Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5530 XpressMusic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia 5530 XpressMusic

(RM-504)

Play. Touch. Admire.

 

 

http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/nokia/nokia-5530-xpressmusic-00.jpg

______________________________________

 

Ημερομηνία ανακοίνωσης:

15 Ιουνίου 2009

 

Περιγραφή συσκευής:

The Nokia 5530 XpressMusic is a S60 5th Edition device with a resistive touch screen and tactile feedback. The device has a 2,9“, bright nHD (640 x 360 pixels and 16:9 aspect ratio) AFFS display with homescreen featuring Contacts Bar and media bar. Input methods include full screen QWERTY, alphanumeric keypad and handwrite recognition. Other features include a 3.2 megapixel camera with flash, Bluetooth 2.0 +EDR, and USB 2.0 High-Speed.

______________________________________

 

Πλατφόρμα:

S60 5th Edition (Symbian^1)

 

Λειτουργικό σύστημα:

Symbian OS v9.4

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού:

40.0.003

 

Δείκτης SAR:

0,78 W/kg

 

Ελληνικό product code:

0573227 (Red) / 0583721 (Black-Grey) / 0591268 (Illuvia) / 0577691 (White-Blue) / 0583886 (White-Pink) / 0584023 (White-Yellow)

______________________________________

 

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά (GSMArena)

Φωτογραφίες (GSMArena)

Δελτίο τύπου

Data Sheet

Οδηγός χρήσεως

Edited by Alex_tz

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συνεχίζουμε εδώ τα περί του Nokia 5530.

Θα σας παρακαλέσω να μην "ξεχειλώνετε" τις συζητήσεις που έχουν σχέση με το πότε θα είναι διαθέσιμο από κάποιο κατάστημα κλπ.

Ας επικεντρώσουμε το ενδιαφέρον στη λύση των προβλημάτων της συσκευής.

Ανούσια μηνύματα θα διαγράφονται άμεσα!

 

 

Το παλιό θέμα βρίσκεται εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=246120

 

************************************************************************************************

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=9hLXeLYLu0A&feature=player_embedded]YouTube- Nokia 5530 XpressMusic[/ame]

 

http://private.conversations.nokia.com/brandsite/handsets/5530/

http://private.conversations.nokia.com/brandsite/handsets/5530/photos/

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

μπορω να στειλω attachments μεσω hotmail n msn? διαφορετικα τι email χρειαζομαι?

msn messnger υπαρχει ? (να μπαινει δηλ μονο εκει!)

κατεβασα ενα προγραμμα για το facebook απο ovi κ φυσικα δεν μου δειχνει καν τις εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις:α) ποσο σας κραταει η μπαταρια? β) για να απαντησετε σε μια κληση κτυπωντας την οθονη πρεπει να εχουμε ενεργοποιημενο κατι?απλα το κτυπαμε και απανταμε?πως γινεται?μια φορα το κτυπησα και δεν εγινε τιποτα.ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις:α) ποσο σας κραταει η μπαταρια? β) για να απαντησετε σε μια κληση κτυπωντας την οθονη πρεπει να εχουμε ενεργοποιημενο κατι?απλα το κτυπαμε και απανταμε?πως γινεται?μια φορα το κτυπησα και δεν εγινε τιποτα.ευχαριστω εκ των προτερων.

 

μπαταρία προς το παρόν 2 ημέρες. για να απαντήσεις πρέπει να σύρεις το δάκτυλό σου στην κατέυθυνση που σου δείχνει ένα βέλος που γράφει... τι άλλο... "απάντηση"!!

Link to comment
Share on other sites

μπαταρία προς το παρόν 2 ημέρες. για να απαντήσεις πρέπει να σύρεις το δάκτυλό σου στην κατέυθυνση που σου δείχνει ένα βέλος που γράφει... τι άλλο... "απάντηση"!!

 

Χθες πήγα να το δω στο πλαισιο του The Mall.Απο λογισμικό σιγουρα καλύτερο απο το 5800 , αλλα αργουσε φοβερά και δεν ξέρω το λόγο .. Επίσης το καπάκι της μπαταρίας κουνιόταν πολύ.:X

Η ερώτηση μου σε οσους το εχουν παρει αφορα κυριως το πρωτο : Είναι γρήγορο αρκετά? Δεν το θέλω να τρέχω 3D και SuperWow εφαρμογές .. στον ιστο δηλαδή ειναι γρηγορο?Μπορεις να ακους ταυτόχρονα μουσική?ΑΑ, και να μην ξεχάσω, υπαρχει kinetic scrolling στον Browser?

Ευχαριστώ

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγα να το δω στο πλαισιο του The Mall.Απο λογισμικό σιγουρα καλύτερο απο το 5800 , αλλα αργουσε φοβερά και δεν ξέρω το λόγο .. Επίσης το καπάκι της μπαταρίας κουνιόταν πολύ.:X

Η ερώτηση μου σε οσους το εχουν παρει αφορα κυριως το πρωτο : Είναι γρήγορο αρκετά? Δεν το θέλω να τρέχω 3D και SuperWow εφαρμογές .. στον ιστο δηλαδή ειναι γρηγορο?Μπορεις να ακους ταυτόχρονα μουσική?ΑΑ, και να μην ξεχάσω, υπαρχει kinetic scrolling στον Browser?

Ευχαριστώ

 

φιλε,πιο πολυ κουνιεται η μπαταρια.με λιγο χαρτονακι διορθωνεται.το καπακι οντως κουνιεται.ειναι 2 μελανα σημεια του κινητου για τα λεφτα που κανει.ας εβαζαν 10 ευρω παραπανω και να εδιναν κατι καλυτερο.ενταξει πλαστικο,αλλα οχι και τοσο μαπα,απο μια εταιρεια με τετοιο ονομα.να το πιανεις και να κουνιεται τοσο πολυ.εμενα δεν μου φαινεται να αργει το μενου.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κατασκευής του δηλ δεν είναι καλή?Πως την κρίνετε σε σχέση με το 5800?

 

η ποιοτητα κατασκευης ειναι καλυτερη απο το 5800.τα μειον ειναι,η μπαταρια που δεν εφαρμοζει καλα και θελει λιγο χαρτονακι,και το πισω καπακι που παιζει.ανεπιτρεπτα πραγματα για ενα κινητο που στοιχιζει τοσα λεφτα,τοσο προχειδουλειες.εδω παιρνει μειον η nokia δυστηχως.ειπαμε φτηνα κινητα αλλα οχι και ετσι,ελεος.

 

μπαταρία προς το παρόν 2 ημέρες. για να απαντήσεις πρέπει να σύρεις το δάκτυλό σου στην κατέυθυνση που σου δείχνει ένα βέλος που γράφει... τι άλλο... "απάντηση"!!

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε.μηπως η μπαταρια αργοτερα με τις φορτισεις δωσει και κατι παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κατασκευής του δηλ δεν είναι καλή?Πως την κρίνετε σε σχέση με το 5800?

 

Το έχω απο το Σάββατο... Η κατασκευή του είναι καλή και έχει ωραία αίσθηση στο χέρι.. Ναι, το καπάκι που παραπονιούντε όλοι όντως είναι λίγο ασταθές ΑΛΛΑ σε 3 μέρες το έχεις συνηθήσει.. Δεν έχω βάλει κανένα χαρτονάκι ή άλλη πατέντα και έχει σταθεροποιηθεί ή όπως λέω πιο πάνω μάλλον υποσυνείδητα το έχω συνηθίσει...

 

αλλα αργουσε φοβερά και δεν ξέρω το λόγο .. Επίσης το καπάκι της μπαταρίας κουνιόταν πολύ.:X

Η ερώτηση μου σε οσους το εχουν παρει αφορα κυριως το πρωτο : Είναι γρήγορο αρκετά? Δεν το θέλω να τρέχω 3D και SuperWow εφαρμογές .. στον ιστο δηλαδή ειναι γρηγορο?Μπορεις να ακους ταυτόχρονα μουσική?ΑΑ, και να μην ξεχάσω, υπαρχει kinetic scrolling στον Browser?

Ευχαριστώ

 

Είναι πολύ γρήγορο και το έχω ψιλοφορτώσει με εφαρμογής ΑΛΛΑ προσέχω να μην τις έχω όλες ανοικτές!!! Το κινητό που είδες στο PLAISIO μάλλον είχε πολλές εφαρμογές ανοικτές και σου φάνηκε αργό... Ναι είμαι ευχαριστημένος απο το χειρισμό πολλων προγραμμάτων μαζί όπως μουσική κτλ κτλ...

 

 

Απο τη Χρήση εδώ και 5 μέρες:

 

1. Είναι γρήγορο

2. Μου έχει κάνει ένα reset το οποίο δεν μπόρεσα να καταλάβω αν έφταιγα εγώ

3. έχω βάλει και τις 20 επαφές στην αρχική οθόνη και δουλευουν μια χαρά

4. σε μια επαφή που με καλεί και έχω βάλει φώτο αργεί να μου την εμφανίσει, δηλαδή χτυπάει και μετά απο 3 δευτερόλεπτα εμφανίζεται και η φώτο

5. Φωτογραφίες (αν και δεν πολυτραβάω) πολύ καλές

6. Το καπάκι το συνήθισα και δεν έχω κάνει καμία πατέντα

7. Στα μηνύματα είναι πολύ γρήγορο χρησιμοποιόντας το qwerty πληκτρολόγιο

8. Το wifi είναι σούπερ, αναζητά και συνδέεται σε hotspot απο τα 30 μέτρα

9. Η μπαταρία κρατάει 2 μέρες το πολύ ΑΛΛΑ μιας και είναι αρχή ακόμα το "σετάρω" οπότε ασχολούμαι πολύ περισσότερο απ'ότι θα ασχολούμαι σε 1 μήνα απο τώρα

10. Τα προγράμματα και τα θέματα απο τα διάφορα "μαγαζάκια" δουλεύουν μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

φιλε,πιο πολυ κουνιεται η μπαταρια.με λιγο χαρτονακι διορθωνεται.το καπακι οντως κουνιεται.ειναι 2 μελανα σημεια του κινητου για τα λεφτα που κανει.ας εβαζαν 10 ευρω παραπανω και να εδιναν κατι καλυτερο.ενταξει πλαστικο,αλλα οχι και τοσο μαπα,απο μια εταιρεια με τετοιο ονομα.να το πιανεις και να κουνιεται τοσο πολυ.εμενα δεν μου φαινεται να αργει το μενου.

να πω κατι που μου περασε απο το μυαλο για το καπακι?? (χωρις καν να το εχω παρει στα χερια μου το κινητο βεβαια)..εγω προσωπικα θα δοκιμαζα αντι για χαρτονακι να εβαζα μια υποψια απο αυτη την "πλαστελινη" που κολλαμε τις αφισσες στον τοιχο, μεταξυ μπαταριας και καπακιου...αυτο μπορει και να βοηθησει και τα δυο προβληματα ταυτοχρονα..(μια σκεψη εκανα, μη μου ριξετε ντοματες :happy: )

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας.εχω βαλει 2 εφαρμογες οι οποιες τωρα δεν μου ανοιγουν.κανω απεγκατασταση απο τη διαχειρηση εφαρμογων,αλλα δεν τις διαγραφει,μου λεει ειναι αδυνατη λογω σφαλματος.υπαρχει αλλος τροπος να τις απεγκαταστησω?ειναι ευκολο να μου πειτε και μερικα μαγαζακια για δωρεαν εφαρμογες?
Link to comment
Share on other sites

Και γω εχω πεσει σε μια τετοια εφαρμογη το emtube (νοκια Ν95 8GB).

Τελικα το εχω ακομη παρατημενο μεσα.

Ενα παιδι που ειχε παρομοιο προβλημα αφου χακαρε το κινητο του η εφαρμογη απεγκατασταθηκε κανονικα.

Εσενα κατα την απεγκατασταση σου βγαζει κανενα μηνυμα?

 

Κατι αλλο τωρα καμια ενημερωση για το υπεροχο χρωματακι το μπλε-ασπρο εχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Και γω εχω πεσει σε μια τετοια εφαρμογη το emtube (νοκια Ν95 8GB).:offtopic:

Τελικα το εχω ακομη παρατημενο μεσα.

Ενα παιδι που ειχε παρομοιο προβλημα αφου χακαρε το κινητο του η εφαρμογη απεγκατασταθηκε κανονικα.

Εσενα κατα την απεγκατασταση σου βγαζει κανενα μηνυμα?

 

Κατι αλλο τωρα καμια ενημερωση για το υπεροχο χρωματακι το μπλε-ασπρο εχουμε?:offtopic:

 

Γενικά ότι εφαρμογή και να είναι μπορείς μέσω ενός file manager να βρεις που είναι εγκατεστημένη και να τη σβήσεις μαζί με το εικονίδιο της... Πρέπει να είναι το τηλέφωνο σου hacked...

Link to comment
Share on other sites

ποιες εφαρμογές είναι αυτές?

 

ειναι το εορτολογιο και το οπερα μινι.μου βγαζει οτι προεκυψε ενα σφαλμα και δεν μπορει να γινει απεγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

δεν μου συνδεεται με τπτ με το ovi στα vista. Ενω επιλεγω pc suite το προγραμμα στον υπολογιστη λεει πως θελει να αλλαξει τροπο συνδεσης το αφηνω και δεν κανει τιποτα..

 

επισης το οvi δεν φορτωνει το nokia maps για 5800 λεει δεν ειναι συμβατο..

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω και εγω με τη σειρα μου τις εντυπωσεις μιας εβδομαδας περιπου χρησης... (και μιας συγκρισης με το 5800 που χρησιμοποιω εδω και 6 μηνες)

Τα θετικα:

Γρηγορο, απο την μπροστινη οψη ομορφο, δειχνει να εχει γινει πιο προσεγμενη δουλεια στο λογισμικο σε σχεση με το "πειραματικο" λογισμικο των πρωτων μηνων του 5800, λιγο πιο βολικο λογω μεγεθους και πιο "μαζεμενο" συγκριτικα με το 5800. Για τα εξτρα στοιχεια οπως το kinetic και τις πολλαπλες επαφες στην οθονη αναμονης δε χρειαζεται να αναφερω οτι μου αρεσαν, καθως ανυπομονω να τα δω και στο 5800!

 

Τα αρνητικα:

Ηδη του εβγαλα το παρατσουκλι κουδουνιστρα καθως απο την ωρα που εβαλα την μπαταρια και εκλεισα το καπακι μοιαζει σα να κραταω κινητο ριγμενο απο τον 6ο που το εχω ξανασυναρμολογησει... Τουλαχιστον το 5800 ειναι λαστιχο στο πισω μερος αλλα ευτυχως η μπαταρια του και το καπακι του μετα απο σκληρη χρηση, ειναι απροβληματιστα. Αρα για την ποιοτητα κατασκευης μαλλον συνανταμε λιγοτερα απο οσα περιμεναμε να δουμε... και το αλλο που δε μου αρεσε λιγο, ηταν το slide button για το κλειδωμα του πληκτρολογιου... παιζει υπερβολικα και αυτο και σε κανει να πιστευεις οτι δε θα βγαλει το 3μηνο...

 

Συμπερασμα:

Για τα λεφτα του ειναι μια αξιολογη συσκευη που δεν διεκδικει δαφνες στη συναρμολογηση (μονο η μπροστινη οψη θα μπορουσε να χαρακτηριστει αρκετα καλοφτιαγμενη αισθητικα και ποιοτικα και με τα 3 touch πληκτρα). Γρηγορο, συμπαγες, οικονομικο με νεα στοιχεια και σχετικα ομορφο.

Ομως θα συνεχισω να χρησιμοποιω το 5800 (αν και αισθητα πιο αργο σε εφαρμογες και μενου) και το 5530 θα το παραχωρησω σε αλλο μελος της οικογενειας, γιατι μπορει ολοι να "κραζουμε" το 5800 αλλα ηταν συνολικα ποιοτικη "πλαστικουρα" και αν εξαιρεσουμε την περιβοητη σχισμη που θελει προσπαθεια να την παρατηρησεις, ειναι απροβληματιστο και δειχνει πιο σιγουρο για την αντοχη του (αποδεδειγμενα πλεον). Βεβαια μπορει να ειναι και η φωνη της συνηθειας που με επηρεαζει... οποτε αν αλλαξει κατι θα επανελθω σε μελλοντικο post.

 

Τελικη κριση:

Στα 250€ ειναι ιδανικη επιλογη το 5530

Αλλα αναμεσα σε 5530 και 5800 θα επιλεξω το 2ο.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον ορο κουδουνιστρα.για τα λεφτα που πουλιεται,δεν δικαιολογειται το πισω μερος.ειναι ανεπιτρεπτο για μια εταιρεια τοσο προχειροδουλεια.ειναι το μονο αρνητικο του συμπαθεστατου κινητου.
Link to comment
Share on other sites

Μία μικρή παρατήρηση.. Σε πολλές συσκευές που τροφοδοτούνται από μπαταρία παρατηρώ ένα κομματάκι τύπου αφρολέξ, λάστιχο μεταξύ της μπαταρίας και του καπακιού. Μήπως υπάρχει κάτι ανάλογο και για αυτή την περίπτωση;
TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

Μία μικρή παρατήρηση.. Σε πολλές συσκευές που τροφοδοτούνται από μπαταρία παρατηρώ ένα κομματάκι τύπου αφρολέξ, λάστιχο μεταξύ της μπαταρίας και του καπακιού. Μήπως υπάρχει κάτι ανάλογο και για αυτή την περίπτωση;

 

Καλη ιδέα, γιατι δεν βαζει κάποιος ενα ενα τετοιο κομματακι και να μας πει αν διορθώθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...