Αυτόματος τηλεφωνητής ΟΤΕ

Απάντηση

CptBill

CptBill's Avatar: Sony Ericsson T100
HSCSD Member
Περιοχή: Καμίνια
Γνωρίζει κανείς πως ενεργοποιείται και απενεργοποιείται η υπηρεσία του αυτόματου τηλεφωνητή του ΟΤΕ;

thanks

csk4023

csk4023's Avatar: Nokia 6233
Honored Member
Περιοχή: Ελλάδα
Νομίζω ότι θα σε βοηθήσει η σχετική σελίδα του Oteshop

CptBill

HSCSD Member
Στη σελίδα του ote-shop δεν υπάρχει τίποτα περισσότερο απο μια περιγραφή της υπηρεσίας. Προφανώς οι εντολές ενεργοποίησης και απενεργοποίησης αποτελούν εθνικό μυστικό

Anyway..πρέπει να είναι *62# εαν θυμάμαι καλά...

supernet

supernet's Avatar: Apple iPhone 4S
3G Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Διαβάστε παρακάτω:

ΒΑΣΙΚΟ ΠΑΚΕΤΟ - ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΗ

ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΕΝΟ ΠΑΚΕΤΟ - ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΗ
Don't criticize... what you can't understand...!

Trobocop(R)

Trobocop(R)'s Avatar: Nokia 5800
Banned
Περιοχή: Nο adνance plannίng wίll ever replace dumb luck.

Re: αυτόματος τηλεφωνητής ΟΤΕ

Παράθεση:
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CptBill (29 Μάρ. 2004 , 21:42)

Γνωρίζει κανείς πως ενεργοποιείται και απενεργοποιείται η υπηρεσία του αυτόματου τηλεφωνητή του ΟΤΕ;

thanks
Σου απάντησαν ήδη τα παιδιά. Απλά να σε προετοιμάσω ψυχολογικά για το γεγονός ότι θα σου ζαλίσει τα νεφρά μια ενοχλητική του ιδιοτροπία:

Όταν λαμβάνεις ένα μήνυμα ακούς έναν διαφοροποιημένο μήνυμα στο ακουστικό που υποτίθεται ότι σε ειδοποιεί για το νένο μήνυμα και επίσης υποτίθεται σταματάει αφού το ακούσεις . Ωστόσο στην πράξη δεν θα σταματάει. Θα συνεχίζει παρόλο που εσύ θα έχεις ακούσει το μήνυμα, ίσως και θα το έχεις διαγράψει! Έτσι θα νομίζεις ότι έχεις νέο μήνυμα και πάλι ενώ δεν θα έχεις τίποτα!

Αν δεν κάνω λάθος το πρόβλημα αυτό υπάρχει από τότε που πρωτοβγήκε ο τηλεφωνητής, (Εγώ το αντιμετωπίζω 17 μήνες τώρα) ενώ αν επικοινωνήσεις με τον ΟΤΕ για να ρωτήσεις τι γίνεται σχετικά θα σου απαντήσουν: "Το γνωρίζουμε το πτρόβλημα και θα το φτιάξουμε...."

Καλή συμβίωση με την προηγμένη αυτή υπηρεσία προστιθέμενης αξίας του ΟΤΕ!

Βασίλης

Βασίλης's Avatar: Nokia E66
Honored Member
Περιοχή: Πειραιάς
Εχει δικιο ο CptBill ,δεν αναφερεται πουθενα το πως απενεργοποιειται ο τηλεφωνητης.Οποιος μπορει να μας ενημερωσει ας το κανει γιατι μου το εβαλαν και μενα κατα λαθος και μου εχει σπασει τα νευρα.

csk4023

csk4023's Avatar: Nokia 6233
Honored Member
Περιοχή: Ελλάδα
Βρήκα τώρα ένα παλιό φυλλάδιο... Αν ισχύουν τα όσα λέει, ο CptBill παραπάνω έδωσε σωστά την ενεργοποίηση. Συγκεκριμένα...

Ενεργοποίηση: *62#
Επιβεβαίωση: *#62#
Ακύρωση: #62#
Τελευταία τροποποίηση από csk4023: 2 Απρ. 2004, 23:26.

CptBill

HSCSD Member
Yup, αυτές είναι οι "μυστικές" εντολές.

Anyway, μέχρι να πάρω κάποιο dect της siemens με αυτόματο τηλεφωνητή (call me SL150) θα αρκεστώ στη παραπληγική υπηρεσία του ΟΤΕ.

gmmour

gmmour's Avatar: Apple iPhone 4
3G Member
Περιοχή: Αθήνα, κέντρο
Παιδιά,
Εγώ αντιμετωπίζω ένα άλλο κουλό πρόβλημα με τον προσωπικό τηλεφωνητή του ΟΤΕ και τη γραμμή ISDN.
Ως γνωστόν, στις γραμμές ISDN (κι αν έχεις και ISDN τηλέφωνο) όταν έχεις μήνυμα στον τηλεφωνητή του ΟΤΕ, εκτός από την αλλαγή στον τόνο κλήσης, εμφανίζεται και μήνυμα στην οθόνη του τηλεφώνου "1 SPEECH MESSAGES"... Όπως και ο διαφορετικός τόνος έτσι κι αυτό το μήνυμα πολλές φορές μένει ακόμα και αν ακούσεις τα μηνύματά σου και μετά για να το βγάλεις πρέπει να κάνεις διάφορες αλχημείες του τύπου να σβήσεις τα μηνύματα, έπειτα να πάρεις και να αφήσεις εσύ ένα μήνυμα στον τηλεφωνητή σου, να το ακούσεις και να το σβήσεις και έπειτα να ελπίζεις ότι αυτή τη φορά ο τηλεφωνητής και το υπερεξελιγμένο δίκτυο του ΟΤΕ θα καταλάβει ότι πρέπει επιτέλους να σταματήσει να σου ζαλίζει τον έρωτα...
Το πρόβλημά μου είναι τώρα ότι όποτε εμφανίζεται από το δίκτυο το μήνυμα "1 SPEECH MESSAGES", το Ascom Eurit 133 ISDN ασύρματο που έχω δεν μπορεί να κάνει κλήσεις! Συγκεκριμένα με το που ανοίγει την γραμμή και εμφανίζεται στην οθόνη το μήνυμα, το ακουστικό κάνει software reset... Με τα άλλα μηνύματα δικτύου (όπως πληροφορίες χρέωσης 1 UNITS) που στέλνονται κατά τη διάρκεια της συνομιλίας από το δίκτυο, το ακουστικό δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα...

Λέτε να ζητήσω να σταματήσει η αποστολή του μηνύματος αυτού από τον ΟΤΕ και να παραμείνει μόνο ο διαφορετικός τόνος ως ειδοποίηση μηνυμάτων στον τηλεφωνητή; Ελπίζω να γίνεται...

Σημειώνω ότι οι άλλες συσκευές που έχω (και που είναι όλες ενσύρματες ISDN) δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα με τα εν λόγω μηνύματα.
Ξέρω ότι είναι πρόβλημα της συσκευής αλλά μάλλον θα είναι δύσκολο να βρω service ASCOM στην Αθήνα (αλήθεια ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι τέτοιο

Γιώργος

lirm

no avatar
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Για όποιον ενδιαφέρεται ακόμα, μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα ένα .pdf document. Δώστε το παρακάτω URL και κάντε download το "1" που βγάζει.

http://www.google.com.gr/s...Feat.pdf&meta=
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης