Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση

Απάντηση

phph

phph's Avatar: Nokia N79
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Κομοτηνή
Παράθεση από bluefinikas >
Οκ φιλε,σε ευχα;ρηστω για την βοηθεια αλλωστε το sony το βρηκαμε απο μια πολυ καλη προσφορα και κλειναμε περισσοτερο προς αυτο γιατι ειναι ασπρο και ξερεις στις γυναικες αρεσει!Παντως το g72 το εχω δει και μου αρεσε το οτι ηταν αρκετα γρηγορο,δεν ξερω αν οφειλετε στο οτι ο σκληρος ειναι 7200 rpm...Στο μεταξυ διαβασα κατι review οτι το αυτο το vaio δεν εχει καλη μπαταρια και οτι διαρκει μονο 110 λεπτα(μαλλον σε χρησει),ειναι αρκετα ή ειναι πολυ λιγα ,πειτε μου γιατι δεν ειχα ποτε laptop ειμαι εναντιον τους...
Μια που το έχεις δει εσύ (ή όποιος άλλος ξέρει) και με ενδιαφέρει κι εμένα αυτός ο φορητός μου λύνεις μια απορία; Έχει χωριστό αριθμητικό πληκτρολόγιο ή όχι; Στις προδιαγραφές διαβάζω "Πληκτρολόγιο πλήρους μεγέθους, ενσωματωμένο αριθμητικό πληκτρολόγιο", αλλά στις φωτογραφίες που βρίσκω στα διάφορα eshops (όλες χαμηλής ανάλυσης), αλλού φαίνεται ότι έχει αλλού ότι δεν έχει.

tasosvel

tasosvel's Avatar: HTC Advantage
HSDPA Member
Περιοχή: ATHINA
Παράθεση από mol >
φιλος θελει να παρει λαπτοπ. να προτιμησει i7@1.6ghz ή καποιον i3/i5 σε μεγαλυτερη συχνοτητα?
Ένα από τα πιο δυνατά μηχανάκια που κυκλοφορούν είναι το Dell Studio 1747 Touch που φέρνουν τα multirama. το έχω δουλέψει μιας και το έχει αγοράσει ένας φίλος μου. Πραγματικά πολύ δυνατό μηχάνημα. Αξίζει τα λεφτά του και με πολύ καλό service.

bluefinikas

bluefinikas's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Κύπρος-Λάρνακα
Παράθεση από phph >
Μια που το έχεις δει εσύ (ή όποιος άλλος ξέρει) και με ενδιαφέρει κι εμένα αυτός ο φορητός μου λύνεις μια απορία; Έχει χωριστό αριθμητικό πληκτρολόγιο ή όχι; Στις προδιαγραφές διαβάζω "Πληκτρολόγιο πλήρους μεγέθους, ενσωματωμένο αριθμητικό πληκτρολόγιο", αλλά στις φωτογραφίες που βρίσκω στα διάφορα eshops (όλες χαμηλής ανάλυσης), αλλού φαίνεται ότι έχει αλλού ότι δεν έχει.
Φιλε εχει σιγουρα αριθμητικο πλυκτρολογιο γιατι το εχω δει απο κοντα!
Ανοιξε ,κλεισε ,δειπλωσε
παραπονο στα χειλει
χωσου στην αμμο Αμμοχωστος
σαν σπανιο κοχυλι
NOKIA N95 V30.0.015+K599

phph

phph's Avatar: Nokia N79
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Κομοτηνή
Παράθεση από bluefinikas >
Φιλε εχει σιγουρα αριθμητικο πλυκτρολογιο γιατι το εχω δει απο κοντα!
Ναι το πέτυχα τελικά σήμερα σε Κωτσόβολο και το είδα. Το πήρα κι όλας.

manos20082

manos20082's Avatar: LG D802 G2
Mobile Guides Editor
Περιοχή: N.Μουδανιά, Χαλκιδική
Καλησπέρα,
θέλω να αγοράσω ένα νέο laptop : Apple MacBook Pro 13'' vs. Sony Vaio EB2Z1E/BQ θα ήθελα την γνώμη σας.....

Ευχαριστώ Πολύ,
Μανώλης.!
To think "out of the box," one has to able to first ascertain what is in the box.

POUARO

POUARO's Avatar: Coolpad F1
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: ΣΠΑΤΑ
Παράθεση από soublaki-3 >
Πάρε το Dell Inspiron 1750. Το πήρα από ebay στα 580 με 3 χρόνια εγγύηση.
Μπορεις να δοσεις καποιο Link απο εκει που τον πηρες?

soublaki-3

soublaki-3's Avatar: Alcatel One Touch  890
Banned
Περιοχή: Αθήνα
Από εδώ το πήρα.

just_a_comment

no avatar
EDGE Member
Περιοχή: Άγνωστη
Nα ρωτήσω ρε παίδες:

Πήγα και πήρα ένα netbook εχτες, χωρίς να το έχω ψάξει καθόλου προηγουμένως (έχω ένα laptop HP εδώ και τρία χρόνια, με το οποίο βγάζω όλη μου τη δουλειά και είμαι πολύ ευχαριστημένη, αλλά επειδή ταξιδεύω πολύ και δουλεύω πολύ εκτός σπιτιού, έχω κουραστεί να το κουβαλάω - ειδικά τώρα που έχει αδυνατίσει κάπως η μπαταρία και πρέπει να κουβαλάω και το φορτιστή)

Μπήκα λοιπον σ' ένα μαγαζί και μέσα σε 20' διάλεξα το φθηνότερο και πιο ελαφρύ (φοβερά κριτήρια το ξέρω ) - βέβαια κι οι πωλητές μου είπαν ότι σ' αυτά δεν υπάρχουν φοβερές διαφορές πέρα από τη διάρκεια της μπαταρίας. Απ' όσο μπορεσα να το δοκιμάσω μου φαίνεται ότι δουλεύει μια χαρα, αλλά δεν είχα ξανακούσει ποτέ τη μάρκα - είναι "emachines": την ξέρετε καθόλου ή είναι μαρκα...μ'έκαψες??

-όχι οτι αλλάζει τίποτα τώρα, αλλά έτσι από περιέργεια

Sauber

Sauber's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Athens
Παράθεση από just_a_comment >
Nα ρωτήσω ρε παίδες:

Πήγα και πήρα ένα netbook εχτες, χωρίς να το έχω ψάξει καθόλου προηγουμένως (έχω ένα laptop HP εδώ και τρία χρόνια, με το οποίο βγάζω όλη μου τη δουλειά και είμαι πολύ ευχαριστημένη, αλλά επειδή ταξιδεύω πολύ και δουλεύω πολύ εκτός σπιτιού, έχω κουραστεί να το κουβαλάω - ειδικά τώρα που έχει αδυνατίσει κάπως η μπαταρία και πρέπει να κουβαλάω και το φορτιστή)

Μπήκα λοιπον σ' ένα μαγαζί και μέσα σε 20' διάλεξα το φθηνότερο και πιο ελαφρύ (φοβερά κριτήρια το ξέρω ) - βέβαια κι οι πωλητές μου είπαν ότι σ' αυτά δεν υπάρχουν φοβερές διαφορές πέρα από τη διάρκεια της μπαταρίας. Απ' όσο μπορεσα να το δοκιμάσω μου φαίνεται ότι δουλεύει μια χαρα, αλλά δεν είχα ξανακούσει ποτέ τη μάρκα - είναι "emachines": την ξέρετε καθόλου ή είναι μαρκα...μ'έκαψες??

-όχι οτι αλλάζει τίποτα τώρα, αλλά έτσι από περιέργεια
Η emachines ειναι γνωστη για την χαμηλη ποιοτητα των pcs/laptops/netbooks που πουλαει.. και σαφως οι πωλητες εκει που το αγορασες σωστα σου ειπαν, οσον αφορα τα τεχνικα χαρακτηριστικα τα περισσοτερα netbooks ειναι παρομοια, αντε καποια να εχουν καλυτερο igp. εκει που διαφερουν αρκετες φορες ειναι στη μπαταρια, αν ειναι 3 η 6 cells και ποσες Whr.. εγω προσφατα αγορασα το Lenovo ideapad s10-2 με μεγαλη 6cell μπαταρια απο την προσφορα της saturn πριν κανενα μηνα 200 ευρω, ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την τιμη και την ποιοτητα του οσο και απο τη διαρκεια ζωης της μπαταριας.

Nagata

Nagata's Avatar: HTC One
a.k.a autopost mod-droid
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Σκέφτομαι να αλλάξω για ακόμη μια φορά την βάση του λάπτοπ. Έχω βάλει στο μάτι αυτήν http://www.plaisio.gr/Lapt...9-NBS-4UAK.htm αλλά δεν ξέρω αν αξίζει, παρόλο που ακούω θετικά σχόλια. Την έχει κανείς;

just_a_comment

no avatar
EDGE Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από Sauber >
Η emachines ειναι γνωστη για την χαμηλη ποιοτητα των pcs/laptops/netbooks που πουλαει..
α ωραία

Παράθεση από Sauber >
.. εγω προσφατα αγορασα το Lenovo ideapad s10-2 με μεγαλη 6cell μπαταρια απο την προσφορα της saturn πριν κανενα μηνα 200 ευρω, ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την τιμη και την ποιοτητα του οσο και απο τη διαρκεια ζωης της μπαταριας.
κι εγώ τόσο το πήρα αυτό. Η μπαταρία διαρκεί 4 ώρες λέει... Τελος πάντων, ελπίζω ίσα για το Office που δουλεύω εγώ να μη μου δημιουργεί προβλήματα. Παντως RAM και σκληρό δεν είχε λιγότερο από τα άλλα που κοίταξα...

tasosvel

tasosvel's Avatar: HTC Advantage
HSDPA Member
Περιοχή: ATHINA
Ψάχνοντας για φορητό σε ένα φίλο, είδα οτι στα Multirama έχουν φέρει τα Alienware!! Όσοι είναι gamers νομίζω οτι με καταλαβαίνουν Χθες πέρασα και είδα το m17x από κοντά.... τρελή laptopάρα .

manolog3

manolog3's Avatar: HTC Desire HD
HSDPA Member
Περιοχή: Πειραιάς
Παράθεση από just_a_comment >
α ωραία

κι εγώ τόσο το πήρα αυτό. Η μπαταρία διαρκεί 4 ώρες λέει... Τελος πάντων, ελπίζω ίσα για το Office που δουλεύω εγώ να μη μου δημιουργεί προβλήματα. Παντως RAM και σκληρό δεν είχε λιγότερο από τα άλλα που κοίταξα...
Κοιτα οταν αγοραζεις notebooks/netbooks δεν κρινεις μονο απο το ποση μνημη εχουν ή ποση ειναι η χωρητικοτητα του δισκου. Μπορει να ειναι ιδια σε ολους αλλα αλλη μαρκα (και ποιοτητα) εχουν τα sony, αλλη τα acer αλλη τα "μιγιαγκι". Δεν ειναι θεμα μονο μπαταριας λοιπον, αυτο ειναι το λιγοτερο!!

Παντως αμα σου κανει τη δουλεια, εισαι κομπλε, αλλωστε δεν ειναι και για πολυ παιδεμα τα netbooks κουραζουν. Καλοριζικο να ειναι!!

Παράθεση από tasosvel >
Ψάχνοντας για φορητό σε ένα φίλο, είδα οτι στα Multirama έχουν φέρει τα Alienware!! Όσοι είναι gamers νομίζω οτι με καταλαβαίνουν Χθες πέρασα και είδα το m17x από κοντά.... τρελή laptopάρα .
Ναι το προσεξα και εγω, αν και στην Ελλαδα ομως τα Alienware δεν ειναι και τοσο γνωστα ουτε καν στους gamers!!
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

narcotic

narcotic's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
GPRS Member
Περιοχή: Salonika City!
Η γνώμη μου είναι πως κανένας gamer δε θα έπαιρνε laptop για να παίζει παιχνίδια, όπως και να το κάνουμε οι κάρτες γραφικών για desktop είναι αρκετά ανώτερες από τις mobility εκδόσεις που βάζουν στα laptop. Επίσης παιχνίδι σε 15" οθόνη για μένα δε λέει...
t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2

Sauber

Sauber's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Athens
Παράθεση από narcotic >
Η γνώμη μου είναι πως κανένας gamer δε θα έπαιρνε laptop για να παίζει παιχνίδια, όπως και να το κάνουμε οι κάρτες γραφικών για desktop είναι αρκετά ανώτερες από τις mobility εκδόσεις που βάζουν στα laptop. Επίσης παιχνίδι σε 15" οθόνη για μένα δε λέει...
Mην το λες.. υπαρχουν αρκετοι laptop πλεον με αρκετα ισχυρες καρτες γραφικων.. πχ asus g73.. 17" 1920x1080 lcd, i 7 720 quad core, ati 5870 mobile ( αντιστοιχη της ati 5770 desktop ) και τιμη γυρω στα 1600 ευρω.. αρα με καποιους ( μικρους ) συμβιβασμους καλλιστα μπορεις να το εχεις και ως το μονο σου συστημα.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης