Πως ανοιγω ενα αρχειο τυπου ISO?

Απάντηση

stixima

stixima's Avatar: Apple iPhone 4
EDGE Member
Περιοχή: Greece
Για να μην σας μπερδεψω εχω κανει download ενα προγραμμα αλλα ειναι σε μορφη ISO ουτε σε ΖΙP ουτε σε RAR . Πως μπορω να το ανοιξω και να το τρεξω?

porcupine

porcupine's Avatar: Ericsson GH388
3G Member
Περιοχή: Αθήνα
με το ultraiso το winiso η κανοντας δεξι κλικ και extract Με το winrar.

φιλικα
"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

gkantemis

gkantemis's Avatar: Apple iPhone 4
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Cork - Θεσσαλονίκη
Τα iso's ειναι "εικονες" ενος cd (συνηθως). Οποτε, για μεγαλυτερη λειτουργικοτητα και συμβατοτητα, κυριως αν ειναι παιχνιδι, προτεινεται η εγγραφη του cd. Το οποιο γινεται με την επιλογη burn image (η κατι παρ'ομοιο) στο προγραμμα εγγραφης cd που εχεις.

Edit
Μην ξεχναμε και την λυση του εικονικου drive. Για παραδειγμα το alcohol 120% δημιουργει ενα εικονικο drive, στο οποιο φορτωνει τετοιες εικονες (iso κλπ) και φαινεται σαν να υπαρχει ενα cd-rom drive με το δισκακι που περιλαμβανει η εικονα...

Γενικα υπαρχουν αρκετες λυσεις οπως βλεπεις
Τελευταία τροποποίηση από gkantemis: 15 Απρ. 2004, 00:40.

csk4023

csk4023's Avatar: Nokia 6233
Honored Member
Περιοχή: Ελλάδα
...δες κι εδώ.

ng78

ng78's Avatar: HTC Touch Diamond
Honored Member
Περιοχή: x = ng78 - παραλία, όπου x < 10 μέτρα...
Οι νεότερες εκδόσεις του WinRAR ανοίγουν αρχεία ISO, όμως το WinRAR δεν είναι και ό,τι καλύτερο για αυτή τη δουλειά. Προτιμώ το WinISO και το Undisker
this signature is under heavy construction

mcde

mcde's Avatar: Sony Xperia Z1
Super Moderator
Περιοχή: 410 Gone
Κι εγώ χρησιμοποιούσα για χρόνια το WinISO το οποίο έχει αρκετές χρήσιμες λειτουργίες. Τελευταία όμως που άρχισα να έχω DVD images είδα ότι δεν τα πάει και τόσο καλό με αυτά. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ, αλλά φαίνεται ότι δεν τα ανοίγει καν. Αρκετά καλό είναι το UltraISO με το οποίο θα ασχοληθώ σύντομα.

michpan

michpan's Avatar: Samsung GT-I9195 Galaxy S4 mini LTE
EDGE Member
Περιοχή: Αργυρούπολη,Αθήνα
Το UltraISO αυτή τη στιγμή είναι το κορυφαίο πρόγραμμα για χειρισμό ISO και γενικά αρχείων CD/DVD images.

Μιχάλης

sonymobby

no avatar
EDGE Member
Περιοχή: Άγνωστη
I use Daemon. Very simple!

Spyros86

Spyros86's Avatar: Siemens ME45
HSDPA Member
Περιοχή: Στον κόσμο μου...
Κατέβασα τα windows vista και είναι iso. Το έκανα διπλό κλικ και άνοιξε το Nero 7. Μου είπε ότι πρέπει να το γράψει σε dvd. Μόλις τελείωσε η εγγραφή, και είναι 2,72 gb. Τα οποία κατέβαιναν σαν Mb όλος περιέργως με dsl 384/128 από emule. Στο cd από κάτω φαίνεται πάντως ότι πιάνει σχεδόν όλο το dvd. Τέσπα. ΤΟ βάζω και φαίνεται σαν άδειο. Σαν να μην έχει αρχαία δηλαδή.

Τι να κάνω?

ginalovu

ginalovu's Avatar: HTC Desire
HSCSD Member
Περιοχή: Πάτρα
Μαλλον θα πρεπει να το ξανακατεβασεις απο αλλου... δεν γινεται μια 384 να κατεβαζει ανα ΜΒ, εκτος ισως αν ειναι bits. Δηλαδη μαλλον μουφα παιζει να ειναι το αρχειο σου.
HTC Desire HBOOT: stock recovery: 4EXT
ROM: VJ CM10 Jelly Bean 4.2.2
Radio: 32.56.00.32U_5.17.05.23
SD card: Kingston 16GB class4

Spyros86

HSDPA Member
Είδα πιο πάνω που λέγατε για το winiso και το κατέβασα. Και αυτό μου λέει λάθος forma και τύπος αρχείου για iso... λαλακίες δηλαδή. Αυτό ππου δεν μπορώ να καταλάβω αν όντως είναι χαλασμένο, πως έγραψε στο dvd 2.72 gb παρόλο που κατέβηκε τόσο γρήγορα?

nikhatzi

no avatar
Mobile Newbie
Περιοχή: Άγνωστη

Μήπως δεν είναι ISO?

Μήπως το αρχείο που κατέβασες δεν είναι ISO? Άλλαξε την κατάληξη του αρχείου σε .zip ή .rar και άνοιξέ το με τα αντίστοιχα προγράμματα...

Spyros86

HSDPA Member
Παράθεση από nikhatzi
Μήπως το αρχείο που κατέβασες δεν είναι ISO? Άλλαξε την κατάληξη του αρχείου σε .zip ή .rar και άνοιξέ το με τα αντίστοιχα προγράμματα...
Το έσβησα ήδη, αλλά δοκίμασα με winrar και δεν άνοιγε έβγαζε πρόβλημα.

hostolis

hostolis's Avatar: Apple iPhone
HSDPA Member
Περιοχή: Πανταχού απών
Προφανέστατα το αρχείο είναι ψεύτικο. .iso ανοίγουν και με το winrar, αν δεν ανοίγουν είναι ψευτικο. Και ουτως ή άλλως λες έγραψες σε cd 2,72GB!!!

Την επόμενη φορά όταν κατεβάσεις ένα .iso ή .mdf ή .bin ή .nrg κλπ κάνε τα mount πρώτα με το daemon tools να δεις αν είναι οκ, για να μην καις τζάμπα δισκάκια..
Τελευταία τροποποίηση από hostolis: 18 Ιαν. 2006, 18:28.

Spyros86

HSDPA Member
Παράθεση από hostolis
Προφανέστατα το αρχείο είναι ψεύτικο. .iso ανοίγουν και με το winrar, αν δεν ανοίγουν είναι ψευτικο. Και ουτως ή άλλως λες έγραψες σε cd 2,72GB!!!

Την επόμενη φορά όταν κατεβάσεις ένα .iso ή .mdf ή .bin ή .nrg κλπ κάνε τα mount πρώτα με το daemon tools να δεις αν είναι οκ, για να μην καις τζάμπα δισκάκια..
dvd ήθελα να γράψω. Και από κάτω φαίνεται ότι όντος είναι γραμμένο τόσο.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης