Jump to content

James Cameron


dolky
 Κοινοποίηση

Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του James Cameron; (v.2)  

37 members have voted

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του James Cameron; (v.2)

    • Piranha Part Two: The Spawning
      0
    • The Terminator
      4
    • Aliens
      5
    • The Abyss
      3
    • Terminator 2: Judgment Day
      7
    • True Lies
      1
    • Titanic
      4
    • Avatar
      13


Recommended Posts

Παιρνωντας αφορμη απο το γεγονος οτι το προσεχη Δεκεμβρη, μετα απο περιπου 10 χρονια ,βγαινει στους κινηματογραφους η καινουργια του πολυαναμενομενη ταινια AVATAR,θα ηθελα να πειτε την αποψη σας.

Σας αρεσουν οι ταινιες του;

Εγω τον θεωρω εναν απο τους 3 καλυτερους αμερικανους δημιουργους των τελευταιων 30 ετων.

 

Ψηφος στη δημοσκοπηση το πολυ μεχρι 2 επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Aliens και Terminator.

 

To Aliens γιατί είμαι τρελός fan των περιπετειών της Ripley (κάνοντας φυσικά τα στραβά μάτια στα Alien vs Predator που είναι από μετριότατα μέχρι χάλια) και γιατί πρόκειται για το πιο καλό sequel σε ταινία. Ειλικρινά δε θυμάμαι άλλη ταινία που το sequel να είναι τόσο καλό όσο το πρώτο ή ακόμα καλύτερο.

 

Το Terminator γιατί είναι μια ταινία-θρύλος που έχει δώσει μέχρι στιγμής 4 sequels (που σε μερικά χρόνια θα γίνουν 6), μια εξαιρετική σειρά και μερικούς από τους πιο χαρακτηριστικούς και ενδιαφέροντες χαρακτήρες και ατάκες του σύγχρονου κινηματογράφου - John Connor, Sarah Connor, Terminator, "Ι'll be back", "Hasta la vista, baby".

 

Γενικά μπορώ να πω κοιταζοντας τη λίστα σου πως μου αρέσουν οι ταινίες του Cameron. Και το Abyss ήταν πολύ καλό (και κλειστοφοβικό) και το Terminator 2 - Linda Hamilton kicks ***!! - και το True Lies καλό ήταν ακόμα και ο Τιτανικός για το είδος του ήταν πολύ καλή ταινία - ασχέτως αν δε θα την έβαζα στις αγαπημένες μου.

 

Από τη λίστα που παραθέτεις δεν έχω δει τα Πιράνχας. Κάποια στιγμή θα τα δω και αυτά.

 

Όσο για το Avatar, με αφήνει παγερά αδιάφορο. Δε μου αρέσει ο συγκεκριμένος ήρωας και δεν πρόκειται να δω την ταινία, αλλά είμαι σίγουρος πως και πάλι ο Cameron θα κάνει πολύ καλή δουλειά.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το Avatar, με αφήνει παγερά αδιάφορο. Δε μου αρέσει ο συγκεκριμένος ήρωας και δεν πρόκειται να δω την ταινία, αλλά είμαι σίγουρος πως και πάλι ο Cameron θα κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

Τί εννοείς; Το σενάριο είναι πρωτότυπο απ' όσο ξέρω.

 

Για μένα ταινία του Cameron μετά από 12 χρόνια που είναι και sci-fi thriller, είναι σε παραγωγή εδώ και ποιός ξέρει πόσα χρόνια και εισάγει απ' ό,τι λένε αρκετές τεχνολογίες και τεχνικές που δεν έχουν ξαναχρησιμοποιηθεί σε ταινία είναι το κινηματογραφικό γεγονός της χρονιάς. Μπορεί να εξελιχθεί σε τεράστιο φιάσκο, πάντως απ' όλες τις ταινίες που βγαίνουν φέτος είναι αυτή που μου εξάπτει την περιέργεια περισσότερο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση με το γνωστό Avatar;

Γιατί εγώ αυτό είχα καταλάβει...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Για το avatar έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια, για ό,τι έχει βγει ή ακουστεί σχετικά τελος πάντων, οπότε το περιμένω αγωνιωδώς. Στα ατού η Sigourney φυσικά, ο Cameron και η υπόσχεση για εντυπωσιακά εφέ, animation και τεχνικές 3d... :)

 

Ψήφισα όλες τις ταινίες εκτός από Πιρανχα 2, Ιπταμενοι Δολοφονοι, που δεν το έχω δει, και το Τιτανικό, που έχω δει, αλλά δεν είναι στις καλύτερες του.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΙ ΔΙΘΥΡΑΜΒΟΙ ΓΙΑ ΤΟ AVATAR!!!!

 

"Μοναδικό θέαμα, σκηνές που κόβουν την ανάσα και συναρπαστική αφήγηση. Δώδεκα χρόνια μετά τον "Τιτανικό", ο Κάμερον παρουσιάζει ξανά μια ταινία με παγκόσμια απήχηση, την οποία θα πρέπει να δει κάθε άνθρωπος που πηγαίνει στον κινηματογράφο." Todd McCarthy, Variety

 

 

"Μία απόλυτα πιστευτή, με σάρκα και οστά (έστω κι αν αυτά δεν είναι ανθρώπινα), ερωτική ιστορία αποτελεί την καρδιά του Avatar. Ο Κάμερον δεν έχει γυρίσει ποτέ ταινία με σκοπό να επιδείξει απλά οπτικά πυροτεχνήματα: Η τεχνολογία στο Avatar υπηρετεί απόλυτα τον απώτερο σκοπό μιας δυνατής ερωτικής ιστορίας." Kirk Honeycutt, The Hollywood Reporter

 

 

Οι Times έδωσαν τέσσερα στα πέντε αστέρια και χαρακτήρισαν την ταινία ως ένα "συγκλονιστικό θέαμα"

 

 

"Φορώντας τα 3D γυαλιά, η ταινία γίνεται μια ανυπέρβλητη εμπειρία πέντε αστεριών - από τα τέσσερα αστέρια που της αναλογούν ως 2D - και είναι ότι πιο κοντινό μπορεί να βιώσει ένας άνθρωπος στο να πατάει το πόδι του σε έναν παράξενο νέο κόσμο. Μόνο μην αφήσεις να περάσει τόσος καιρός την επόμενη φορά, ε Τζιμ;" Chris Hewitt, Empire

Link to comment
Share on other sites

έχει έρθει εδώ;πόσο κάνει το εισιτήριο για 3d εμπειρία στα village;;

 

Σήμερα ξεκινάει ... :D

Το κόστος δυστυχώς είναι λίγο τσουχτερό (12 ευρώ) και ελπίζω λόγο εορτών , κρίσης , ή και της ποιότητας του έργου ..., μην το ανεβάσουν και άλλο!

Φαντάσου τώρα μια οικογένεια με 3 παιδιά να πάει στο έργο , βάλε τα ποπ κορν, αναψυκτικά και ότι άλλα ψιψιψίνια πάρουν από τα μαγαζάκια τριγύρω... ένα 100αρικάκι για την πλάκα θέλει!!!:lost:

Link to comment
Share on other sites

οντως!!!αλλα οταν ειχα παει πριν πολυ πολυ καιρο να δω το The Nightmare Before Christmas τοσο εκανε το εισιτήριο αρα ενταξει δεν ειναι και πολυ τραγικα τα πραγματα..οσο για ποπ κορν και τετοια αστο καλυτερα με τις τις τιμες που εχουν καλυτερα να κρατήσω τα λεφτα να φαω κανενα φαγητο της προκοπής μετα...
Link to comment
Share on other sites

σαφως τον Εξολοθρευτη

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αν και μου αρέσουν οι ταινίες δράσης και έχω δει βέβαια τον Εξολοθρευτή θα επιλέξω τον Τιτανικό, από τις καλύτερες ταινίες ever! Αν και τώρα θα ψήφιζα το Avatar. Απλά εκπληκτικό σε όλα!:)
Link to comment
Share on other sites

Αν και ψήφισα τον Εξολοθρευτή Νο 2 , σας συνιστώ αν δεν την έχετε δει να δείτε την Αβυσσο.

 

Υπέροχη sci fi ταινία. :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Η ταινια ηταν αρκετη καλη αλλα δεν δικαιολογησε το Hype που εχει καλλιεργηθει....μια απλως καλη ταινια που αν απεφευγε αρκετες αμερικανιες ισως μου αρεσε περισσοτερο.Περιμενα περισσοτερα κ στον τομεα της πρωτοτυπιας (η μονη πρωτοτυπια ειναι η 3D εμπειρια) γιατι σε πολλες στιγμες ενιωθα οτι εβλεπα apocalypto,pocahontas,lion king,τελευταιος των μοικανων etc.Μερικοι κριτικοι εγραψαν οτι περναει μηνυματα για την καταστροφη του περιβαλλοντος etc...so what?...το κανει με τοσο παιδικο τροπο που ακυρωνει την οποια προσπαθεια.Επιτελους θελουμε ταινιες για ενηλικους :p χωρις happy end & οχι ξαναζεσταμενα φαγητα με καλυτερο περιτυλιγμα!!
Link to comment
Share on other sites

Υπομονη,μπορει τα sequels να συνοδευτουν απο ενδειξεις ενηλικιωσης :rolleyes:
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν ήταν και τόσο happy το end, δεδομένων των ... απωλειών.

Εγώ μια χαρά το βρήκα το Avatar. Εντυπωσιακό, όμορφο, προσεγμένο. Σίγουρα ξεχωρίζει από το σύνολο παρά το σχετικά γνώριμο σενάριό του.

 

Πολύ μου άρεσαν και οι αναφορές στο Aliens :happy:

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Καλό το Avatar, αν και είχε δύο μειονεκτήματα: μεγάλη διάρκεια, και αυτό που καλώς ή κακώς χαρακτηρίζουμε "αμερικανιά" σε μερικά σημεία. Δηλαδή το δεύτερο μισό, μου φάνηκε αρκετά κουραστικό, όσο εντυπωσιακά κι αν ήταν τα πλάνα. Πράγμα που μας οδηγεί φυσικά στο μεγαλύτερο ατού της ταινίας, που είναι τα εφέ και η ποιότητα του 3D.

 

Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για ταινία σε παρόμοια επίπεδα με Alien και Terminator, που ήταν ταινίες επαναστατικές και χαρακτηριστικές η καθεμία για την εποχή της σε όλους τους τομείς. Το concept των Avatar είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον, αλλά η όποια τυχόν "φιλοσοφική" εμβάθυνση θα μπορούσε να γίνει στην ταινία, χάνεται από τις απίστευτες εικόνες και τον -όντως- καινούργιο κόσμο που μας παρουσιάζει ο Cameron.

 

Δεν ξέρω τι επιφυλάσσει το μέλλον για το Avatar, και τι θα σημαίνει ως ταινία σε μερικά χρόνια. Το αν θα μείνει ως σημείο αναφοράς και αν -σύμφωνα με τα taglines στις εφημερίδες- αλλάξει τον κιν/φο όπως το ξέρουμε, μένει να αποδειχθεί. Οι κλασικές όμως πλέον ταινίες του Cameron (Alien/Terminator που προανέφερα) παρουσίαζαν έναν κόσμο γνώριμο και "σκουριασμένο", ενώ το Avatar έναν κόσμο νέο και τελείως διαφορετικό.

 

Α, και μετά από αυτό, κάθε ταινία σε 2D θα μου φαίνεται φτωχή! :p

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μολις 17 ημερες το Avatar ξεπερασε το 1 δισ. δολλαρια σε εσοδα και εγινε το 4 highest grossing film στην ιστορια!Και ετσι οπως παει ειναι πολυ πιθανο να καταφερει να ξεπερασει και τον Τιτανικο...παλι του J.Cameron!:p

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μολις 17 ημερες το Avatar ξεπερασε το 1 δισ. δολλαρια σε εσοδα και εγινε το 4 highest grossing film στην ιστορια!Και ετσι οπως παει ειναι πολυ πιθανο να καταφερει να ξεπερασει και τον Τιτανικο...παλι του J.Cameron!:p

 

Χμ, δεν θα το έλεγα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η λίστα του imdb είναι πλήρως ενημερωμένη. Σύμφωνα με σημερινά δημοσιεύματα, το Avatar έχει φτάσει το 1,020 εκ. $ και συνεχίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η λίστα του imdb είναι πλήρως ενημερωμένη. Σύμφωνα με σημερινά δημοσιεύματα, το Avatar έχει φτάσει το 1,020 εκ. $ και συνεχίζει.

 

Χμ, όντως. Tο λέει και το Box Office Mojo. Πάσο...

 

Υ.Γ.

1 δις 18 εκατομμύρια. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Απλή η εξίσωση: Pocahontas x ($346,079,773) + (James Cameron) = $1,025,378,961 (Avatar).

 

Άρα ο Cameron αξίζει 700 εκατομμύρια. :grin:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ο Matt Bateman:respect:

 

«Ποτέ μια ταινία δεν έφτασε σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα το ένα δισ. δολάρια», είπε, προσθέτοντας ότι σύμφωνα με τις προβλέψεις δεν αποκλείεται οι εισπράξεις να φτάσουν τα 4 δισεκατομμύρια. (απο troktiko)

 

Χμμμ...αν ο Τιτανικος ειχε για 13 χρονια τη πρωτια...το Avatar παει για 25ετια και βαλε :p

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...