E-Banking

Ποιάς τράπεζας χρησιμοποιείτε το e Banking ?

Εθνική 23 ψήφοι 24,47%
Alpha 21 ψήφοι 22,34%
Eurobank 25 ψήφοι 26,60%
Πειραιώς 40 ψήφοι 42,55%
Εμπορική 4 ψήφοι 4,26%
Αγροτική 4 ψήφοι 4,26%
Κύπρου 6 ψήφοι 6,38%
Citibank 6 ψήφοι 6,38%
Άλλη 6 ψήφοι 6,38%
Δεν χρησιμοποιώ e Banking 3 ψήφοι 3,19%
Δεν μπορείτε να συμμετέχετε σε αυτή τη δημοσκόπηση. Σύνολο μοναδικών ψήφων: 94
Απάντηση

parafron4

parafron4's Avatar: Apple iPhone 6 Plus
HSDPA Member
Περιοχή: toumpa city
Παράθεση από pexths >
Την καλυτερη ηλεκτρονικη τραπεζα, για μενα την εχει η γιουρομπανκ. Πολλες επιλογες και ευκολη περιηγηση στο σαιτ.
+1000

eurobank κ εγω εχω δοκιμασει και τις πειραιως αλλα για τους λογους που ανεφερε
ο παιχτης κατεληξα στην eurobank

dimitris15

dimitris15's Avatar: LG G3
3G Member
Περιοχή: Καστορια
θα ηθελα την γνωμη σας για το e-banking vτης Εθνικης τις εντυπωσεις σας
υπογραφή εκτός ορίων

billyavl

billyavl's Avatar: Sony Ericsson W705
3G Member
Περιοχή: Nowhere/Everywhere
Απο αυτά που έχω χρησιμοποιήσει αυτό είναι που με ενοχλεί περισσότερο. Έχει αρκετά προβλήματα.

Χρησιμοποιώ emporiki (πολύ λίγο),εθνική και πειραιώς(η κύρια τράπεζα μου αν και με ενοχλεί το βαλέρ που έχει)

sportguy

sportguy's Avatar: Apple iPhone 4
GPRS Member
Περιοχή: Vrilissia, Attiki
εγω με την τραπεζα πειραιως ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με τις υπηρεσιες μεσω ιντερνετ.

PaSxaLiS_OmniaII

PaSxaLiS_OmniaII's Avatar: LG D802 G2
GPRS Member
Περιοχή: Άγνωστη
Eurobank!Απόλυτα ευχαριστημένος

StandArd

StandArd's Avatar: Samsung GT-S5830 Galaxy Ace
EDGE Member
Περιοχή: Μαρούσι
Παράθεση από nucleogenesis >
Απ οτι καταλαβαίνω εγώ είναι θέμα πολιτικής της κάθε τράπεζας, το πως αντιλαμβάνεται την ασφάλεια και το πόσο σέβεται τους πελάτες της. Εξηγούμαι:

-Εμπορική τράπεζα. Το όνομα χρήστη αλλά και το password αποθηκεύονται. Για εξτρα ασφαλεια δινουν μηχάνημα τοκεν με κοστος 12€

-Eurobank . Δεν αποθηκεύεται κανένα στοιχείο. Για τις συναλλαγές δεν απαιτείται τοκεν, γίνονται με δωρεάν κωδικό μιας χρήσης.

-Alpha Bank. Δεν αποθηκεύεται κανένα στοιχείο. Για συναλλαγές χρειάζεται τοκεν (7 ευρώ χρέωση)

-Πειραιώς. Δεν αποθηκεύονται στοιχεία. Για συναλλαγές δεν απαιτείται τοκεν, γίνονται με δωρεάν κωδικό μιας χρήσης.

-Hsbc. Δεν αποθηκεύονται στοιχεία. Για συναλλαγές απαιτείται τοκεν, το οποίο ωστόσο παρέχεται δωρεάν.

Citibank. Αποθηκεύεται μόνο το username. Για συναλλαγές δεν απαιτείται τοκεν. Ως προσθετη ασφάλεια εχουν σετ 5 ερωτήσεων που εναλλάσονται καθε φορά.

Αν ξέρει καποιος κ για υπόλοιπες τράπεζες ας πεί...
Εγώ χρησιμοποιώ Εθνική, Εμπορική, Aspis και FBBank.

Η Εθνική έχει το καλύτερο e-banking από τις παραπάνω. Σου δίνει ένα 6ψήφιο user name (δεν αλλάζει), το password αλλάζει υποχρεωτικά ανά δίμηνο και χρεώνει 7Ε το token για τις εγχρήματες συναλλαγές (το οποίο, με κάθε επιφύλαξη, έχει διάρκεια ζωής 3 έτη).

Στην Aspis Bank (πλέον T-Bank, όμιλος Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου), με την αίτηση, επιλέγεις το user name (δεν αλλάζει), το password έρχεται μετά από μερικές μέρες στο κατάστημα (αλλάζει όποτε θέλεις) και για τις εγχρήματες συναλλαγές χρησιμοποιείται ο κωδικός πελάτη (CIF ID) που φαίνεται στο βιβλιάριο ταμιευτηρίου.

Στην FBBank, τα ίδια με την Aspis με μόνη διαφορά ότι για εγχρήματες συναλλαγές χρειάζεται ένας κωδικός που ανανεώνεται κάθε χρόνο και στον στέλνει η τράπεζα με συστημένη επιστολή.
Στο e-banking της FBBank μου έκανε εντύπωση που μπορείς να δεις τους τόκους που κερδίζεις κάθε μέρα από τις καταθέσεις (όψεως, ταμιευτηρίου, προθεσμίας κλπ.)

pexths

pexths's Avatar: Samsung GT-I9195 Galaxy S4 mini LTE
HSUPA Member
Περιοχή: thessaloniki
Τη ματιασαμε τη γιουρομπανκ. Απο χθες το βραδυ δεν δουλευει το e banking.

nucleogenesis

nucleogenesis's Avatar: Apple iPhone 5s
3G Member
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Παράθεση από pexths >
Τη ματιασαμε τη γιουρομπανκ. Απο χθες το βραδυ δεν δουλευει το e banking.
Τώρα που μπήκα δουλεύει κανονικά.. νομίζω οτι εγραφαν κατι για αναβάθμιση συστήματος ή συντήρηση τις προηγούμενες μέρες

iwpantel

iwpantel's Avatar: Apple iPhone 4
Mobile Member
Περιοχή: thes/niki
Αλλος ενας που χρησιμοποιει τις υπηρεσιες e-banking της Eurobank αλλα και της Alpha bank προστεθηκε...

Οσον αφορα την χρηστικοτητα,ευκολια κτλ ψηφιζω Eurobank.Οχι μονο λογω της ευκολιας με την οποια πραγματοποιεις μια συναλλαγη αλλα και για την τηλεφωνικη τους εξυπηρετηση(λιγο off topic)
www.lancisti.gr/forum

nikos_kallithea

nikos_kallithea's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
3G Member
Περιοχή: Kallithea
Na κανω εδω μια ερώτηση για την Εθνικη

Σε κανέναν bowser από αυτούς που εχω δεν εμφανίζονται οι λογαριασμοί μου στο εσωτερικό πλαίσιο, τι μπορεί να συμβαίνει?

Οι bowsers είναι firefox 4.0 και ie 9 64bit, στον safari 5.0.3 εμφανίζονται αλλά και εκεί με τα χίλια βάσανα ανανεώσεις κλπ.

Το πρόβλημα προέκυψε μετά απο την αναβάθμιση των bowser σε 4 για τον firefox και σε 9 για τον ie.

Το εχει αντιμετωπίσει καποιος αλλος? κάποια λυση πρέπει να υπαρχει.
Τα σωτήρια έτη 2011, 2012, 2013, 2014.... οι χειρότερες χρονιές ever και όσο πάμε ακόμα χειρότερα. Πρέπει να μάθουμε να ψηφίζουμε !!! ....2015 είμαστε πλέον στην τελική φάση και επιστρέφουμε στην δραχμή

soublaki-3

soublaki-3's Avatar: Alcatel One Touch  890
Banned
Περιοχή: Αθήνα
Ο Firefox είχε κάποτε ένα plugin run as explorer, κάτι τέτοιο. Για δες μήπως κάνει κάτι αυτό.

vakon_

vakon_'s Avatar: ZTE Blade V
GPRS Member
Περιοχή: Μοσχάτο
Χρησιμοποιώ το e-banking της Πειραιώς , είναι πολύ χρήσιμο καθώς πληρώνω όλους τους λογαριασμούς μου απο εκεί.

nikpel7

nikpel7's Avatar: Motorola RAZR
Mobile Newbie
Περιοχή: Αθηνα
Το ebanking δυστυχώς η ευτυχώς έχει μπει στη ζωή μας... Μέχρι σήμερα έχω χρησιμοποιήσει eurobank και Πειραιώς με μια προτίμηση στην eurobank!

xbutterfly

xbutterfly's Avatar: Sony Ericsson Xperia X10 mini
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Far, far away...
Εγώ χρησιμοποιώ Eurobank και είμαι αρκετά ικανοποιημένη. Εχει όμως αρκετά σφάλματα κάποιες φορές, όταν συνδέομαι από το PC.

Edit. τώρα διάβασα ότι είχε προβλήματα τις τελευταίες μέρες.

themob

themob's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
GPRS Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από nikos_kallithea >
Na κανω εδω μια ερώτηση για την Εθνικη

Σε κανέναν bowser από αυτούς που εχω δεν εμφανίζονται οι λογαριασμοί μου στο εσωτερικό πλαίσιο, τι μπορεί να συμβαίνει?

Οι bowsers είναι firefox 4.0 και ie 9 64bit, στον safari 5.0.3 εμφανίζονται αλλά και εκεί με τα χίλια βάσανα ανανεώσεις κλπ.

Το πρόβλημα προέκυψε μετά απο την αναβάθμιση των bowser σε 4 για τον firefox και σε 9 για τον ie.

Το εχει αντιμετωπίσει καποιος αλλος? κάποια λυση πρέπει να υπαρχει.
ετσι και εγω εδω και καμια 10αρια μερες.δεν μπορω να κανω συναλλαγες.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης