Jump to content

Λίστα με πραγματικές ταχύτητες Mobile Broadband ανα περιοχή


KostasDj_2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτηκα να δημιουργήσω την παρακάτω λίστα, με ταχύτητες που έχω δει με το Vodafone Mobile Broadband ανα περιοχή. Έτσι, θα είναι εύκολο και για τους υποψήφιους συνδρομητές να ξέρουν τι απόδοση έχει, αλλά και για τους υφιστάμενους να γνωρίζουν τι ταχύτητες υπάρχουν!

 

Προτείνω να συντάσουμε την κάθε λίστα, με τον παρακάτω τρόπο:

 

Πολη (πχ. Αθήνα)

Όνομα Modem που χρησιμοποιήσαμε - Ταχύτητα Modem (πχ. Huawei K4505 - 21Mbps)

 

Όνομα Περιοχής - Ταχύτητα (πχ. Γλυφάδα - 5Mbps)

 

Ελπίζω οι Μods να μην το μετακινήσουν στο 3G/GPRS ώστε να είναι εύκολο να βρεθεί...

 

Ακολουθούν οι δικιές μου μετρήσεις με το παραπάνω στύλ!:)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αθήνα

Huawei K4505 - 21Mbps

 

Άνω Κυψέλη - 2-3Mbps

Χαλάνδρι (Κέντρο) - 3Mbps

Χαλάνδρι (Πάτημα) - 4Mbps

Χαλάνδρι (Έξω από την Vodafone) - 7Mbps

Βριλήσσια (Ύψος Jumbo) - 3Mbps

Εκάλη - 1-2Mbps

Βαρυμπόπη - 3-4Mbps

Εθνική Οδός (Κόμβος Μεταμόρφωσης) - 9Mbps

Γλυφάδα - 5Mbps

Βούλα (Πανόραμα) - 7Mbps

Ν. Φιλαδέλφεια - 3-4Mbps

Γαλάτσι - 2-3Mbps

Ν. Ηράκλειο - 4Mbps

Γλυκά Νερά - 7Mbps

Αγ. Παρασκευή - 3Mbps

 

Αττική

Huawei K4505 - 21Mbps

 

Σαρωνίδα - 4Mbps

Μαύρο Λιθάρι 3-4Mbps

Λαγονήσι - 4Mbps

Π. Φώκαια - 2Mbps

Σούνιο - 4Mbps

Πάχη Μεγάρων - 2Mbps

 

 

Καλαμάτα

Huawei K4505 - 21Mbps

 

Ξυροκάμπι Λεϊκων - 4-5Mbps

Παραλία (Οδός Ναυαρίνου) - 4Mbps

Μ. Μαντίνεια (Ξενοδοχείο Akti Taygetos) - 5Mbps

 

 

Κρήτη

Huawei E270 - 7,2Mbps

 

Ηράκλειο (Λιμάνι) - 3Mbps

Ζωνιανά - 3Mbps

Χανιά (Χαλέπα) - 3Mbps

Edited by KostasDj_2
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Η καταγραφή αυτή δεν παρουσιάζει καμμία αξιοπιστία,χωρίς να θέλω να κατακρίνω την σκέψη σου,είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να γίνει αυτό.Σκέψου πχ όταν τελείωσες εσύ τη μέτρηση να συνδέθηκε στην κεραία που μέτρησες εσύ ένας heavy user και κατέβαζει από rapidshare.Καθώς το Bandwidth κάθε κεραίας είναι πολύ συγκεκριμένο το αποτέλεσμα που θα μετρήσεις εσύ θα απέχει από την πραγματικότητα,θέλω να πω ότι συγκριτικά με adsl όπου εκεί οι χρήστες που συνδέονται σε ένα dslam είναι πάνω κάτω οι ίδιοι κατά την διάρκεια της ημέρας,στο mobile επηρεάζεται αυτό πάρα πολύ από την κινητικότητα των χρηστών.Επίσης βάλε και την παράμετρο του από που κατέβασες το αρχείο και έγραψε την ταχύτητα αυτή.Από site του εξωτερικού?και αν ναι ο server μήπως είναι υπερφορτωμένος?τα κυκλώματα της διασύνδεσης με το εξωτερικό?Γενικά θεωρώ ότι πρέπει να ληφθούν υπόψιν πολλοί παράμετροι για να υπάρξει έστω μία υποτυπωδώς αξιόπιστη καταγραφή. Edited by Tsour_ee
.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, τα γνωρίζω όλα αυτά, όπως γνωρίζω και ότι το Bandwidth κάθε σταθμού είναι συγκεκριμένο και διαμοιράζεται δυναμικά στους χρήστες. Τα αρχεία που κατέβαζα, είναι 2 διανομές linux 3,5GB η κάθε μια από το ftp.ntua.gr, το οποίο αν μη τι άλλο δεν έχει πρόβλημα bandwidth...

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι αυτή η έρευνα(?) δεν είναι καθόλου μα καθόλου αξιόπιστη, πιστεύω όμως ότι είναι ένα πολύ πολύ μικρό δείγμα για την απόδοση του δικτύου σε ορισμένες περιοχές.

Πχ, κάποιος που μένει στην Γλυφάδα και με cosmote πιανει το πολύ 1Mbps, σίγουρα θα του φαινόταν χρήσιμο το γεγονός ότι κάποιος με vodafone πιάνει 5!

Αυτή η ήταν και η σκέψη η οποία με οδήγησε στο να δημιουργήσω το συγκεκριμενο post.

 

Πέρα από αυτά όμως, το ευχάριστο είναι ότι η γενική εικόνα της Vodafone είναι πάρα πολύ καλή, αφού προσφέρει κατα μέσο όρο 3-5Mbps παντού, το οποίο θεωρώ πως δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητη ταχύτητα!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Αθήνα

Huawei K4505 - 21Mbps

 

Άνω Κυψέλη - 2-3Mbps

Χαλάνδρι (Κέντρο) - 3Mbps

Χαλάνδρι (Πάτημα) - 4Mbps

Χαλάνδρι (Έξω από την Vodafone) - 7Mbps

Βριλήσσια (Ύψος Jumbo) - 3Mbps

Εκάλη - 1-2Mbps

Βαρυμπόπη - 3-4Mbps

Εθνική Οδός (Κόμβος Μεταμόρφωσης) - 9Mbps

Γλυφάδα - 5Mbps

Βούλα (Πανόραμα) - 7Mbps

Ν. Φιλαδέλφεια - 3-4Mbps

Γαλάτσι - 2-3Mbps

Ν. Ηράκλειο - 4Mbps

Γλυκά Νερά - 7Mbps

Αγ. Παρασκευή - 3Mbps

 

Αττική

Huawei K4505 - 21Mbps

 

Σαρωνίδα - 4Mbps

Μαύρο Λιθάρι 3-4Mbps

Λαγονήσι - 4Mbps

Π. Φώκαια - 2Mbps

Σούνιο - 4Mbps

Πάχη Μεγάρων - 2Mbps

 

 

Καλαμάτα

Huawei K4505 - 21Mbps

 

Ξυροκάμπι Λεϊκων - 4-5Mbps

Παραλία (Οδός Ναυαρίνου) - 4Mbps

Μ. Μαντίνεια (Ξενοδοχείο Akti Taygetos) - 5Mbps

 

 

Κρήτη

Huawei E270 - 7,2Mbps

 

Ηράκλειο (Λιμάνι) - 3Mbps

Ζωνιανά - 3Mbps

Χανιά (Χαλέπα) - 3Mbps

 

Στην Εκάλη πιάνω 5 εγώ :confused:

Link to comment
Share on other sites

Στην Εκάλη πιάνω 5 εγώ :confused:

 

Την μέτρηση στην εκάλη, την έκανα στη οδό Θέτιδος! Αλλά γενικά μου έδειχνε πολύ χαμηλό σήμα... 1/5 HSPA! Απ' ότι φαίνεται, τα 2Mbps που έπαιρνα εγώ οφείλονται στο χαμηλό σήμα και όχι στο Bandwidth της κεραίας... Εσυ σε ποια οδό παίρνεις 5Mbps?

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Την μέτρηση στην εκάλη, την έκανα στη οδό Θέτιδος! Αλλά γενικά μου έδειχνε πολύ χαμηλό σήμα... 1/5 HSPA! Απ' ότι φαίνεται, τα 2Mbps που έπαιρνα εγώ οφείλονται στο χαμηλό σήμα και όχι στο Bandwidth της κεραίας... Εσυ σε ποια οδό παίρνεις 5Mbps?

 

Επειδή μένω κοντά και κινούμαι στις γύρω περιοχές και το έχω δοκιμάσει σε διάφορα σημεία.. Την ξέρω τη Θέτιδος που λες... αυτή με την τεράστια κλίση 20% δεν λες? :lol:

5 έχω πιάσει στην πλατεία Βασ. Παύλου (στο σπίτι του Λάτση ) αν δεν κάνω λάθος, εκεί στο κυκλικό στη Θησέως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι από αυτή την μικρή ανηφορίτσα αρχίζει η Θέτιδος... Εγώ βέβαια ήμουν κανα 500άρι μέτρα πιο περα! Περίπου στον αριθμό 31.

Την ξέρω την Βασ. Παύλου! Έχει και ένα περίπτερο εκεί! Όσο να το κάνεις είναι πιο ανοιχτά εκεί γι' αυτό μπορεί να έχει καλύτερο σήμα... για πήγαινε κι εσυ στην Θέτιδος που είναι σχετικά πιο κλειστά και να δούμε πόσο θα πιάσεις! χαχαχα

 

Γενικά πάνω στα στενά της εκάλης, μου είχε πολύ χαμηλό σήμα, 1-2 γραμμές...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι από αυτή την μικρή ανηφορίτσα αρχίζει η Θέτιδος... Εγώ βέβαια ήμουν κανα 500άρι μέτρα πιο περα! Περίπου στον αριθμό 31.

Την ξέρω την Βασ. Παύλου! Έχει και ένα περίπτερο εκεί! Όσο να το κάνεις είναι πιο ανοιχτά εκεί γι' αυτό μπορεί να έχει καλύτερο σήμα... για πήγαινε κι εσυ στην Θέτιδος που είναι σχετικά πιο κλειστά και να δούμε πόσο θα πιάσεις! χαχαχα

 

Γενικά πάνω στα στενά της εκάλης, μου είχε πολύ χαμηλό σήμα, 1-2 γραμμές...

 

Ε καλα σίγουρα διαφέρει.. Πολύ καλή η προσπάθειά σου πάντως, αλλά νομίζω ότι θα ταν καλό να γραφες και ακριβείς τοποθεσίες.. Τώρα πχ που λέμε για την Εκάλη έχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα στα στενάκια εκει που λες στην Εκάλη από τη μεριά του Διονύσου , σε σχέση με τη Νέα Εκάλη που είναι απο κάτω από τη μεριά της Εθνικής... Σε άλλες περιοχές προσ τα δω δεν μέτρησες? Δροσιά? Άγιο Στέφανο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω μετρήσει πιο πάνω από Εκάλη...

Όσο για τις τοποθεσίες, έχεις δίκιο, αλλα επειδή βάζω το netbook στο αμάξι και κόβω βόλτες, είναι δύσκολο να θυμάμαι όλα τα σημεία...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω μετρήσει πιο πάνω από Εκάλη...

Όσο για τις τοποθεσίες, έχεις δίκιο, αλλα επειδή βάζω το netbook στο αμάξι και κόβω βόλτες, είναι δύσκολο να θυμάμαι όλα τα σημεία...

 

Εντάξει ό,τι μπορεί ο καθένας, αρκεί.. Πχ η Γλυφάδα που γράφεις πάνω είναι τεράστια.. σίγουρα θα υπάρχουν τεράστιεσ διαφορές ανά σημείο..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα... Εγώ μιλάω για κέντρο (εκεί στον πεζόδρομο). Αλλά από εδώ και πέρα θα προσπαθήσω να δίνω και ακριβώς τις οδούς...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει ταχύτητα...... Και μερικές άλλες είναι ακόμα στο 1,8mbps...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει ταχύτητα...... Και μερικές άλλες είναι ακόμα στο 1,8mbps...

 

Καλά, καμία δεν είναι τέλεια!! Και στην Κυπαρισσία η vodafone δεν έχει καθόλου 3G! (Βέβαια, το περασμένο καλοκαίρι είχε παντού, και έδινε και 6Mbps αλλά μάλλον έφαγε ξύλωμα...)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πάντως ότι η Vodafone εκεί που πιάνει, είναι ποιοτικό... Μπορεί να μην είναι η κάλυψη τόσο μεγάλη όσο της Cosmote, αλλά υπάρχει ποιότητα
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, σίγουρα η cosmote έχει τρομερή κάλυψη αλλά τι να την κάνεις όταν δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου?? Και εντάξει, η vodafone δεν έχει το τόσο εκτενές δίκτυο 3G, αλλά αν επείγεσαι να δείς κάτι το βλέπεις και με GPRS! (Το οποίο πιστεύω πως είναι παραπλήσιο της κάλυψης της cosmote)
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου εγω εκανα συνδεση Mobile Brοadband με Vodafone (USB stick K905 21mbps) Και στην περιοχη Περαμα (κοντα στο Κερατσινι- Πειραια) ειχα πολυ κακο σημα (1 απο τα 5) και κατα μεσο ορο 1 εως 1,5 mbps. Σταματησα την συνδεση και με Cosmote Intermet On The GO (USB stick 7,2 mbps) εχω downloading απο 4 εως 5 mbps !
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου εγω εκανα συνδεση Mobile Brοadband με Vodafone (USB stick K905 21mbps) Και στην περιοχη Περαμα (κοντα στο Κερατσινι- Πειραια) ειχα πολυ κακο σημα (1 απο τα 5) και κατα μεσο ορο 1 εως 1,5 mbps. Σταματησα την συνδεση και με Cosmote Intermet On The GO (USB stick 7,2 mbps) εχω downloading απο 4 εως 5 mbps !

 

Εγώ στη θέση σου θα έπαιζα και ένα τζόκερ!:p

 

Είσαι πολύ τυχερός αν με κοσμοτε έχεις τέτοιες ταχύτητες... Και ειδικά με συσκευή 7,2Mbps!!!:X

Οι πιο πολλοί (μαζί με αυτούς κι εγώ όσο είχα cosmote), πιάνουν από 384Kbps - 2Mbps...

Ίσως αν πάρεις το stickάκι σου και πας κάπου αλλού, θα δεις την πραγματική πίκρα της cosmote! Αλλά από την στιγμή που σε εσένα τρέχει τόσο καλά, μην το πείς ούτε του παπά!!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Aθήνα iPhone 3GS (ως modem σε laptop) 7.2 Mbps

 

Kολωνάκι, Σύνταγμα, Πειραιώς, Νέα Σμύρνη 5-6 Mbps

Κηφισιά 4 Mbps

Πειραιάς 1-2 Mbps

Θησείο 2-4 Mbps

Π. Ψυχικό, Χαλάνδρι 5 Mbps

Βάρκιζα 4-5 Mbps

 

Xανιά (εξω από την πόλη) 3 Mbps

 

Θεσσαλονίκη (κέντρο) 5-6 Mbps

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μην αναφέρετε οδούς παιδιά, όπως προτάθηκε παραπάνω.. Δε χρειάζεται να είναι οι χρήστες πολύ συγκεκριμένοι για ευνόητους λόγους... :p

 

@bored01, σε ποιο σημείο του κέντρου της Θεσ/νίκης έπιασες την ταχύτητα αυτή; Από απλή περιέργεια ρωτάω:)

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Aθήνα iPhone 3GS (ως modem σε laptop) 7.2 Mbps

 

Kολωνάκι, Σύνταγμα, Πειραιώς, Νέα Σμύρνη 5-6 Mbps

Κηφισιά 4 Mbps

Πειραιάς 1-2 Mbps

Θησείο 2-4 Mbps

Π. Ψυχικό, Χαλάνδρι 5 Mbps

Βάρκιζα 4-5 Mbps

 

Xανιά (εξω από την πόλη) 3 Mbps

 

Θεσσαλονίκη (κέντρο) 5-6 Mbps

 

 

Φίλε bored, αυτό που γνωρίζω μέσα από την vodafone, είναι πως η κεραία στην Βασ. Σοφίας (Κοντά στον Ευαγγελισμό) είναι 21Mbps και έχει και ενεργοποιημένο το ΜΙΜΟ (πιλοτικά βάβαια...) Εσύ σε εκείνη την περιοχή του κολώνακίου έπιασες

5-6Mbps?

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Αθήνα

Huawei K4505 - 21Mbps

 

Αιγάλεω (ΤΕΙ) - 6Mbps

 

 

Αθήνα

Dell Inspiron mini10 - 7,2Mbps

 

The Mall Athens - 6,5Mbps

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Άριστο θέμα :D

 

Καλαμάτα

Μικρή Μαντίνεια (κοντά στην παραλία) με iphone 3gs modem: 2Mbps

 

Αττική

Καλλιθέα πλατεία Κύπρου με iphone 3gs modem: max 0.5Mbps

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Φίλε bored, αυτό που γνωρίζω μέσα από την vodafone, είναι πως η κεραία στην Βασ. Σοφίας (Κοντά στον Ευαγγελισμό) είναι 21Mbps και έχει και ενεργοποιημένο το ΜΙΜΟ (πιλοτικά βάβαια...) Εσύ σε εκείνη την περιοχή του κολώνακίου έπιασες

5-6Mbps?

 

Kατ'αρχάς το iPhone υποστηρίζει έως 7,2 Mbps. Επίσης όλο το Κολωνάκι δεν καλύπτεται προφανώς από μια κεραία στη Βασ. Σοφίας οπότε στη περιοχή μου μπορεί να υποστηρίζεται έως 14.4 ή 7.2 Mbps. Eγώ μένω προς Λυκαβητό (Φωκυλίδου).

 

@Kotsianis: Μητροπόλεως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...