Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Από τη στιγμή που έκαναν την εμφάνισή τους οι πρώτες συσκευές συνεχίζουμε εδώ σε ότι έχει να κάνει με το HTC Desire σε συνέχεια του [Προς Κυκλοφορία] thread.

 

Παρακαλώ όλους να διατηρήσουμε τη συζήτηση όσο το δυνατόν πιο κοντά στην συγκεκριμένη συσκευή και να αποφεύγουμε τα off-topic. Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.

 

Επίσημες rom για το κινητό.

 

Έκδοση Eclair 2.1

 

Official Eclair 2.1 (1.15.405.1)

Official Eclair 2.1.update1 (1.21.405.2)

 

Έκδοση Froyo 2.2

 

Official Froyo 2.2 (2.09.405.8)

Official Froyo 2.2 update1 (2.10.405.2)

Official Froyo 2.2 update2 (2.29.405.5)

 

 

HTC Desire FAQ for myphone.gr (by kollatos)

 

-Που είναι ο Task Manager?

Το android και κατ’ επέκταση και το Desire δεν χρειάζεται task manager πολύ απλά γιατί έχει σχεδιαστεί εξ αρχής

να κάνει πολύ καλή διαχείρηση της μνήμης που έχει και να κλείνει τις εφαρμογές που δεν χρειάζονται από μόνο του.

Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να διαβάσετε εδώ -> Why You Shouldn’t Be Using a Task Killer with Android

-Τι είναι το Radio?

Το radio είναι το κομμάτι του software που αφορά στον τομέα της σύνδεσης του τηλεφώνου με τον έξω κόσμο, δηλαδή κεραία, wifi κτλ.

 

-Τι είναι η ROM?

Rom είναι ολόκληρο το software (λειτουργικό σύστημα) του κινητού κάτι σαν να λέμε το λειτουργικό σύστημα

όπως στα computers linux, windows, mac κλπ.

Ο τρόπος που περνιέται η κάθε rom μπορεί να ποικίλει ανάλογα με το τι προτείνει ο δημιουργός της rom

αλλά τα βασικά είναι τα ίδια δλδ μπαίνεις σε recovery mode και μετά την εγκαθιστάς από την κάρτα μνήμης.

 

-Πως βάζουμε τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης;

Προς στιγμή δεν μπορείτε να εγκαταστήσετε εφαρμογές στην κάρτα μνήμης.

Αυτό θα αλλάξει με την επερχόμενη αναβάθμιση στην έκδοση 2.2 (Froyo).

Workaround: Η άλλη επιλογή που έχετε είναι να βάλετε custom rom που να

υποστηρίζει το a2sd αλλά αυτό προϋποθέτει να έχετε πρόσβαση root στο κινητό.

 

-Πως ξεχωρίζουμε τον τύπο οθόνης του κινητού;

Ο πλέον εύκολος και αξιόπιστος τρόπος να το ξεχωρίσουμε είναι διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά της συσκευής που αναγράφονται στο κουτί.

Αν είναι Amoled θα δούμε να λέει:

http://img406.imageshack.us/img406/8486/amoled.th.jpg

Ενώ αν είναι S-LCD θα λέει:

http://img59.imageshack.us/img59/1747/slcd.th.jpg

Εναλλακτικά μπορούμε να το καταλάβουμε βάζοντας ένα μαύρο φόντο (πχ να ανοίξουμε την κάμερα σε ένα σκοτεινό δωμάτιο)

και παρατηρώντας την οθόνη αν φέγγει γύρω γύρω. Αν δεν υπάρχει κάποιο φως και το μαύρο είναι μαύρο τότε έχουμε

με σιγουριά οθόνη τεχνολογίας Amoled αλλιώς έχουμε S-LCD.

Κι ένα βιντεάκι όπου φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά:

 

HTC Desire How to for myphone.gr (by kollatos)

 

-Πως αποκτούμε πρόσβαση root στο κινητό.

How to root Froyo.

 

-Πως εγκαθιστούμε μια custom rom στη συσκευή.

How to install a custom rom

 

-Πως φτιάχνουμε ext3 partition στην κάρτα μνήμης.

How to create an ext3 partition in your memory card

 

-Πως φτιάχνουμε ext4 partition στην κάρτα ή αλλάζουμε το ext3 σε ext4.

How to create an ext4 partition in your memory card

 

-Πως επαναφέρουμε το τηλέφωνο στην εργοστασιακή κατάσταση.

Απλά τρέχουμε την τελευταία επίσημη rom (Official RUU) που θα βρούμε στα link

λίγο παραπάνω (Επίσημες rom για το κινητό).

Ενδεχομένως να χρειαστεί, αφού συνδέσουμε το κινητό με το pc, να τρέξουμε το

HTC Sync για να βρει το πρόγραμμα το κινητό μας.

 

HTC Desire tips & tricks.

 

-Συγχρονισμός επαφών

Για μένα ο πιο εύκολος τρόπος να γίνει ο συγχρονισμός είναι μέσω του gmail, χωρίς καλώδια και μπελάδες.

Για την ώρα υποστηρίζεται ο συγχρονισμός από BlackBerry, iPhone, Symbian και Windows Mobile

και ο τρόπος περιγράφεται στο παρακάτω link:

Συγχρονισμός επαφών στο android!

 

-Πως βάζουμε τους ήχους που θέλουμε για κλήσεις, μηνύματα, ειδοποιήσεις κλπ.

Φτιάχνουμε τους εξής φακέλους στην κάρτα μνήμης media->audio και στην συνέχεια τους φακέλους

alarms, notifications, ringtones μέσα στον φάκελο audio.

Τους ήχους τους βάζουμε ανάλογα, δηλαδή:

 

alarms: Βάζουμε τους ήχους που θέλουμε για το ξυπνητήρι.

notifications: Βάζουμε τους ήχους που θέλουμε για μηνύματα, e-mail και γενικά τις ειδοποιήσεις του κινητού.

ringtones: Βάζουμε τους ήχους που θέλουμε για τις κλήσεις.

 

-Battery Tip.

1) Βάζουμε το κινητό να φορτίσει κανονικά με ανοικτό το κινητό μέχρι το γίνει το led πράσινο.

2) Όταν γίνει πράσινο, αποσυνδέουμε το φορτιστή και στη συνεχεία το κλείνουμε. Αφού κλείσει τελείως το κινητό,

βάζουμε το φορτιστή και πάλι και περιμένουμε να ξαναγίνει πράσινο το led.

3) Όταν γίνει πράσινο, αποσυνδέουμε το φορτιστής, ανοίγουμε το κινητό και αφού ανοίξει τελείως το ξανακλείνουμε

και συνδέουμε και πάλι το φορτιστή μέχρι να γίνει και πάλι πράσινο το led.

4) Αφού τελειώσει και αυτή η φόρτιση ξαναανοίγουμε το κινητό και το δουλεύουμε κανονικά.

 

Μερικοί αναφέρουν ότι το LED παραμένει πράσινο κατά τις επανεκκινήσεις χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι.

 

-Βαθμονόμηση πληκτρολογίου

Βαθμονομήστε το πληκτρολόγιό σας. Θα διαπιστώσετε χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιο πως λειτουργεί καλύτερα.

Για την βαθμονόμηση πάμε -> Ρυθμίσεις / Γλώσσα και πληκτρολόγια / Touch Input / Εισαγωγή κειμένου / Εργαλείο βαθμονόμησης.

 

-Απόκριψη ανεπιθύμητων αρχείων πολυμέσων

Αν αντιμετωπίζετε πρόβλημα με ανεπιθύμητα αρχεία πολυμέσων που περιλαμβάνονται στην λίστα

αναπαραγωγής μουσικής, βίντεο ή στην εφαρμογή προβολής φωτογραφιών, δηλαδή αρχεία που προέρχονται

από εφαρμογές gps για παράδειγμα. Απλά αντιγράψτε σε κάθε σχετικό φάκελο όπου περιλαμβάνονται τα αρχεία

που δεν θέλετε να εμφανίζονται, το επισυναπτόμενο *.nomedia και κάνετε μια επανεκκίνηση. Προσοχή το αρχείο είναι κρυφό.

 

10 βήματα για να περάσουμε official ROM (by thanos47)

Σημείωση: αυτός ο οδηγός αφορά κινητά τα οποία για κάποιο λόγο δεν ανάβουν και θέλουμε να τα επαναφέρουμε,

δεν συνίσταται για συσκευές που δουλεύουν σωστά.

 

 

Όλες οι παραπάνω πληροφορίες δεν αποτελούν δική μου έμπνευση απλά τα μάζεψα από το net και τα συγκέντρωσα εδώ για ευκολία όλων μας.

 

Ευχαριστίες: UnrEVOked Team, Paul O' Brien from MoDaCo, panosha from Navimania.gr και όσους έχουν γράψει για το Desire στο net.

Edited by kollatos
Ενημέρωση οδηγών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

 

Περιμένω σε λίγες μέρες να μου έρθει το HTC Desire UK Specs SIM free. Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σε περίπτωση που μπορούν να απαντηθούν απο χρήστες με ανάλογη εμπειρία.

 

1ον - Το κινητό θα έχει την αγγλική LOCALE version θα μπορώ να την αλλάξω σε ελληνική? Έχει να κάνει με την HTC ή το android OS?

 

2ον- Οι αναβαθμίσεις OTA πώς θα πραγματοποιούνται? σε περίπτωση που δεν πραγματοποιούνται θα μπορώ να εισάγω το serial No στην HTC Ελλάδος ή θα πρέπει να κάνω τις ανάλογες ενέργειες απο το HTC Αγγλίας?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το εχω απο Δευτερα λεει και μενω Ηρακλειο Κρητης -.-

 

edit : η παραγγελια μου σταλθηκε και συμφωνα με την ιστοσελιδα της courier αυριο θα το εχω στα χερια μου ! :D:D:D:D

Edited by Spireto_2158

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Καθώς σκέφτομαι και εγώ όπως και πολλοί άλλοι τη μετάβαση από WinMo σε Android θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα που με απασχολούν:

1. Η εφαρμογή quick office σε σχέση με το office των WinMo τί περιορισμούς έχει;

2. Οι επαφές από outlook με πιο τρόπο περνάνε σε Android συσκευή;

3. Υπάρχει κανένα ελληνικό εορτολόγιο για Android;

4. Έχει δοκιμάσει κανείς το iGO για Android να μας πει εντυπώσεις (σε σύγκριση πάντα με το αντίστοιχο για WinMo);

5. Η οθόνη του Desire στον ήλιο πώς είναι (ελπίζω όχι όπως οι υπόλοιπες Amoled).

Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει λαμβάνοντας υπόψιν ότι είναι ερωτήματα που απασχολούν πιστεύω πολλούς χρήστες της άλλης πλατφόρμας.

Link to comment
Share on other sites

Εσεις που τα πηρατε καντε μου μια χαρη ρε παιδια.Παρτε την ace αυριο ενα τηλεφωνο και ρωτηστε τα ΙΜΕΙ που εχετε τα καλυπτουν?Και αν ναι ρωτηστε θα παιρνουν και το ελληνικο update της rom?Μου ειπαν οτι με το ΙΜΕΙ μπορουν να το δουν αυτο
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Καθώς σκέφτομαι και εγώ όπως και πολλοί άλλοι τη μετάβαση από WinMo σε Android θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα που με απασχολούν:

1. Η εφαρμογή quick office σε σχέση με το office των WinMo τί περιορισμούς έχει;

2. Οι επαφές από outlook με πιο τρόπο περνάνε σε Android συσκευή;

3. Υπάρχει κανένα ελληνικό εορτολόγιο για Android;

4. Έχει δοκιμάσει κανείς το iGO για Android να μας πει εντυπώσεις (σε σύγκριση πάντα με το αντίστοιχο για WinMo);

5. Η οθόνη του Desire στον ήλιο πώς είναι (ελπίζω όχι όπως οι υπόλοιπες Amoled).

Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει λαμβάνοντας υπόψιν ότι είναι ερωτήματα που απασχολούν πιστεύω πολλούς χρήστες της άλλης πλατφόρμας.

 

Λοιπόν,

1. 1 τυχαίο αρχείο (απλό) excel δεν μου το ανοίγει, μια παρουσίαση την ανοίγει αλλά λανθασμένα

2. Μόλις συνδέσεις το κιν για 1η φορά στον υπολογιστή, το βάζεις σε λειτουργία δίσκου. Κάνεις εγκατάσταση το htc sync που είναι μέσα στην κάρτα. Μετά το γυρνάς σε λειτουργία συγχρονισμού. Κάνεις δημιουργία νέου συγχρονισμού της συσκευής με τον υπολογιστή από την εφαρμογή. Πατάς συγχρονισμός και είσαι έτοιμος! Από Outlook περνάει επαφές και ημερολόγιο ακριβώς όπως τα είχες και σε winmo. Έχει να στήσεις και Exchange Server και κάτι άλλα που δεν έψαξα.

3. Dunno, με ένα search στο market δεν βρήκα

4. Μόνο destinator είχα και είμουν πολύ ικανοποιημένος. Τώρα έβαλα Navigon. Πολύ καλή κάλυψη Ελλάδας, ταχύτατο Route, οδηγίες στα Ελληνικά. Το μόνο που δεν μου αρέσει πολύ είναι τα γραφικά του χάρτη, παρόλαυτα δείχνει και την κατεύθυνση κάθε δρόμου. Ααα και ξέχασα, η σύνδεση με το gps έγινε σε λιγότερο από 1 min (cold start).

5. Εδώ τα χαλάμε... Έχει τέλεια απεικόνιση υπό σκιά. Στο εξωτερικό περιβάλλον με φουλ φωτεινότητα βολεύεται (μπορείς να το δουλέψεις). Αν το βάλεις όμως κάτω από τον ήλιο ακριβώς τότε δυστυχώς δεν βλέπεις ΤΙΠΟΤΑ :-(.. Μην ξενερώνεις όμως, με ένα anti glare protection film νομίζω θα τα πάει πολύ καλά (δεν βρήκα ακόμη για την 3,7 οθόνη του στα τοπικά μαγαζιά.)!

 

Υ.Γ.: θα το ξαναπώ.. Το κινητάκι έχει πολύ καλή αίσθηση στο χέρι και είναι ΤΑΧΥΤΑΤΟ και μέχρι στιγμής lag και bug free.

 

icy20 Το κινητό το πείρα από expansys το ελληνικό site. Το τιμολόγιο έχει κοπεί από το γαλλικό άρα θεωρήται ότι το αγόρασα από Γαλλία και επομένως δεν είναι παραεισαγωγή. Με δεδομένο αυτό και το γεγονός ότι έχει πανευρωπαική εγγύηση, ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ η Ace (που είναι υπεύθυνη για τις συσκευές htc στην Ελλάδα) να το υποστηρίξει σε ότι αφορά το service τουλάχιστον.

Edited by maden123456

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

1. 1 τυχαίο αρχείο (απλό) excel δεν μου το ανοίγει, μια παρουσίαση την ανοίγει αλλά λανθασμένα

2. Μόλις συνδέσεις το κιν για 1η φορά στον υπολογιστή, το βάζεις σε λειτουργία δίσκου. Κάνεις εγκατάσταση το htc sync που είναι μέσα στην κάρτα. Μετά το γυρνάς σε λειτουργία συγχρονισμού. Κάνεις δημιουργία νέου συγχρονισμού της συσκευής με τον υπολογιστή από την εφαρμογή. Πατάς συγχρονισμός και είσαι έτοιμος! Από Outlook περνάει επαφές και ημερολόγιο ακριβώς όπως τα είχες και σε winmo. Έχει να στήσεις και Exchange Server και κάτι άλλα που δεν έψαξα.

3. Dunno, με ένα search στο market δεν βρήκα

4. Μόνο destinator είχα και είμουν πολύ ικανοποιημένος. Τώρα έβαλα Navigon. Πολύ καλή κάλυψη Ελλάδας, ταχύτατο Route, οδηγίες στα Ελληνικά. Το μόνο που δεν μου αρέσει πολύ είναι τα γραφικά του χάρτη, παρόλαυτα δείχνει και την κατεύθυνση κάθε δρόμου. Ααα και ξέχασα, η σύνδεση με το gps έγινε σε λιγότερο από 1 min (cold start).

5. Εδώ τα χαλάμε... Έχει τέλεια απεικόνιση υπό σκιά. Στο εξωτερικό περιβάλλον με φουλ φωτεινότητα βολεύεται (μπορείς να το δουλέψεις). Αν το βάλεις όμως κάτω από τον ήλιο ακριβώς τότε δυστυχώς δεν βλέπεις ΤΙΠΟΤΑ :-(.. Μην ξενερώνεις όμως, με ένα anti glare protection film νομίζω θα τα πάει πολύ καλά (δεν βρήκα ακόμη για την 3,7 οθόνη του στα τοπικά μαγαζιά.)!

 

Υ.Γ.: θα το ξαναπώ.. Το κινητάκι έχει πολύ καλή αίσθηση στο χέρι και είναι ΤΑΧΥΤΑΤΟ και μέχρι στιγμής lag και bug free.

κανε search eortologio

για gps βαλε το sygic

της επαφες μπορειτε να της κανετε syng με το gmail σας που νομιζω πως ειναι και ο καλυτερος τροπος

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

sygic ? ειναι καλο ? εγω ειχα βαλει το NDRIVE αλλα με πηγαινε μεσω Λαμιας για κοντυνη αποσταση .

To sygic ειναι καλο ? απο που μπορω να το βρω αν γινετα στειλε μου με πμ διοτι παιζει να απαγορευεται ευχαριστω :D

Ειναι Πατρα ερχεται :D

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα με τους 160 χαρακτήρες βάλτε το Greek Input Method http://www.cyrket.com/p/android/net.bitquill.inputmethod.greek/ (υπάρχει και στο market δωρεάν)

 

Χρήστης αναφέρει ότι το τέσταρε και παίζει μια χαρά στα μηνύματα!

 

Ας το δοκιμάσει κάποιος να μας πει!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει ήδη το κινητό να μας πει πόσο δυνατό είναι το ηχείο, επειδή σε ξένα blogs αναφέρουν πως δεν είναι ιδιαίτερα καλό.
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα με τους 160 χαρακτήρες βάλτε το Greek Input Method http://www.cyrket.com/p/android/net.bitquill.inputmethod.greek/ (υπάρχει και στο market δωρεάν)

 

Χρήστης αναφέρει ότι το τέσταρε και παίζει μια χαρά στα μηνύματα!

 

Ας το δοκιμάσει κάποιος να μας πει!

 

Σου κλειδώνει να γράφεις με κεφαλαία, δεν δουλεύει Τ9, ορθογραφία και πρόβλεψη.

Παρόλαυτα !μοιάζει! να στέλνει όχι 160 αλλά 146 χαρακτήρες. Με την εφαρμογή του κινητού όλα αυτά, γιατί με μία άλλη δεν παίζει σωστά. Το κινητό φαίνεται να το στέλνει λοιπόν σαν ένα μυν μέχρι 145 χαρακτήρες! Αυτά!

 

Μόλις βρήκα κάτι ενδιαφέρον!

Μπορούμε να βάλουμε το IME για σύνταξη μεγάλων μηνυμάτων σε συνεργασία με την εφαρμογή του κινητού. Ταυτόγχρονα όμως το Handcent sms χρησιμοποιεί το παλιό keyboard με τα 70 chars, αλλά έχει τ9, πρόβλεψη και ορθογραφία. Οπότε αν πρόκειται για μικρά μηνύματα βολεύει!

Edited by maden123456

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

1. 1 τυχαίο αρχείο (απλό) excel δεν μου το ανοίγει, μια παρουσίαση την ανοίγει αλλά λανθασμένα

2. Μόλις συνδέσεις το κιν για 1η φορά στον υπολογιστή, το βάζεις σε λειτουργία δίσκου. Κάνεις εγκατάσταση το htc sync που είναι μέσα στην κάρτα. Μετά το γυρνάς σε λειτουργία συγχρονισμού. Κάνεις δημιουργία νέου συγχρονισμού της συσκευής με τον υπολογιστή από την εφαρμογή. Πατάς συγχρονισμός και είσαι έτοιμος! Από Outlook περνάει επαφές και ημερολόγιο ακριβώς όπως τα είχες και σε winmo. Έχει να στήσεις και Exchange Server και κάτι άλλα που δεν έψαξα.

3. Dunno, με ένα search στο market δεν βρήκα

4. Μόνο destinator είχα και είμουν πολύ ικανοποιημένος. Τώρα έβαλα Navigon. Πολύ καλή κάλυψη Ελλάδας, ταχύτατο Route, οδηγίες στα Ελληνικά. Το μόνο που δεν μου αρέσει πολύ είναι τα γραφικά του χάρτη, παρόλαυτα δείχνει και την κατεύθυνση κάθε δρόμου. Ααα και ξέχασα, η σύνδεση με το gps έγινε σε λιγότερο από 1 min (cold start).

5. Εδώ τα χαλάμε... Έχει τέλεια απεικόνιση υπό σκιά. Στο εξωτερικό περιβάλλον με φουλ φωτεινότητα βολεύεται (μπορείς να το δουλέψεις). Αν το βάλεις όμως κάτω από τον ήλιο ακριβώς τότε δυστυχώς δεν βλέπεις ΤΙΠΟΤΑ :-(.. Μην ξενερώνεις όμως, με ένα anti glare protection film νομίζω θα τα πάει πολύ καλά (δεν βρήκα ακόμη για την 3,7 οθόνη του στα τοπικά μαγαζιά.)!

 

Καλορίζικο και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Δεν κρύβω όμως ότι προβληματίστηκα από αυτό που είπες για το excel καθώς το χρησιμοποιώ καθημερινά λόγω εργασίας.

Τουλάχιστον γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή από το market με την οποία θα μπορούμε να ανοίγουμε (αν όχι να επεξεργαζόμαστε) απροβλημάτιστα όλα τα αρχεία του office;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι iphone αλα ειναι καλο χωρις παραμορφωση ηχου κατι σαν HD2.

 

manolis, μπορείς να το διευκρινήσεις λίγο αυτό;

Επειδή το iPhone πρώτης γενιάς είχε απλά ένα τρισάθλιο ηχείο, ενώ το ηχείο του iPhone 3GS ήταν ικανοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Δεν κρύβω όμως ότι προβληματίστηκα από αυτό που είπες για το excel καθώς το χρησιμοποιώ καθημερινά λόγω εργασίας.

Τουλάχιστον γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή από το market με την οποία θα μπορούμε να ανοίγουμε (αν όχι να επεξεργαζόμαστε) απροβλημάτιστα όλα τα αρχεία του office;

 

Έχω νέα! Από file explorer το excel δεν άνοιξε όπως σου είπα. Όμως μέσα από την εφαρμογή quick office το άνοιξε με σωστή μορφοποίηση. Επεξεργασία δεν κατάφερα να κάνω.. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας το μοιραστεί μαζί μας!

 

Ερώτηση: Ελληνο- Ιταλικό Λεξικό χωρίς ανάγκη internet παίζει??

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αρα γραφουμε ελληνικα εστω με λιγοτερους χαρακτηρες.Σημαντικο αυτο.Αυριο αν η ace μου πει οτι ειμαι οκ με το ΙΜΕΙ που μου εδωσαν απο το play τους λεω να μου το φερουν παραυτα :P
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Καθώς σκέφτομαι και εγώ όπως και πολλοί άλλοι τη μετάβαση από WinMo σε Android θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα που με απασχολούν:

1. Η εφαρμογή quick office σε σχέση με το office των WinMo τί περιορισμούς έχει;

2. Οι επαφές από outlook με πιο τρόπο περνάνε σε Android συσκευή;

3. Υπάρχει κανένα ελληνικό εορτολόγιο για Android;

4. Έχει δοκιμάσει κανείς το iGO για Android να μας πει εντυπώσεις (σε σύγκριση πάντα με το αντίστοιχο για WinMo);

5. Η οθόνη του Desire στον ήλιο πώς είναι (ελπίζω όχι όπως οι υπόλοιπες Amoled).

Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει λαμβάνοντας υπόψιν ότι είναι ερωτήματα που απασχολούν πιστεύω πολλούς χρήστες της άλλης πλατφόρμας.

 

Θα σου απαντησω μονο για τo Quick office καθως το εχω δουλεψει πολυ στο iphone 3Gs που ειχα.

Σε συγκριση με τα Office 2010 που δουλευουμε αυτη την στιγμη στο HD2 ειναι η μερα με την νυχτα.

 

Αργουν εξαιρετικα να ανοιξουν ενα excel 3-4 ΜΒ που τα γνησια το ανοιγουν σε ριπη οφθαλμου. Πιθανως στο Desire να ειναι λιγο πιο γρηγορο λογο επεξεργαστη.

 

Στην επεξεργασια μπορεις να κανεις αρκετα αλλα λειπει το βασικοτερο που ειναι το auto filters και το οποιο βοηθα εξαιρετικα στην παρακολουθηση ενος μεγαλου αρχειου αφου μπορεις να επιλεξεις τι θες να βλεπεις.

 

Γενικα δεν θα εχεις προβλημα σε μικρα αρχειακια που περιεχουν λιγες γραμμες και στυλες.

 

Τα office ειναι το δυνατο σημειο των winmo και θα παραμενει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε παιδια ακομα δεν ειδα καποιον να πει οτι το rootare για να ξεκινατε σιγα σιγα...

 

Προσωπικά μιλώντας, δεν νομίζω οτί χρειάζεται rooting..

Μόνο αν το βαρεθώ κάποια στιγμή μετά το καλοκαίρι ;-)!!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το πήρατε, δοκιμάσατε να βάλετε το morelocale2 από το Market για να έχετε Ελληνικά;

Γίνονται Ελληνικά τα μενού και το Virtual Keyboard?

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το πήρατε, δοκιμάσατε να βάλετε το morelocale2 από το Market για να έχετε Ελληνικά;

Γίνονται Ελληνικά τα μενού και το Virtual Keyboard?

 

Ελληνικά έχει από μόνο του τα πάντα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει και στις αγγλικές εκδόσεις?

 

Το δικό μου αγγλικό είναι και το πήρα από εδώ, με την κάρτα sim στο ξεκίνημα γίνετε Ελληνικό κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...