Jump to content

Σύγχρονος Ελληνικός Κινηματογράφος - Τα Άπαντα


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιά είναι η άποψη σας για την ταινία;  

3 members have voted

  1. 1. Ποιά είναι η άποψη σας για την ταινία;

    • Πολύ καλή
      0
    • Καλή
      2
    • Μέτρια
      1
    • Κακή
      0


Recommended Posts

...ή αλλιώς, «Έλληνες να τουφεκάνε Έλληνες», η νέα ταινία του Παντελή Βούλγαρη που ασχολείται με το ευαίσθητο θέμα του Εμφυλίου, στην οποία συμμετέχει και ο Θανάσης Βέγγος ενώ η μουσική είναι του Γιάννη Αγγελάκα.

 

Πρόκειται για ακριβή παραγωγή για τα ελληνικά δεδομένα, για την οποία ο Βούλγαρης έκανε έρευνα για πάνω από 10 χρόνια. Προσωπικά θα την δω αφενός γιατί μου αρέσουν οι ταινίες του Βούλγαρη, αφετέρου γιατί αγαπάω και εκτιμάω τον Βέγγο.

 

Σχετικά trailers:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φαίνεται καλη παραγωγή αλλά μια ακόμα φορά το θέμα είναι εμφύλιος...

Πρέπει κάποια στιγμή η θεματολογία να ξεφύγει, κατά τη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ ένα σχετικό θέμα

 

http://www.cinemainfo.gr/kritikos/emfylioskinimatografos/index.html

 

Κάποιες από τις ταινίες αυτές τις έχω δει.

 

Ωστόσο, το ερώτημά μου είχε πιο πολύ ρητορική φύση. Δηλαδή, δεν νομίζω ότι έχουν γυριστεί τόσες ταινίες ώστε να μιλάμε για κορεσμένο θέμα. Και στο κάτω-κάτω, δύο ταινίες μπορεί να πραγματεύονται το ίδιο θέμα, ο τρόπος απεικόνισης όμως να διαφέρει τόσο ώστε το αποτέλεσμα να είναι τελείως διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Και στο κάτω-κάτω, δύο ταινίες μπορεί να πραγματεύονται το ίδιο θέμα, ο τρόπος απεικόνισης όμως να διαφέρει τόσο ώστε το αποτέλεσμα να είναι τελείως διαφορετικό.

Συμφωνώ απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

http://img198.imageshack.us/img198/5959/aggelakas.jpg

 

Αγγελακας Γιαννης - Ψυχη Βαθια

Artist: Αγγελακας Γιαννης

Title: Ψυχη Βαθια

 

Στα βουνά της Δυτικής Μακεδονίας, κατά τους τελευταίους μήνες του πολέμου δύο αδέλφια έχουν επιστρατευτεί: ο Ανέστης από τον Εθνικό στρατό και ο Βλάσης από το Δημοκρατικό στρατό.

Μεγαλωμένα στα χωριά και τα βουνά της περιοχής, χρησιμοποιούνται ως οδηγοί, σε άγνωστα και δύσβατα μονοπάτια και περάσματα.

Μαζί τους ο καπετάν-Ντούλας, η πολυβολήτρια Γιαννούλα, ο ανθυπολοχαγός Τριαντάφυλλος, ο ταξίαρχος Τσαγκλής, ο Καλαματιανός δεκανέας, η 14χρονη αντάρτισσα Φούλα και δεκάδες στρατιώτες και αντάρτες, όλοι τους πολύ νέοι που σκοτώνουν και σκοτώνονται σ’ αυτόν τον παράλογο πόλεμο.

Οι μικρές ιστορίες του καθενός γράφονται στις μάχες, που φουντώνουν στα υψώματα.

 

 

  • Σκηνοθεσία: Παντελής Βούλγαρης

 

  • Παίζουν

 

  1. Θανάσης Βέγγος,
  2. Βαγγέλης Μουρίκης,
  3. Βικτώρια Χαραλαμπίδου,
  4. Μάριος Ποντίκας,
  5. Άννα Παρτσάνη,
  6. Γιώργος Αγγέλκος,
  7. Χρήστος Καρτέρης

 

  • Μουσική

 

  1. Αγγελάκας, Γιάννης

 

  • Φωτογραφία

 

  1. Σίμος Σαρκετζής

 

  • Μοντάζ:

 

  1. Πάνος Βουτσαράς

 

 

Μουσική και τραγούδια του Γιάννη Αγγελάκα για την νέα πολυαναμενόμενη ταινία του Παντελή Βούλγαρη «Ψυχή Βαθιά».

Οπως σημειώνει ο Παντελής Βούλγαρης: “Η μουσική του Γιάννη Αγγελάκα περπατάει τους τόπους της ιστορίας και μας τους φέρνει στο σήμερα αφήνοντας στο αυτί και στην σκέψη μας, απαλά και λιτά, το θρήνο, το σεβασμό, τον καημό.”

Στην ηχογράφηση του soundtrack συμμετείχαν, το πολυφωνικό σχήμα ΔΙΩΝΗ, η παραδοσιακή ορχήστρα ΛΟΖΙΟΣ ΚΙ’ΑΝΑΚΑΤΩΣΙΑ. Την ενορχήστρωση έκαναν ο Γιάννης Αγγελάκας και ο Νίκος Βελιώτης.

Στο soundtrack πέρα από τα ορχηστρικά θέματα περιλαμβάνονται και «Το «Εμβατήριο του Δημοκρατικού Στρατού» σε μουσική Γιάννη Αγγελάκα και στίχους αγνώστου στιχουργού της εποχής του εμφυλίου και του Γιάννη Αγγελάκα, και το «Ψυχή Βαθιά» σε μουσική και στίχους του Γιάννη Αγγελάκα.

 

Track List (Λίστα κομματιών):

1 Τ'αδέρφια αφήνουν το χωριό

2 Ψυχή Βαθιά

3 Η εκδίκηση της Γιαννούλας

4 Μετά τη μάχη

5 Ναπαλ - Εκτέλεση Βλάσση - Παράδοση Ντουλά

6 Ο ουρανός πάνω απ'τον Γράμμο

7 Εμβατήριο Δημοκρατικού Στρατού

8 Πρώτο Γράμμα

9 Οπισθοχώρηση

10 Προετοιμασία για μάχη

11 Πόλεμος

12 Μακεδονίτικο

13 Βόλια στο δάσος

14 Οι αντάρτες στο χωριό

15 Το τέλος

16 Συνάντηση

17 Το κάρρο

18 Νεκρή Γιαννούλα

19 Στον Άδη θα κατέβω (Παραδοσιακό - Τραγουδάει: Παντελής Βούλγαρης)

20 Έρημα Βουνά

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις μέρες θα το δω σίγουρα. Η πλάκα πάντως είναι ότι έχω πραγματικά δυσκολευτεί να βρω παρέα... :p
Link to comment
Share on other sites

...ή αλλιώς, «Έλληνες να τουφεκάνε Έλληνες», η νέα ταινία του Παντελή Βούλγαρη που ασχολείται με το ευαίσθητο θέμα του Εμφυλίου, στην οποία συμμετέχει και ο Θανάσης Βέγγος ενώ η μουσική είναι του Γιάννη Αγγελάκα.

Πρόκειται για ακριβή παραγωγή για τα ελληνικά δεδομένα, για την οποία ο Βούλγαρης έκανε έρευνα για πάνω από 10 χρόνια. Προσωπικά θα την δω αφενός γιατί μου αρέσουν οι ταινίες του Βούλγαρη, αφετέρου γιατί αγαπάω και εκτιμάω τον Βέγγο.

 

Σχετικά trailers:

 

 

 

3 λόγοι που με κάνουν να δω την ταινία.

Τόσο απλά. :)

Link to comment
Share on other sites

βρίσκω νωρίς χρονολογικά να βγεί τέτοια ταινία.

υπάρχει ακόμη εν ζωή κόσμος που έχει ζήσει σε αυτές τις καταστάσεις, και πονάει ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

βρίσκω νωρίς χρονολογικά να βγεί τέτοια ταινία.

υπάρχει ακόμη εν ζωή κόσμος που έχει ζήσει σε αυτές τις καταστάσεις, και πονάει ακόμη!

 

Και για τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο έχουν βγει ταινίες και υπάρχει κόσμος που ακόμη πονάει. Για να μην πηγαίνουμε μακρύτερα, για την εισβολή στην Κύπρο υπάρχουν ταινίες και σειρές και έχουν περάσει 35 χρόνια.

 

Δεν είναι ο εμφύλιος η μοναδική περίπτωση...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πότε βγήκαν οι ταινίες για τον 1ο και τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο;

Οι ταινίες για το Βιετνάμ, Ιρακ, Αφγανιστάν κ.λ.π.

Πολύ αργά θα έλεγα, βγήκε.

 

Ναπάλμ στην Ελλάδα; Μπα... αποκλείεται! Το επίσημο κράτος δεν νομίζω να ξέρει τίποτα. Μάθαμε στην ιστορία τίποτα τέτοιο;

Από την άλλη μεριά, το ΚΚΕ εξακολουθεί να μην ξέρει ότι με εντολή της Μόσχας έκλεισαν τα βόρεια σύνορα και αφέθηκε ο ΕΛΑΣ στην τύχη του. Οχι βέβαια ότι είχε γίνει καμμιά συμφωνία με εγγλέζους και αμερικανούς για δώσει την εντολή. Α πα πα.. Δεν γίνονται τέτοια πράγματα. Η μήπως γίνονται ;;;

Λες να μας δουλεύουν όλοι μαζί και ο καθένας χωριστά και εμείς πάμε και φανατιζόμαστε με τον έναν και με τον άλλο; Μπα.... δεν νομίζω !

 

Οσο για τις αποζημιώσεις από Γερμανία μεριά (100 χωριά εξαφανισμένα είναι αυτά και 100.000 άμαχοι νεκροί), οι "σύμμαχοι" μας στον 2ο παγκόσμιο, είπαν να μην δοθούν, γιατί την Γερμανία θα την χρειασθούν και μιά και ήταν στην ανάπτυξη τότε, να μην επιβαρυνθεί. Η εκτίμηση των "συμμάχων" είναι τέτοια που ναι μεν ο Τσώρτσιλ μας επαίνεσε, αλλά τα μαρμαράκια μας είναι ακόμα εκεί.

 

Τώρα όμως εμείς λαμβάνουμε εν μέσω κρίσης, μέτρα για να πουληθούν τα γερμανικά αυτοκίνητα και ακούμε τον κάθε Γιούνκερς να μας λέει "the game is over". Για ποιό game μιλάει ο τύπος; Αυτό της siemens; ή το παλιό της ELF;

Βλέπεις οι τύποι εκεί μόνο αλήθειες λένε. Οι μόνοι ψεύτες είμαστε εμείς.

 

Ε ρε καρφί που τους έχει κάτσει ο Πλάτωνας,ο Αριστοτέλης κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Ναπάλμ στην Ελλάδα; Μπα... αποκλείεται! Το επίσημο κράτος δεν νομίζω να ξέρει τίποτα. Μάθαμε στην ιστορία τίποτα τέτοιο;

Από την άλλη μεριά, το ΚΚΕ εξακολουθεί να μην ξέρει ότι με εντολή της Μόσχας έκλεισαν τα βόρεια σύνορα και αφέθηκε ο ΕΛΛΑΣ στην τύχη του. Οχι βέβαια ότι είχε γίνει καμμιά συμφωνία με εγγλέζους και αμερικανούς για δώσει την εντολή. Α πα πα.. Δεν γίνονται τέτοια πράγματα. Η μήπως γίνονται ;;;

Λες να μας δουλεύουν όλοι μαζί και ο καθένας χωριστά και εμείς πάμε και φανατιζόμαστε με τον έναν και με τον άλλο; Μπα.... δεν νομίζω !

Το ΚΚΕ φίλε μου ξέρει πολύ καλύτερα από τους περίεργους αρθρογράφους και ιστορικούς τι συνεβει τότε και τίνος ήταν η ευθύνη για την αποπομπή του ΚΚΓ από το ινφορμπορο. Η δράση και οι επιλογές του Τιτο δεν άργησαν να φανούν. Το ποιος έκλεισε τα ελληνογιουγκοσλαβικα σύνορα το 49 και για ποιους λόγους είναι πλέον γεγονός.

http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω πως το θέμα μας είναι η ταινία και πως πολιτικές αναφορές απαγορεύονται στο myphone. Θα σας παρακαλέσω να παραμείνετε στο θέμα και να μην ξεκινήσετε λεκτικές διαμάχες πολιτικού περιεχομένου. Ευχαριστώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγε κάποιος να δεί την ταινία για να μας πεί εντυπώσεις?

Και παρεπιπτόντως...ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ για την σημερινή ημέρα..

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την είδα και μου άρεσε πάρα πολύ... απίστευτη παραγωγή για ελληνικά δεδομένα. Η ταινία δείχνει το πόσο σκληρός και παράλογος είναι ο πόλεμος και μάλιστα ο εμφύλιος, και αυτή ακριβώς η ιδέα είναι αυτό που μένει όταν φύγεις από το σινεμά. Καθώς επίσης και το πόσο άσχετος είσαι (προσωπικά τουλάχιστον) σε θέματα ιστορίας. Και κρίνοντας από τις ηλικίες των θεατών, πόσο άσχετος θα μείνεις.
Link to comment
Share on other sites

###VeCo

Θα σας παρακαλέσω να παραμείνετε στο θέμα και να μην ξεκινήσετε λεκτικές διαμάχες πολιτικού περιεχομένου. Ευχαριστώ

 

Από την μεριά μου δεν υπάρχει τέτοια πρόθεση και συγνώμη που "τα πήρα".

Είδα προχθές την ταινία "Ενα τραγούδι για τον Αντώνη", και ... κάπως μου ήρθε.

Το πνεύμα του μηνύματός μου, πάντως δεν ήταν πολιτικό. Ηταν "όχι φανατισμοί".

 

Το επόμενο μήνυμα το δείχνει.

 

Ευχαριστώ για την παρατήρηση.

 

###pagia

 

Ναι, έχεις δίκιο. Εγώ "τα πήρα" και ... εκτροχιάστηκα. Δες και το προηγούμενο μήνυμα μου. Συγνώμη αν σε εξενεύρισα. Το αρχικό μου μήνυμα δεν το διορθώνω, γιατί η απάντησή σου θα φαίνεται σαν να μην έχει νόημα και μόνο τρελλός δεν είσαι.

 

Καλή η ταινία αλλά και λίγο καταθλιπτική. Ασχημο πράγμα να βλέπεις, όσο και αν το ξέρεις, έναν εμφύλιο της Πατρίδας σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. την είδα την ταινία. Θα αναφέρω τι μου άρεσε και τι δεν μου άρεσε.

 

ΣΥΝ:

 

1. Καλογυρισμένη παραγωγή, οι σκηνές μάχης αρκετά πειστικές.

2. Πολύ καλή αναπαράσταση της εποχής.

3. Έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στις λεπτομέρειες (π.χ. τα κοστούμια και τα όπλα).

4. Πολύ καλή μουσική. Ειδικά στους τίτλους τέλους, καθήστε να ακούσετε το τραγούδι.

5. Καταπληκτικά τοπία και άψογη φωτογραφία.

6. Η παρουσία του Βέγγου.

 

ΠΛΗΝ:

 

1. Σε αρκετά σημεία, ο ήχος δεν είναι καθαρός. Υπάρχει δυσκολία στο να καταλάβεις τι λένε. Σημειώνω όμως ότι κρατάω μια επιφύλαξη εδώ, καθώς δεν είδα την ταινία σε multiplex.

2. Σε ορισμένες περιπτώσεις, οι ερμηνείες είναι κάπως «ερασιτεχνικές» και «ξύλινες».

3. Σε κάποια (έως πολλά) σημεία, η ταινία δεν πετυχαίνει να σε κάνει να κάνει να νοιαστείς για τους χαρακτήρες, να συμπάσχεις μαζί τους. Ίσως αυτό να οφείλεται στις ξύλινες ερμηνείες που ανέφερα στο (2).

4. Δυστυχώς η παρουσία του Βέγγου διαρκεί για 2-3 λεπτά μόνο. Πρόκειται για cameo και όχι για, έστω, υποστηρικτικό ρόλο. Και για μένα είναι αμαρτία μιας και είναι ίσως η μόνη περίπτωση που είδα συναισθηματική κορύφωση στην ταινία. Λογικό αυτό, Βέγγος είναι αυτός.

 

Εν κατακλείδι, πρόκειται για ταινία στην οποία έχει γίνει φιλότιμη προσπάθεια. Ίσως αν είχε γίνει καλύτερη επιλογή ηθοποιών που να είναι πιο πειστικοί, πιο εκφραστικοί, πιο επαγγελματίες ίσως, το αποτέλεσμα να ήταν ακόμα καλύτερο. Δυστυχώς έχουμε έλλειψη καλλών ηθοποιών στην Ελλάδα και αυτό είναι κρίμα για μια χώρα με τέτοια παράδοση στην δραματουργία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω οτι είναι μια από τις καλύτερες ελληνικές ταινίες (κωμωδίες) των τελευταίων ετών!! Τόσο οι ηθοποιοί που πρωταγωνιστούν, Ελένη Καστάνη, Ελισάβετ Κωσταντινίδου, Ζέτα Δούκα, Μιχάλης Μαρίνος κ.α, όσο και το τρέιλερ δείχνουν οτι θα είναι πολύ καλή!!

 

Απολαύστε το

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορά το λέω αυτό για τρέηλερ ελληνικής ταινίας: μ' έκανε ν' ανυπομονώ να τη δω! πολύ ενδιαφέρον το σεναριο - εξαιρετικά ενδιαφέρον θα λεγα για την ακρίβεια, all star cast ηθοποιών και καυστικό χιουμορ... σουπερ!:D
Link to comment
Share on other sites

Και γω θέλω πολύ να την δω αυτή την ταινία. Ελπίζω να μην απογοητεύσει όπως άλλες Ελληνικές ταινίες που στα trailer έδειχναν σούπερ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...