Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο θέμα αυτό γίνονται συζητήσεις για τα ηλεκτρονικά καταστήματα (e-shops) που πωλούν προϊόντα ή υπηρεσίες μέσω του Διαδικτύου. Στο forum Internet ωστόσο φιλοξενούνται και άλλες σχετικές συζητήσεις, τους συνδέσμους για τις οποίες μπορείτε να βρείτε παρακάτω. Σημειώνεται ότι στην ενότητα My Links φιλοξενούνται οι διευθύνσεις πολλών ηλεκτρονικών καταστημάτων της Ελλάδας και του εξωτερικού. Εκεί μπορείτε να προσθέσετε links προς ηλεκτρονικά καταστήματα, αρκεί τα προϊόντά τους να σχετίζονται με τον χώρο της τηλεφωνίας.

 

Σχετικά θέματα συζήτησης:

 

  • [thread=13814]eBaY: Χρήση και γενικές απορίες[/thread]
  • [thread=17500]Fleamarket: Χρήση και γενικές απορίες[/thread]
  • [thread=17773]Paypal: Χρήση και γενικές απορίες[/thread]
  • [thread=37292]Αγορές μέσω Internet: Εναλλακτικοί τρόποι πληρωμής (Electron, προπληρωμένες πιστωτικές κάρτες)[/thread]
  • [thread=58023]Αγορές μέσω Internet: Εναλλακτικοί τρόποι πληρωμής (Αντικαταβολή)[/thread]
  • [thread=13386]Αγορές στο Internet μέσω πιστωτικής κάρτας[/thread] (θέματα ασφάλειας)

 

Θέματα που φιλοξενούνται σε άλλα forums:

 

  • [thread=1434]Πιστωτικές κάρτες / Τράπεζες[/thread] (Chat and Fun)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θα μιλήσω σκληρά.

 

λοιπόν καταρχήν ένα μαγαζί πρέπει να είναι σε ανοικτό σε όλους εκτός από τους κλέφτες. κλέφτης δεν είμαι, να τους δώσω την πιστοτική μου ήθελα αλλά είναι τόσο μ@λ@κες.

 

αρχικά το eshop.forthnet.gr

δνε παίζει με Konqueror ή ότι άλλο. (σου λέει μη συμβατός browser, παρόλο που υποστηρίζει ο browser SSL)

στην συνέχεια ανοίγω Mozilla firebird (used to be netscape).

όλα φαίνονται να πηγαίνουν κανονικά..

σε κάποια φάση (αφού έχω δώσει τα μισά μου στοιχεία) πατάω submit κια μου λέει το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!:

 

χρησιμοποιήστε μόνο IE4x+ για λόγους ασφαλείας!!!!!!! (τις τρύπες του IE τις λέμε ασφάλεια τώρα..)

 

καλά ΠΟΣΟ Μ@Λ@ΚΕΣ μπορεί να είναι οι τύποι. ΝΤΡΟΠΗ στην FORTHNET που αν μη τι άλλο μας το παίζει εταιρία της σύγχρονης (χέσε μας) τεχνολογίας..

 

ε ρε καραγκιοζιστάν!

ΔΗΛΑΔΗ ΚΥΡΙΟΙ ΚΥΡΙΟΙ (σιγά μην σας πέσει καμιά γραβάτα) κάποιος που είανι σε Unix/Linux (χμμ κάπου το 15 % των NET users!) δνε μπορεί να κάνει register και να σας τα ΣΚΑΣΕΙ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ;

 

είσαι τόσο Μ@Λ@ΚΕΣ;

αναρωτιέμαι..

 

ή μήπως έχει βγάλει η M$$ τον IE για Unix/Linux (αναρωτιέμαι στην τελική, και αν ξέρετε ότι τον έχει βγάλει για MacOSX!)

 

να χαίρεστε την παράγκα σας

το σκατομάγαζο σας.

 

δεν είμαι κλέφτης, αλλά άμα μπορούσα να σας φτύσω θα το έκανα.

 

Μ@Λ@ΚΕΣ, θέλετε και λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα από περιέργεια στο site. Δεν δοκίμασα να κάνω αγορά, αυτό όμως που μου έκανε ιδιαίτερα αρνητική εντύπωση είναι ότι κάτω από τις τιμές έχουν την ένδειξη "the above prices do not include VAT 18%"!!!! Εννοείται ότι όλο το υπόλοιπο site είναι στα ελληνικά και απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο σε Έλληνες καταναλωτές... Γενικά είμαι υπέρ της Forthnet από άποψη ποιότητας παροχής υπηρεσιών αλλά αυτό είναι όντως ντροπή τους - εκτός του ότι είναι πιθανότατα παράνομο
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

κρίμα γιατί θα έλεγα ότι το κάνατε όντας στην τουαλέτα. αλλά στην τουαλέτα υπάρχει και κάποια έμπνευση..

 

να το χαίρεστε και να το καμαρώνετε πουλάκια μου..

 

το SSL το έκανε η NetScape.. (δνε ξέρω αν το ξέρετε βλ@κες στην φορθνετ)

Link to comment
Share on other sites

χμμ. μιλάμε για καταστάσεις κυριλέ!

 

τώρα μέσω Linux πάντα με Opera (δήθεν ΙΕ) το ΑΦΜ το παίρνει ανάποδα!!

δηλάδη να θέλουμε να γράψουμε

 

1234

 

πρέπει να γράψουμε

4 μετά 3 μετά 2 μετά 1

και θα έχουμε

1234

 

FORTHnet πρωτοπορούμε γιατί μπορούμε!

χααχχα

Link to comment
Share on other sites

τώρα με πέταξε στο site της εγνατίας τράπεζας

 

και λέει

 

ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΚΛΗΣΗ ΤΟΥ SCRIPT

Ο τρόπος που προσπαθείτε να καλέσετε το script της Εγνατίας Τράπεζας απαγορεύεται.Σας υπενθυμίζουμε ότι η κλήση αυτή πρέπει να γίνει απο το script_url της εφαρμογής σας(URL) όπως το ορίσατε μέσα από τη δήλωση συμμετοχής σας. Αν δεν έχετε δηλώσει συμμετοχή μπορείτε να το κάνετε τώρα.

Παρακαλούμε αποφύγετε παρόμοιες κλήσεις στο μέλλον, διότι θεωρούνται σαν απειλές στο σύστημα ασφαλείας μας (καταγράφονται αναλυτικά και αν διαπιστωθεί πρόθεση ο συγκεκριμένος χρήστης αποκλείεται απο κάθε μελλοντική πρόσβαση στον server της Εγνατίας Τράπεζας).

 

ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ?

 

είαμι ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ. ο bin laden ο ίδιος..

ελάτε να με πιάσετε

 

απλά θέλω να σας πληρώσω 200 ευρώ. πόσα χρόνια θα φάω;;

 

αρα όποιος μ@λ@κ@ς σαν και μένα έχει μόνο Linux, δνε μπορεί να πληρώσει την forthnet..

 

ρόμπαΝΕΤ

Link to comment
Share on other sites

Για να ηρεμήσουμε λιγάκι :)

Καταλαβαίνω ότι έχεις τσαντιστεί (αν και δε βρίσκω το λόγο, αν δε σου αρέσει το κατάστημα μην το επισκέπτεσαι) αλλα δεν είναι ανάγκη να διαβάζουμε 2 σελίδες μπινελίκια.

Link to comment
Share on other sites

χμμ.. ρε συ αυτοί είναι οι σοβαροί που χτίζουν της Κοινωνίας της Πληροφορίας στην ελλάδα και που καμαρώνουν για τις ηλεκτρονικές τους υπηρεσίες..

 

έιναι eshop αυτό;

 

στην τελική πες μου εσύ πως θα τους πληρώσω.. μέσω του eshop τους

αν μου βρεις ενα τρόπο μέσω του σκατο μάγαζου τους (eshop) εγώ σε παραδέχομαι

 

αν δεν μου βρεις τότε να το κλείσουν το μαγαζί τους μέχρι να το φτιάξουν να παίζει σωστά. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σου είπα ότι είναι καλό e-shop ή τίποτα τέτοιο. Απλά, ελεύθερη αγορά είναι, στον συγκεκριμένο τομέα δεν υπάρχει μονοπώλιο (ευτυχώς) άρα από τη στιγμή που δεν σε ικανοποιεί, δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι με αυτό. Απλό δεν είναι;
Link to comment
Share on other sites

Οχι για μένα δνε έιναι απλό.

γιατί είμαι μέλος της FORTHnet και γιατί είναι από τις 'μεγάλες' εταιρίες.

 

και τέλος γιατί προτιμώ να τους βρίζω (όταν έχω δίκιο) παρά να με διακρίνει ο κλασσικός ωχαδερφισμός :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον zeppelin

 

Οχι για μένα δνε έιναι απλό.

γιατί είμαι μέλος της FORTHnet και γιατί είναι από τις 'μεγάλες' εταιρίες.

 

και τέλος γιατί προτιμώ να τους βρίζω (όταν έχω δίκιο) παρά να με διακρίνει ο κλασσικός ωχαδερφισμός :)

Αν και δεν συμφωνώ με το βρίσιμο, σίγουρα σε υποστηρίζω στο ότι θα πρέπει να διαμαρτυρόμαστε και όχι απλά να αδιαφορούμε, γιατί τότε η πρακτική μπορεί να καθιερωθεί από όλους για λόγους κόστους.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (15th December 2003, 01:07 )

 

Me ena search sto forum tha vreis polla...!

 

Πρίν δημιουργήσω νέο θέμα έκανα αναζήτηση για eshop αλλά το αποτέλεσμα ήταν πολύ γενικό και μετά από 1 ώρα ψαξίματος δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.

Εάν εσύ τα κατάφερες καλύτερα δεν με βοηθάς και μένα;

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο αξιόπιστα κατά τη γνώμη μου:

 

1. http://www.technikdirekt.de (+ καταπληκτικό, γρήγορο, δέχεται πιστωτικές και στέλνει Ελλάδα με πολύ λίγα χρήματα ως έξοδα αποστολής, - δεν έχει μεγάλη ποικιλία σε computer stuff)

2. http://www.computeruniverse.net (+ η μεγαλύτερη ποικιλία αξεσουάρ υπολογιστών, το πιο φθηνό από οπουδήποτε, - τσούζουν λίγο τα μεταφορικά για Ελλάδα)

 

Αυτά...

DK,MD
Link to comment
Share on other sites

Pantos apo proini sizitisi se allo topic enas filos einai dysarestimenos telika apo to expansys opote ehete to yp opsin sas\

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=151995#post151995

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...