Jump to content

Hybrid OS 4.x - Tα πάντα για τα Υβριδικά Λειτουργικά Συστήματα


hellsangel81
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά απο πολλές απόπειρες με διάφορα OS και Hybrid που προσπάθησα να δημιουργήσω, τελικά κατάφερα να μετατρέψω το storm μου σε υβριδικό (4.7.0.141/5.0.0.93) ακολουθώντας τα εξής βήματα:

 

1) εκγαθηστούμε την 131 και την περνάμε στο storm (vendor.xml delete και τα σχετικά)

2) όταν τελειώσει, battery pull

3) patch τον φάκελο C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\Shared\Loader Files\9500-v4.7.0.131_P4.0.0.158 (για xp για vista ξέρεται που θα το βρείται)

4) δέν κάνουμε τίποτα στο shrink my os που θα μας βγάλει (αυτό είναι για να φτιάξεις δικό σου Hybrid)

5) Τρέχουμε το apploader (άν μας πει για downgrade πατάμε να περάσει την παλιότερη έκδοση, dont worry αυτό θα βάλει την σωστή απλά περιέχονται και κάποια αρχεία απο παλαιότερες εκδόσεις)

 

links:

1) patch: http://forums.c r a c k berry.com/f132/9530-141-5-0-0-90-9000-hybrid-beta-204517/

2) os: http://www.stormblog.net/index.php?page=OS

 

 

Γιά να τσεκάρεται οτι όλα είναι οκ options-advanced-applications-modules( patame bb button). ορισμένα Modules πρέπει να είναι της 5.0.0.90

 

P.S: Άν και είναι αυτονόητο, το κάνεται με δικό σας ρίσκο και καλού κακού κάντε ένα back up:!:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 223
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το έκανα και 2 φορές και δεν είχα πρόβλημα! χρησημοποίησες αυτό το αρχείο που επισύναψα?
Link to comment
Share on other sites

δεν μου δούλευε και το mstreet. περιμένω την αυθεντική 5.0 το καλοκαίρι λογικά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα μερικές μέρες για να ποστάρω εντυπώσεις για το λογισμικό αυτό. Είναι αρκετά σταθερό λόγω του ότι βασίζεται στην 141 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αύτο που με ενθουσίασε πιο πολύ είναι η ζωή της μπαταρίας. το σύγκρινα με ένα στορμ με την απλη 141 και το hybrid είχε σχεδόν διπλασια ζωή. οσο για το αρχείο που αναφέρεις δεν έχει καμια σχέση με αυτό που έχω στο ποστ, έτσι κι αλλιώς υπάρχουν πολλά αντίστοιχα λογισμικα άλλα καλύτερα άλλα λιγότερο
Link to comment
Share on other sites

Κανείς άλλος το δοκίμασε; Η διάρκεια της μπαταρίας όντως βελτιώνεται;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ να παραμείνω επίσημος. Ποτέ δεν ξέρεις. Πάντως έχει καλή μπαταρία. Αλλά αν και η .141 είναι σταθερή, πρέπει να αντιμετωπίσεις τα bugs του 5.0.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Κανείς άλλος το δοκίμασε; Η διάρκεια της μπαταρίας όντως βελτιώνεται;

 

δουλεύει δοκίμασε το αν θές, το αρχείο που λέει ο alexkass δεν περιέχεται! έκανε μάλλον λάθος διαδικασία!

 

PS: μπορείτε να αντικαταστήσετε το ος που έχω δώσει με το 141, αλλά και πάλι κάνει αυτόματα αναβάθμιση απο το app loader στην 141 με το που πατσάρετε τον φάκελο

Link to comment
Share on other sites

Την 141 εχω τώρα. Απλά λέω μήπως προσφέρει κάτι παραπάνω στην αυτονομία.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποίησα και τις δυο και είδα διαφορά! αν δεν θες να παιδευτείς μείνε όπως είσαι! έτσι κι αλλίως αργά η γρήγορα θα έχουμε την official
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μέρα με το καινούριο os και οι μόνες εμφανείς διαφορές που μπορώ να διακρίνω είναι:

-όταν στα μηνύματα κάνουμε swipe για να πάμε στο προηγούμενο ή επόμενο μήνυμα δεν υπάρχει πια αυτό το μικρό κόλλημα που έκανε

-το application memory πήγε στα 39,7 mb

-οι εφαρμογές ανοίγουν αρκετά πιο γρήγορα, άν και παρατήρησα ένα μικρό κόλλημα στο τηλέφωνο για αρκετά δευτερόλεπτα αφού ανοίξει (αυτό υπήρχε ήδη αλλά τώρα κρατάει λίγο παραπάνω)

-όταν κλείσει η κεραία λόγω χαμηλής μπαταρίας μπορούμε να την ανοίξουμε πάλι με το που συνδέσουμε το τηλεφώνο στην πρίζα.

-επιτέλους όταν ακούς μουσική και έρχεται κάποιο notification δεν σταματάει την αναπαραγωγή. (δεν ξέρω αν αυτό ήταν απλά bug στις προηγούμενες εκδόσεις)

 

όταν δω κάτι άλλο θα ξαναποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά την διακοπή μουσικής δεν νομίζω οτι ήταν bug. Απλώς ενόχλησε αρκετούς χρήστες που άλλαζαν συνέχεια προφίλ.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

τελικά το 148 hybrid είναι πολυ ασταθές και δεν το συνιστώ. Επίσης δεν έχει όλες τις βελτιώσεις που αναφέρονται στο change log, άρα καλύτερα να περιμένουμε την 148 για 9500 και το hybrid αυτής (για τους τολμηρούς).
Link to comment
Share on other sites

Διονύση κάποια σύγκριση με το .141 επίσημο που χρησιμοποιείς???

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, έπειτα απο ένα αρκετά μεγάλο διάστημα με την official (εν αναμονή του .151) μπορώ να πω οτι η διαφορά είναι τεράστια. το τηλέφωνο είναι πιο αργό, η μπαταρία έχει την μισή διάρκεια σχεδόν και τρώει και κάτι lag όταν γράφεις μηνύματα.

θα ξανάβαζα άνετα το hybrid και αν η 151 δεν είναι όπως "υπόσχονται" με τα χαράς γυρνάω στο 4.7.0.141/5.0.0.93 hybrid (της 148 το hybrid είναι πολύ προβληματικό, μεχρι στιγμής τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τρελαθει με την .151 και την διαρκεια μπαταριας!τρελή διαφορα.

αν εχετε θέμα με την μπαταρια την συνιστώ ανεπιφύλακτα.

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

και γω δεν μπορείς να φανταστείς πως την περιμένω. απλά δες την υπογραφή μου. θα την έβαζα αλλά επειδή ποστάρω απο το κινητό μου περιμένω. αχ αυτά τα άτιμα τα ελληνικά! χαχα. πάντως αργά η γρήγορα θα βγει και το hybrid της να την κάνει ακόμα καλύτερη!
Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω... εμενα η ελλειψη των ελληνικών μου φαινεται κυρίως στην αναζητηση των επαφων αλλιως με τα mail και σμσ βολευομαι.εν αναμονη ειμαστε διαρκως :)
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να έρθει το κινητό από επισκευή ελπίζω να έχει βγει το .151 και να έχω εντυπώσεις γιατί με βλέπω κι εμένα για υβριδικό.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

δεν άντεξα άλλο, hybrid Και πάλι hybrid. περιττό να πω ότι είχαν όλοι δίκιο που γκρίνιαζαν

 

http://img189.imageshack.us/img189/2555/stormriot2os.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλύτερα. το προηγούμενο hybrid ήταν βασισμενο στην 5.0.0.90. αξίζει τον κόπο, αντε με το καλό να πάρεις το storm και ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...