Microsoft Office 2010

Απάντηση

sagiadinos

no avatar
GPRS Member
Περιοχή: Άγνωστη

Microsoft Office Professional Plus 2010 X64

Γεια σας παιδιά.
Εχω ένα προβληματάκι και αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει.
Είχα εγκατεστημένο το Msoffice 2007 και έχοντας βάλει το αρχείο outlook.pst(όπου αποθηκεύονται τα μηνύμματα) του προγράμματος αλληλογραφίας outlook σε έναν απομεμακρυσμένο δίσκο συνδεδεμένο σε δίκτυο μπορούσα να παιρνω και να στέλλω e-mails από οποιοδήποτε PC που μπορούσε να συνδεθεί στο δίκτυο έχοντας πρόσβαση σε όλα τα μηνύμματα. Τώρα εγκατέστησα το Ms office professional 2010 που δεν έχει τέτοιο στοιχείο και δεν μπορώ να παιρνω μηνύμματα από όλα τα PC παρά μόνον απο εκείνο στο οποίο το προτοεγκατέστησα. Γνωρίζει κάποιος κάτι να με βοηθήσει για να μπορώ να κάνω το ίδιο και με το Office 2010; Ευχαριστώ πολύ.

mcde

mcde's Avatar: LG E960 Nexus 4
Super Moderator
Περιοχή: 410 Gone
Αν εννοείς το αρχείο outlook.pst, υπάρχει εδώ: C:\Users\[USERNAME]\AppData\Local\Microsoft\Outlook
Πάντως αυτό που κάνεις είναι αρκετά επικίνδυνο, ειδικά αν σκεφτεί κανείς πόσο αναξιόπιστο γίνεται αυτό το αρχείο όταν μεγαλώνει το μέγεθος του, και σίγουρα το software αυτό δεν είναι σχεδιασμένο να δουλεύει έτσι. Η σωστή λύση είναι να χρησιμοποιήσεις τον IMAP server του παρόχου σου και να αποθηκεύεις εκεί μόνιμα τα email σου. Με αυτό τον τρόπο θα μπορείς να συνδέεσαι στον IMAP server, να βλέπεις τα email σου, να τα αποθηκεύεις και τοπικά (ενώ θα συνεχίζουν να υπάρχουν στον server) και γενικά να τα διαχειρίζεσαι από όσα μηχανήματα θέλεις. Ταυτόχρονα δεν θα εξαρτάσαι από το outlook (γιατί θα μπορείς να τα δεις από οποιονδήποτε email client) και από το πότε θα διαλυθεί το outlook.pst και θα κινδυνεύσεις να χάσεις τα πάντα.

sagiadinos

no avatar
GPRS Member
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά όντως σε αυτή τη διαδρομή που μου λές ήταν το outlook.pst αλλά στο office 2007. Στην ίδια διαδρομή στο office 2010 δεν υπάρχει αρχείο
outlook.pst παρά μόνον ένας φάκελλοs αρχείων με όνομα RoamCache και ένα αρχείο
outlook.sharing.xml.obi αρχείο OBI 2KB και τίποτε άλλο. Και πάλι σε ευχαριστώ. Οσο για τον IMAP server του παρόχου μου (otenet) που και πώς μπορώ να τον βρώ; Και πάλι ευχαριστώ.
Τελευταία τροποποίηση από sagiadinos: 26 Οκτ. 2010, 17:15.

mcde

mcde's Avatar: LG E960 Nexus 4
Super Moderator
Περιοχή: 410 Gone
Μπορείς να ψάξεις στον υπολογιστή σου για το αρχείο outlook.pst αν και η διαδρομή κανονικά είναι αυτή που σου λέω και για το Outlook 2010. Αν δεν το βρίσκεις εκεί ίσως είναι θέμα configuration.

Όσον αφορά το email γενικά, θα σου πρότεινα να αποφύγεις το email της otenet, καθώς έχει ελάχιστες δυνατότητες και απ'όσο θυμάμαι δεν υποστηρίζει IMAP. Αν χρησιμοποιείς το email σου για δουλειά και όχι περιστασιακά, θα σου πρότεινα να μεταφερθείς σε κάποιον email provider που έχει τουλάχιστον IMAP και δικό του SMTP server με authentication (π.χ. το gmail το κάνει αυτό).

sagiadinos

no avatar
GPRS Member
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Μας έχεις εξυπηρετήσει πολές φορές με τις γνώσεις σου. Νάσαι καλά.

sagiadinos

no avatar
GPRS Member
Παράθεση από sagiadinos >
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Μας έχεις εξυπηρετήσει πολές φορές με τις γνώσεις σου. Νάσαι καλά.
Επιπροσθέτως ανακάλυψα τυχαία ότι τα αρχεία του outlook 2010 αρχειοθετούνται ανά λογαριασμό (π.χ. αν έχουμε πολλούς λογαριασμούς) όμως και όχι όλα μαζί στά έγγραφα του χρήστη και όχι στο AppData όπως το outlook.pst του outlook 2007. Ηδη τα μετέφερα σε απομεμακρυσμένο σημείο δικτύου προστατευμένο με κωδικό και όλα είναι Ο.Κ. Και πάλι ευχαριστώ.

trod

trod's Avatar: HTC One
3G Member
Περιοχή: Πολύγωνο

Αγορά Office Home and Business 2010

Μαλλον θα αγοραστουν office 2010 στο γραφειο και κοιταμε για την καλυτερη δυνατη τιμη. Ξερει κανενας κανενα site με καλυτερη τιμη απο το Πλαισιο;
Ευχαριστω.

(Μιλαω για κανονικη αγορα και ολα νομιμα)
HTC One Black
iPad 4 16GB Cellular White (7.1.2 JB)
iPad Air 32GB Cellular White (7.1.2 JB)
[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

pificos

pificos's Avatar: LG D821 Nexus 5
HSCSD Member
Περιοχή: Αθήνα......:-(
Παράθεση από trod >
Μαλλον θα αγοραστουν office 2010 στο γραφειο και κοιταμε για την καλυτερη δυνατη τιμη. Ξερει κανενας κανενα site με καλυτερη τιμη απο το Πλαισιο;
Ευχαριστω.

(Μιλαω για κανονικη αγορα και ολα νομιμα)
http://www.media-ram.gr/in...duct_id=147144
γενικά απο skroutz.gr ψαξε:http://www.skroutz.gr/c/11...dir=asc&page=7
Motorola Defy MB 525
Nexus 5 D821 ,16gb, black 404

pa_1973nos

no avatar
Mobile Member

office 2010 προβλημα με doc file

καλημερα σας, και καλες γιορτες. οπως αναφερει και ο τιτλος εχω τα office 2010 32 bit , και οταν ανοιγω doc file δεν μου αναγνωριζει την γραμματοσειρα( σαν ιερογλυφικα τα εμφανιζει) ειτε με το wordpad η notepad.. αρχεια xls μου τα ανοιγει, τρεχω με windows 7.

zxr

zxr's Avatar: Apple iPhone 5c
Moderator
Περιοχή: Δημόκριτος-Αθήνα
Επιλογή όλων (Ctrl+A) και άλλαξε γραμματοσειρά.

- Είσαι μισογύνης!
- Διαβάζεις τις υπογραφές μου στο myphone, ε;
- Τί πράγμα;
- Άστο, είμαι μισογύνης!

pa_1973nos

no avatar
Mobile Member
θα το δοκιμασω σημερα.

Ragezer

Ragezer's Avatar: Apple iPhone 5s
3G Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια! Ειδα το θεμα εδω και σκεφτηκα να μην ανοιγω καινουργιο για το Office 2010..αφου πανω κατω δεν θα εχουν μεγαλη διαφορα! Λοιπον γενικα ειμαι χρηστης mac και δεν εχω μεγαλη επαφη με προγραμματα επεξεργασιας κειμενου..αυτη τη φορα εκανα εγκατασταση στον υπολογιστη του πατερα μου το Office 2010, και απο την ωρα που το εκανα εγκατασταση ο εκτυπωτης αντι να εκτυπωνει οπως θα 'ταν φυσιολογικο την σελιδα καθετα, μικραινει τις διαστασεις και σε μια Α4 εκτυπωνει οριζοντια πιανωντας ολο το κειμενο τη μιση σελιδα αν καταλαβαινεται τι εννοω.. βγαζω ενα εκτυπομενο εγγραφο φωτογραφια και το επισυναπτω παρακατω! Εψαξα στις ρυθμισεις του Office αλλα δεν βρηκα κατι! Ξερει κανεις τι μπορει να εχει γινει?
Συνημμένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 2012-08-29 20.14.45.jpg 152,8 KB 27 εμφανίσεις

Itchrist86

Itchrist86's Avatar: Apple iPhone 5
Moderator
Περιοχή: Washington, DC
Δεν αναφέρεις, ο υπολογιστής του πατέρα σου είναι PC ή MAC?
Αν είναι PC πήγαινε στη πρώτη (μπλε) καρτέλα Αρχείο > Εκτύπωση > Προσανατολισμός όπου θα πρέπει να επιλέξεις κατακόρυφος.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.
Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPad 4, iPhone 5

Ragezer

Ragezer's Avatar: Apple iPhone 5s
3G Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Παράθεση από Itchrist86 >
Δεν αναφέρεις, ο υπολογιστής του πατέρα σου είναι PC ή MAC?
Αν είναι PC πήγαινε στη πρώτη (μπλε) καρτέλα Αρχείο > Εκτύπωση > Προσανατολισμός όπου θα πρέπει να επιλέξεις κατακόρυφος.
Φιλε μου ειναι PC και το office ειναι στα Αγγλικα..αλλα ειδα τη ρυθμιση που λες και ειναι ηδη Κατακορυφος.. Δηλαδη "Portrait Orientation" και οχι "Landscape Orientation" καμια αλλη ιδεα τι μπορει να φταιει?

andreas1022

andreas1022's Avatar: Apple iPhone 5s
HSDPA Member
Περιοχή: Αθηνα
Απο που μπορω να κατεβασω επιπλεον γραμματοσειρες και να τις βαλω στο word πχ?
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης