Jump to content

Υπότιτλοι σε ταινίες για αναπαραγωγή σε TV με USB...


giannis_13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν το topic βρίσκεται στην κατάλληλη ενότητα, γι'αυτό ζητώ την κατανόηση των mods!:O

Επί του θέματος, αγόρασα σήμερα μια LCD TV Philips (32PFL5604H/12) η οποία έχει ενσωματωμένη θύρα USB. Με μια γρήγορη δοκιμή είδα πως παίζει κανονικα ταινίες DivX όμως δεν έδειχνε τους ελληνικούς υπότιτλους και υποψιάζομαι πως μπορεί να μην υποστηρίζει καν υπότιτλους...

Γνωρίζει κανείς σχετικότερος απο μένα κάποιον τρόπο να έχω και υπότιτλους στις ταινίες μου?

Η μόνη λύση που έχω στο μυαλό μου είναι η ενσωμάτωσή τους στην ταινία με κάποιο πρόγραμμα, αλλά καθότι χρονοβόρα ζητώ τα φώτα σας, μήπως και τη γλυτώσω...!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

αν οι υπότιτλοι έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα με την αντίστοιχη ταινία και δεν τους παίζει, η μόνη σου λύση, όπως είπες, είναι η ενσωμάτωσή τους. Πριν το κάνεις βέβαια, δοκίμασε και διάφορα φορμά υπότιτλων πχ.sub .srt, .vob

good luck :)

Link to comment
Share on other sites

Για την ενσωμάτωση των υπότιτλων στο avi (ως xsub stream, που οι σύγχρονοι αποκωδικοποιητές υποστιρίζουν), μπορώ να προτείνω το δωρεάν AVIAddXSubs του συμπατριώτη μας DHMK.

 

Η ενσωμάτωση γίνεται σε stream εντός του avi και όχι ως εικόνα πάνω στα καρέ. Γι' αυτό το λόγω και γίνεται ταχύτατα (σε σχέση με το recoding που απαιτεί η άλλη περίπτωση) και δίνει τη δυνατότητα ελέγχου απ/ενεργοποίησης από τον αποκωδικοποιητή καθώς και πολυγλωσσικότητας στο ίδιο αρχείο. Απαιτείται βέβαια να υπάρχει σύγρονος αποκωδικοποιητής (Xvid ή DivX), που να υποστιρίζει xsubs.

 

Ακολουθεί screenshot από το περιβάλλον της εφαρμογής:

 

http://www.geekandroll.com/wpress/wp-content/uploads/2009/02/aviaddxsubs.png

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

multiPetros θα δοκιμάσω το προγραμματάκι που λες και ελπίζω να έχω αποτέλεσμα γιατί με άλλα που δοκίμασα δεν τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποιώ και εγώ το παραπάνω πρόγραμμα για να βλέπω ταινίες με υπότιτλους (στο PS3), αν δεν σου παίζει κάποιο video απλά κάνε rename και άλλαξε την κατάληξη σε .avi
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το AVIAddXSubs αλλά δυστυχώς δεν έχω αποτέλεσμα. Προφανώς η TV δεν υποστηρίζει καθόλου υπότιτλους.

Παρ'ολ'αυτα με το AVI Recomp τους ενσωμάτωσα στο .avi αρχείο και δουλέυουν κανονικά. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι θέλει αρκετή ώρα η διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γεια σας

Εχω ενα doop αποκωδικοποιητη και εφαγα το κοσμο να βρω τροπο να παιζει με υποτιτλους απο το φλασακι που εκανα copy ταινιες που ενσωματωνα με διαφορα προγραμματα αλλα δεν τους εβλεπα ενω στο PC μου επαιζαν κανονικα.Τελικα δοκιμασα το FormatFactory

και ελυσα το προβλημα μου.....:D

ΕΙναι πολυ ευκολος ο τροπος θα βρητε οδηγειες στο youtube εχει διαφορες επιλογες, εγω παντως εβαλα ενα avi να το κανει MPEG4

και μετα κανοντας κλικ πανω στο video (link) ανοιγει ενα παραθυρο που ενφανιζονται διαφορα βρισκεις την επιλογη επιπλεον υποτιτλοι

διαλεγειw το SRT που εχεις κατεβασει και οκ εναρξη..... εισε ετοιμος μολις τελειωσει το βαζεις στο φλασακι και απολαμβανεις το αποτελεσμα. Καλη επιτυχια πιστευω να βοηθησα γιατι εγω ταλαιποριθηκα παρα πολυ ακολουθοντας διαφορες πληροφοριες που τελικα

δεν κατελυγαν πουθενα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπερα το προλημα μου ειναι το εξης:

εχω δοκιμασε πολλα προγραμματα για ενσωματωση υποτιτλων σε ταινια αλλα τιποτα μεχρι στιγμης ειμαι σε 2 στο freemake το προβλημα μου εδω ειναι οτι οι υποτιτλοι κοβονται δηλαδη μου τους παει μονο του πολυ κατω. Το δευτερο ειναι το mkvmerge gui το προβλημα μου εδω ειναι οτι ενω τους ενσωματονει πολυ γρηγορα αμα ειναι σε υπολογιστη τους παιζει κανονικα αμα βαλω την ταινια σε usb και το παω σε αλλο υπολογιστη παλυ παιζει αλλα αμ το βαλω στην τηλεοραση η υποτιτλοι δεν παιζουν τι να κανω υπαρχει καποιο καλυτερο προγραμμα (εχω δοκιμασει τα aviaddxsubs-win avi-format factory-avi recomp και τιποτα)

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει λυση ας πει καποιος γιατι εγω το θελω για το αμαξι..

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

τι τηλεόραση έχεις; γιατί συνήθως αν κάνεις αυτό που λέει ο Νικος_s3 στο 2 μνμ κανονικά θα παιξει.

επισης δες το manual της τηλεόρασης τι γράφει για τη θύρα usb αν υποστιρίζει υπότιτλους; αν βάλεις αγγλικούς τους εμφανίζει και έχει πρόβλημα με τα ελληνικά; ή γενικά δεν παιζει υπότιτλους; το πιο πιθανό είναι να είναι καποια ρυθμιση στη TV.

για τον υπολογιστή δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι απλά δοκίμασε κάποιον άλλο player και θα παίξει (πχ ΚΜplayer)

Edited by zaxos2145

[sIGPIC][/sIGPIC]

My Youtube Channel

GreekTechstruction

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το προλημα μου ειναι το εξης:

εχω δοκιμασε πολλα προγραμματα για ενσωματωση υποτιτλων σε ταινια αλλα τιποτα μεχρι στιγμης ειμαι σε 2 στο freemake το προβλημα μου εδω ειναι οτι οι υποτιτλοι κοβονται δηλαδη μου τους παει μονο του πολυ κατω. Το δευτερο ειναι το mkvmerge gui το προβλημα μου εδω ειναι οτι ενω τους ενσωματονει πολυ γρηγορα αμα ειναι σε υπολογιστη τους παιζει κανονικα αμα βαλω την ταινια σε usb και το παω σε αλλο υπολογιστη παλυ παιζει αλλα αμ το βαλω στην τηλεοραση η υποτιτλοι δεν παιζουν τι να κανω υπαρχει καποιο καλυτερο προγραμμα (εχω δοκιμασει τα aviaddxsubs-win avi-format factory-avi recomp και τιποτα)

 

WinAVI All-in-One Converter κατεβασε το απο τορεντ για να ειναι η πληρης εκδοση.διαλεξε τι φορμα θες(mp4 κτλ) πανε στον φακελο που θα εχεις μονο την ταινια και τους υποτιτλους με το ιδιο ονομα και επελεξε μονο την ταινια.αυτο θα παρει και υποτιτλουσ και θα το μετατρεψει..εγω που το δοκιμασα σε οθονη σε αμαξι επαιξε κανονικα.

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...