Jump to content

30 Rock (NBC)


hellsangel81
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://governing.typepad.com/photos/uncategorized/2008/03/17/30rock.jpg

 

Concept: H Liz είναι αρχησυντάκτρια σε μία τηλεοπτική σειρά και προσπαθεί να κάνει τα πάντα να λειτουργήσουν σωστά, ενώ οι υπόλοιποι προσπαθούν απεγνωσμένα να κάνουν την ζωή της δύσκολη.

 

Πολύ ωραίο cast και πολύ καλοί διάλογοι. Επίσης το concept διαφέρει λίγο απο τις σειρές που έχουμε συνηθίσει. Η ερμηνεία του Alec Baldwin (ως Jack Donaghy) δίνει άλλον αέρα στην σειρά και τις προσδίδει πολύ γέλιο. Αν δεν ήταν αυτός δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορούσε κανείς να την θεωρήσει κωμική σειρά.

 

H σειρά κέρδισε φέτος βραβείο Emmy ως η καλύτερη Primetime κωμική σειρά.

 

imdb: http://www.imdb.com/title/tt0496424/

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία μικρή τροποποίηση γιατί είχες βάλει ανάποδα τα Alec Baldwin/Jack Donaghy. :wink:

 

Πολύ καλή σειρά, η Τίνα Φέι δίνει ρέστα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είναι αυτός στη φωτογραφία μαζί με την Tina Fey και τον Tracy Morgan?

 

Η σειρά είναι καταπληκτική, το έχουμε πει επανειλλημένως αλλά κανείς μας δεν είχε αξιωθεί να φτιάξει ειδικό θέμα :D

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

:lol: Η αφίσα δεν υπάρχει!

 

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι θα προβληθεί από ελληνικό κανάλι (Star; ), αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τι απήχηση μπορεί να έχει.

 

Αν δεν κάνω λάθος ο 4ος κύκλος ξεκινά στις 15 Οκτωβρίου στις ΗΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τον βρήκα, μου είχε σπάσει τα νεύρα!!! Michael Bloomberg :lol:

 

http://images.politico.com/global/070724_bloomberg1_profile.jpg

 

Και μερικές ακόμη αφίσες που χρειάζεται το τόπικ

 

http://www.30rockonline.com/wp-content/uploads/2007/04/whodatninga.jpg http://drnorth.files.wordpress.com/2009/04/102435__tracy_l.jpg

 

Δε βρίσκω για το Fat Bitch :p

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία μικρή τροποποίηση γιατί είχες βάλει ανάποδα τα Alec Baldwin/Jack Donaghy. :wink:

 

Πολύ καλή σειρά, η Τίνα Φέι δίνει ρέστα.

 

:lol::lol::lol::lol:

 

ok, ευχαριστώ! Δεν ήξερα οτι η Fey γράφει και την σειρά.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

 

ok, ευχαριστώ! Δεν ήξερα οτι η Fey γράφει και την σειρά.

 

Ω ναι, πολυταλάντη και πολυπράγμουσα! :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο ήταν και το Werewolf Bar-Mitzvah (το οποίο ήταν βέβαια video clip και όχι ταινία)

 

Αγαπημένος δευτερεύων χαρακτήρας είναι ο Dr. Leo Spaceman! Όπως και σε άλλες περιπτώσεις γιατρών, (π.χ. ο γιατρός των Simpsons ή του Arrested Development) είναι αρκετά ιδιόρρυθμος, αλλά ο συγκεκριμένος είναι μακράν ο πιο ξεκαρδιστικός. Ένα πολύ μικρό δείγμα εδώ.

 

(για τα links, έχει πρώτα κάποιες διαφημίσεις του NBC και μετά παίζουν)

Link to comment
Share on other sites

Καλή η πρεμιέρα, με τους γνωστούς ρυθμούς του 30 Rock, που αναμένεται να αυξηθούν όσο προχωρούν τα επεισόδια.

 

Έχει ακούσει κανείς τι guests να περιμένουμε γι'αυτή τη σεζόν;

Link to comment
Share on other sites

Το χθεσινό είχε κάποια καλά σημεία & ατάκες

[και ο Will Arnet (dum-dum-dummmm) είναι πάντα απολαυστικός]

, αλλά η γενική αίσθηση ήταν απλά ΟΚ, για τα δεδομένα του 30 Rock.

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο μου άρεσε πολύ, σε αντιθεση με την πρεμιέρα που ήταν χλιαρή.

 

 

Dr. Leo Spaceman's "The Cigarette Diet"

:lol:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Και στο 3ο επεισόδιο, μου φάνηκε ότι είχε μερικά πολύ καλά σημεία, αλλά η γενική αίσθηση που μου αφήνει δεν είναι κάτι το ξεχωριστό. Οχι ότι δεν μου αρέσει, αλλά ίσως έχω αρκετά υψηλές προσδοκίες ύστερα από 3 σεζόν!

 

 

Στα πάρτυ του 30 Rock παίζει συνήθως το "Μuffin Top" της Jenna από τα πρώτα επεισόδια. Το έχουν ξαναβάλει, και το έκαναν πάλι στην τελευταία σκηνή του 3ου επεισοδίου!

 

Link to comment
Share on other sites

To 4ο ήταν το καλύτερο της σεζόν μεχρι τώρα!

 

Χωρίς να είναι κάτι που θα θυμόμαστε (όπως λ.χ το MILF Island)

τα Λατινικά του Kenneth, η ala Susan Boyle εμφάνιση της Miss Geiss, η αποστροφή του Jack για τους χειμερινούς Ο.Α. του NBC, το "I'm not gay, I'm bi-larious",

και πολλές ακόμα ατάκες ήταν κορυφαίες, σε σημείο που πιστεύω πως βλέπεται άνετα 2η συνεχόμενη φορά!

Ο μόνος που έλειπε, και τον περίμενα να εμφανιστεί

λόγω των κοριών του Jack ήταν ο Dr. Leo Spaceman!

 

 

P.S: Απ'ό,τι είδα στους τίτλους τέλους, οι Scorcese, Walken & Gottfried έδωσαν οι ίδιοι τις φωνές τους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Συνεχίζονται τα καλά επεισόδια, το 6o είχε

την επιστροφή του Dr. Spaceman, αλλά και του Al Gore, με ένα πολύ πετυχημένο μήνυμα περί "ανακύκλωσης"

. Γενικά, κάθε φορά που το 30 Rock συμμετέχει στις πρωτοβουλίες του NBC (είτε Green Week, είτε οτιδήποτε άλλο), το κάνει με πολύ έξυπνο τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Είδα τα 4x05 & 06 χθες μαζεμένα και το δεύτερο μου άρεσε περισσότερο. Hipster gay cop, Doctor Spaceman και ο Tracy σαν Bill Cosby :lol:

 

ΥΓ. Είπα να ποστάρω για να μη νιώθει μόνος ο captum :p

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eξαιρετικό επεισόδιο το 4x07, το καλύτερο μέχρι τώρα για τη σεζόν, και σίγουρα από τα stand-out της σειράς!

 

 

O Jack είναι τόσο cool που στην HD camera(-ah) φαίνεται σαν τον 30 χρονο εαυτό του!

H Liz δακρύζει από το στόμα, μετά την αποτυχημένη "lasig" εγχείριση του Dr. Spaceman...

 

Γενικώς άπειρα αστεία και ατάκες, σε ένα επεισόδιο που εκτός των άλλων πρέπει να είχε και κάποια βάση στην πραγματικότητα, αφού και η Tina Fey πριν το 30 Rock ήταν "μια συγγραφέας με μηδαμινή εμπειρία στην υποκριτική", όπως θα έλεγε ο Banks!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τελείωσε η 4η σεζόν με ένα πολύ καλό επεισόδιο κατά τη γνώμη μου

(ο Kenneth κουβαλούσε όπλο όλα αυτά τα χρόνια;! Η Λιζ πηδάει πάνω από τα τραπέζια για να συναντήσει τον πιλότο-έρωτά της -τον οποίον btw παίζει ο Matt Damon, που αποδεικνύεται φοβερός σε όσα guests έχει κάνει στην TV)

κλπ κλπ...

 

Ακούγεται ότι η επόμενη σεζόν μπορεί και να είναι η τελευταία -δεν ξέρω αν πρέπει να το πιστέψω- λόγω γενικότερων αλλαγών που πρόκειται να γίνουν στο πρόγραμμα του NBC, αλλά και για να μην "χαλάσει" η σειρά όσο μένει στον αέρα χωρίς λόγο. Άλλωστε και η 4η σεζόν δεν ήταν στο σύνολο τόσο καλή όσο οι προηγούμενες.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά η καλύτερη κωμική σειρά στην τηλεόραση, πανέξυπνο χιούμορ και φανταστικό καστ. Καλό και το φινάλε, ελπίζω να μείνει ο χαρακτήρας του Matt Damon για να δούμε επιτέλους και την καημένη την Λιζ σε μια σχέση της προκοπής.

Η Tina Fey είναι θεά, ειδικά οι σκηνές που έχει με τον Jack Donaghy είναι σκέτη απόλαυση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για να μην ξεχαστούμε, 23 Σεπτεμβρίου επιστρέφει το 30 Rock με την πέμπτη σεζόν του (και πιθανώς τον Matt Damon ως guest star).

 

Το πέμπτο επεισόδιο, στις 14 Οκτωβρίου, πρόκειται να προβληθεί live, δηλαδή όχι μαγνητοσκοπημένο, ενώ λόγω της διαφοράς ώρας μεταξύ Ανατολικής και Δυτικής Ακτής, οι ηθοποιοί θα ξαναπαίξουν το επεισόδιο δεύτερη φορά, ώστε να προβληθεί live και στις δυτικές πολιτείες.

Link to comment
Share on other sites

Το πέμπτο επεισόδιο, στις 14 Οκτωβρίου, πρόκειται να προβληθεί live, δηλαδή όχι μαγνητοσκοπημένο, ενώ λόγω της διαφοράς ώρας μεταξύ Ανατολικής και Δυτικής Ακτής, οι ηθοποιοί θα ξαναπαίξουν το επεισόδιο δεύτερη φορά, ώστε να προβληθεί live και στις δυτικές πολιτείες.

 

:blink:

Τρελό ακούγεται αυτό.

Live επεισόδιο τηλεοπτικής σειράς;

Πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

οριστε

αλλος ενα λογος που μου αρεσει ο χειμωνας.

 

Εχουμε πραγματα να βλεπουμε

γιεεεεε

:X
Link to comment
Share on other sites

:blink:

Τρελό ακούγεται αυτό.

Live επεισόδιο τηλεοπτικής σειράς;

Πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;

Έχει ξαναγίνει, αν και όντως πλέον δεν γίνεται καθόλου συχνά. Εδώ γράφει κάποια πράγματα γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ειναι μια απο τις πιο καλες κωμικες σειρες που εχω δει, με εξυπνο σεναριο και πολυ σποντα για τα δρωμενα στη τηλεοραση και στα μμε!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
"Βγήκαν" οι δύο εκδόσεις του χθεσινού live επεισοδίου (East & West coast), τα οποία -αν σας ενδιαφέρει- αξίζει να δείτε επειδή έχουν κάποιες διαφορές μεταξύ τους, ακόμα και στις ατάκες. Το live το χειρίστηκαν πολύ καλά κατά τη γνώμη μου, αν και είχε τελείως διαφορετική δομή από τα "φυσιολογικά" επεισόδια. Ως περιεχόμενο δεν ήταν κάτι το φοβερά αστείο (μάλλον το χειρότερο για φέτος), ωστόσο άξιζε ως προσπάθεια, κυρίως στις περιπτώσεις των flashbacks τις οποίες χειρίστηκαν με πολύ έξυπνο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...