Jump to content

Καλύτερα & χειρότερα φινάλε ξένων σειρών


just_a_comment
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ρθε η ιδέα να ανοίξω το τοπικ, παρόλο που δεν έχω παρακολουθησει και πάρα πολλές ολοκληρωμένες σειρές, έχω όμως πρόσφατα 2 πολύ έντονα Series Finale (αυτό του Λοστ και αυτό του 6 Feet Under, που το ειδα "μονορούφι" πριν λίγες εβδομαδες) που μου δημιουργούν αντιθετα συναισθηματα.

 

Το χω γραψει κι αλλού σ' αυτό το φορουμ, οτι το να ολοκληρώνεις μια σειρά είναι πολύ διαφορετική διαδικασια απ το να γράφεις τον επιλογο μιας ταινιας. Ειναι άλλες οι ισορροπίες, αλλη η συναισθηματική φόρτιση, μεγαλύτερες οι αναγκες για closure...Αλλες σειρες επιλέγουν πιο συμβατικο κλεισιμο, δινοντας εμφαση στην ολοκληρωση της πορειας των χαρακτήρων, άλλες γίνονται ευρηματικες, άλλες υπερβολικά ευρηματικες (με ανατροπες που αλλαζουν ολα τα προηγουμενα δεδομενα) και άλλες κλεινουν σα να μην τρεχει τίποτα αφήνοντας τους θεατες ξεκρέμαστους.

 

Παρόλο που το φινάλε μιας σειρας ειναι το "κερασάκι" σε μια τουρτα...μεγάλης διαρκείας, κάποιες φορές ειναι ικανό να καθορίσει τη θεση που καταλαμβάνει η σειρά στις προτιμησεις των θεατών και στην ιστορια της τηλεορασης.

 

Ας συζητησουμε λοιπον για τα πιο αγαπημενα/πετυχημενα και τα πιο απογοητευτικά/αποτυχημενα φιναλε σειρών (ξενων αλλα και ελληνικών) - αν παει καλά το θρεντ (και δεν πατώσει λογω ελλειψης ενδιαφεροντος/καλοκαιρινης αποχής) μπορουμε να βαλουμε και κανα poll οσο θα προχωρανε οι προτασεις.

 

:!:Γραφετε ελευθερα λίστες με top 5, αλλά αν θελετε να δώσετε επιπλέον επιχειρηματα/σχολιασμο μην ξεχνατε τα spoilers! :!: (καλα για τις ελληνικες που παιζουν συνεχεια σε επαναληψη μαλλον δε χρειαζονται)

 

=======*****=======

 

Απο ξενες θα έβαζα το 6 feet under υποψηφιο για καλυτερο finale και το Λοστ για χειροτερο (αν και μαλλον δεν του φταιγε το φιναλε του λοστ-ήταν θεμα worst final season)...και τα Φιλαρακια για πιο αδιάφορο (το κράταγε μονο η - εξασφαλισμενη και προϋπάρχουσα - συναισθηματική φορτιση συντελεστών και κοινού)

 

Απο ελληνικές, αν και δεν το βλεπα - ειδα μονο το φιναλε μετά από το "ντορο" που εγινε - του Παπακαλιάτη για το "Κλεισε τα μάτια" για χειροτερο φιναλε (τι φτηνο κολπο!) και τα "Εγκλήματα" για καλύτερο, επίσης ομολογώ ότι όταν το χα δει είχα βρει εξαιρετικό και το φινάλε του "Παρα 5", παρά το πολύ μελό προς το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για εμένα, επιτυχημένο είναι το φινάλε εκείνο που (ανάλογα το είδος της σειράς) κλείνει τους ανοιχτούς "λογαριασμούς" του και δίνει μια αίσθηση ολοκλήρωσης στους χαρακτήρες.

 

Επίσης, είναι διαφορετικό το φινάλε που αναμένεται σε μια σειρά που έχει "ζωή" 2 σεζόν και άλλο αν έχει 5-6+ σεζόν. Το συναισθηματικό κομμάτι είναι αναμφίβολα μεγαλύτερο σε σειρές με μεγάλη διάρκεια γιατί το κοινό έχει δεθεί συναισθηματικά με τους ήρωες και ενδιαφέρεται για την τύχη και τις επιλογές τους σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι σε μια σειρά που κράτησε 1-2 χρόνια.

 

Ότσν με ρωτάνε π.χ. για το φινάλε των Friends, λέω πάντα πως είναι άδικο να κρίνεις αυστηρά το φινάλε μιας τόσο ιστορικής σειράς, γιατί απλά δεν υπάρχει τέλειο φινάλε.

 

 

 

Πρώτο φυσικά το φινάλε του Six Feet Under, γιατί απλά είναι το καλύτερο φινάλε σειράς όλων των εποχών. Βέβαια από την άλλη το Six Feet Under γενικά ήταν μια από τις καλύτερες σειρές όλων των εποχών οπότε...λογικό!

 

Και πολύ κοντά στο φινάλε του SFU, το φινάλε του Battlestar Galactica, γιατί τα είχε όλα: δράση, ένταση, συναισθήματα, ολοκλήρωση των χαρακτήρων και ένα "ηθικό δίδαγμα" να πλανάται από πάνω του.

 

Μου άρεσε το φινάλε του Lost (για λόγους που έχω εξηγήσει στο αντίστοιχο thread και βαριέμαι να επαναλάβω) και βρήκα ΟΚ προς καλό το φινάλε των Friends, γιατί τα Φιλαράκια ήταν ανέκαθεν μια feel good σειρά και ήθελα να τελειώσουν με το μήνυμα "κάποια πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ" αντί για "όλα αλλάζουν, όλοι προχωράνε".

 

Όσο για τα χειρότερα φινάλε, είναι κυρίως φινάλε σειρών που ενώ ήταν να συνεχιστούν κόπηκαν ξαφνικά και άφησαν απορίες να πλανιούνται: Invasion, Veronica Mars κτλ

 

Στα ελληνικά, ωραίο φινάλε για εμένα ήταν αυτό του Παρα 5.

Το Κλείσε τα Μάτια ήταν ένα φτηνό κόλπο. Έχασε πολλά ο Παπακαλιάτης από αυτό το φινάλε.

Τα Εγκλήματα είχαν ΟΚ τέλος, με μερικές καλές σκηνές αλλά βασικά με αναμενόμενα πράγματα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ας περιοριστούμε για αρχή στα φινάλε ξένων σειρών. Εφόσον το κρίνετε απαραίτητο, μπορεί να ανοιχθεί και ξεχωριστό θέμα για τα φινάλε ελληνικών σειρών.

 

Ο λόγος είναι απλός. Η ύπαρξη ενός θέματος στο οποίο θα συζητούνταν τα φινάλε λ.χ. του Lost και του Παρά Πέντε ταυτόχρονα, θα ήταν κάπως δυσλειτουργικό, ως προς την ανταλλαγή απόψεων.

 

Εάν έχετε οποιαδήποτε άλλη απορία μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μέσω ΠΜ. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν κανένα φινάλε ξένης σειράς δεν ήταν ικανοποιητικό.

 

Φιναλε που μου άρεσαν σχετικά:

 

α) Χ-files: The truth. To καλύτερο φινάλε σειράς. Χάνεις μόνο όταν εγκαταλείπεις. Καμία σχέση με την μετριότατη κινηματογραφική συνέχεια.

 

β) Elfen Lied (Anime) Η μοναδική νομίζω σειρά που το τέλος μου έφερε δάκρυα στα μάτια.

 

γ) Sex and the City: Αρκετά τετριμένο και αναμενόμενο αλλά τουλάχιστον φέρνει μια λύτρωση για την ηρωϊδα μας.

 

Φινάλε που δεν μου άρεσαν:

 

α) Dawson's Creek. ¨Ενας θάνατος από το πουθενά, η Joey καταλήγει με λάθος άτομο και γενικά αρκετά ψευτομελό και βαρετό.

 

β) Τwin Peaks: Γενικά ο δεύτερος κύκλος αρκετά κατώτερος του πρώτου. Βεβιασμένο τέλος, πολλά νεκρά και ασύνδετα σημεία :(.

Link to comment
Share on other sites

α) Dawson's Creek. ¨Ενας θάνατος από το πουθενά, η Joey καταλήγει με λάθος άτομο και γενικά αρκετά ψευτομελό και βαρετό.

 

Λάθος γιατί; ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου άρεσε καθόλου το φινάλε του Knight Rider.. :down:

 

Οκ, ξέρω, ότι το έκοψαν κάπως πρόωρα, αλλά θα μπορούσαν τουλάχιστον, βλέποντας την κατάσταση, να κάνουν ένα καλό τελευταίο επεισόδιο και όχι να βάλουν ως τελευταίο ένα συνηθισμένο επεισόδιο.. ;)

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός αυτή και τα μυστήρια (moonlighting).
στον David και στην Maddie ότι το σόου στο οποίο υπήρχαν ως χαρακτήρες σταματάει. Καταθλιπτικό επεισόδειο αλλά πρωτότυπο.
Link to comment
Share on other sites

Λάθος γιατί; ;)

 

Για ένα διάστημα την προτιμούσα με τον Pacey αλλά η Joey φέρθηκε πολύ άσχημα στον Dawson και τον πλήγωσε. Ο Dawson είναι σινεφίλ, ονειροπόλος και φαντασιόπληκτος, γι'αυτόν η Joey θα είναι πάντα το κορίτσι που του ράγισε την καρδιά. Για άλλους μπορεί να ήταν καλύτερο ζευγάρι η Joey με τον Pacey αλλά εγώ δεν μπορώ για προσωπικούς λογους παρά να τάσσομαι με τον πρώτο μεγάλο έρωτα.

 

Α, και ένα φινάλε για το οποίο έχω ανάμικτα συναισθήματα. Buffy finale. Μου άρεσε μεν αλλά πάλι ήταν πίσω από τις προσδοκίες.

Link to comment
Share on other sites

Για ένα διάστημα την προτιμούσα με τον Pacey αλλά η Joey φέρθηκε πολύ άσχημα στον Dawson και τον πλήγωσε. Ο Dawson είναι σινεφίλ, ονειροπόλος και φαντασιόπληκτος, γι'αυτόν η Joey θα είναι πάντα το κορίτσι που του ράγισε την καρδιά. Για άλλους μπορεί να ήταν καλύτερο ζευγάρι η Joey με τον Pacey αλλά εγώ δεν μπορώ για προσωπικούς λογους παρά να τάσσομαι με τον πρώτο μεγάλο έρωτα.

 

Με ικανοποιεί η απάντηση σου, απλά ήθελα περαιτέρω εξηγήσεις γι' αυτό και ρώτησα. :p

 

Αναφορικά με τη συγκεκριμένη σειρά δεν μπορώ να αποφασίσω εάν με ικανοποιεί ή όχι το τέλος, καθώς δεν μπορώ να αποφασίσω με βεβαιότητα με ποιόν θεωρώ ότι ταιριάζει...

Edited by VeCo

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

εχουμε και λεμε

ΧΑΛΙΑ ΦΙΝΑΛΕ 1 HEROES Aρχισε με ενα εντυπωσιακο πρωτο κυκλο και αρκετα υποσχομενο φιναλε για το τι θα επακολουθησει.Αλλα αυτο ηταν το προβλημα.ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ τιποτα:p...Απ το δευτερο κυκλο και μετα η σειρα πηρε τη κατρακυλα αντι την ανηφορα<η απεργια των συγγραφεων δεν βοηθησε καθολου> και μετα απο αλους 2 επιπλεον ανουσιους βαρετους κυκλους φτασαμε στο φιναλε ωπου οχι μονο αφησε αναπαντητα ερωτηματα αλλα μας εκανε και τον κεντρικο κακο της σειρας που μονο φρεντι κρουγκερ δεν ηταν καθολη τη δειαρκεια των σεζον του σοου να ειναι τελικα ο ηρωας που εσωσε τη κατασταση ΑΙΣΧΟΣ

Χαλια φιναλε 2 ΛΟΣΤ

οτι και να πει κανεις για αυτη τη σειρα του χρειαζονται 5 6 σελιδες για τα καλα και τα κακα...Βλεπωντας στον 6 και τελευταιο κυκλο ποσες αρλουμπες μας προσφεραν οι σεναριογραφοι ολα αυτα τα χρονια για να μη πεσει στα νουμερα το λοστ και γινει cancel απ το β κυκλο και βαζαν οτι μπορεις να φανταστεις, ταξοιδια στο χρονο πολικες αρκουδες αλλους παραλλους ερωτες σαπουνοπερα δραμα θριλερ τρομο περιπετια κωμωδια και αλλα παζλς εμμ καπου επρεπε να δωσουν μια εξηγηση για το τι BIP συνεβαινε στο νησι,Και ετσι επειδη σε ενα επεισοδιο δεν μπροσουσαν <<<ειχαν ξεχασει και τι ειχαν γραψει στους προηγουμενους κυκλουσ>>:lol:καπιος ειδε τον ΤΙΤΑΝΙΚΟ και ειπαν ε δεν τους δινουμε αυτο το φιναλε...τα πηραμε τα κονομησαμε και αστους να χτυπιουντε τωρα:p.Βεβαια η διαφορα ηταν οτι στο τιτανικο ειχαμε τον τζακ και τη ροουζ ενω εδω τον τζακ και τη κειτ...

ΚΑΙ αφου στερεψανε ολοι στο κλαμα με χαρτομαντυλα.Εμεινε η απορια .

ΤΕΛΙΚΑ τι ηταν το νησι;; ΑΙΣΧΟΣ

ΚΑΛΟ ΦΙΝΑΛΕ 3 ΚΟΥΚΛΟΣΠΙΤΟ aka DOLLHOUSE

μια αρκετα υποσχομενη σειρα φαντασιας και δραμα με αρκετη αγωνια και καλα επεισοδια...Το προβλημα ομως ηταν στο καστ...Αν εξαιρεσουμε τις χαζες ερμηνειες, απ το β κυκλο η σειρα γινοταν βαρετη και κουραστικη με κανενα νοημα υπαρξης πλεον και κανενα ουσιαστικο σεναριο..

Αφου το καταλαβαν οι σεναριογραφοι εκαναν κατι εντοιμο <που κανεις δυστηχως δεν το κανει σε αλλες σειρες με χαμηλα νουμερα>>εδωσαν ενα ΚΑΛΟ τελος χωρις αναπαντητα ερωτηματα και το τελιωσαν οπως επρεπε να το τελιωσουνε...Αν και το τελος του dollhouse θυμιζε λιγο sarah connor chronicles <επεζε μαλιστα και ηθοπιος που επεζε και σε εκεινη τη σειρα που και κεινη εγινε cancel απ το β κυκλο > το τελος ηταν δραματικο ανατρεπτικο συγκηνιτικο και λιγο σκοτεινο...ΑΛΛΑ σιγουρα ικανοποιητικο φιναλε...

ΧΑΛΙΑ ΦΙΝΑΛΕ SARAH CONNOR CHRONICLES

ωραια σειρα ωραια πλοκη καλες ερμεινειες,αλλα τα σκατωσαν στη κυριολεξια με αυτο το περιεργο φιναλε που οχι μονο πηγαινε αντιθετα απ το ολο κονσεπτ της αρχικης ταινιας αλλα ηθελες να δεις που τελικα θα κατελειγε.Και φυσικα δεν θα το βλεπες ποτε γιατι η σειρα εγινε bye bye

ΠΑΛΙ ΑΙΣΧΟΣ

ΚΑΙ χαλια φιναλε 3 LIFE ON MARS US

Η σειρα ηταν ριμεικ μιας αγγλικης προτωτυπης σειρας φαντασιας ωπου ενας αστυνομικος μετα απο ενα τροχαιο εκανε ενα αλμα στο χρονο και βρεθηκε στο 1973 να δουλευει στο ιδιο τμημα που ηταν στο μελλον το αφεντικο ας το πουμε ετσι...

Ενω η αγγλικη σειρα που ειχε 2 κυκλους και ενα αρκετα ανετρεπτικο φιναλε που δεν το περιμενες με τιποτα η αμερικανικη βερσιον ηταν ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ...Βαζωντας ενα καλο καστ και το χαρβει καιτελ σε κυριο ρολο νομιζες οτι θα βλεπες κατι το wow .Βασικα τα επεισοδια ηταν ολοιδια με αυτα της αγγλικης σειρας αλλα παλι ειχανε ενδιαφερον να τα δεις.

Θελωντας ομως να δωσουν μια διαφορετικη ανατροπη στο ΜΕΓΑΛΟ ΤΕΛΟΣ απο αυτη που εδωσαν οι αγγλοι σεναριογραφοι,πηγαν και σκεφτηκαν <<και πως το σκεφτηκαν δηλ>> ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ που οχι μονο ηταν ΚΑΡΑΒΛΑΚΩΔΕΣ αλλα σου ρχοταν να σπασεις την οθονη της τβ η του λαπτοπ...Ειχα διαβασει καπου πως και οι ιδιοι οι ηθοπιοι συμφωνουσαν πως το τελος ηταν πραγματικα ΑΙΣΧΟΣ.....και φυσικα αυτο αποδυκνειει πως οτι κανουν ριμεικ στη αμερικη ειτε απο ιαπωνικες ταινιες τρομου μεχρι ευρωπαικες ταινιες η τωρα και σειρες τα κανουν "£$£"$"£$"£$"

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΙΣΧΟΣ

αυτα

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν κανένα φινάλε ξένης σειράς δεν ήταν ικανοποιητικό.

 

Φιναλε που μου άρεσαν σχετικά:

 

α) Χ-files: The truth. To καλύτερο φινάλε σειράς. Χάνεις μόνο όταν εγκαταλείπεις. Καμία σχέση με την μετριότατη κινηματογραφική συνέχεια.

 

β) Elfen Lied (Anime) Η μοναδική νομίζω σειρά που το τέλος μου έφερε δάκρυα στα μάτια.

 

γ) Sex and the City: Αρκετά τετριμένο και αναμενόμενο αλλά τουλάχιστον φέρνει μια λύτρωση για την ηρωϊδα μας.

 

Φινάλε που δεν μου άρεσαν:

 

α) Dawson's Creek. ¨Ενας θάνατος από το πουθενά, η Joey καταλήγει με λάθος άτομο και γενικά αρκετά ψευτομελό και βαρετό.

 

β) Τwin Peaks: Γενικά ο δεύτερος κύκλος αρκετά κατώτερος του πρώτου. Βεβιασμένο τέλος, πολλά νεκρά και ασύνδετα σημεία :(.

 

το twin peaks δεν τελειωσε κανονικα....και οπως επρεπε...

απο το δευτερο κυκλο υπηρχε πίεση να τελειωσει πριν την ωρα του αλλα και "παρεμβολές" στο σεναριο γιατι για την εποχη του ηταν πολυ προχωρημένο βίαιο κτλ....

οποτε φτασαμε σε ενα χαος....ατελείωτο....χωρις αρχη μεση και τελος.....

 

τεσπα για μενα το χειρότερο τελος ηταν αυτο του lost.....

ειχαμε τοσες μεγαλες προσδοκίες και τελικά καταλήξαμε να βλεπουμε την απολυτη πατατα΄...ολων των εποχων........\

η αποθέωση της χαζομαρας και της βλακείας....

το απολυτο τιποτα...που απο το τελος του και μετα ξεπερασε και το τιποτα....

6 χρονια σηριαλ και 2 μηνες μετα το φιναλε το εχουν ξεχασει ακομη και οι πιο φανατικοι...ενω περίμενες ο ντορος να κρατησει για χρονια....σημερα ακομη και οι πιο φανατικοι κανουν λες και το συγκεκριμένο σηριαλ δεν γυρίστηκε ποτε......

το απολυτο μηδεν για μενα.....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟ ΦΙΝΑΛΕ 3 ΚΟΥΚΛΟΣΠΙΤΟ aka DOLLHOUSE

μια αρκετα υποσχομενη σειρα φαντασιας και δραμα με αρκετη αγωνια και καλα επεισοδια...Το προβλημα ομως ηταν στο καστ (...)

Αφου το καταλαβαν οι σεναριογραφοι εκαναν κατι εντοιμο <που κανεις δυστηχως δεν το κανει σε αλλες σειρες με χαμηλα νουμερα>>εδωσαν ενα ΚΑΛΟ τελος χωρις αναπαντητα ερωτηματα και το τελιωσαν οπως επρεπε να το τελιωσουνε...

Νομίζω πως η σειρά τσεκουρώθηκε. Δεν είχε να κάνει δηλαδή με το ότι συνειδητοποίησαν οι σεναριογράφοι ότι δεν πάει άλλο. Και στην Αμερική που προβαλλόταν κανονικά η σειρά το Epitaph One νομίζω ότι δεν είχε παίξει ποτέ(!).

 

Επίσης, από όσο θυμάμαι υπήρχε (για το FOX) το δίλλημα: season 2 από Dollhouse ή season 3 από Sarah Connor Chronicles. Και επέλεξαν το DollHouse. :mad:

 

Και για να είμαι πιο ontopic: για μένα πολύ καλό το φινάλε του Six Feet Under και του BSG. Μου άρεσε επίσης το φινάλε του Rome (αλλά και αυτό τεχνικά... κόπηκε και επίσης, όσο και να μου άρεσε δεν το κατατάσσω στα κορυφαία).

Πάντως οι περισσότερες σειρές που βλέπω/έχω δει είτε δεν έχουν τελειώσει ακόμα, είτε τσεκουρώθηκαν και είχαν βιαστικό φινάλε είτε τις σταμάτησα εγώ γιατί είχαν απογίνει τόσο χάλια που δεν άξιζε η υπομονή για το φινάλε.

Edited by stroggoff
patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Με ικανοποιεί η απάντηση σου, απλά ήθελα περαιτέρω εξηγήσεις γι' αυτό και ρώτησα. :p

 

Αναφορικά με τη συγκεκριμένη σειρά δεν μπορώ να αποφασίσω εάν με ικανοποιεί ή όχι το τέλος, καθώς δεν μπορώ να αποφασίσω με βεβαιότητα με ποιόν θεωρώ ότι ταιριάζει...

 

Το τέλος του Dawson's Creek είναι κακό από μια άποψη μόνο. Δεν έπρεπε να πεθάνουν την ξανθιά αλλά τον κλαψιάρη ξανθό! Αλλά τι να το κάνεις αφού οι δύο τελευταίες season ήταν μετριότατες. Καλύτερα να το τελείωναν όταν αποφοιτούσαν από το Λύκειο

Just me...
Link to comment
Share on other sites

Το τέλος του Dawson's Creek είναι κακό από μια άποψη μόνο. Δεν έπρεπε να πεθάνουν την ξανθιά αλλά τον κλαψιάρη ξανθό! Αλλά τι να το κάνεις αφού οι δύο τελευταίες season ήταν μετριότατες. Καλύτερα να το τελείωναν όταν αποφοιτούσαν από το Λύκειο

 

Έτσι γίνεται συνήθως με τις σειρές που αφορούν ηλικιακά το λύκειο. Η μετάβαση στο κολλέγιο/πανεπιστήμιο/αργότερα είναι στην πλειονότητα των περίπτωσεων αποτυχημένη.

 

Προσωπικά αδυνατώ να θυμηθώ μια σειρά που η υπόθεση της να ξεκίνησε με τους πρωταγωνιστές στο λύκειο και να συνέχισε μετά από αυτό με επιτυχία...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται συνήθως με τις σειρές που αφορούν ηλικιακά το λύκειο. Η μετάβαση στο κολλέγιο/πανεπιστήμιο/αργότερα είναι στην πλειονότητα των περίπτωσεων αποτυχημένη.

 

Προσωπικά αδυνατώ να θυμηθώ μια σειρά που η υπόθεση της να ξεκίνησε με τους πρωταγωνιστές στο λύκειο και να συνέχισε μετά από αυτό με επιτυχία...

...και είναι και απόλυτα λογικό, σωστά;

Εννοώ, και εμείς όταν φύγαμε από το Λύκειο και πήγαμε στο Πανεπιστήμιο ή τη σχολή, τα πράγματα άλλαξαν και οι άνθρωποι με τους οποίους ερχόμασταν σε καθημερινή επαφή επίσης.

 

Όταν σε μια σειρά οι πρωταγωνιστές φεύγουν από το Λύκειο συμβαίνει ό,τι ακριβώς συμβαίνει και στην πραγματική ζωή: στην αρχή λες πως τίποτα δε θα αλλάξει και πως θα συνεχίσεις να είσαι ακριβώς όπως ήσουν, αλλά στην πορεία διαπιστώνεις πως ούτε εσύ ούτε οι παλιοί σου φίλοι είστε πια ίδιοι.

 

άσε που όταν φεύγεις από το Λύκειο, δε γίνεται να έρθουν μαζί σου όλοι οι παλιοί σου συμμαθητές, οπότε εκ των πραγμάτων οι αλλαγές είναι αναπόφευκτες.

 

Αλλά προσωπικά, δεν το βρίσκω τόσο κακό στις teen σειρές. Αν μια σειρά για 5-6 σεζόν κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα, ούτε θα έχει επιτυχία ούτε ενδιαφέρον. Το όλο παιχνίδι παίζεται στην αλλαγή. Άσχετα που εμείς βλέπουμε μια σειρά επειδή τη μάθαμε κάπως και δε θέλουμε να αλλάξει. Αλλά δε θα ήταν ρεαλιστικό αυτό,σωστά;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

...και είναι και απόλυτα λογικό, σωστά;

Εννοώ, και εμείς όταν φύγαμε από το Λύκειο και πήγαμε στο Πανεπιστήμιο ή τη σχολή, τα πράγματα άλλαξαν και οι άνθρωποι με τους οποίους ερχόμασταν σε καθημερινή επαφή επίσης.

 

Όταν σε μια σειρά οι πρωταγωνιστές φεύγουν από το Λύκειο συμβαίνει ό,τι ακριβώς συμβαίνει και στην πραγματική ζωή: στην αρχή λες πως τίποτα δε θα αλλάξει και πως θα συνεχίσεις να είσαι ακριβώς όπως ήσουν, αλλά στην πορεία διαπιστώνεις πως ούτε εσύ ούτε οι παλιοί σου φίλοι είστε πια ίδιοι.

 

άσε που όταν φεύγεις από το Λύκειο, δε γίνεται να έρθουν μαζί σου όλοι οι παλιοί σου συμμαθητές, οπότε εκ των πραγμάτων οι αλλαγές είναι αναπόφευκτες.

 

Αλλά προσωπικά, δεν το βρίσκω τόσο κακό στις teen σειρές. Αν μια σειρά για 5-6 σεζόν κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα, ούτε θα έχει επιτυχία ούτε ενδιαφέρον. Το όλο παιχνίδι παίζεται στην αλλαγή. Άσχετα που εμείς βλέπουμε μια σειρά επειδή τη μάθαμε κάπως και δε θέλουμε να αλλάξει. Αλλά δε θα ήταν ρεαλιστικό αυτό,σωστά;

 

Το θέμα όμως είναι ότι καλώς ή κακώς οι σειρές συνεχίζονται και μετά το λογικό προσδόκιμο των 3-4 σεζόν, και σχεδόν πάντα χάλια. :p

 

Η αποτυχία τους αφορά στην αδυναμία δημιουργίας των σωστών αλλαγών. Συμφωνώ απόλυτα, η μετάβαση προϋποθέτει και επιφέρει την αλλαγή, αλλά στις τηλεοπτικές σειρές η αλλαγή δεν γίνεται ποτέ σωστά και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν δημιουργεί ενδιαφέρον στο τηλεοπτικό κοινό.

 

Πάρε για παράδειγμα το O.C. Τελείωσε η 3η σεζόν και η 4η ήταν απλά χάλια. :)

 

Υ.Γ.

Φυσικά, από το άλλο άκρο του Gossip Girl (guilty pleasure) κλπ. που στο τέλος της τρίτης σεζόν είχαν σχέση σχεδόν όλοι με όλους, καλύτερα είναι. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Gossip Girl.

VeCo...με απογοητεύεις :p

Ποτέ δεν μπόρεσα να δω πάνω από 2-3 επεισόδια (και σε αυτά μόνο η πρωταγωνίστρια είχε ένα... εχμ... ενδιαφέρον :p. Άντε και η Kristen Bell που έδινε τη φωνή της στο Gossip Girl :p - παλιός έρωτας...αχχχ Veronica Mars)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να είμαστε κάπως φειδωλοί με τις λεπτομέρειες για το τέλος;

Υποψιάζομαι ότι κάποιος που μπήκε στο αυτό το θέμα για να πει ότι του άρεσε ή δεν του άρεσε το Lost, πιθανώς να μην έχει δει και το τέλος του Dawson's Creek και να μην θέλει να ξέρει από τώρα τι θα απογίνουν η ξανθιά και ο κλαψιάρης. Μην γράφετε πώς τελειώνει. Όσοι το έχουν δει, θα καταλαβάβουν. (παράδειγμα τα παραπάνω, ιδέα δεν έχω ποιος είναι ο κλαψιάρης και τι ρόλο παίζει)

 

Μ' άρεσε το τέλος του 24, μέτριο φινάλε για το Heroes, φόλα φινάλε για το κομμένο My name is Earl.

Edited by VaradeRo
Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνοντας σε ένα θέμα με τίτλο "καλύτερα και χειρότερα φινάλε ξένων σειρών" τι μπορεί να περιμένει να διαβάσει κάποιος;

"το τέλος του Lost ήταν χάλια".

Δε θα το συζητήσεις; Δε θα πεις γιατί;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η υπόθεση του φινάλε του LOST ήταν χάλια. Αλλά ο τρόπος που το παρουσιάσανε για μένα το έκαναν πραγματικά υπέροχο.

 

Και αυτό που δεν καταλαβαίνω, γιατί πρέπει να σας πούνε "Το νησί είναι ...." ?

Γιατί πρέπει να υπάρχει μια απάντηση στην ερώτηση Τι ήταν το Νησί ? Γιατί πρέπει να σας πούνε τι ήταν ο μαύρος καπνός ?

 

Οι απαντήσεις υπάρχουν για όλες τις ερωτήσεις. Δεν χρειάζετε να "είναι" το νησί κάτι ... είναι το νησί του LOST ... τέλος.

Δηλαδή στην εποχή της τριλογίας του Star Wars προσπαθούσαν να βρούνε τί είναι η "Δύναμη"?

 

Γιατί πρέπει να σας πούνε πότε φτιάχτηκε το άγαλμα της Taweret και γιατί? Έχει κάποια σημασία στην ιστορία ?

 

Γιατί ο μαύρος καπνός έπρεπε να είναι κάτι ? Π.Χ Αιγύπτιος Θεός .. Γιατί δεν ρωτάγατε ο Godzilla τι είναι και πως δημιουργήθηκε ?

 

Το Lost είναι και Sci-Fi να μην το ξεχνάμε αυτό.

Edited by tiMe2KiCkasS

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

Η υπόθεση του φινάλε του LOST ήταν χάλια. Αλλά ο τρόπος που το παρουσιάσανε για μένα το έκαναν πραγματικά υπέροχο.

 

Και αυτό που δεν καταλαβαίνω, γιατί πρέπει να σας πούνε "Το νησί είναι ...." ?

Γιατί πρέπει να υπάρχει μια απάντηση στην ερώτηση Τι ήταν το Νησί ? Γιατί πρέπει να σας πούνε τι ήταν ο μαύρος καπνός ?

 

Οι απαντήσεις υπάρχουν για όλες τις ερωτήσεις. Δεν χρειάζετε να "είναι" το νησί κάτι ... είναι το νησί του LOST ... τέλος.

Δηλαδή στην εποχή της τριλογίας του Star Wars προσπαθούσαν να βρούνε τί είναι η "Δύναμη"?

 

Γιατί πρέπει να σας πούνε πότε φτιάχτηκε το άγαλμα της Taweret και γιατί? Έχει κάποια σημασία στην ιστορία ?

 

Γιατί ο μαύρος καπνός έπρεπε να είναι κάτι ? Π.Χ Αιγύπτιος Θεός .. Γιατί δεν ρωτάγατε ο Godzilla τι είναι και πως δημιουργήθηκε ?

 

Το Lost είναι και Sci-Fi να μην το ξεχνάμε αυτό.

 

Πες τα...πες τα!!!

Έχω φάει τα χέρια μου να το γράφω και να το ξαναγράφω αυτό ακριβώς το πράγμα εδώ μέσα!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είμαι και πολύ συναισθηματικός τύπος, και στην ζωή μου με 2 πράγματα (που δεν αφορούν εμένα και την προσωπική μου ζωή) έχω συγκινηθεί/δακρύσει.(μπορεί να είναι υπερβολικό αλλά τέσπα)

 

Το ένα είναι το φινάλε του LOST. To είδα live, βλέποντας και το αφιέρωμα πρίν, και ξεκίνησα 2 τα ξημερώματα και τελείωσα στις 6μιση.

 

Είναι η καλύτερη σειρά που δημιουργήθηκε ποτέ , και ήταν ένα αντάξιο της τέλος.

 

Αν και με ενοχλεί, δεν με νοιάζει αν κάποιος διαφωνεί αρκεί να μου δώσει επιχείρημα όπως κάνω και εγώ.

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι...μην περιμένεις.

Το μόνο που θα ακούσεις είναι "μας είχαν υποσχεθεί πως θα μας τα εξηγήσουν όλα στο τέλος"

 

Αααα...και δεν υπάρχει "τέλειο" φινάλε σε καμία σειρά (εκτός από το Six Feet Under :p). Επειδή δε φτιάχνουμε εμείς μια σειρά αλλά κάποιοι άλλοι άνθρωποι, το τέλος το δίνουν εκείνοι. Τώρα αν μας αρέσει ή μας καλύπτει ή όχι, είναι προσωπικό μας θέμα. Σε κάποιους θα αρέσει και σε κάποιους άλλους όχι. Ακριβώς όπως και η ίδια η σειρά (ή οτιδήποτε άλλο).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...