Jump to content

Mobile GMaps (Offline GPS)


arkoulikosta
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δημιούργησα έναν οδηγό για την εγκατάσταση και τις ρυθμίσεις του προγράμματος Mobile GMaps (για το arena αλλα δουλευει και σε ολλα τα java κινητα)

Κατεβαστέ από εδώ τον οδηγό και το πρόγραμμα

Και από το σίτε του jimdem τους χάρτες (Οι χαρτες ειναι για την ευρυτερη περιοχη της ατιικης)

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Δημιούργησα έναν οδηγό για την εγκατάσταση και τις ρυθμίσεις του προγράμματος Mobile GMaps (για το arena αλλα δουλευει και σε ολλα τα java κινητα)

Κατεβαστέ από εδώ τον οδηγό και το πρόγραμμα

Και από το σίτε του jimdem τους χάρτες

Τα εβαλα να κατεβαινουν και θα τα τσεκαρω οταν επιστρεψω απ τη δουλεια.

 

Μεχρι στιγμης, δοκιμασα σκετο, με wifi μεσα στο σπιτι το εν λογω προγραμμα και μου αρεσε αρκετα. -Το WeTravel σαν interface ξεφτιλιζε το κινητο και παρ'ολο που το δουλεψα μερικες φορες... πηρε ποδι επειδη δεν ηταν αποδοτικο και πρακτικο.

 

Για να δουμε αυτο πως τα παει ... ^^

 

[εν αναμονη για αποτελεσματα.]

Link to comment
Share on other sites

οι χαρτες ειναι μονο για αττικη ή για ολη την ελλάδα?κ κανονικα αν κανεις πρωτα extract στο σκληρο κ μετα copy paste ειναι γρηγοροτερα.εισαι σιγουρος οτι ειναι πιο γρηγορο να το κανεις κατευθειαν extract στην καρτα μνημης?αν τα αντιγραψω στη μνημη του τηλ γινεται κανονικα?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! το εβαλα και εγω σημερα αλλα ρε παιδια πρεπει να κλειδωση σε δοριφορο για να βγαλει τον χαρτη? βεβαια μ κλειδοσε αλλα δεν εβγαλε κατι! την κρητη την εχει μεσα??? μηπος φταει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

οι χαρτες ειναι μονο για αττικη ή για ολη την ελλάδα?κ κανονικα αν κανεις πρωτα extract στο σκληρο κ μετα copy paste ειναι γρηγοροτερα.εισαι σιγουρος οτι ειναι πιο γρηγορο να το κανεις κατευθειαν extract στην καρτα μνημης?αν τα αντιγραψω στη μνημη του τηλ γινεται κανονικα?

 

Οι χαρτες εινια για την αττικη

Μπορεις να τα κανεις extract και στο κινητο εγω πιστευω οτι κανοντας κατευθειαν εxtract θα γινει ποιο γρηγορα δοκιμασε το

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! το εβαλα και εγω σημερα αλλα ρε παιδια πρεπει να κλειδωση σε δοριφορο για να βγαλει τον χαρτη? βεβαια μ κλειδοσε αλλα δεν εβγαλε κατι! την κρητη την εχει μεσα??? μηπος φταει αυτο?

 

οι χαρτες δουλευουν και ανεξαρτητα απο gps για την κρητη δεν εχω χαρτες μονο για αττικη

Link to comment
Share on other sites

φιλε πας να κανω εγκατασταση το .jad και λεει μη εγκυρη περιγραφη. Το δοκιμασα και στην καρτα μνημης και στης συσκευης. αλαξα το java οπως ελεγε.. μηπως ξες τι παιζει?εχω firmware V10p_00. μηπως φτεει οτι δεν εχο πολυ αδειο χωρο?

 

Ερωτησεις καλλητερα γραψτες εδω δοκιμασε να αλλαξεις και στις ρυθμησεις ροης το προφιλ ιντερνετ σε wifi

Link to comment
Share on other sites

Οι χαρτες εινια για την αττικη

Μπορεις να τα κανεις extract και στο κινητο εγω πιστευω οτι κανοντας κατευθειαν εxtract θα γινει ποιο γρηγορα δοκιμασε το

 

θα δοκιμασω οκ αν κ αν αφου ειναι μονο για αττικη τι να το κανω?μαλλον θα μεινω στο wetravel με τα οποια κακα του...:O υπαρχει περιπτωση να βρεις χαρτες για ολη την ελλαδα?εψαξα κ στα site για τους χαρτες αλλα δε βρηκα κατι..

Link to comment
Share on other sites

οι χαρτες δουλευουν και ανεξαρτητα απο gps για την κρητη δεν εχω χαρτες μονο για αττικη

 

Αν μπορεις κανε μας ενα οδηγο Για το πως θα φτιαξουμε τους δικους μας! θελω να φτιαξω ενα για την κρητη!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις κανε μας ενα οδηγο Για το πως θα φτιαξουμε τους δικους μας! θελω να φτιαξω ενα για την κρητη!

 

Κατεβασε αυτο

πηγαινε εδω

κανε οσο ζοομ θες και επελεξε της κρητη κανοντας κλικ περιφεριακα της κρητης μεχρι να κοκκινησει ολη επελεξε Zoom απο 8 μεχρι 20 details medium και χαρτες Windows live aerial images with road maps overlayed (μην βαλεις google γιατι δεν δουλευει) πατα generate και κατεβασε το αρχειο.

Ανοιξε το με το προγραμμα που κατεβασες (gmap maker) και ξεκινα το κατεβασμα θα παρει πολυ ωρα

Αυτα πολυ γρηγορα οταν προλαβω μπορει να φτιαξω και εναν τετοιο οδηγο.

Οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε αυτο

πηγαινε εδω

κανε οσο ζοομ θες και επελεξε της κρητη κανοντας κλικ περιφεριακα της κρητης μεχρι να κοκκινησει ολη επελεξε Zoom απο 8 μεχρι 20 details medium και χαρτες Windows live aerial images with road maps overlayed (μην βαλεις google γιατι δεν δουλευει) πατα generate και κατεβασε το αρχειο.

Ανοιξε το με το προγραμμα που κατεβασες (gmap maker) και ξεκινα το κατεβασμα θα παρει πολυ ωρα

Αυτα πολυ γρηγορα οταν προλαβω μπορει να φτιαξω και εναν τετοιο οδηγο.

Οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε

 

Φιλε arkoulikosta το εκανα για σαντορινη που βρισκομαι κ δουλευει κανονικοτατα!Εαν μαρκαρουμε ολη την Ελλαδα λογικα θα γινει αλλα θα ειναι τεραστιο το αρχειο ε??Ασε που μπορει να μας παρει κ κανα 2 μερες να κατεβει κ αλλο τοσο να το μεταφερουμε στο κιν:blink:..νομιζω δλδ :rolleyes: ..τεσπα θα το ψαξω κ εγω κ αν βρω ακρη για ολη την ελλαδα θα ποσταρω..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε arkoulikosta το εκανα για σαντορινη που βρισκομαι κ δουλευει κανονικοτατα!Εαν μαρκαρουμε ολη την Ελλαδα λογικα θα γινει αλλα θα ειναι τεραστιο το αρχειο ε??Ασε που μπορει να μας παρει κ κανα 2 μερες να κατεβει κ αλλο τοσο να το μεταφερουμε στο κιν:blink:..νομιζω δλδ :rolleyes: ..τεσπα θα το ψαξω κ εγω κ αν βρω ακρη για ολη την ελλαδα θα ποσταρω..

 

οχι μονο για την ελλαδα για ολο τον κοσμο γινετε.

Χρησημοποιει χαρτες της Microsoft τωρα το μεγεθος ειναι ενα θεμα, για την αττικη αυτους που δινω εγω ειναι 500 μεγα για ολη την ελλαδα .... θα ποιασει 2-3 γιγα χαλαρα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατεβαζω απο το μεσημερι τους χαρτες για την κρητη και ακομα παλευει! κανει πολυ ωρα και το μονο που ελπιζω ειναι να αξιζει τον κοπο μα τον θεο. θα αφισω ανοιχτο το pc το βραδι να δουμε ( εκανα κουμπαρα την ΔΕΗ)
Link to comment
Share on other sites

οχι μονο για την ελλαδα για ολο τον κοσμο γινετε.

Χρησημοποιει χαρτες της Microsoft τωρα το μεγεθος ειναι ενα θεμα, για την αττικη αυτους που δινω εγω ειναι 500 μεγα για ολη την ελλαδα .... θα ποιασει 2-3 γιγα χαλαρα πιστευω.

 

Εχθες εκανα την κρητη.. αφησα ανοιχτο το pc 24 ωρες! οταν ομος τελιοσε δεν υπηρχαν η φακελοι και τα maps! τεσπα.. σημερα το εβαλα στο μαγαζι κ απο οτι ειδα μου τα κατεβαζει σωστα!ομος μεχρι εχει φτασει μεχρη τωρα στα 4 Gb και απο οτι βλεπω εχουμε φτασι 1/17 1/18 /19/ 1/20 δλδ απο οτι το βλεπω θα γινει πανω απο 8 gb ! δεν ξερω αν εκανα καποιο λαθος! αλλα εκανα οτι ελεγες στη οδηγιες!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια ασκοπο ηταν! Την εκανα την κρητη απο 8 μεχρη και 20 ζουμ και βγηκε 1.450.000 αρχεια, περιπου 8gb 40 λεπτα να το τσεκαρι το winrar και 15 ωρες να το συμπιεση αρα φανταζομαι ποσες να το περασω στο κινητο!.... δεν ξερω αν εκανα λαθος κατι αλλα...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια ασκοπο ηταν! Την εκανα την κρητη απο 8 μεχρη και 20 ζουμ και βγηκε 1.450.000 αρχεια, περιπου 8gb 40 λεπτα να το τσεκαρι το winrar και 15 ωρες να το συμπιεση αρα φανταζομαι ποσες να το περασω στο κινητο!.... δεν ξερω αν εκανα λαθος κατι αλλα...

 

Δεν εκανες λαθος

αυτα που ανεβασα εγω ειναι 210.000 αρχεια και 500 μεγα γιατι καθεβασα μονο την αττικη ολη την κρητη λογικο ειναι αν περιορισεις σε ενα μερος λογικα θα ειναι πολυ λιγοτερο

Edited by arkoulikosta
Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανες λαθος

αυτα που ανεβασα εγω ειναι 210.000 αρχεια και 500 μεγα γιατι καθεβασα μονο την αττικη ολη την κρητη λογικο ειναι αν περιορισεις σε ενα μερος λογικα θα ειναι πολυ λιγοτερο

 

Ναι καταλαβενω τι ενοεις! γιαυτο σου λεω οτι ειναι ασκοπο! βεβαια ισος φταεις το οτι δεν φτιαχνουμε μονο τον χαρτη αλλα και την αεροφωτογραφιες! παντος εγω δεν ειχα υπομονονη να περιμενω να το συμπιεση για να το μεταφερω στο σπιτι και μετα στο κινητο κτλ κτλ! κριμα παντος γιατι φαινοταν καλη φαση! τους χαρτες τους εχω αλλα μαλλων δεν θα του περασω! το wetravel να διορθονανε λιγακι και θα ηταν μια χαρα χε χε χε !

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβενω τι ενοεις! γιαυτο σου λεω οτι ειναι ασκοπο! βεβαια ισος φταεις το οτι δεν φτιαχνουμε μονο τον χαρτη αλλα και την αεροφωτογραφιες! παντος εγω δεν ειχα υπομονονη να περιμενω να το συμπιεση για να το μεταφερω στο σπιτι και μετα στο κινητο κτλ κτλ! κριμα παντος γιατι φαινοταν καλη φαση! τους χαρτες τους εχω αλλα μαλλων δεν θα του περασω! το wetravel να διορθονανε λιγακι και θα ηταν μια χαρα χε χε χε !

 

Ειναι αρκετη δουλεια και δυσκολα την κανει κανεις γιαυτο εκανα εγω αρκετα και τα ανεβασα οποτε το μονο που μενει ειναι αποσυμπιεση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Καταρχάς, ευχαριστώ για το πρόγραμμα.

 

Όμως αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα χωρητικότητας.

 

Να σου εξηγήσω. Όπως είπες και εσύ, οι χάρτες είναι γύρω στα 500 ΜΒ σε rar μορφή και γύρω στο 1 και κάτι GB αν ξεζιπαριστεί. Όλα αυτά καλά αλλά στον σκληρό μου δίσκο στον υπολογιστή. Όμως όταν πάω να τα περάσω στην κάρτα στο κινητό τότε το μέγεθος των αρχείων υπερδιπλασιάζεται. (8 φορές πάνω)

 

Αυτό από ότι καταλαβαίνω προκύπτει από το γεγονός ότι υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλά αρχεία μικρά σε μέγεθος. Ο σκληρός μου δίσκος είναι NTFS. Αυτό σημαίνει ότι ένα αρχείο που έχει μέγεθος στον δίσκο 1ΚΒ καταλαμβάνει στο δίσκο 4ΚΒ, ενώ στην κάρτα μνήμης στο κινητό, το ίδιο αρχείο καταλαμβάνει 32ΚΒ.

 

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος για τα παραπάνω, αλλά η ουσία είναι μία. Ότι στην μνήμη του κινητού οι χάρτες θα θέλουν χώρο γύρω στα 6-8 GBs.

 

Μπορεί να μετατραπεί η κάρτα μνήμης σε NTFS ή FAT32 τουλάχιστον;

 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν αντιμετωπίζει το πρόβλημα αυτό, ή αν το έχει αντιμετωπίσει, πως το έχει λύσει;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Υ.Γ. Η κάρτα μνήμης ήταν σε σύστημα αρχείων RAW και την μετέτρεψα σε FAT32 αλλά το πρόβλημα παραμένει. Προφανώς δεν θέλει FAT32 αλλά NTFS. Την διαμόρφωση την έκανα από την Διαχείρηση Δίσκων, η οποία δεν μου δίνει την δυνατότητα να κάνω διαμόρφωση διαφορετική από FAT και FAT32.

 

Καμιά ιδέα;

Edited by fred
Link to comment
Share on other sites

Υ. Γ.2. Τελικά κατάφερα να την κάνω σε NTFS και πέρασα τα αρχεία του χάρτη της αττικής (κανά δύωρο έκανε να τα περάσει) αλλά δεν την αναγνωρίζει το κινητό. Μου γράφει ότι η εξωτερική μνήμη είναι άγνώστου τύπου και με ρωτάει αν θέλω να κάνω διαμόρφωση. Αν κάνω διαμόρφωση τότε μου την γυρνάει στην πρότερη κατάσταση, και το πρόβλημα χώρου εμφανίζεται εκ νέου. Έκανα διαμόρφωση και φυσιολογικά διέγραψα και τα αρχεία. Αυτό βέβαια είναι το ελάχιστο. Αν βρω την λύση μπορώ να τα ξαναπεράσω.

 

Πάντως οποιαδήποτε πρόταση, ιδέα, λύση είναι ευπρόσδεκτη.

Edited by fred
Link to comment
Share on other sites

Υ. Γ.2. Τελικά κατάφερα να την κάνω σε NTFS και πέρασα τα αρχεία του χάρτη της αττικής (κανά δύωρο έκανε να τα περάσει) αλλά δεν την αναγνωρίζει το κινητό. Μου γράφει ότι η εξωτερική μνήμη είναι άγνώστου τύπου και με ρωτάει αν θέλω να κάνω διαμόρφωση. Αν κάνω διαμόρφωση τότε μου την γυρνάει στην πρότερη κατάσταση, και το πρόβλημα χώρου εμφανίζεται εκ νέου. Έκανα διαμόρφωση και φυσιολογικά διέγραψα και τα αρχεία. Αυτό βέβαια είναι το ελάχιστο. Αν βρω την λύση μπορώ να τα ξαναπεράσω.

 

Πάντως οποιαδήποτε πρόταση, ιδέα, λύση είναι ευπρόσδεκτη.

 

Μου φαινετε πολυ περιεργο αυτο που λες.

Η δικια μου καρτα ειναι 2 γιγα και σε Format Fat32 στις ιδιοτητες του φακελου μου λεει μεγεθος 462 mb και μεγεθος στον δισκο 1,06GB δηλαδη σε μια καρτα των 2 γιγα χωραει ανετα

στο δικο σου τωρα προβλημα την μονη λυση που μπορω να σκευτω αφου σε NTFS Δεν την δεχετε το κινητο ειναι να κανεις κατευθειαν αποσυμπιεση στην καρτα αλλοιος δοκιμασε σε καποιον αλλο υπολογηστη μηπως υπαρχει καποιο προβλημα με καποιον ιο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Και μένα περίεργο μου φαίνεται. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ιού. Θα το δοκιμάσω και από άλλο υπολογιστή με διαφοτετικά windows.

 

Για να καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ, κοίτα την φωτογραφία που έχω παραθέσει. Είναι ο φάκελος 0 στον MicrosoftHyb_19. Το πρώτο είναι στον σλκηρό μου δίσκο και το άλλο είναι στην κάρτα. Βλέπεις ότι το μέγεθος στον δίσκο οχταπλασιάζεται. Από 6,60 γίνεται 52,8. Και η δικιά μου κάρτα είναι 2GB.

 

http://img444.imageshack.us/img444/8922/fakelos0stomicrosofthyb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα τι ενωεις αλλα ειναι πολυ περιεργο, δεν εχω ξανασυναντισει κατι τετοιο

ανεφερα τον ιο γιατι αρκετοι εχουν ενα παρομοιο προβλημα και ενω το κινητο ειναι αδειο φαινετε γεματο

δοκιμασε σε αλλον υπολογηστη κανοντας καινουριο φορματ στην καρτα και κατευθειαν αποσυμπιεση (οχι αποσυμπιεση στην σκληρο και αντιγραφη)

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει ότι το έλυσα το θέμα αυτό.

 

Δεξί κλικ και ιδιότητες πάνω στην κάρτα. Επελεξα το Υλικό - Ιδιότητες - Πολιτικές και επέλεξα την δεύτερη επιλογή Βελτιστοποίηση για απόδοση. Στην συνέχεια έκανα διαμόρφωση σε FAT32.

 

Όταν το έκανα αυτό πέρασα κάποια αρχεία, έκανα αποσύνδεση μέσα από το κινητό αλλά τα αρχεία δεν μου γραφόντουσαν στην κάρτα. Αργότερα βρήκα ότι έπρεπε πλέον να κάνω ασφαλή κατάργηση της συσκευής για να αποθηκεύονται οι αλλαγές.

 

Αυτά. τώρα περνάω τους χάρτες και θα δω το αποτέλεσμα.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...