλάμε για την τηλερόαση των 00s, ουδείς θα θυμάται το Mad Men ή το Breaking Bad, αυτό το υπογράφω.

Επ... προσέχουμε που βάζουμε τις υπογραφές μας! :lol:

 

P.S. Αδικία για μένα ήταν που δεν αναφέρθηκε καθόλου (νομίζω ούτε καν στις υποψηφιότητες) το Sons of Anarchy και η πολύ καλή Sagal φέτος σε αυτό.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα stroggoff :p

Ξέρεις τι εννοώ.

Όταν θα κάνει κάποιος π.χ. ανασκόπηση της τηλεόρασης των 00s ειλικρνιά πες μου, πόσο πιστεύεις πως θα αναφερθεί το Breaking Bad ή το Mad Men μέσα σε αυτό;

Και αυτό δε σημαίνει πως δεν είναι καλές σειρές, απλά είναι σειρές που είναι εξαιρετικές σε αυτό που κάνουν, αλλά...δε θα αφήσουν ιστορία και δε θα δημιουργήσουν αντίγραφα.

Συμφωνώ με το ότι το σημαντικότερο σε μια σειρά είναι η ποιότητα του σεναρίου και οι ηθοποιοί, αλλά νομίζω πως δείκτης του πόσο αυτή η σειρά μπορεί να γίνει "κλασική" είναι η τάση για αντιγραφή της.

Και σε ρωτάω, τι το καινοτόμο ή πρωτοποριακό έχει να προσφέρει το Breaking Bad ή το Mad Men εκτός από εξαιρετικά κουστούμια και drug-related θεματολογία;;

Όταν στο μέλλον θα μιλάμε για "ναρκωτικά" στην τηλεόραση, το πρώτο που θα μας έρχεται στο μυαλό θα είναι το Weeds. Μην κρίνεις, από εσένα ή όποιον άλλο βλέπει μια συγκεκριμένη σειρά. Κρίνε το αντικειμενικά.

Δεν έχει να κάνει πάντα και μόνο με την ποιότητα, αλλά και με την επίδραση που έχει μια σειρά στην εικόνα της τηλεόρασης γενικότερα.

Και αν μη τι άλλω, η επίδραση του Lost (η του Desperate Housewives, ή του Friends, ή του Nip/Tuck ή του Sex & the City, για να αναφέρω μερικά παραδείγματα) είναι πολύ, πάρα πολύ μεγαλύτερη από το Mad Men ή το Breaking Bad.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που λες όμως υπάρχουν τα tributes και τα βραβεία σε αυτή την κατηγορία (δεν είμαι σίγουρος αν τα emmy έχουν κατηγορία tribute σε σειρά).

Το LOST μπορεί να πέτυχε κάποια πράγματα πολύ σωστά και να είχε μερικές καταπληκτικές season (μία ή περισσότερες αναλόγως ποιον ρωτάς), αλλά φέτος συναγωνιζόταν με τη φετεινή του season και τις επιδόσεις του σε αυτή. Καλώς ή κακώς επιλέχτηκαν άλλες σειρές / ρόλοι και προσωπικά συμφωνώ για την επιλογή των δύο ρόλων από το Breaking Bad. Ο Cranston θα μπορούσε να μην το πάρει για τρίτη φορά (αν και έκανε πολύ καλή δουλειά για ακόμα μια φορά) και για αλλαγή (imho) θα μπορούσε να το πάρει ο Hall / Dexter.

 

Και για να απαντήσω και στην ερώτηση. Το Breaking Bad πέρα από το θέμα του, έχει την εξαιρετική ανάπτυξη της ιστορίας του και των χαρακτήρων του, πολύ καλές ερμηνείες, προσεγμένη φωτογραφία και σκηνοθεσία, απροσδόκητες εξελίξεις, συμβολισμούς και σωστές δόσεις χιούμορ και θέτει κάποια πολύ ενδιαφέροντα και controversial ζητήματα στο "τραπέζι". Έχει στις 3 season του κάπου 9-10 επεισόδια που είναι σκέτα διαμάντια. Αντίστοιχα πολλά μπορεί κανέις να βρει να γράψει και για το Dexter ή πχ για τo BattleStar Gallactica, το Wire, ή το νεότερο Sons of Anarchy που όλα έχουν αποσπάσει διθυράμβους για αυτά που πετυχαίνουν και πέτυχαν.

 

Το ότι δεν τα βλέπει πολύς κόσμος και πολλοί αγνοούν καν την ύπαρξη τους ή το τί πραγματεύονται αυτό δεν τα κάνει λιγότερα σημαντικά milestones στην Αμερικάνικη τηλεόραση.

Edited by stroggoff
patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που λες όμως υπάρχουν τα tributes και τα βραβεία σε αυτή την κατηγορία (δεν είμαι σίγουρος αν τα emmy έχουν κατηγορία tribute σε σειρά).

Το LOST μπορεί να πέτυχε κάποια πράγματα πολύ σωστά και να είχε μερικές καταπληκτικές season (μία ή περισσότερες αναλόγως ποιον ρωτάς), αλλά φέτος συναγωνιζόταν με τη φετεινή του season και τις επιδόσεις του σε αυτή. Καλώς ή κακώς επιλέχτηκαν άλλες σειρές / ρόλοι και προσωπικά συμφωνώ για την επιλογή των δύο ρόλων από το Breaking Bad. Ο Cranston θα μπορούσε να μην το πάρει για τρίτη φορά (αν και έκανε πολύ καλή δουλειά για ακόμα μια φορά) και για αλλαγή (imho) θα μπορούσε να το πάρει ο Hall / Dexter.

 

Και για να απαντήσω και στην ερώτηση. Το Breaking Bad πέρα από το θέμα του, έχει την εξαιρετική ανάπτυξη της ιστορίας του και των χαρακτήρων του, πολύ καλές ερμηνείες, προσεγμένη φωτογραφία και σκηνοθεσία, απροσδόκητες εξελίξεις και σωστές δόσεις χιούμορ και θέτει κάποια πολύ ενδιαφέροντα και controversial ζητήματα στο "τραπέζι". Έχει στις 3 season του κάπου 9-10 επεισόδια που είναι σκέτα διαμάντια. Αντίστοιχα πολλά μπορεί κανέις να βρει να γράψει και για το Dexter ή πχ για τo BattleStar Gallactica, το Wire, ή το νεότερο Sons of Anarchy που όλα έχουν αποσπάσει διθυράμβους για αυτά που πετυχαίνουν και πέτυχαν.

 

Το ότι δεν τα βλέπει πολύς κόσμος και πολλοί αγνοούν καν την ύπαρξη τους ή το τί πραγματεύονται αυτό δεν τα κάνει λιγότερα σημαντικά milestones στην Αμερικάνικη τηλεόραση.

 

Είμαι μεγάλος fan του Battlestar Galactica (μιας ακόμα σειράς που σνόμπαραν άγρια τα Emmys ακριβώς επειδή είχε ένα sci-fi setting) και επειδή το παρακολούθησα ΞΕΡΩ πως έπαιζαν εξαιρετικοί ηθοποιοί που πραγματικά άξιζαν όχι μόνο υποψηφιότητες αλλά και νίκες για τις υποκριτικές ικανότητές τους, όπως άλλωστε και η ίδια η σειρά. Και ναι, έχεις δίκιο, κάθε σειρά ανταγωνίζεται τις άλλες με βάση την φετινή της απόδοση.

Ο Terry O'Quinn όμως, για παράδειγμα, ήταν εξαιρετικός στο ρόλο του και στην 6η σεζόν του Lost. Θέλω να πω πως δεν έχουν να κάνουν όλα τα βραβεία με την ίδια τη σειρά, αλλά μεμονομένα με τους χαρακτήρες της.

 

Ωστόσο, ξέρω πως το Battlestar Galactica θα μείνει στο δικό μου μυαλό γιατί το παρακολούθησα και ξέρω πως δεν ήταν άλλο ένα Star Trek ή άλλο ένα Babylon 5.

Παρ'όλα αυτά, όταν κάποιος αναφερθεί στις καλύτερες space sci-fi σειρές σε δέκα-δεκαπέντε χρόνια, είμαι σίγουρος πως θα ξεχάσει ή θα αναφέρει σε πολύ μικρότερο βαθμό απ'ότι του αξίζει το BSG ακριβώς επειδή δεν καινοτόμησε σε κάτι, απλά πήρε ένα "κουρασμένο" είδος και του έδωσε νέα οπτική και πνοή.

 

Το Lost αντίθετα ήταν μια σειρά που έμπλεξε το μυστήριο, την αγωνία, το υπερφυσικό και τους εξαιρετικούς χαρακτήρες με έναν πολύ πρωτότυπο τρόπο και έφτιαξε μια τόσο μεγάλη "φασαρία" γύρω από το όνομά του που δεν πρόκειται να ξεχαστεί.

 

Και αυτό το λέω εγώ, που ειλικρινά πιστεύω πως το Lost μπροστά στο Battlestar Galactica δεν έπιανε μια.

 

Νομίζω πως γενικότερα, τα Emmys δεν "αγαπάνε" τα sci-fi shows. Τα θεωρούν υπερβολικά "ψεύτικά" και αντίθετα επικεντρώνονται σε άλλου είδους σειρές, κάτι το οποίο για εμένα είναι απίστευτα ηλίθιο, αν αναλογιστεί κανείς πως μερικές από τις καλύτερες σειρές στην ιστορία της τηλεόρασης ανήκουν στην "ομπρέλα" της επιστημονικής φαντασίας.

 

To ξέρεις π.χ. πως τα Χ-Files κέρδισαν μόλις... 3 Emmys (από τα συνολικά 21 Primetime Emmys για τα οποία ήταν υποψήφια) εκ των οποίων μόνο το ένα ήταν για βασικό ή βοηθητικό της σειράς (τη Scully) ενώ τα άλλα δύο ήταν για μια guest εμφάνιση και για Writing;;Και όμως τα X-Files είναι το πρώτο show που μας έρχεται στο μυαλό όταν σκεφτόμαστε sci-fi και 90s. Δεκατρία Emmys έχει κερδίσει τα τελευταία χρόνια το Mad Men. Πιστεύεις πως θα γίνει για τα 00s στα κοινωνικά shows ότι για ήταν τα X-Files για τα 90s;;

 

Δεν έχω "κάτι" :lol: με το Mad Men ή το Breaking Bad (από το δεύτερο είδα δύο-τρια επεισόδια και αυτά με το ζόρι για να καταλάβω τι το συγκλονιστικό έχει αυτή η σειρά - δεν το είδα :p) απλά θεωρώ πως τα Emmys κάθε χρόνο είναι και μεγαλύτερη απογοήτευση - κάτι το οποίο άλλωστε φαίνεται και στις τηλεθάσεις τους οι οποίες έχουν πέσει τα τελευταία χρόνια. Απλά δεν έχουν ανατροπές και ενδιαφέρον πια.

 

PS: Δε νομίζω πως έχουν tribute κατηγορία. Αλλά και να'χανε πάλι στον Bryan Cranston θα το δίνανε για τη συνολική προσφορά του στην τέχνη :lol: :p

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αλλά εγώ εκεί που διαφωνώ είναι να πει κανείς ότι το Breaking Bad ή το Mad Men δε θα τα θυμάται κανείς σε μια δεκαετία ενώ το LOST θα επηρεάσει την μετέπειτα τηλεόραση. Είναι πολύ νωρίς να το πεις αυτό και πολύ βιαστικό ειδικά αν δεν έχεις επαρκές δείγμα και από τις δύο σειρές. Αν και, αν ήταν να τολμήσω και εγώ μια πρόβλεψη για την επόμενη δεκαετία... πολύ δύσκολα θα εμπιστευτεί ο κόσμος ξανά σειρά μυστηρίου με προδιαγραφές LOST (ή μη, θα την πληρώσουν και τα χλωρά εδώ)

 

Και για μένα δε λέει τίποτα να ρωτήσω την παρέα μου και να ξέρουν οι 10/10 το LOST και οι 2/30 το Breaking Bad. Έτσι κι αλλιώς το Breaking Bad δεν προορίζεται για τόσο ευρύ κοινό όπως το LOST (που έπιασε λίγο από όλα, τι να λέμε τώρα), είναι πολύ πιο adult themed και δεν περιέχει ακριβώς ευχάριστες/εύπεπτες καταστάσεις. (επίσης το Breaking Bad θα "πιάσει" περισσότερο από ο,τι τώρα -αυτό μπορώ να το πω με σχετική ασφάλεια, γιατί πολύς κόσμος τώρα το ανακαλύπτει).

Edited by stroggoff
patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αλλά εγώ εκεί που διαφωνώ είναι να πει κανείς ότι το Breaking Bad ή το Mad Men δε θα τα θυμάται κανείς σε μια δεκαετία ενώ το LOST θα επηρεάσει την μετέπειτα τηλεόραση. Είναι πολύ νωρίς να το πεις αυτό και πολύ βιαστικό ειδικά αν δεν έχεις επαρκές δείγμα και από τις δύο σειρές. Αν και, αν ήταν να τολμήσω και εγώ μια πρόβλεψη για την επόμενη δεκαετία... πολύ δύσκολα θα εμπιστευτεί ο κόσμος ξανά σειρά μυστηρίου με προδιαγραφές LOST (ή μη, θα την πληρώσουν και τα χλωρά εδώ)

 

Και για μένα δε λέει τίποτα να ρωτήσω την παρέα μου και να ξέρουν οι 10/10 το LOST και οι 2/30 το Breaking Bad. Έτσι κι αλλιώς το Breaking Bad δεν προορίζεται για τόσο ευρύ κοινό όπως το LOST (που έπιασε λίγο από όλα, τι να λέμε τώρα), είναι πολύ πιο adult themed και δεν περιέχει ακριβώς ευχάριστες/εύπεπτες καταστάσεις. (επίσης το Breaking Bad θα "πιάσει" περισσότερο από ο,τι τώρα -αυτό μπορώ να το πω με σχετική ασφάλεια, γιατί πολύς κόσμος τώρα το ανακαλύπτει).

 

Καλα, οι άνθρωποι, φίλε stroggoff είναι παράξενα πλάσματα.

Αδυνατούν να καταλάβουν δυο πράγματα για τις σειρές sci-fi

α) ότι δε γράφουν εκείνοι το σενάριο - εκείνoi παρακολουθούν αν θέλουν.

β) ότι δεν είναι κοινωνικές σειρές όπου όλα έχουν μια λογική εξήγηση - κάποια πράγματα η εξήγησή τους ΔΕ θα δοθεί γιατί αλλιώς θα χαλάσει η όλη αίσθηση μυστηρίου και γιατί δε χρειάζεται κιόλας να απαντηθούν τα πάντα - έτσι δημιουργείς υστεροφημία.

 

Όσο για το δεύτερο που λες, συμφωνώ.

Το BSG το ξέρουν ούτε το ένα τρίτο αυτών που ξέρουν το Lost, αλλά για εμένα δε σημαίνει κάτι αυτό - ίσα ίσα που όπως σου είπα και παραπάνω το θεωρώ κλάσεις ανώτερο.

Ωστόσο το τι διαμορφώνει την τηλεόραση είναι ένα μεγάλο θέμα. Και συνήθως όταν μια σειρά κάνει επιτυχία (μεγάλη επιτυχία) οι υπόλοιποι σπεύδουν να "αντιγράψουν" με κάποιο τρόπο την ιδέα, βλέποντας πρόσφορο έδαφος. Για τα networks μόνο το κέρδος έχει σημασία (αλλιώς δε θα είχαμε είκοσι CSI, τριάντα Law & Order και άλλα τόσα House/Nip-Tuck/Grey's Anatomy). Και τελικά, αυτά είναι που διαμορφώνουν το πρόσωπο της τηλεόρασης. Δε λέω πως αυτό είναι το "σωστό", λέω απλά πως αυτό γίνεται και θα γίνεται.

 

Λογικά σκεπτόμενος λοιπόν, ναι, μπορώ με βεβαιότητα να πω πως το Lost θα το θυμούνται όλοι και για πολύ μεγαλύτερο διάστημα απ'ότι το Breaking Bad (όποτε και αν αυτό τελειώσει) ή το Mad Men, ή το BSG.

 

Και όσο για το άλλο που λες,μπααααα...έτσι κάνουμε πάντα. Απογοητευόμαστε με μια σειρά μυστηρίου και μετά στην πρώτη ευκαιρία τρελαινόμαστε με μια νέα σειρά μυστηρίου με την ελπίδα πως θα μας βγει "καλύτερη" ή έστω "ισάξια" με την προηγούμενη. :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχει σημασία είναι τι θα θυμόμαστε εμείς. Όχι οι άλλοι.

(θα έλεγα να δώσεις άλλη μια ευκαιρία στο Breaking Bad -γίνεται καλύτερο όσο πάει (αν και τα 2ο και 3ο επεισόδιο είναι ενδεικτικά του πώς θα πάνε τα πράγματα), αλλά κρίνοντας από την σθεναρή (αντί)σταση, μάλλον δεν το βρήκες ενδιαφέρον).

 

Βιντεάκια από την τελετή:

Opening:

περισσότερα

Edited by stroggoff
patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, αν και τώρα που ξαναρχίζουν οι σειρές που παρακολουθώ κανονικά, δε νομίζω.

Πάντως βλέποντας τα δυο πρώτα επεισόδια του Breaking Bad μου έλειψε το Weeds. Νομίζω πως θα ξαναρχίσω αυτό :p

Έχει και πιο όμορφη πρωταγωνίστρια :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ήταν τα βραβεία κατά τη γνώμη μου. Η 3η σεζόν του Mad Men ήταν καταπληκτική και το άξιζε το βραβείο πέρα για πέρα. Εαν το έχανε θα μπορούσε να απειληθεί μόνο από το Breaking Bad, το οποίο imho άξιζε και το βραβείο της σκηνοθεσίας είτε για το "One minute" με το οποίο ήταν υποψήφιο είτε για το επίσης καταπληκτικό "The Fly". Όχι πως παραπονιέμαι για το βραβείο του Dexter.

 

Καλή επιλογή και το Modern Family στις κωμωδίες αν και το ούτε καν υποψήφιο Community μου αρεσε περισσότερο.

 

ΥΓ. Το Weeds μου αρέσει πάρα πολύ και το βλέπω ακόμα αλλά οι ομοιότητες του με το Breaking Bad είναι εντελώς επιφανειακές.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

 

-Το τρελό σνομπάρισμα των Lost, True Blood και Dexter.

To Lost ήταν μια από τις πιο σημαντικές σειρές της τηλεόρασης. Όταν μετά από δέκα χρόνια θα μιλάμε για την τηλερόαση των 00s, ουδείς θα θυμάται το Mad Men ή το Breaking Bad, αυτό το υπογράφω. Μπορεί να μη συμφωνούμε όλοι με το φινάλε του Lost και κάποιοι να απογοητεύτηκαν παραπάνω από άλλους, αλλά νομίζω πως όλοι συμφωνούμε πως ήταν μια πολύ σημαντική για την τηλεόραση σειρά.Έστω και σαν "αποχεραιτισμό" και αναγνώριση της προσφοράς του Lost θα έπρεπε να πάρει ένα Emmy.

 

 

- Νο Emmy for Terry O'Quinn??? ΧΑΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧ??? Are you serious???

 

Για το Lost, απανταει σοφα (:p) ο stroggoff.

 

Για αυτό που λες όμως υπάρχουν τα tributes και τα βραβεία σε αυτή την κατηγορία (δεν είμαι σίγουρος αν τα emmy έχουν κατηγορία tribute σε σειρά).

Το LOST μπορεί να πέτυχε κάποια πράγματα πολύ σωστά και να είχε μερικές καταπληκτικές season (μία ή περισσότερες αναλόγως ποιον ρωτάς), αλλά φέτος συναγωνιζόταν με τη φετεινή του season και τις επιδόσεις του σε αυτή.

 

Ειναι τα φετινα emmy, και βραβευονται οι σειρες για την περσινη τους σαιζον, οχι για ολοκληρη την πορεια τους. Συμφωνω και εγω οτι το Lost εχει πολυ πιο μεγαλη επιρροη στην συγχρονη τηλεοραση, αλλα ολοκληρη η τελευταια σαιζον δεν ηταν ουτε καλη (με αποκορυφωμα το τελος), και κυριως δεν ειχε κατι το πρωτοποριακο.

 

Οσο για τον Terry O'Quin, οπως λες και εσυ εχει ξαναβραβευθει, για τον ιδιο ρολο ;) (φυσικα αυτο το κανουν κατα κορον, αλλα εμεις υιοθετουμε την αποψη οτι ειναι γελοιο! :p)

 

 

- Το γεγονός πως το Community δεν ήταν καν υποψήφιο, ενώ αντίθετα το Curb Your Enthusiasm έχει υπάρξει υποψήφιο 6 φορές...

Τα καλύτερα

 

- H νίκη του Modern Family έναντι των Glee και 30 Rock (γιατί ουσιαστικά εκεί ήταν ο ανταγωνισμός) - μια από τις καλύτερες σειρές της περσινής season βραβεύτηκε όπως της άξιζε.

 

- H νίκη του Eric Stonestreet - απίστευτος ως gay husband στο Modern Family. Aν και για να πω την αλήθεια, I was rooting for Neil Patrick Harris - GO BARNEY. :p

 

Καλή επιλογή και το Modern Family στις κωμωδίες αν και το ούτε καν υποψήφιο Community μου αρεσε περισσότερο.

 

Συμφωνω. Το Community ειχε καποια πιο εμπνευσμενα επεισοδια (πχ με το paintball), με πολυ πιο προσεγμενους διαλογους (με cult / pop references, κτλ) σε αντιθεση με το Modern Family, που σε καμια περιπτωση δεν ηταν κακο (το αντιθετο, ηταν αρκετα καλο), αλλα δεν "απογειωθηκε". Αν και ομολογουμενως, εχει πιο memorable χαρακτηρες και ηθοποιους. Ο Stonestreet ειναι ενας απο αυτους, αν και ορισμενες φορες ειναι καπως υπερβολικος (΄΄η ετσι ειναι ο ρολος του). Αξιζε παντως το βραβειο.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τον Terry O'Quin, οπως λες και εσυ εχει ξαναβραβευθει, για τον ιδιο ρολο ;) (φυσικα αυτο το κανουν κατα κορον, αλλα εμεις υιοθετουμε την αποψη οτι ειναι γελοιο! :p)

 

Για να πω την αλήθεια, το είχα ξεχάσει πως είχε ξαναβραβευθεί. :p

Μόνο τη νίκη του Εmerson θυμόμουν.

Και πάλι βέβαια, σε ένα θεσμό όπως τα Emmys που βραβεύουν 3 συνεχόμενες φορές τον ίδιο ηθοποιό (ναι, ναι...γελοίο συμφωνούμε) δε νομίζω πως θα ήταν υπερβολικό να βραβευτεί ένας από τους καλύτερους και πιο μυστηριώδεις χαρακτήρες του Lost.

 

Στα υπόλοιπα επιμένω όπως ακριβώς τα προείπα: Το Lost ασχέτως αν άρεσε σε κάποιον ή όχι, αν συμφωνούσε με το φινάλε ή όχι και αν το παρακολούθησε από την αρχή μέχρι το τέλος ή όχι, ήταν μια από τις σειρές ορόσημα της δεκαετίας που διανύσαμε. Δε θυμάμαι ποτέ μια σειρά να δημιουργεί τόση φασαρία, συζητήσεις, αγωνία και ενδιαφέρον γύρω από το όνομά της ούτε να καταλήγει βασική ερώτηση σε όλες τις παρέες ("βλέπεις Lost;") όπως αυτή.

(και ιδιαίτερα στην Ελλάδα που βλέπουμε Φιλαράκια και νομίζουν κάποιοι πως παρακολουθούν ότι πιο καινούργιο υπάρχει στην αμερικανική τηλεόραση :mad:)

 

Συμφωνω. Το Community ειχε καποια πιο εμπνευσμενα επεισοδια (πχ με το paintball), με πολυ πιο προσεγμενους διαλογους (με cult / pop references, κτλ) σε αντιθεση με το Modern Family, που σε καμια περιπτωση δεν ηταν κακο (το αντιθετο, ηταν αρκετα καλο), αλλα δεν "απογειωθηκε". Αν και ομολογουμενως, εχει πιο memorable χαρακτηρες και ηθοποιους. Ο Stonestreet ειναι ενας απο αυτους, αν και ορισμενες φορες ειναι καπως υπερβολικος (΄΄η ετσι ειναι ο ρολος του). Αξιζε παντως το βραβειο.

 

Το Community είναι (κατά την ταπεινή μου άποψη) καλύτερο από το Modern Family.

Όπως λες και εσύ, όχι ότι το Modern Family είναι κακό, αντίθετα είναι μια απο τις καλύτερες περσινές νέες σειρές. Νομίζω απλά πως σειρές όπως το Community (ή το Arrested Development παλιότερα) απαιτούν ένα "υψηλότερο" επίπεδο - χωρίς να θέλω αυτό να ακουστεί ψωνισμένο σε καμια περίπτωση - για να τις καταλάβεις και να πιάσεις τις pop culture αναφορές τους και οι Αμερικανοί δε φημίζονται για το επίπεδό τους :)

 

Ο Stonestreet είναι πολύ καλός στο ρόλο του και η υπερβολή είναι ένα από τα "χαρακτηριστικά" του gay χαρακτήρα που υποδείεται. Η αντίθεση δε σωματώδους και υστερικού/λεπτεπίλεπτου gay, είναι - χωρίς να θέλω να προσβάλω την κατηγορία αυτή των gay - τραγικά αστεία. :lol::lol:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ugh. Είχα γράψει μια μεγαλούτσικη απάντηση με multi-quotes και απ' όλα :p και το @#%^&**( το Chrome την έχασε.

 

Επιγραμματικά:

  • δε νομίζω ότι είναι γελοίο να βραβεύεται ο ίδιος ηθοποιός τρεις χρονιές στη σειρά εφόσον δίνει σταθερά την καλύτερη ερμηνεία. Το θεωρώ προτιμότερο από την εναλλακτική της μοιρασιάς ώστε να είναι όλοι ευχαριστημένοι (δεν μιλάω για την περίπτωση του Cranston αλλά γενικά.)

  • Ο χαρακτήρας του Man in Black μου φαινόταν πιο επιβλητικός και μυστηριώδης με τον άλλο ηθοποιό παρά με τον O'Quinn. Προφανώς αυτό που του ζητήθηκε να κάνει ερμηνευτικά ήταν απίστευτα δύσκολο από τη στιγμή που τον έχουμε καταγράψει όλοι στο μυαλό μας ως Λοκ αλλά δεν θα έλεγα ότι τα κατάφερε 100% ή ότι έπρεπε να βραβευθεί για αυτό.

  • Το Lost πιθανόν αξίζει ένα ειδικό βραβείο για την συνολική του παρουσία αλλά για τη φετινή του σεζόν όχι.

  • Το Community ανήκει σε ένα είδος κωμωδίας που δύσκολα πιάνει στο mainstream, στην ίδια κατηγορία με τα 30 Rock & Arrested Development. Η μόνη τόσο έξυπνη κωμωδία που τα κατάφερε ήταν το Seinfeld. Πάντως είναι εντυπωσιακό το ότι πλέον θεωρούμε κάτι σαν το Modern Family συμβατικό όταν πριν από 4-5 χρόνια θα ήταν αρκετά cutting edge.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

μου το 'χει κάνει και εμένα ο Mozilla κάποια φορά και κόντευα να φάω το καπέλο μου (όπως θα 'λεγε και ο Τζον Ρόμπαξ :p).

 

Προσωπικά, βρήκα την ερμηνεία του Terry O'Quinn πολύ καλή. Όπως λες του ζήτησαν να κάνει κάτι ανήκουστο (να γίνει από βασικός "καλός" χαρακτήρας ο βασικός "κακός" της υπόθεσης) και κατά τη γνώμη μου ήταν απόλυτα πειστικός. Ήταν αυτό που ήθελαν: Ο Λοκ...αλλά χωρίς να είναι ουσιαστικά ο Λοκ. Συν του ότι νομίζω πως ήταν επίτηδες σχεδόν ίδιος σε όλα τα θέματα με τον Λοκ γιατί προσπαθούσε να πάρει με το μέρος του τους Losties, όντας ένας χαρακτήρας που εμπιστεύονταν όλοι.

 

Διαφωνώ με τη συνεχή βράβευση των ίδιων ατόμων. Και θα το καταλάβαινα κάπως αν δεν ήταν 3 συνεχόμενα χρόνια, αλλά απλά το θεωρώ χαζό. Το έχω ξαναπεί: όταν ένας ηθοποιός βραβευθεί για την υποκριτική του δεινότητα σε ένα ρόλο με ένα συγκεκριμένο βραβείο, το να ξαναβραβευθεί την επόμενη χρονιά για τον ίδιο ρόλο χωρίς ουσιαστική διαφοροποίηση αυτού του ρόλου, είναι σα να παραδέχονται πως δεν υπάρχουν ενδιαφέροντες χαρακτήρες/αξιόλογοι ηθοποιοί στην τηλεόραση.

 

Για το Lost, πιστεύω αν με ρωτάς πως θα έπρεπε να είχε πάρει το Emmy την 4η χρονιά που παίχτηκε το επεισόδιο "The Constant", το οποίο εκτός από σημαντικό επεισόδιο για το Lost ήταν και μια μίξη φιλοσοφίας/υπερφυσικού γύρω από ένα θέμα που σπάνια συζητιέται ή θίγεται στην τηλεόραση.

 

Τέλος, για το Modern Family, δε θα το έλεγα και cutting edge έστω και πριν 4-5 χρόνια. Εντάξει, υπάρχει το gay ζευγάρι σε μια μορφή που δεν εμφανίζεται συχνά στην τηλεόραση (οικογένεια, γάμος, παιδιά) αλλά είναι περισσότερο σαν συγκάτοικοι και όχι σα ζευγάρι - μου θυμίζουν μερικές φορές το επεισόδιο των Friends που ο Joey και ο Chandler είχαν ξεμείνει με ένα μωρό και το βγάζανε βόλτες :lol:

 

Και μια αναφορά στους Guest Stars:

O Neil Patrick Harris κέρδισε στην κατηγορία Outstanding Guest Actor in a Comedy Series για τη guest εμφάνισή του στο Glee η οποία οφείλω να ομολογήσω πως - αν και fan του NPH - ήταν απλά...χάλια. Βαριόταν απίστευτα και φαινόταν εξίσου απίστευτα. Άσε που ο ρόλος ήταν χαζός. Και...έχασε στην κατηγορία Supporting Actor για τον Barney στο How I Met Your Mother όπου η "ένταση" του ρόλου είναι εξαιρετικά αστεία. These awards DO NOT make sense :p

 

Ο John Lithgow για το ρόλο του Trinity Killer στο Dexter κέρδισε το Outstanding Guest Actor in a Drama Series, και όντως το άξιζε. Μπορεί για εμένα η 4η σεζόν του Dexter να ήταν καλύτερη από την προηγούμενη αλλά χειρότερη από τις δύο πρώτες, αλλά ο Lithgow το άξιζε το βραβείο.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, για το Modern Family, δε θα το έλεγα και cutting edge έστω και πριν 4-5 χρόνια. Εντάξει, υπάρχει το gay ζευγάρι σε μια μορφή που δεν εμφανίζεται συχνά στην τηλεόραση (οικογένεια, γάμος, παιδιά) αλλά είναι περισσότερο σαν συγκάτοικοι και όχι σα ζευγάρι - μου θυμίζουν μερικές φορές το επεισόδιο των Friends που ο Joey και ο Chandler είχαν ξεμείνει με ένα μωρό και το βγάζανε βόλτες :lol:

 

Πιο πολύ το έλεγα για το fake documentary στυλ της σειράς, στο πρότυπο του Office.

 

Και...έχασε στην κατηγορία Supporting Actor για τον Barney στο How I Met Your Mother όπου η "ένταση" του ρόλου είναι εξαιρετικά αστεία. These awards DO NOT make sense :p

 

Δεν εχω δει το Glee αλλά η φετινη σεζόν του How I met ήταν ψιλοχάλια.

 

Ο John Lithgow για το ρόλο του Trinity Killer στο Dexter κέρδισε το Outstanding Guest Actor in a Drama Series, και όντως το άξιζε. Μπορεί για εμένα η 4η σεζόν του Dexter να ήταν καλύτερη από την προηγούμενη αλλά χειρότερη από τις δύο πρώτες, αλλά ο Lithgow το άξιζε το βραβείο.

 

Συμφωνώ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ το έλεγα για το fake documentary στυλ της σειράς, στο πρότυπο του Office.

 

A, από αυτή την άποψη έχεις δίκιο.

 

Δεν εχω δει το Glee αλλά η φετινη σεζόν του How I met ήταν ψιλοχάλια.

 

Ναι, αλλά ακόμα και σε άσχημες σεζόν οι ηθοποιοί υποδείονται ρόλους καλά ή κακά. Και ο Barney στη φετινή σεζόν ήταν ο μόνος που είχε ενδιαφέρον, πράγμα τελείως αντίθετο με αυτό που συνέβαινε τόσα χρόνια όπου ο Barney ήταν ο "Joey" του HIMYM - αδιάφορος και απόλυτα επιφανειακός χαρακτήρας , αλλά με πολύ γέλιο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

To opening act με τον Fallon, το cast του Glee, την Fey, τον Hamm κλπ, ήταν πολύ καλό!

 

Ήταν η πρώτη φορά που είδα ολόκληρη την απονομή, οπότε δεν μπορώ να την κρίνω σε σχέση με άλλες χρονιές. Oι βραβεύσεις αναμενόμενες, και απορώ γιατί το ψάχνουμε τόσο, όταν ξέρουμε ότι οι νικητές των ΕΜΜΥ είναι συχνά πιο "λάθος" κι απ'τους νικητές των Όσκαρ...

 

Πάντως ως γιορτή της αμερικανικής TV αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

...και το Glee-inspired opening act του φετινού διαγωνισμού :p

 

http://www.youtube.com/watch?v=WPkDFPmRSqU

 

Fun :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα και εγώ ένα link για το opening στην προηγούμενη σελίδα... :p

Καλή η ιδέα. Βαρετή η υλοποίηση imho. Θέλω να γελάσω, αλλά δεν.

 

Το ίδιο και εδώ στο αφιέρωμα στο LOST: :shifty:

 

Πάλι: Καλή η ιδέα. Κάτι πήγε στραβά στην υλοποίηση και δεν βγήκε αστείο.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Lol.

Δεν ξέρω αν ήταν πετυχημένο το αφιέρωμα στο Lost, αλλά ο Fallon ως Billie Joe Armstrong, ήταν γαμάτος. χαχαχαχαχα

 

Πολύ καλά ήταν και τα σποτάκια με το cast του Community.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ανακοινώθηκαν οι υποφηφιότητες για τα φετινά βραβεία Emmy.

Παραθέτω όσες έχουν σχέση με τις τηλεοπτικές σειρές.

 

Outstanding Drama Series

Boardwalk Empire

Dexter

Friday Night Lights

Game of Thrones

The Good Wife

Mad Men

 

Outstanding Comedy Series

Big Bang Theory

Glee

Modern Family

The Office

Parks and Recreation

30 Rock

 

Outstanding Actress in a Drama

Kathy Bates, Harry's Law

Connie Britton, Friday Night Lights

Mireille Enos, The Killing

Mariska Harigtay, Law and Order: SVU

Julianna Margulies, The Good Wife

Elisabeth Moss, Mad Men

 

Outstanding Supporting Actress In A Drama

Kelly Macdonald, Boardwalk Empire

Archie Panjabi, The Good Wife

Christine Baranski, The Good Wife

Margo Martindale, Justified

Michelle Forbes, The Killing

Christina Hendricks, Mad Men

 

Outstanding Actor in a Drama

Steve Buscemi, Boardwalk Empire

Kyle Chandler, Friday Night Lights

Michael C. Hall, Dexter

John Hamm, Mad Men

Hugh Laurie, House

Timothy Olyphant, Justified

 

Outstanding Supporting Actor in a Drama

Peter Dinklage, Game of Thrones

Josh Charles, The Good Wife

Alan Cumming, The Good Wife

Walton Goggins, Justified

John Slattery, Mad Men

Andrew Braugher, Men of a Certain Age

 

Outstanding Actress in a Comedy

Edie Falco, Nurse Jackie

Tina Fey, 30 Rock

Laurie Linney, The Big C

Melissa McCarthy, Mike & Molly

Martha Plimpton, Raising Hope

Amy Poehler, Parks and Recreation

 

Outstanding Supporting Actress In A Comedy

Jane Lynch, Glee

Betty White, Hot In Cleveland

Julie Bowen, Modern Family

Sofia Vergara, Modern Family

Kristen Wiig, Saturday Night Live

Jane Krakowski, 30 Rock

 

Outstanding Actor in a Comedy

Alec Baldwin, 30 Rock

Louis C.K., Louie

Steve Carrell, The Office

Johnny Galecki, The Big Bang Theory

Matt LeBlanc, Episodes

Jim Parsons, The Big Bang Theory

 

Outstanding Supporting Actor In A Comedy

Chris Colfer, Glee

Jesse Tyler Ferguson, Modern Family

Ed O’Neill, Modern Family

Eric Stonestreet, Modern Family

Ty Burrell, Modern Family

Jon Cryer, Two and a Half Men

 

Outstanding Variety, Comedy Or Musical Series

The Colbert Report

Conan

The Daily Show With Jon Stewart

Late Night With Jimmy Fallon

Real Time With Bill Maher

Saturday Night Live

 

Outstanding TV Miniseries or Movie

Cinema Verite

Downton Abbey

The Kennedys

Mildred Pierce

The Pillars of the Earth

Too Big To Fail

 

Outstanding Guest Actor In A Comedy

Idris Elba, The Big C

Nathan Lane, Modern Family

Zach Galifianakis, Saturday Night Live

Justin Timberlake, Saturday Night Live

Matt Damon, 30 Rock

Will Arnett, 30 Rock

 

Outstanding Guest Actress In A Comedy

Kristin Chenoweth, Glee

Dot-Marie Jones, Glee

Gwyneth Paltrow, Glee

Cloris Leachman, Raising Hope

Tina Fey, Saturday Night Live

Elizabeth Banks, 30 Rock

 

Outstanding Leading Actress in a Mini-series or Movie

Kate Winslet, Mildred Pierce

Elizabeth McGovern, Downton Abbey

Diane Lane, Cinema Verite

Taraji P. Henson, Taken From Me: The Tiffany Rubin Story

Jean Marsh, Upstairs Downstairs

 

Outstanding Leading Actor in an Mini-Series or Movie

Greg Kinnear, The Kennedys

Barry Pepper, The Kennedys

Edgar Ramirez, Carlos

William Hurt, Too Big To Fail

Idris Elba, Luther

Laurence Fishburne, Thurgood

 

Outstanding Supporting Actor in a Mini-series or Movie

Guy Pearce, Mildred Pierce

Bryan F. O'Byrne, Mildred Pierce

Tom Wilkinson, The Kennedys

Paul Giamatti, Too Big to Fail

James Woods, Too Big to Fail

 

Outstanding Supporting Actress in a Mini-series or Movie

Evan Rachel Wood, Mildred Pierce

Melissa Leo, Mildred Pierce

Mare Winningham, Mildred Pierce

Maggie Smith, Downton Abbey

Eileen Atkins, Upstairs Downstairs

 

 

"Χτυπητές" απουσίες, για ακόμα μια χρονιά το Community και το Fringe.

Μέγα λάθος, κατά την άποψή μου η υποψηφιότητα του Glee στις Κωμικές Σειρές καθώς...δεν είναι ιδιαίτερα αστείο πέρα από το χαρακτήρα της Jane Lynch για τον οποίο είναι και πάλι υποψήφια όπως και πέρσι.

Κατά τα άλλα ιδιαίτερα αστεία είναι η κατηγορία "Outstanding Supporting Actor In A Comedy" στην οποία οι 4 από τους 6 υποψήφιους είναι από το Modern Family (όχι ότι δεν το αξίζουν, αλλά λέμε τώρα :lol:)

Tέλος να πω ότι θεωρώ άκυρη την υποψηφιότητα του Peter Dinklage ως Supporting Actor in a Drama. Και πριν πέσουν να με φάνε οι fans να πω πως και εγώ συμπαθώ το χαρακτήρα αλλά πιστεύω πως στη συγκεκριμένη περίπτωση ο χαρακτήρας είναι αυτός που θα έπρεπε να βραβεύεται και όχι ο ηθοποιός. Δεν είναι κακός ηθοποιός ο Peter Dinklage απλά πιστεύω πως είχε ένα μεγαλύτερο πλεονέκτημα σε σχέση με τους υπολοίπους συναδέλφους του γιατί ο ρόλος του έχει πρακτικά φτιαχτεί για να είναι αρεστός. Δεν ξέρω αν βγάζει νόημα αυτό που λεω...:worry:

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά νόημα βγάζει, αλλά το Fringe μπορεί κάποιος να μου πει γιατί αγνοείται επιδεικτικά;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...