Jump to content

Τελικα αξιζει το Kindle (Amazon) για χρηση στην Ελλαδα?


Capone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με εχει φαει η τσεπη μου εδω και καιρο και μιας και μου αρεσουν πολυ τα gadgets λεω να το παρω.

Φυσικα δεν θα εχω στην Ελλαδα την καλυψη δικτιου 3G για δωρεαν προσβαση σε ορισμενες υπηρεσιες.

Εχει ασχοληθει κανεις με το θεμα?

Αξιζει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάζεις πολύ, ναι.

Προσωπικά, καλή η τεχνολογία και εγώ tech-geek είμαι όπως και όλοι μας εδω μέσα, αλλά μερικά πράγματα καλό είναι να μένουν όπως τα ξέραμε.

Ένα βιβλίο δεν είναι ποτέ το ίδιο όταν δεν έχει χαρτί για να μυρίσεις και σελίδες για να γυρίσεις.

 

Πέρα από αυτό, υπάρχουν κι άλλα eBook readers.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
...

Πέρα από αυτό, υπάρχουν κι άλλα eBook readers.

 

Υπάρχουν άλλες προτάσεις με υποστήριξη στην Ελλάδα, κι επιπλέον αναμένονται κι άλλες σύντομα.

Σαφώς ενθουσιάζει επειδή είναι κάτι καινούργιο στην αγορά (στην αγορά, γιατί υπήρξαν και στο παρελθόν προσπάθειες που δεν τελεσφόρησαν).

Για την προηγούμενη γενιά δύσκολα θα αντικατασταθεί το βιβλίο, για τη νεότερη ίσως πολύ ευκολότερα από ότι φανταζόμαστε. Κι αν συνυπολογίσουμε τα eco επιχειρήματα...

 

Πάντως τα τελευταία 10 χρόνια, το μόνο πρόγραμμα που δεν έχω χρησιμοποιήσει στα ppc, είναι τα e-readers :p

 

[offtopic :ninja:]

Προσωπικά (και λόγω επαγγέλματος εκπαιδευτικού) θα ήθελα να προωθηθεί η εν λόγω τεχνολογία σε περιοχές-κοινωνικές ομάδες που δεν έχουν πρόσβαση στο βιβλίο. Βρίσκω πολύ σημαντικό ένα παιδί σε μια απομακρυσμένη περιοχή, ή ένα παιδί με περιορισμένη οικονομική δυνατότητα να έχει φορτωμένα ό,τι χρειάζεται στο reader του. [end offtopic :ninja:]

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Είναι εντυπωσιακό το γεγονός κάλυψης των ασύρματων αναγκών στην Ελλάδα... Όλα λειτουργούν κανονικά μέσω roaming χωρίς καμία χρέωση επιπλέον (ενσωματώνεται προνομιακά στην τιμή του κάθε βιβλίου) [312,488 Βιβλία στο ευρωπαϊκό κατάστημα].

 

http://img686.imageshack.us/img686/1317/lalallala.th.jpg

TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χρόνια τώρα διαβάζω σχεδόν αποκλειστικά σε ηλεκτρονική μορφή τα βιβλία, τόσο λόγω χώρου όσο και λόγω ευκολίας. Στην αρχή είναι λίγο περίεργη αίσθηση. Μετά συνηθίζεις και δυσανασχετείς όταν πρέπει να επιστρέφεις στα χάρτινα.

 

Με τις οθόνες e-ink όπως του Kindle, τα μάτια δεν κουράζονται καθόλου, αφού δεν έχουν την ακτινοβολία της φωτιζόμενης οθόνης LCD.

 

Πριν αποφασίσει κανείς να αγοράσει, όμως, πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσει τι είδους βιβλία θέλει να προμηθεύεται, αφού οι εκδότες μαζί με τις μεγάλες αλυσίδες πώλησης έχουν ξεκινήσει αγώνα δρόμου να παγιδεύσουν όσο περισσότερους καταναλωτές μπορεί ο καθένας σε μία μόνο συσκευή και έναν τύπο ηλεκτρονικού βιβλίου.

 

Για παράδειγμα, το εξαιρετικό Cybook Gen 3, που έχω τώρα, διαβάζει μόνο κλειδωμένα βιβλία DRM σε φορμά mobipocket (ή εναλλακτικά ePub), το οποίο μοιάζει αλλά δεν είναι πανομοιότυπο με το AZW του Kindle, ούτε διαβάζει τα πολυάριθμα βιβλία σε eReader που είχα αγοράσει για το πρώτο μου PDA.

 

Αν προσθέσουμε στην εξίσωση και τους νεόκοπους γεωγραφικούς περιορισμούς, τους οποίους επιβάλλουν οι εκδότες στα καταστήματα, απαγορεύοντας σε πολλές περιπτώσεις την πώληση σε κατοίκους εκτός Η.Π.Α. ορισμένων βιβλίων (ο αριθμός τους ολοένα αυξάνεται)... το ζήτημα είναι για γερούς λύτες.

 

Εγώ, πάντως, αποφάσισα να παραγγείλω το Kindle, κυρίως χάρη στη Wikipedia, στην ασύρματη αγορά βιβλίων κατευθείαν από το κατάστημα και στις αρκετά ανταγωνιστικές τιμές των βιβλίων. Φαίνεται, επίσης, πως η Amazon έχει τη δυνατότητα να ασκεί αρκετή πίεση στους εκδότες, με αποτέλεσμα ορισμένα βιβλία να είναι διαθέσιμα ακόμα και για εμάς τους Ευρωπαίους, και χωρίς κομπίνες και ημι-παρανομίες.

 

Ζητώ συγγνώμη αν όλες αυτές οι πληροφορίες είναι χιλιοειπωμένες, αλλά δεν γνωρίζω άλλον ιστότοπο στην Ελλάδα όπου να συζητούνται αυτά τα θέματα, όπως στο mobileread.com, διεθνώς.

 

Εύχομαι καλές γιορτές σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Εξηγήστε παρακαλώ πώς λειτουργεί. Το Kindle DX σου έρχεται, το φορτίζεις, βγαίνεις στον δρόμο, συνδέεσαι δωρεάν στο Kindle Store, κατεβάζεις όσα βιβλία επιτρέπεται να διαβάσεις στην Ελλάδα, σου έρχονται σε λίγα λεπτά, χρεώνεται αυτόματα η πιστωτική σου κάρτα. Πληρώνεις λίγο (πόσο?) παραπάνω ανά βιβλίο για τη χρήση του 3G. Τόσο εύκολο είναι? Δεν χρεώνεσαι με τίποτα άλλο?

WM 5.0 -> WM 6.0 -> Symbian s60v3 -> UIQ3 -> Android 1.5 -> BB 4.5 -> Palm 5.4.9-> iPhone 3.1.2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα παιδια. Σκεφτομαι σοβαρα να παραγγειλω απο amazon.com το καινουριο Kindle. Βγαινει 139$ που σημαινει 100 Euros περιπου + τα μεταφορικα. Ακομα και να πληρωσω στο τελωνειο φανταζομαι δε θα φτασει τα 400 που εχω δει να το πουλανε στο Public πχ. Εκτος κι αν το να το πιασουν στο τελωνειο σημαινει αυτοματα οτι η τιμη θα ανεβει στα ιδια λεφτα.

Εκτος αυτου θα ηθελα να μαθω αν ειναι δυνατον να διαβασεις δικα σου βιβλια που εχεις κατεβασει απο διαφορες πηγες. Ειδα οτι το καινουριο μπορεις να μεταφερεις βιβλια μεσω του USB και οχι μονο μεσω whispernet. Εχει δοκιμασει κανεις να το κανει? Το εχει χρησιμοποιησει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε διαβαζει ουτε Doc ουτε καν plain txt ή html. Μονο PDF. Εχω πολλα βιβλια που ειναι σε doc & html.

Υπαρχει καποιος που να το εχει δουλεψει το kindle και να ξερει αν μπορει να φορτωσει βιβλια δικα του χωρις να υπαρχει προβλημα με το ... originality?

Αυτη η ερωτηση ισχυει και για τα αλλα ebook readers.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Σκεφτομαι σοβαρα να παραγγειλω απο amazon.com το καινουριο Kindle. Βγαινει 139$ που σημαινει 100 Euros περιπου + τα μεταφορικα. Ακομα και να πληρωσω στο τελωνειο φανταζομαι δε θα φτασει τα 400 που εχω δει να το πουλανε στο Public πχ. Εκτος κι αν το να το πιασουν στο τελωνειο σημαινει αυτοματα οτι η τιμη θα ανεβει στα ιδια λεφτα.

Εκτος αυτου θα ηθελα να μαθω αν ειναι δυνατον να διαβασεις δικα σου βιβλια που εχεις κατεβασει απο διαφορες πηγες. Ειδα οτι το καινουριο μπορεις να μεταφερεις βιβλια μεσω του USB και οχι μονο μεσω whispernet. Εχει δοκιμασει κανεις να το κανει? Το εχει χρησιμοποιησει κανεις?

 

για αγορες στην ευρωπα'ι'κη ενωση, ΔΕ πληρωνεις τελωνειο:)

Link to comment
Share on other sites

To amazon.com που αναφέρει ο geoav είναι στην Αμερική όμως. Προφανώς μιλάς για το amazon.co.uk (δε στέλνει Ελλάδα νομίζω). Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λεει ο thief ειναι. Αν γινοταν η παραγγελια στο co.uk θα την ειχα ηδη κανει. Δυστυχως δε γινεται και 400 ευρα δεν τους δινω που να χτυπιουνται. Εχει χρησιμοποιησει ποτε κανεις ενα οποιοδηποτε Εbook Reader να πει μια αποψη? Μα κανεις ρε παιδια?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει ικανή ποσότητα e-βιβλίων στην ελληνική ώστε να συμφέρει μια αγορά ενός e-book. Και δεν εννοώ να υπάρχει πλήθος βιβλίων "ό,τι βρεθεί", μιλάω για όσο το δυνατόν πιο ποιοτικά βιβλία και επίσης για νέες κυκλοφορίες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερουν βιβλια στα ελληνικα οκ ισως να ειναι θεμα. Αν ομως προτιμας να τα διαβαζεις ουτως ή αλλως στα αγγλικα τοτε δεν υπαρχει κανενα θεμα.

Αλλα ναι νομιζω οτι η γκαμα στα ελληνικα ειναι πολυ μικρη φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...