Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[imgalign]http://www.myphone.gr/news/sonyericsson.gif[/imgalign]http://www.sonyericsson.com/cws/file/1.809851.1276584235/X8-see-the-product-1.jpg

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

  • Κάμερα: 3.2 megapixels, απευθείας φόρτωση φωτογραφιών στο Facebook, γεωγραφική σήμανση φωτογραφιών, εφαρμογή Sony Ericsson Album, βιντεοσκόπηση

 

  • Μουσική: Προφίλ A2DP, PlayNow, Sony Ericsson music player, TrackID

  • Web: Σελιδοδείκτες, Pan & zoom, Πλοηγός βασισμένος στο WebKit

  • Επικοινωνία: Εφαρμογή Facebook, Sony Ericsson Timescape

  • Messaging: Push e-mail, Instant messaging, Microsoft Exchange ActiveSync με υποστήριξη DataViz RoadSync, MMS, SMS, Προγνωστική εισαγωγή κειμένου

  • Σχεδιασμός: Αυτόματη περιστροφή, Ταπετσαρία, Capacitive οθόνη αφής

  • Διασκέδαση: Κουμπί απείρου, Sony Ericsson FM Radio, Video streaming, Προβολή βίντεο

  • Organiser: Ημερολόγιο, Λειτουργία πτήσης, Ευρετήριο επαφών, Widgets, Σημειώσεις

  • Υπηρεσίες εντοπισμού θέσης: A-GPS, Google maps, Δοκιμαστική εφαρμογή Wisepilot

  • Συνδεσιμότητα: Θύρα ακουστικών 3,5 χιλ., Τεχνολογία Bluetooth, Θύρα microUSB, Εφαρμογή ανάγνωσης barcode NeoReader, Sony Ericsson sync, Μαζική αποθήκευση USB, Υποστήριξη USB, Wi-Fi

  • Υπηρεσίες Google: Android market, Gmail, Google calendar, Google Latitude, Google maps με Streetview, Google Search widget, Google Talk, YouTube

  • Οθόνη: TFT, 16.777.216 εκ. χρώματα, capacitive, 3 ίντσες, 320 x 480 pixels(HVGA), ανθεκτική σε γρατσουνιές

  • Παρεχόμενα αξεσουάρ: Μπαταρία 1.200 mAh, Στερεοφωνικό ενσύρματο handsfree, Κάρτα μνήμης microSD 2 GB, Καλώδιο microUSB για φόρτιση, σύνδεση με υπολογιστή και μεταφορά αρχείων

  • Διαστάσεις: 99 x 54 x 15 χιλ.

  • Βάρος: 104 γραμμάρια

  • Μνήμη τηλεφώνου: έως και 128 MB

  • Υποστήριξη κάρτας μνήμης: έως και 16 GB

  • Λειτουργικό σύστημα: Google Android 1.6(Donut)

  • Επεξεργαστής: 600 MHz

  • Δίκτυα: UMTS HSPA 900/2100 και GSM GPRS/EDGE 850/900/1800/1900

  • Χρωματισμοί: Λευκό, Σκούρο μπλε/ Λευκό, Ανοιχτό μπλε/ Λευκό, Ροζ/ Λευκό, Ασημί/ Λευκό

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5αρα το mini και 3αρα αυτό που υποτίθεται ότι θα γεφυρώσει το χάσμα με το Χ10;;;;

 

Ναι, αλλά έχει μεγαλύτερη οθόνη με μεγαλύτερη ανάλυση από το mini.

Και μεγαλύτερη μπαταρία!

'Ετσι είναι, όπως τον βολεύει τον καθένα! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πατάτα η τριάρα κάμερα... :(

Ωραίο κινητάκι , αλλά γιατί η πεντάρα μόνο για τα mini?

Ας υποθέσω , κανόνες της αγοράς και της παραγωγής.... :(

Tουλάχιστον , ας είναι ποιοτική.... :O

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Πατάτα η τριάρα κάμερα... :(

Ωραίο κινητάκι , αλλά γιατί η πεντάρα μόνο για τα mini?

Ας υποθέσω , κανόνες της αγοράς και της παραγωγής.... :(

Tουλάχιστον , ας είναι ποιοτική.... :O

 

Τα MP δεν παίζουν ρόλο στην ποιότητα πάντως.

Πέρνα από το thread του X10 να δεις τι λέγεται για την 8άρα κάμερα του και θα καταλάβεις! :lol:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει αυτό που λες..

Αλλά , καλώς ή κακώς , πλέον μια συσκευή φαίνεται ελκυστικότερη , αν έχει πιο πολλά mpx η κάμερα...

Τραβάει περισσότερο τον πελάτη και άλλωστε αυτή την περίοδο , η 5αρες αρχίζουν να παίρνoυν τον ρόλο τον 3αρων...

Ωστόσο , υπάρχει η περίπτωση να έχει θεωρητικά λιγότερα mpx , αλλά να είναι ποιοτική και αυτό ευχόμουν στο προηγούμενο post...

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει αυτό που λες..

Αλλά , καλώς ή κακώς , πλέον μια συσκευή φαίνεται ελκυστικότερη , αν έχει πιο πολλά mpx η κάμερα...

Τραβάει περισσότερο τον πελάτη και άλλωστε αυτή την περίοδο , η 5αρες αρχίζουν να παίρνoυν τον ρόλο τον 3αρων...

Ωστόσο , υπάρχει η περίπτωση να έχει θεωρητικά λιγότερα mpx , αλλά να είναι ποιοτική και αυτό ευχόμουν στο προηγούμενο post...

 

Ναι συμφωνώ ότι "τραβάει" τον πελάτη, αλλά τελικά η απόδοση και η ποιότητα της κάμερας είναι αυτή που τον κρατάει (γι αυτό και είναι και το ουσιώδες του πράγματος) και αυτή που "τραβάει" τον πιο ενημερωμένο και συνειδητοποιημένο καταναλωτή.

Εξάλλου, πρακτικά αν το δεις, τα πολλά MP εξυπηρετούν κυρίως αν θέλεις να κάνεις crop τις φωτογραφίες. Δηλαδή να τραβήξεις ένα θέμα και μετά στο PC σου να κάνεις crop ένα σημείο και να μη χαθεί το μέγεθος και η λεπτομέρεια στην εκτύπωση.

Έτσι, εγώ και με το X10 στα 2 MP τραβάω φωτό, δεν υπάρχει λόγος να είναι τεράστιες εφόσον δεν έχω σκοπό να τις χρησιμοποιήσω για εκτύπωση.

Αυτό που λείπει από τα σημερινά τηλέφωνα δεν είναι τα MP αλλά η ποιότητα.

Και νομίζω ότι λόγω μεγέθους και φορητότητας τα κινητά δε θα μπορέσουν ποτέ να έχουν τους κατάλληλους φακούς για να μπορούν να φωτογραφίζουν όπως μια ψηφιακή, ακόμα και η πιο φτηνή. Πέρα από αυτό, νομίζω ότι πλέον όλα τα "πρωτοκλασσάτα" κινητά, λίγο-πολύ, βγάζουν αξιοπρεπείς φωτογραφίες.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα MP δεν παίζουν ρόλο στην ποιότητα πάντως.

Πέρνα από το thread του X10 να δεις τι λέγεται για την 8άρα κάμερα του και θα καταλάβεις! :lol:

Σωστός...Θα έχει όμως κάποιο σωστό φακό;;;

 

3άρα μου φτάνει αν τραβάει σαν την olumpus μου :p, όσο για τα ΜΡ κακά τα ψέματα όταν έρθει η ώρα για κάποια συσκευή και συγκρίνεις με τον ανταγωνισμό και δεις ότι ονομαστικά υστερεί σε προιδεάζει αρνητικά και για το τελικό αποτέλεσμα. Πόσο μάλλον όταν το λογικά πιο φτηνό mini θα έχει 5άρα και λογικά τον ίδιο φακό.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι πεντάμορφο, έχει σωστό μέγεθος & από ότι φαίνεται

(στο 0:40 λέει πως στις περισσότερες αγορές θα κυκλοφορήσει κάτω από 200 ευρώ!).

Κατά τα άλλα υπάρχουν ορισμένες χοντρές ελλείψεις.

& δε μιλάω μόνο για την κάμερα (απουσία flash & autofocus),

αλλά για την ανυπαρξία multi-touch από όλα τα Xperia,

καθώς & την μη αναγραφή ψηφιακής πυξίδας από τα specs όλων των συσκευών της SE με Android:

X10

X10 mini

X10 mini pro

X8

Δεν ξέρω αν τελικά τα κινητά την έχουν & δε μπαίνουν στον κόπο να το αναφέρουν, :confused:

όσο & αν έχω ψάξει, δεν το έχω βρει πουθενά.

& τέλος, στο ίδιο άρθρο με την επίσημη παρουσίαση του X8,

αναφέρεται πως τα X10, X10 mini & X10 mini pro, θα αναβαθμιστούν σε Android 2.1,

στο 3Q του 2010.

:worry:

Το X8?

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

τέλος, στο ίδιο άρθρο με την επίσημη παρουσίαση του X8,

αναφέρεται πως τα X10, X10 mini & X10 mini pro, θα αναβαθμιστούν σε Android 2.1,

στο 3Q του 2010.

:worry:

Το X8?

 

Το X8 είτε θα κυκλοφορήσει με 2.1 κατευθείαν, είτε θα κυκλοφορήσει με 1.6 λίγες εβδομάδες πριν την επίσημη αναβάθμιση, οπότε θα πάρει σχεδόν αμέσως την 2.1.

Αυτά δήλωσε επίσημα η Sony Ericsson.

 

"The launch release of Android OS for the Xperia™ X8 is still to be determined. As the improved timing for Android 2.1 availability now coincides with the launch window for Xperia X8, we are currently discussing with our customers the most appropriate way to bring the product to market for each operator in each country. As customer testing has already started in a number of markets it is important that we preserve the robustness of the launch whilst ensuring a compelling user experience. XperiaTM X8 will either launch on Android 1.6 with a subsequent upgrade to Android 2.1 a few weeks later or will launch on Android 2.1. The final decision will be taken on a market-by-market basis."

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα MP δεν παίζουν ρόλο στην ποιότητα πάντως.

Πέρνα από το thread του X10 να δεις τι λέγεται για την 8άρα κάμερα του και θα καταλάβεις! :lol:

 

πες τα.πολυ σωστη,με καμερα κινητου προσωπικα δεν ασχολιεμαι.αλλα ειναι που παιζουν σημασια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

http://www.mobile-review.com/review/image/sonyeric/x8-yendo-cedar/pic12.jpg

 

:happy:

 

Ομορφούλι το X8!

Αγάπη μου μεγένθυνα το X10 mini/συρρίκνωσα το X10. :lol:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πατάτα η τριάρα κάμερα... :(

Tουλάχιστον , ας είναι ποιοτική.... :O

 

Eχεις δικιο... αν ειναι ποιοτικη τοτε χαλαλι

Ακομα και σημερα, η 3αρα καμερα του Sharp 903 με CCD φακο και ΟΠΤΙΚΟ ζοομ, ειναι φοβερη.

Αληθεια ποσες 5αρες παταει κατω για πλακα??!!!

 

Οποτε ναι, ειναι θεμα ποιοτητας

 

(και εγω για αλλη μια φορα ειμαι εκτος θεματος)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το x10 mini. Ποιο μου προτείνετε; Βασικά πάνω κάτω το θέμα είναι ότι το mini έχει 5 mp κάμερα (αλλά όπως είπατε προηγουμένως τα mp δεν παίζουν ρόλο στην ποιότητα) και flash,αλλά μικρότερη οθόνη,ενώ το x8 έχει μεγαλύτερη οθόνη,δεν έχει flash και έχει 3.2 mp..Πφφφ δεν ξέρω.. :(
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον κινητό.. Λέτε όντως στην Ελλάδα να το φέρουν κάτω από 200€?

 

Κάπου διάβασα ότι θα κάνει 260 αλλά ακόμα τίποτα δεν είναι σίγουρο..:p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι μονες διαφορές απο το μίνι θα ειναι στην καμερα και το μέγεθος?Και την μπαταρία φυσικά.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
όντως παιδιά. πότε περίπου να το περιμένουμε; σκέφτομαι να πάρω το x10 mini pro. αξίζει να το περιμένω; θα βγει εκδοση pro που θα έχει πληκτρολόγιο qwerty;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το x10 mini. Ποιο μου προτείνετε; Βασικά πάνω κάτω το θέμα είναι ότι το mini έχει 5 mp κάμερα (αλλά όπως είπατε προηγουμένως τα mp δεν παίζουν ρόλο στην ποιότητα) και flash,αλλά μικρότερη οθόνη,ενώ το x8 έχει μεγαλύτερη οθόνη,δεν έχει flash και έχει 3.2 mp..Πφφφ δεν ξέρω.. :(

 

η επιλογη δεν ειναι και τοσο δυσκολη.x8,τι να το κανεις το mini με τοσο μικρη οθονη.με μεγενθυτικο φακο ισως???:p

επειτα η οθονη του στο θεα χρωματων δεν την θεωρω αξιολογη,φαντασου ενα w995 απεικονιζει πολυ πιο ωραια τα χρωματα.

η καμερα ισως να απασχολει πολλους,εμενα οχι,ξερω τι ζηταω απο ενα κινητο και τι απο μια ψηφιακη μηχανη.

η επιλογη μου θα ηταν το x8.φαινεται πολυ καλο αλλα απο θεμα τιμης δε νομιζω να κανει 260.παραπανω...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

η επιλογη δεν ειναι και τοσο δυσκολη.x8,τι να το κανεις το mini με τοσο μικρη οθονη.με μεγενθυτικο φακο ισως???:p

επειτα η οθονη του στο θεα χρωματων δεν την θεωρω αξιολογη,φαντασου ενα w995 απεικονιζει πολυ πιο ωραια τα χρωματα.

η καμερα ισως να απασχολει πολλους,εμενα οχι,ξερω τι ζηταω απο ενα κινητο και τι απο μια ψηφιακη μηχανη.

η επιλογη μου θα ηταν το x8.φαινεται πολυ καλο αλλα απο θεμα τιμης δε νομιζω να κανει 260.παραπανω...

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου αλλά το είχα ποστάρει από τις αρχές Ιουλίου και δεν απάντησε κανείς! :mad: Αλλά εντάξει έτσι κι αλλιώς 'έκλεινα' προς το μίνι,και έτσι και το πήρα!! Και μπορώ να πω ότι είναι στα μέτρα μου :happy: Δεν έχω κανένα παράπονο προς το παρόν.. Thanks και πάλι :!:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...