Jump to content

Διαχείρηση των αρχείων του συστήματος απο το pc μας μέσω wlan


anapospastos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μπορούμε να διαχειριστούμε τα αρχεία του συστήματος του n900 απ το pc μας χωρίς να χρησιμοποιήσουμε καθόλου:) το xterm κάνουμε τα εξής:

 

Στο n900:

Αρχικά, θα πρέπει να έχουμε εγκατεστημένη την εφαρμογή rootsh η οποία βρίσκεται στα extras. Συνεχίζουμε, εγκαθιστώντας την εφαρμογή mad developer η οποία βρίσκεται στα extra-devel(προσοχή). Κατά την εγκατάσταση μας ζητάει έναν κωδικό τον οποίο θα χρησιμοποιήσουμε στη συνέχεια γι αυτό μην τον ξεχάσετε.

 

Στον υπολογιστή μας:

Εγκαθιστούμε αυτή εδώ την εφαρμογή(winscp). Ανοίγουμε το winscp(παράλληλα και το mad developer στο n900) και βάζουμε την ip διεύθυνση στο wlan address την οποία μπορούμε να δούμε στο πεδίο "host name" στο mad developer στο n900. Για να λειτουργήσουν τα παραπάνω πρέπει πρώτα έχουμε συνδεθεί με το wlan και έχουμε πάρει ip. Στο πεδίο "user" γράφουμε root και στο πεδίο "password" γράφουμε τον κωδικό που εισάγαμε πριν κατά τη διάρκεια εγκατάστασης του mad developer στο n900. Πατάμε save και login. Είμαστε συνδεδεμένοι στο n900 ασύρματα και μπορούμε να τροποποιήσουμε τα αρχεία του συστήματος.

 

Προσοχή σε όποιον το επιχειρήσει διότι μπορεί να βλάψει(brick) τη συσκευή του σβήνοντας/τροποποιώντας σημαντικά αρχεία του συστήματος. Χρησιμοποιήστε το με δική σας ευθύνη.

 

Πηγή: wiki maemo

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς μπορούμε να κάνουμε με αυτόν τον οδηγό...

 

Να διαχειριστούμε τα αρχεία του συστήματος του n900 απ τον υπολογιστή μας χωρίς να χρησιμοποιήσουμε καθόλου το τερματικό. Το λέει και ο τίτλος άλλωστε.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μόλις έκανα εγκατάσταση το map developer αλλά δεν μου ζηταει κωδικό πουθενά.Μέσα στο πρόγραμμα λέει κάπου password for developer και συνεχεια παράγει καινούριους.Το rootsh το εχω εγκαταστήσει.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα εγκατάσταση το map developer αλλά δεν μου ζηταει κωδικό πουθενά.Μέσα στο πρόγραμμα λέει κάπου password for developer και συνεχεια παράγει καινούριους.Το rootsh το εχω εγκαταστήσει.

Απεγκατέστησε το mad developer(version 1.4.30) και ξαναεγκατέστησέ το. Κανονικά πρέπει να σου ζητάει κωδικό κατά την εγκατάσταση.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...