Jump to content

[Εφαρμογή] Opera Mini 5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

http://www.opera.com/mini/next/

 

Ακόμα στην beta2 έκδοση του και σε αναμονή της final.

 

Πολύ γρήγορος και για πολλούς συναγωνίζεται επάξια ακόμα και τον ομόσταβλο Opera 10.

 

Download link: mini5wm.cab

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτό το θέμα, τον δοκίμασα προχθές.

Έπαθα πλάκα Θανάση.

Αρχικά τον δοκίμασα με wifi.

Η ταχύτητά του είναι απίστευτη!!!! Καμία σχέση με τον mobile , ο οποίος και απεγκαταστάθηκε άμεσα.

Οι σελίδες ανοίγουν τόσο γρήγορα που είναι πραγματικά εντυπωσιακός ο μικρός όπερα.

Τον συνιστώ σε όλους ανεπιφύλακτα.Και στις ρυθμίσεις, από ότι βλέπω, δεν υπολείπεται από τον mobile , μόνο ότι δεν μπορεί ο χρήστης να ρυθμίσει το ζούμ.

(θα ήθελα να ζουμάρει λίγο λιγότερο δηλαδή).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Η ταχύτητα του οφείλεται στο γεγονός ότι συμπιέζει αρκετά τα δεδομένα με αποτέλεσμα να να κατεβάζει λιγότερο όγκο στη συσκευή. Έτσι έχουμε μεγαλύτερη ταχύτητα αλλά και μικρότερη κατανάλωση σε ΜΒ σε σχέση με τον κλασικό Opera (σημαντικό για όσους κάνουν χρήση του internet του provider τους).

 

ΥΓ. Γιάννης εδώ... :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ. Γιάννης εδώ... :rolleyes:

 

Α, εκπληξη!

Και εδω Γιαννης :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εβγαλε το μήνυμα "Resource download failed Java.io.IOException".

 

Πάρε αυτό σε μορφή cab...

 

mini5wm.cab

 

(Προστέθηκε το link στο πρώτο post)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα πολυ πιο γρηγορο απο το "κλασικο"

 

Εβγαλε το μήνυμα "Resource download failed Java.io.IOException".

 

αυτο μου το εβγαλε επειδη ετυχε να χαθει η wifi πριν ανοιξω τον browser..

την δευτερη φορα ανοιξαν ολα κανονικα

Kawasaki ZR750L

Acer neoTouch S200->Acer Cloudmobile S500

Link to comment
Share on other sites

εννοεις σαν .cab που να το αποθηκευσεις ή για εγκατασταση?

δεν εχεις storage card? βαλτο εκει μεσα και εγκατεστησε το κιολας εκει

Kawasaki ZR750L

Acer neoTouch S200->Acer Cloudmobile S500

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και πού το αποθηκεύω στο κινητό;

 

To περνάς στη συσκευή σου, το τρέχεις και το εγκαθιστάς. Μπορείς και στην κάρτα μνήμης άφοβα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωθεί επίσης ότι η εφαρμογή ανοίγει πολύ πιο γρήγορα από τον mobile opera.

Στο HD ο mini ανοίγει σε 3 δεύτερα!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

...ένεκα μακράν ελαφρύτερος.

 

Ελαφρύτερος και γρηγορότερος = αντίο mobile.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1--υπαρχει cabaki για αγγλικο μινι 5?

 

Είναι multilanguage και η γλώσσα προσαρμόζεται αυτόματα ανάλογα τα region settings.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι multilanguage και η γλώσσα προσαρμόζεται αυτόματα ανάλογα τα region settings.

 

1--εαν βαλω τα regional στα αγγλικα οπως εχω και τα wm τι "χανω" απο ελληνικα?

2--πως μπορω να μεταφερω στον 5 τα bookmarks του 4 που ειναι ομως μορφη java(η 4 εκδοση που εχω)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δοκίμασε να αλλάξεις τα regional settings εάν αυτό σε ενδιαφέρει τόσο. Ίσως έχεις πρόβλημα με τα μηνύματα. Λέω ίσως γιατί εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως ποια rom φοράει η συσκευή σου κτλ.

 

Για τα bookmarks δεν γνωρίζω μιας και δεν έχω ασχοληθεί με την έκδοση 4 καθόλου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις τα regional settings εάν αυτό σε ενδιαφέρει τόσο. Ίσως έχεις πρόβλημα με τα μηνύματα. Λέω ίσως γιατί εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως ποια rom φοράει η συσκευή σου κτλ.

 

Για τα bookmarks δεν γνωρίζω μιας και δεν έχω ασχοληθεί με την έκδοση 4 καθόλου.

το hd εχω και εχω την μαμα ρομ εαν αυτο σε βοηθαει να με .... βοηθησεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να κάνεις τις δοκιμές σου. Ότι και να πω εγώ από εδώ θα είναι εκ του ασφαλούς. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μολις τον δοκιμασα κι'εγω. αναφερω οτι ειπαν και οι προηγουμενοι. ανοιγει γρηγορα, φορτωνει γρηγορα τις σελιδες. θα ηθελα το multitouch zoom. θα ηθελα επισης να κανει περισσοτερο ζουμ ετσι οπως ειναι.

παντως σιγουρα αφηνω τον opera mobile. αν και δοκιμασα την τελευταια εκδοση 10 beta 3 δεν με ικανοποιησε. ηταν βαρυ και δεν εκανε την διαφορα που περιμενα. ακομα και με wifi και πολυ καλο σημα δεν φορτωνει οπως θα ηθελα.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

τον opera mini 5 beta τον δοκιμάζω εδω και πολυ καιρό από τότε σχεδον που βγήκε τον έχω παράλληλα με τον opera mini 4 .¨ενα πρόβλημα είναι πως σε πολλά ελληνικά sites δεν δείχνει σωστα ελληνικούς χαρακτήρες και αυτό διορθώνεται μόνο αν αλλαχτεί από τα settings η γραματοσειρα σε Medium ......δηλ με τη γραματοσειρά σε small και very small ελληνικά δεν τα δείχνει σωστά!:wacko:
Huawei Honor 6 H60-L04 B 521 root
Link to comment
Share on other sites

τον opera mini 5 beta τον δοκιμάζω εδω και πολυ καιρό από τότε σχεδον που βγήκε τον έχω παράλληλα με τον opera mini 4 .¨ενα πρόβλημα είναι πως σε πολλά ελληνικά sites δεν δείχνει σωστα ελληνικούς χαρακτήρες και αυτό διορθώνεται μόνο αν αλλαχτεί από τα settings η γραματοσειρα σε Medium ......δηλ με τη γραματοσειρά σε small και very small ελληνικά δεν τα δείχνει σωστά!:wacko:

Η έκδοση για windows mobile δεν έχει επιλογή για very small.

Επίσης, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Δώσε ένα παράδειγμα να δοκιμάσω:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

τον opera mini 5 beta τον δοκιμάζω εδω και πολυ καιρό από τότε σχεδον που βγήκε τον έχω παράλληλα με τον opera mini 4 .¨ενα πρόβλημα είναι πως σε πολλά ελληνικά sites δεν δείχνει σωστα ελληνικούς χαρακτήρες και αυτό διορθώνεται μόνο αν αλλαχτεί από τα settings η γραματοσειρα σε Medium ......δηλ με τη γραματοσειρά σε small και very small ελληνικά δεν τα δείχνει σωστά!:wacko:

 

Μάλλον εννοείς τον Opera Mini 5 beta για Java (ή Java emulators) που όντως έχει πρόβλημα με τα ελληνικά όταν η γραμματοσειρά είναι small. Ο νέος Opera Mini 5 beta είναι για Windows Mobile (native) και δείχνει σωστά τα ελληνικά.

 

Η έκδοση για windows mobile δεν έχει επιλογή για very small.

Επίσης, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Δώσε ένα παράδειγμα να δοκιμάσω:)

 

Πρώτο και καλύτερο παράδειγμα, το site εδώ :)

 

Αν πας στην αρχική σελίδα του myphone με τον Opera Mini 5 beta για Java (με ρύθμιση font small), δείχνει όλους τους τίτλους των ειδήσεων αλαμπουρνέζικα αντί ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

2--πως μπορω να μεταφερω στον 5 τα bookmarks του 4 που ειναι ομως μορφη java(η 4 εκδοση που εχω)

 

Bookmarks και quick dial links τα μεταφέρεις πανεύκολα από οποιαδήποτε έκδοση του Opera (Opera desktop, Opera mobile, Opera για java ή WM) μέσω Opera link.

 

Πήγαινε π.χ. στην v4 για Java που έχεις, κάνε συγχρονισμό μέσω του Opera link, μετά άνοιξε την v5 για WM και κάνε πάλι sign in στο opera link. Τα bookmarks σου και τα links στο Quick Dial θα εμφανιστούν αυτόματα ακριβώς όπως ήταν στην v4 ;)

Link to comment
Share on other sites

Bookmarks και quick dial links τα μεταφέρεις πανεύκολα από οποιαδήποτε έκδοση του Opera (Opera desktop, Opera mobile, Opera για java ή WM) μέσω Opera link.

 

Πήγαινε π.χ. στην v4 για Java που έχεις, κάνε συγχρονισμό μέσω του Opera link, μετά άνοιξε την v5 για WM και κάνε πάλι sign in στο opera link. Τα bookmarks σου και τα links στο Quick Dial θα εμφανιστούν αυτόματα ακριβώς όπως ήταν στην v4 ;)

συγνωμη που ρωταω αλλα τι εννοεις με το opera link ? ειναι επιλογη μεσα στον opera ? η στο activesync ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...