Jump to content

Opera Mini for Blackberry


kkmet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, είμαι νέος χρήστης της υπηρεσίας BIS της Wind (απεριόριστο ιντερνετ, ουσιαστικά 250 ΜΒ) και χρησιμοποιώ τον Opera λόγω του ότι διαβάζει ελληνικές σελίδες που ο κανονικός browser δε διαβάζει. Θα ήθελα να μάθω εάν χρεώνομαι για αυτό, στη Wind μοου είπαν πως όχι εάν δεν έχω πειράξει τις αρχικές ρυθμίσεις, αλλά πρέπει να στείλουν mail στη RIM για επιβεβαίωση.

 

Αυτό σίγουρα θα φανείσ τον επόμενο λογαριασμό μου, εάν κάποιος ξέρει ας με ενημερώσει, επίσης, υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μη κάνει χρήση του BIS ώστε να την αποφύγω, μην έχουμε τίποτα ανεπιθύμητες χρεώσεις.

 

Ευχαριστώ.

 

ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΠΙΣΩ, ΟΛΑ ΟΚ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΕΩΣΗ...

Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, είμαι νέος χρήστης της υπηρεσίας BIS της Wind (απεριόριστο ιντερνετ, ουσιαστικά 250 ΜΒ) και χρησιμοποιώ τον Opera λόγω του ότι διαβάζει ελληνικές σελίδες που ο κανονικός browser δε διαβάζει. Θα ήθελα να μάθω εάν χρεώνομαι για αυτό, στη Wind μοου είπαν πως όχι εάν δεν έχω πειράξει τις αρχικές ρυθμίσεις, αλλά πρέπει να στείλουν mail στη RIM για επιβεβαίωση.

 

Αυτό σίγουρα θα φανείσ τον επόμενο λογαριασμό μου, εάν κάποιος ξέρει ας με ενημερώσει, επίσης, υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μη κάνει χρήση του BIS ώστε να την αποφύγω, μην έχουμε τίποτα ανεπιθύμητες χρεώσεις.

 

Ευχαριστώ.

 

ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΠΙΣΩ, ΟΛΑ ΟΚ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΕΩΣΗ...

 

γενικά να ξέρεις οτι χρεώνεσαι μόνο τα wap πχ vodafone live (δέν ξέρω πως λέγεται το αντίστοιχο σε cosmote και wind)

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε ότι το APN είναι απενεργοποιημένο, όπως επίσης και το WIND PLUS & είσαι οκ.. Και αν δεις καμιά παράξενη χρέωση στο λογαριασμό, τηλέφωνο, παράπονο και πίστωση :)
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε ότι το APN είναι απενεργοποιημένο, όπως επίσης και το WIND PLUS & είσαι οκ.. Και αν δεις καμιά παράξενη χρέωση στο λογαριασμό, τηλέφωνο, παράπονο και πίστωση :)

 

αν είναι απενεργοποιημένο δεν μπαίνει το opera σε καμία σελίδα. το θέμα είναι τι apn θα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

η vodafone έχει κοινό.

 

δεν χρεώνεσαι για το ό,τι έχει Internet.

 

απλά βάζεις internet.vodafone.gr

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

η vodafone έχει κοινό.

 

δεν χρεώνεσαι για το ό,τι έχει Internet.

 

απλά βάζεις internet.vodafone.gr

 

μιλάμε για wind

Link to comment
Share on other sites

η vodafone έχει κοινό.

 

δεν χρεώνεσαι για το ό,τι έχει Internet.

 

απλά βάζεις internet.vodafone.gr

 

Ξανά οφ τοπικ... ΜΙΛΆΜΕ ΓΙΑ WIND

Link to comment
Share on other sites

έχει απαντηθεί ότι η wind κάνει ό,τι θέλει. άλλα χρεώνει και άλλα όχι.

 

με ένα τηλέφωνο ίσως βρεις άκρη.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

έχει απαντηθεί ότι η wind κάνει ό,τι θέλει. άλλα χρεώνει και άλλα όχι.

 

με ένα τηλέφωνο ίσως βρεις άκρη.

 

Ήμουν σίγουρος ότι και αυτό θα είχε απαντηθεί. Πραγματικά απορώ ποιος ο λόγος αυτών των πόστ οκ μπράβο που ξέρεις που είναι αν θελεις πραγματικά να βοηθήσεις και να μάθουμε και οι υπόλοιποι στέιλε κάποιο λινκ.

Συγγνώμη για το off topic

Link to comment
Share on other sites

Μη σφάζεστε. Μιλάμε όντως για wind. Γενικά θέλει παρακολούθηση. Σε ότι αφορά εφαρμογές οι ευρέως διαδεδομένες είναι ΟΚ. Αλλά προσοχή γενικά γιατί συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

από χθές έχω πρόβλημα με τον όπερα. δεν μπορώ να κάνω παράθεση στο φόρουμ. πατάω το κουμπί της παράθεσης μου βγάζει κανονικά την σελίδα και όταν πατάω το κουτάκι για να γράψω, ο κώδικας quote εξαφανίζεται. ξαναπέρασα την εφαρμογή αλλά πάλι τα ίδια. συμβαίνει και σε κανέναν άλλον? η αν έχει συμβεί πως το λύσατε?
Link to comment
Share on other sites

o opera δεν παρέχει την συμπίεση δεδομένων, είτε συνδεθουμε με apn είτε απο τον server της opera. την συμπίεση την παρέχει ο opera turbo για windows mobile δυστυχώς
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και έχει. :!:

 

μιλάμε πάντα για τον mini και όχι τον mobile.

 

ο mini κάνει ό,τι και ο παλαιότερο webviewer: παίρνει τα δεδομένα έτοιμα, συμπιεσμένα και γρήγορα από τους σέρβερ της opera.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και έχει. :!:

 

μιλάμε πάντα για τον mini και όχι τον mobile.

 

ο mini κάνει ό,τι και ο παλαιότερο webviewer: παίρνει τα δεδομένα έτοιμα, συμπιεσμένα και γρήγορα από τους σέρβερ της opera.

 

μπορεί αλλά σίγουρα δεν κάνει την συμπίεση του turbo ή της rim. για τον Mini δεν είδα πουθενά στο site οτι κάνει συμπίεση. αν μπορείς ανέβασε ένα λινκ

Link to comment
Share on other sites

είναι γνωστό από σύστασης του mini.

 

ρώτα τον msk. το είχε ανεβάσει κάποτε και πρώτη σελίδα.

 

Υ.Γ. τι να κάνω την turbo συμπίεση όταν ο browser είναι δέκα φορές πιο αργός (με ή χωρίς java script) από τον opera...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

είναι γνωστό από σύστασης του mini.

 

ρώτα τον msk. το είχε ανεβάσει κάποτε και πρώτη σελίδα.

 

Υ.Γ. τι να κάνω την turbo συμπίεση όταν ο browser είναι δέκα φορές πιο αργός (με ή χωρίς java script) από τον opera...

 

το turbo είναι της opera, προσφέρει συμπίεση δεδομένων. δες εδώ. thnx για τα info

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πώς γίνεται να ορίσω ρυθμίσεις proxy στο blackberry?

Στα διάφορα forum (*****berry κτλ) που εχω δει γράφουν οτι αρκεί το λογισμικό να είναι από 3.8 και πάνω. Έπειτα οι ρυθμίσεις θα ειναι στην καρτέλα tcp

 

Εγώ έχω ένα 8707 με εκδοση 4.2 και οι μόνες ρυθμίσεις που έχει είναι apn, username, password

 

Γενικά θέλω να μπαίνω μέσω του opera mini χρησιμοποιώντας το προφιλ του mycosmosview ή το wind+ ή το vodafone live και να εκμεταλεύομαι τα 40MB to μήνα.

 

Ευχαριστω

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν έχω data plan :)

 

ένα what's up έχω. Όμως στο menu εμφανίζεται κανονικά το εικονίδιο του browser του blackberry.

 

To κινητο το θέλω μόνο για μηνύματα (qwerty γαρ) και browsing μέσω opera mini.

 

Έχω δει ένα παλιό post στο myphone από κάποιον που ισχυρίστηκε ότι κατάφερε να χρησιμοποιεί opera mini μέσω wind+ και όλα αυτά με μια κάρτα f2g.

 

Γίνεται?

 

Ευχαριστώ

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αν στο tcp/ip βάλεις το apn που θα σου πει ο πάροχος σου θα συνδέεσαι κανονικά

 

Δες και το τελευταίο πόστ εδώ. 'Ισως σε βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες tcp/ip εννοείς το μενου tcp?

 

Για να μπω στο wind+ σύμφωνα με την wind θα πρέπει να έχω : apn : gwap.b-online.gr, proxy : 192.168.200.10 port : 9401

 

Αν βάλω μόνο τη ρύθμιση του apn δυστυχώς ο opera δε συνδέεται, χρειάζεται και τις ρυθμίσεις proxy. Για να μπω από το laptop στο νετ με bluetooth tethering το μονο που χρειαζεται είναι η ρύθμιση apn

 

Στο link που έστειλες στο post 27 αναφέρει : " Verify your software is configured to "TCP/IP" instead of BIS" αυτό πως γίνεται? Ο opera δε σ'αφήνει να μπεις στα preferences του αν δεν ολοκληρώσει την εγκατάσταση του (συνδεση στο νετ)

 

Εδώ http://www.blackberryforums.com.au/forums/general-bes-discussion/2765-internet-through-corporate-proxy-server.html εξηγεί τον τροπο για proxy σε περιβάλλον BES. Γνωρίζω ότι είναι τελείως διαφορετικό αλλά μήπως πρεπει να κανω κάτι παρόμοιο?

 

Ευχαριστώ

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες tcp/ip εννοείς το μενου tcp?

 

Για να μπω στο wind+ σύμφωνα με την wind θα πρέπει να έχω : apn : gwap.b-online.gr, proxy : 192.168.200.10 port : 9401

 

Αν βάλω μόνο τη ρύθμιση του apn δυστυχώς ο opera δε συνδέεται, χρειάζεται και τις ρυθμίσεις proxy. Για να μπω από το laptop στο νετ με bluetooth tethering το μονο που χρειαζεται είναι η ρύθμιση apn

 

Στο link που έστειλες στο post 27 αναφέρει : " Verify your software is configured to "TCP/IP" instead of BIS" αυτό πως γίνεται? Ο opera δε σ'αφήνει να μπεις στα preferences του αν δεν ολοκληρώσει την εγκατάσταση του (συνδεση στο νετ)

 

Δεν έχει επιλογή για να βάλεις proxy και port. Απ ότι διάβασα στο νετ αν δεν σου έχει αντίστοιχο πεδίο δεν βάζεις τίποτα. Σε παλαιότερες εκδόσεις λογισμικού υπήρχε αυτη η επιλογή.

Για το "verify your software..." απλά τσεκάρεις εαν είναι επιλεγμένο το apn enabled στο tcp/ip στο advanced options. Από τα preferances του opera δεν μπορείς να δεις κατι τέτοιο.

 

Αφού έβαλες το apn έκανες battery pull?

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο παραπάνω λίνκ ότι ο opera έχει μετρητή για data. Το παραθέτω εδώ για το δουν και περισσότεροι.

 

Ανοίγουμε τον opera και πατάμε bb button-help-about

 

Το transmitted total το μηδενίζουμε απλά πατώντας το clear

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω κάτι?γιατί κ πάλι δεν κατάλαβα μάλλον.όταν χρησιμοποιώ τον opera τι χρέωση έχω?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...