Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά

Απάντηση

hackfree

hackfree's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
HSDPA Member
Περιοχή: thessaloniki
δυνατότητα επιλογής ειδικότητας έχεις ή είναι όλα στο φλου και κλασσικά τις καλές θέσεις τις παίρνουν μόνο βίσματα?

technoholic

NeverMind

NeverMind's Avatar: Nokia 8850
EDGE Member
Περιοχή: Here
Παράθεση από hackfree >
δυνατότητα επιλογής ειδικότητας έχεις ή είναι όλα στο φλου και κλασσικά τις καλές θέσεις τις παίρνουν μόνο βίσματα?
Δεν εχεις καμια τετοια δυνατοτητα χωρις βυσμα...
και οσοι εχετε πτυχια κτλ μην περιμενετε να γινετε γραφιαδες και να παρετε κυριλε ειδικοτητες...
Μονο με διδακτορικο θα εισαι αρχοντας...
βεβαια με βυσμα, και δημοτικο να εχεις βγαλει γινεσαι και χειριστης ελικοπτερου

hackfree

HSDPA Member
και ύστερα σου λέει Ελλάδα με τα βίσματα.... και εγώ έχω πτυχία και όχι ένα, και τυφλό σύστημα κ.λ.π αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μπω σε πόστο που κωλοβαράς ούτε και να γίνω γραφιάς. και φυσικά είναι τελείως άδικο να έρχετε ο βισματίας και να μου την λέει και από πάνω. αν μου τύχει κανένας τέτοιος και μου την πει, την έβαψε και ας μπω φυλακή 10 χρόνια.

technoholic
Τελευταία τροποποίηση από hackfree: 6 Αύγ. 2012, 18:17.

dimgeo

dimgeo's Avatar: Oppo Find 7a
3G Member
Περιοχή: Aσπροβάλτα
Χαλαρά είναι σειρά... Ειδικά στο κέντρο... Λίγες μονάδες του ΣΕΜ είναι ζόρικες, ειδικά στις μέρες μας.. Οδηγός, μάγειρας η τίποτα απόθηκαριος αλλιώς, τφ
Φιλικά Γιώργος

HOX is power...One is amazing

enigma84

enigma84's Avatar: Sony Ericsson W850i
HSDPA Member
Περιοχή: Hallowed Land
Παράθεση από NeverMind >
Δεν εχεις καμια τετοια δυνατοτητα χωρις βυσμα...
και οσοι εχετε πτυχια κτλ μην περιμενετε να γινετε γραφιαδες και να παρετε κυριλε ειδικοτητες...
Μονο με διδακτορικο θα εισαι αρχοντας...
βεβαια με βυσμα, και δημοτικο να εχεις βγαλει γινεσαι και χειριστης ελικοπτερου
Στο κεντρο το πιο πιθανο ειναι να μην γινεις γραφιας εκτος και αν εισαι απο τους πρωτους που παρουσιαζονται. Εγω αν και ειχα φιλο δεν εγινα γραφιας και εγινε αποφοιτος γυμνασιου κοντοχωριανος του επιλοχια...αλλα κλαιν.

Στην μοναδα ομως χωρις μεσο εγινα γραφεας λοχου οπου μπορει να ειναι απο καβατζωτικο μεχρι χωσιμο αναλογα με τον κοσμο που εχεις να κανεις (βαθμοφορους/φανταρους).

Αν συνειδητοποιησεις οτι ειναι κατι που πρεπει να γινει και το παρεις πιο χαλαρα θα δεις οτι δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι. Αλλωστε οτι και να σου πουν οταν μπεις θα καταλαβεις τι παιζει. Το ευτυχημα ειναι οτι τον Αυγουστο μπαινουν πολυ μικροι μολις τελειωσουν το σχολιο, απο την αλλη ομως αυτο ειναι και ελαττωμα καποιες φορες.
3330, 6210, 6610, s65, k750, w850, u900, c902, 1616, sgs2, nexus 5

alexasso

alexasso's Avatar: BlackBerry Bold Touch 9900
3G Member
Περιοχή: Αθηνα
Παράθεση από hackfree >
και ύστερα σου λέει Ελλάδα με τα βίσματα.... και εγώ έχω πτυχία και όχι ένα, και τυφλό σύστημα κ.λ.π αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μπω σε πόστο που κωλοβαράς ούτε και να γίνω γραφιάς. και φυσικά είναι τελείως άδικο να έρχετε ο βισματίας και να μου την λέει και από πάνω. αν μου τύχει κανένας τέτοιος και μου την πει, την έβαψε και ας μπω φυλακή 10 χρόνια.
Γνωμη μου ειναι να μην μπεις με αυτην την διαθεση μεσα στο στρατοπεδο , σιγουρα καποιος θα στην μπει και αν δει οτι τσιμπάς ετσι οπως μου τα λες δεν θα γλυτωσετε τα χειροτερα , υπομονη χρειαζεται στο φανταρικο , θα σου πουν πολλα , θα ακουσεις ακομη περισσοτερα , αλλα το θεμα ειναι οτι απο εκει εισαι περαστικος και οσο λιγοτερο "ακουγεσαι" τοσο καλυτερα περνας , το να μπεις στο ματι απο την αρχη σε καποιους δεν ειναι και το καλυτερο που εχεις να κανεις για το υπολοιπο της διαμονης σου.Αδικια τις περισσοτερες φορες υπαρχει στο στρατο...οποτε κανε υπομονη και προσπαθησε να περασεις οσο καλυτερα μπορεις αυτη την αναγκαστικη σου παρουσια εκει.

hackfree

HSDPA Member
ξέρετε την παίζει με την μυωπία και αν έχει κάποιον ρόλο στην θητεία? εγώ δηλαδή που έχω μυωπία πάνω από 5 βαθμούς βγαίνω i2? έχει κάποιο νόημα αυτό? φοράω φακούς συνήθως, και σκέφτομαι να πάω με φακούς στο στρατό... αν και έχω και γυαλιά

technoholic
Τελευταία τροποποίηση από hackfree: 7 Αύγ. 2012, 00:04.

paratirwn

no avatar
Mobile Newbie
Περιοχή: Πάτρα
Παράθεση από hackfree >
ξέρετε την παίζει με την μυωπία και αν έχει κάποιον ρόλο στην θητεία? εγώ δηλαδή που έχω μυωπία πάνω από 5 βαθμούς βγαίνω i2? έχει κάποιο νόημα αυτό? φοράω φακούς συνήθως, και σκέφτομαι να πάω με φακούς στο στρατό... αν και έχω και γυαλιά
πανω από 2.5 βαθμους, ναι , εισαι Ι2. το όριο αν θυμαμαι καλα ειναι το 2.5. Ισως κανω και λαθος.Εγω εχω 2.5 βαθμους, Ι1 ήμουν πρόπερσι και ειχα παει με φακους αλλα και τα γυαλιά μου.
θα σου προτεινα σιγουρα να εχεις και τα γυαλια σου μαζι, ειναι βαρετο κ κουραστικο το βαλε βγαλε φακους εντος στρατοπεδου μεσα στην ημερα. εκτος και αν τους βαζεις πρωι και βγαζεις βραδυ.

JOHNMEGARYTHMOS

JOHNMEGARYTHMOS's Avatar: Nokia E52
HSDPA Member
Περιοχή: Κερατέα-Κηφισία (Αθήνα)
Παράθεση από paratirwn >
πανω από 2.5 βαθμους, ναι , εισαι Ι2. το όριο αν θυμαμαι καλα ειναι το 2.5. Ισως κανω και λαθος.Εγω εχω 2.5 βαθμους, Ι1 ήμουν πρόπερσι και ειχα παει με φακους αλλα και τα γυαλιά μου.
θα σου προτεινα σιγουρα να εχεις και τα γυαλια σου μαζι, ειναι βαρετο κ κουραστικο το βαλε βγαλε φακους εντος στρατοπεδου μεσα στην ημερα. εκτος και αν τους βαζεις πρωι και βγαζεις βραδυ.
το ι2 τι ακριβως ειναι; ειμαι ασχετος και δεν ξερω. εγω εχω μυωπια 2,75 αρα πανω απο 2,5 οποτε θα με βγαλουνε ι2 οταν παω ; και αυτο τι σημαινει; . οσο για τους φακους και τα γυαλια στον στρατο πιστευω καλυτερα τα γυαλια μου ειπε ενας γνωστος μου που μπηκε σπαρτη οτι εχει 45 βαθμους ζεστη και οτι εχει πολυ σκονη και δεν μπορουσε να βαλει τους φακους του αλλα μονο τα γυαλια. Επισης ενας αλλος γνωστος μου ειχε μυωπια 7 και φερουσε μονο φακους και στον στρατο μονο φακους εβαζε πως τα κατεφερνε με την σκονη που μου λενε οτι εχει δεν ξερω..
Εαν εχετε παλιο νοκια τηλεφωνο μην κανετε ποτε αναβαθμιση διοτι η microsoft κατηργησε την υποστηριξη εφαρμογων και οτι πας να την εγκαταστησεις βγαζει μυνημα δεν υπάρχει το πιστοποιητικό σε σήμ ή τηλέφωνο.

GeoMel

GeoMel's Avatar: Nokia N82
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Ξερετε ρε παιδια μεχρι τι ωρα μπορεις να παρουσιαστεις στο στρατοπεδο? Για να δουμε τις μετακινησεις μας ειδικα για αυτους που παρουσιαζονται μακρυα.. Ευχαριστω εκ των προτερων!

paratirwn

no avatar
Mobile Newbie
Περιοχή: Πάτρα
Παράθεση από JOHNMEGARYTHMOS >
το ι2 τι ακριβως ειναι; ειμαι ασχετος και δεν ξερω. εγω εχω μυωπια 2,75 αρα πανω απο 2,5 οποτε θα με βγαλουνε ι2 οταν παω ; και αυτο τι σημαινει; . οσο για τους φακους και τα γυαλια στον στρατο πιστευω καλυτερα τα γυαλια μου ειπε ενας γνωστος μου που μπηκε σπαρτη οτι εχει 45 βαθμους ζεστη και οτι εχει πολυ σκονη και δεν μπορουσε να βαλει τους φακους του αλλα μονο τα γυαλια. Επισης ενας αλλος γνωστος μου ειχε μυωπια 7 και φερουσε μονο φακους και στον στρατο μονο φακους εβαζε πως τα κατεφερνε με την σκονη που μου λενε οτι εχει δεν ξερω..
το ι1 με ι2 πρακτικα καμια διαφορα δεν εχει, το μονο που μου ερχεται ετσι προχειρα, ειναι οτι αποκλειεται για τον λογο αυτο ειδικότητα οδηγού και θητεία στος ευζωνες(τσολιάδες). γυαλια βολευουν σιγουρα καλυτερα, φακοί σε καμιά έξοδο αντε και σε καμιά ορκομωσία.
καλη θητεία και να ξερεις η πλειοψηφια οσων τελειωσαμε θητεια, λέμε μακάρι να ξαναπηγαίναμε. γεια χαρά.

Baator

no avatar
HSCSD Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από JOHNMEGARYTHMOS >
Καμιά απολύτως διαφορά Ι1 με Ι2, απλά όπως είπε το παιδί από κάτω, παίζει να μην σε κάνουν οδηγό ή κάτι...(ΠΑΙΖΕΙ, ούτε καν αυτό στάνταρ).

Με 2.75 μυωπία δεν βγαίνεις Ι2, θα πρέπει να κάνεις εσύ φασαρία και να επιμείνεις (μα διάβασα τον κανονισμό και λέει έτσι και αλλιώς), αμφιβάλλω αν και οι ίδιοι έχουν ιδέα πόσο ακριβώς είναι το όριο. Μην περιμένεις καμιά εξέταση της προκοπής, μέσα σε 30 δευτερόλεπτα θα γίνουν όλα, "βλέπεις; Πόσο έχεις; Αυτό το βλέπεις; Οκ. Κανά σοβαρό πρόβλημα δεν έχεις ε; Έφυγες".

Και εγώ έτσι ψαρωμένος ήμουν με τα γυαλιά την πρώτη μέρα και έχω και ένα βαθμό πάνω από σένα.
"Μα έτσι και έτσι, φοράω γυαλιά"
"Άντε αγορίνα μου και είστε και πολλοί, έχεις κανά χοντρό πρόβλημα με τα μάτια; Βλέπεις καλά με γυαλιά; Έπόμενος!"

akis8607

akis8607's Avatar: Xiaomi Red Rice
GPRS Member
Περιοχή: Πατρα
καλησπερα ! 2 Αυγουστου εκοψα την αναβολη μου.... αποτι ειδα μπαινω Νοεμβριο ομως ποτε ακριβως? και ποτε να παω να δω αν εχει ερθει το χαρτι?

bomber21

bomber21's Avatar: Nokia 108 Dual SIM
Honored Member
Περιοχή: Ελλάς
Παράθεση από akis8607 >
καλησπερα ! 2 Αυγουστου εκοψα την αναβολη μου.... αποτι ειδα μπαινω Νοεμβριο ομως ποτε ακριβως? και ποτε να παω να δω αν εχει ερθει το χαρτι?
Θα σε ειδοποιήσουν από το Α.Τ. της περιοχής σου.

Army_Maniac

no avatar
Mobile Newbie
Περιοχή: Άγνωστη
Καλησπέρα.Ψάχνω όλη μέρα να βρω στο ίντερνετ οπουδήποτε την παρακάτω ερώτηση,αλλά ως τώρα έχω βρει το απόλυτο 0.
Στις εξετάσεις πριν μπεις στο στρατό ο δείκτης μάζας σώματος (ΔΜΣ) για τους άνδρες είναι 19-27 γνωστό αυτό.Ξέρουμε πως αν είσαι υπέρβαρος σε κόβουν εύκολα,αλλά στην περίπτωση που ο ΔΜΣ σου είναι 18 τι γίνεται?(Έχω πολύ υψηλό μεταβολισμό και για να πάρω κιλά για εμένα ήταν πάντα προβλημα.)
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης