Πρόβλημα από το πουθενά με αγορά κινητού

Απάντηση

michele

michele's Avatar: Samsung Galaxy S5
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Χαιδαρι
Προβλημα απο το πουθενα με αγορα κινητου...

Κανω αυτο το post μετα απο ταλαιπωρια που τραβηξα και συνεχιζω να τραβω μετα απο μια αγορα κινητου απο ενα καταστημα της Vodafone.
Πριν λιγες ημερες πηρα με επιδοτηση δυο κινητα nokia απο καταστημας της Vodafone στην Αθηνα.Το ενα το κινητο το παρελαβα με ανοικτη συσκευασια καθως ο πωλητης αλλα και ο υπευθυνος με ενημερωσε οτι το ανοιξε την ιδια μερα για να το δει ενας πελατης.
Μετα απο δυο μερες το κινητο με την ανοικτη συσκευασια το εστειλα σε εναν χρηστη του forum οποιος ειναι 100% αξιοπιστος.Οταν το παρελαβε με courier με ενημερωσε οτι το IMEI του κινητου με την αποδειξη αγορας ηταν εντελως διαφορετικο.
Αμεσως του ειπα να μου το στειλη πισω.Την ιδια στιγμη ενημερωσα και τοκαταστημα της Vodafone τους οποιους τους γνωριζω ενα χρονο, οπως ακριβως εγιναν τα πραγματα.
Εννοηται οτι δεν παραδεχτηκαν απολυτος τιποτα.Αμεσως μου ειπαν οτι εχω εξαπατηθη απο τον αγοραστη.
Οταν ελαβα το κινητο πισω ειδα οτι το κουτi ειχε το ιδιο iMEI με την αποδειξη ενω το κινητο ειχε εντελως αλλο IMEI.Αμεσως πηρα εναν γνωστο στην Nokia να μαθω για το κινητο αυτο.
Η Nokia μου ειπε οτι ειναι ολοκαινουργιο και οτι εχει 2 χρονια εγγυηση!!!.
Την επομενη μερα (σημερα δηλαδη) πηγα με την συσκευασια στο καταστημα να τους το δειξω οπως ειναι.Ο γνωστος που εχω εκει το παρελαβε και μετα απο απαντηση σε e-mail απο τα κεντρικα της Vodafone(που ειχε στειλη μια μερα πριν) μου ειπε οτι θα το εστελνε στα κεντρικα για ελενχο και εξακριβωση στοιχειων.Αυτα αν ειναι της Vodafone, αν οχι δεν μπορουν να δουν τιποτα.
Αυτα συνφωνα με τα λογια του υπευθυνου του καταστηματος.
Οποτε περιμενω μεχρι την αλλη εβδομαδα για να βρω τον ιδιοκτητη αυτου του κινητου.
Δηλαδη πιασε το αβγο και κουρευτο.............
Δεν ξερω την αλλο να κανω εκτος απο να δηλωσω το κινητο με το IMEI της αποδειξης κλεμενο.Αυτο αφου ενημερωσω την Nokia.
Το ποιο πιθανον πιστευω ειναι να μπερδεψαν τις συσκευασιες και το κινητο να το εχει καποιος αλλος και εγω το δικο του.
Αντε να δουμε...κανω υπομονη μεχρι την αλλη εβδομαδα

bored01

bored01's Avatar: Apple iPhone 5
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα
Κατ'αρχάς ήταν και δικό σου λάθος να δεχτείς ανοιγμένη συσκευασία. Από εκεί και πέρα κάποιο μπέρδεμα έκαναν από το κατάστημα. Δεν μπορούσαν απλώς να κόψουν νέα απόδειξη με το ΙΜΕΙ της συσκευής αφού όπως σου είπαν από τη Nokia είναι καινούριο?

michele

michele's Avatar: Samsung Galaxy S5
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Χαιδαρι
Σιγουρα δεν ποτε δεν θα ξαναπαρω ανοικτη συσκευασια.Το θεμα ειναι να παραδεκτουν το λαθος , ασχετα αν δεν το ξερουν οθτε αυτοι ακομα.
Σιγουρα ο υπευθυνος δεν το ξερει αλλα πιστευω οντος να το στειλη στα κεντρικα ωστε να το μαθουν.
Οταν τον ρωτησα τι θα το κανουν εκει ,μου ειπε οτι θα το βαλουν πανω σε μηχανημα και θα διαβασει τα παντα στο κινητο.
Ακομα και καπακια να εχουν αλλαξη θα μας αποκαλυψη την πληρες ταυτοτητα του.
Μακαρι να εχει αγοραστη απο το ιδιο καταστημα και να παραδεκτουν οτι ειναι δικο τους το λαθος.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης