Jump to content

[S60 3rd Edition] Καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης;  

238 members have voted

  1. 1. Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης;



Recommended Posts

Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης για τις συσκευές μας;

Αναφέρετε τυχών εμπειρίες σας.

 

Επίσημα θέματα των προγραμμάτων:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι θέμα προτεραιοτήτων και επιπλέον εξαρτάται σε ποιες περιοχές χρησιμοποιεί κάποιος την πλοήγηση (αστικά κέντρα <-> επαρχία), θα έλεγα ότι η εφαρμογή με την καλύτερη κάλυψη σε όλους τους τομείς είναι το Garmin. Σαφώς και πολλές φορές μέσα στην πόλη αν θέλει κανείς να τσεκάρει μια διεύθυνση πρόχειρα, ή ακόμα περισσότερο να πλοηγηθεί γρήγορα στον προορισμό του να χρησιμοποιήσει το Nokia Maps, πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε το Garmin προσφέρει το πιο σημαντικό ίσως πλεονέκτημα: τους πλήρεις χάρτες. Γι' αυτό και το πολυαναμενόμενο Destinator δεν έκανε τον πάταγο που όλοι περιμέναμε (γι' αυτό κυρίως και όχι τόσο για λόγους σπασίματος εφαρμογής/χαρτών) με την άφιξή του:

λόγω της έλλειψης πλήρους κάλυψης σε χάρτες.

 

Garmin από μένα. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που κάποια προγράμματα όπως το DESTINATOR δεν τον έχει χρησιμοποιήσει η μάζα αλλά ελάχιστα άτομα (αφού δεν είναι σπασμένο) δε νομίζω ότι θα είναι πολύ δίκαιη η σύγκριση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που κάποια προγράμματα όπως το DESTINATOR δεν τον έχει χρησιμοποιήσει η μάζα αλλά ελάχιστα άτομα (αφού δεν είναι σπασμένο) δε νομίζω ότι θα είναι πολύ δίκαιη η σύγκριση.

 

Δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί που να έχουν δοκιμάσει και τα 8 προγράμματα της λίστας.

Βασιζόμαστε και σε αυτά που ξέρουμε ή έχουμε διαβάσει και από άλλους χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί που να έχουν δοκιμάσει και τα 8 προγράμματα της λίστας.

Βασιζόμαστε και σε αυτά που ξέρουμε ή έχουμε διαβάσει και από άλλους χρήστες.

 

εγω ας πουμε, ψηφησα garmin αλλα θελω σαν τρελοσ να δοκιμασω το nDrive!! :O:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγω Garmin ψήφισα.Ειναι γρήγορο με αρκετά καλα γραφικά και πολύ ενημερωμένο.Το Nokia Maps στην πολη μου ειναι απλα άχρηστο καθως εχει μεγαλες ελλείψεις.Θα ήθελα πάντως να δοκιμάσω και το Destinator.
Link to comment
Share on other sites

αρχικα να πω οτι απο τα προγραμματα της λιστας της ψηφοφοριας εχω δοκιμασει μονο nokia maps και garmin.

 

καθαρα σαν εφαρμογη εμενα με βολεψε και μου αρεσε το nokia maps.

πολυ απλο, ειχε ακριβως οτι χρειαζομουν, ακριβεστατο στιγμα, καθολου καθυστερηση στις φωνητικες εντολες.

αντιθετα με το garmin χανομουν πολλες φορες στις ρυθμισεις, υπηρχαν πολλες επιλογες, μεχρι να το φερω στα μετρα μου.

οχι οτι το garmin ειχε καποιο προβλημα με την ακριβεια του στιγματος ή των φωνητικων εντολων, αλλα γενικα ηταν πιο πολυπλοκο προγραμμα για τα γουστα μου.

 

απο θεμα χαρτων σαφως και το garmin ειναι μπροστα αλλα και με το nokia maps, στις περιοχες που κινουμαι δεν βρηκα καποια ελλειψη.

εδω με το nokia maps πηγα στην τουρκια (κωνσταντινουπολη, προυσα και σμυρνη, 3 μεγαλες πολεις βεβαια, που η καλυψη του χαρτη της nokia ηταν καλη), στην ελλαδα θα χαθω;;; :p

 

η ψηφος μου παει τελικα στο nokia maps και την κερδιζει κυριως ως εφαρμογη, αν και ως προγραμμα χαρακτηριζεται το συνολο, εφαρμογη και χαρτες, αλλα οπως ειπα εγω και με τους χαρτες της nokia ειμαι ευχαριστημενος.

 

αυτα... :)

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ...

 

Γιώργος

iPhone 3G S, 32GB, White, non JB

Link to comment
Share on other sites

Παλεύω πόσες μέρες να εγκαταστήσω το Garmin. Η απογοήτευσή μου την ώρα που το εγκατέστησα ήταν μεγάλη μιας και περίμενα μετα από οσα διαβασα εδώ το υπερπρόγραμα, πολύ καλύτερο του Nokia Maps που ειχε το Ν78 πανω. Αν ξεχάσω το γεγονός ότι είναι απίστευτα αργό στις εντολές του, η διδικασία με τα POI με έβαλε σε μια φάση 10 μπιπ το δευτερολεπτο οσο οδηγούσα. Τα έβγαλα όλα και ησύχασα. Οι χάρτες του φαίνονται περιεκτικότατοι αλλά ας πούμε βάζοντας σαν προορισμό χωρα: ελλάδα, πόλη: Πορτο Ράφτη δεν το έβρισκέ. Αν το έβρισκες στο χάρτη μόνος σου δεν μπορούσα να βρω τρόπο να του πώ να με πάει εκεί που ήταν ο κέρσορας. Το Nokia Maps από την άλλη τα κάνει όλα αυτά πολύ γρήγορα. Δεν έχω βεβαιως χρειαστεί εξελιγμένες αναζητήσεις και διαδρομές και ούτε ξέρω αν θα χρειαστώ ποτέ, αλλα μέχρι τώρα το Garmin το μόνο που μου κάνει είναι να μου τη δίνει στα νέυρα.
Link to comment
Share on other sites

Αν αναλογιστουμε τα λεφτα που ζηταει η νοκια για την περιορισμενη χρηση δηλαδη βαλκανια η Ευρωπη που ξεπερνα τα 100 τον χρονο για το προγραμμα .....Garmin Δαγκωτο!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν αναλογιστουμε τα λεφτα που ζηταει η νοκια για την περιορισμενη χρηση δηλαδη βαλκανια η Ευρωπη που ξεπερνα τα 100 τον χρονο για το προγραμμα .....Garmin Δαγκωτο!!!!!!!!!!!!!

 

αν αυτο ειναι το κριτηριο σου, να ξερεις οτι υπαρχει ραγισμενη η εφαρμογη (και η εκδοση 2 και η beta εκδοση 3, πληρως λειτουργικες και οι 2) στο μαγαζακι. ;)

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ...

 

Γιώργος

iPhone 3G S, 32GB, White, non JB

Link to comment
Share on other sites

Παλεύω πόσες μέρες να εγκαταστήσω το Garmin. Η απογοήτευσή μου την ώρα που το εγκατέστησα ήταν μεγάλη μιας και περίμενα μετα από οσα διαβασα εδώ το υπερπρόγραμα, πολύ καλύτερο του Nokia Maps που ειχε το Ν78 πανω. Αν ξεχάσω το γεγονός ότι είναι απίστευτα αργό στις εντολές του, η διδικασία με τα POI με έβαλε σε μια φάση 10 μπιπ το δευτερολεπτο οσο οδηγούσα. Τα έβγαλα όλα και ησύχασα. Οι χάρτες του φαίνονται περιεκτικότατοι αλλά ας πούμε βάζοντας σαν προορισμό χωρα: ελλάδα, πόλη: Πορτο Ράφτη δεν το έβρισκέ. Αν το έβρισκες στο χάρτη μόνος σου δεν μπορούσα να βρω τρόπο να του πώ να με πάει εκεί που ήταν ο κέρσορας. Το Nokia Maps από την άλλη τα κάνει όλα αυτά πολύ γρήγορα. Δεν έχω βεβαιως χρειαστεί εξελιγμένες αναζητήσεις και διαδρομές και ούτε ξέρω αν θα χρειαστώ ποτέ, αλλα μέχρι τώρα το Garmin το μόνο που μου κάνει είναι να μου τη δίνει στα νέυρα.

Συγνωμη για το οφτοπικ αλλα αν βαλεις Πορτο Ραφτη στην επιλογη πολεις το βγαζει.Επισης αν βρεις την τοποθεσια που θες στον χαρτη πατωντας μια φορα το κεντρικο πληκτρο (στο Ν82 ) βγαζει τις πλησιεστερες θεσεις οπου εχει τις κοντινοτερες οδους αλλα και το στιγμα.

Και παλι συγνωμη για το οφτοπικ :O

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά έβαλα και garmin και sygic αλλά τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιώ το δεύτερο καθώς μου άρεσε περισσότερο σαν λειτουργικό σύστημα (δεν με έχει απογοητεύσει μέχρι στιγμής σε περιήγηση σε μεγάλα αστικά κέντρα) και η κοπέλα που δινει τις φωνητικές εντολές έχει πολύ ωραία και αισθησιακή φωνή ( σε αντίθεση με τη φωνή στο γκαρμίν που μου την δίνει στα νεύρα)
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δοκιμασει μονο το Garmin και το Nokia maps. Ενω το Garmin μαρεσε πιο πολυ και ψηφισα και αυτο το Nokia maps καποια στιγμη που πηγα εξωτερικο με εβγαλε ασπροπροσωπο. Στο garmin ειχα μονο ελληνικους χαρτες
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εγώ προσωπικά έβαλα και garmin και sygic αλλά τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιώ το δεύτερο καθώς μου άρεσε περισσότερο σαν λειτουργικό σύστημα (δεν με έχει απογοητεύσει μέχρι στιγμής σε περιήγηση σε μεγάλα αστικά κέντρα) και η κοπέλα που δινει τις φωνητικές εντολές έχει πολύ ωραία και αισθησιακή φωνή ( σε αντίθεση με τη φωνή στο γκαρμίν που μου την δίνει στα νεύρα)

 

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου.

Τελικα μαλλον πολλυς ντορος γινεται για το garmin. Eγω δοκιμασα και garmin και nokia maps kaι sygic. Προσωπικα κλεινω προς το τελευταιο.

Link to comment
Share on other sites

Garmin από μένα. Εχω Garmin και στο αυτοκινητο, οποτε ολα τα tools έτοιμα pc, POIloader, Mapsource, etc. Η Skrodilis AE βγαζει 3 φόρες τον χρόνο ανανεωμένους χάρτες free!

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.

Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει

όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ - (Ανδρέας Εμπειρίκος)

Link to comment
Share on other sites

αν αυτο ειναι το κριτηριο σου, να ξερεις οτι υπαρχει ραγισμενη η εφαρμογη (και η εκδοση 2 και η beta εκδοση 3, πληρως λειτουργικες και οι 2) στο μαγαζακι. ;)

 

10 μερες ψαχνω την 2.0 εκδοση αλλα δεν την βρισκω σε κανενα ποστ εκει .. μηπως μπορεις να βοηθησεις με ενα πμ ??

και 2ον.... Εφοσον εχω περασμενο το nokia γνησιο πρεπει να το πεταξω και να βαλω σπασμενο η μονο τους χαρτες σπασμενους??εχω τους χαρτες για βαλκανια εφοσον αυτην την αδεια εχω 6 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Θελω να βαλω ενα εκ των sygic και ndrive στο innov8.ειχα garmin αλλα μου τρωγε ολη την μπαταρια και αναγκαστηκα και το βγαλα.ποιο απο τα 2 μου προτεινετε?δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις.απλα να ειναι ελαφρυ...
Link to comment
Share on other sites

απλα και μονο επειδη υπηρχε το θεμα με τη μπαταρια,το garmin πηγε απο κει που ηρθε,εντελως υπερεκτιμημενο,για οποιον μενει σε αστικο κεντρο,το νοκια μαπς κανει τα ιδια με πολυ πιο απλο και γρηγορο τροπο.

το θεωρω εξωφρενικο να ψαχνω πως θα κανω το garmin να δουλευει με λογικη καταναλωση.

μετα ειδα πως το interface του,τελικα ειναι δυσχρηστο σχετικα.

νοκια απο μενα.

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

για το Ndrive ρε παιδια καμια γνωμη???

οι χαρτες του πιανουν τπτ μπροστα στον autodrive??απ οτι διαβασα στο τοπικ του ειναι πιο γρηγορο απο το garmin ισχυει???

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε Ν96 εχω δοκιμασει τα παρακατω:

 

Παρενθεση: Η teleatlas παιρνει πλεον χαρτες από την NGI ΠΡΟΗΝ προμηθευτρια χαρτων Destinator. H NGI (και κατ’επεκταση η Teleatlas στο μελλον) διαθετει αυτην τη στιγμη τον καλυτερο και πιο λεπτομερη χαρτη Ελλαδας.

 

 

GARMIN:

Θετικα: ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ (σε περιβαλον symbian) που διαθετει λεπτομερεις χαρτες για off road διαδρομες, και λεπτομερεις ναυτικους χαρτες με βαθη, ναυαγια, μαρινες, φαρους, αβαθη, επικηνδυνα σημεια (ξερες) κτλ (πολύ βολικο για αυτους που ασχολουνται με ψαρεμα από σκαφος). Εχει δυνατοτητα καταγραφης πορειας (επισης πολύ βολικο στο ψαρεμα).

Αρνητικα: Απαραδεκτο interface προγραμματος και απεικονισης χαρτη, αργο, καταναλωνει την μπαταρια πολύ γρηγορα (υπαρχει λυση απλα με έναν task manager κλειστε το TSRAutoStart.exe μετα που θα βγειτε από το Garmin).

Προσωπικη χρηση: Εγω το χρησιμοποιω μονο στην θαλασσα με ναυτικους χαρτες. Αναφορικα με φουσκωτο φιλου που δεν ειχε GPS απο Κρητη εχουμε παει Αντικύθηρα-Κηθυρα και σε αλλο ταξιδι Κασο-Καρπαθο, (βεβαια το ειχα συνεχως με το φορτιστη αυτοκινητου γιατι απο μπαταρια τα ξερετε)

 

NAVIGON:

Θετικα: Ωραιο μενου και καλη απεικονιση χαρτη με γρηγορη περιστροφη, απεικονιση πινακιδων και λωριδων ώστε να παιρνεις παντα την σωστη λωριδα, εμφανιζει ορια ταχυτητας με ηχητικη ειδοποιηση όταν το υπερβαινεις, απιστευτη απεικονιση 3D αναγλυφο εδαφους (το αναγλυφο εδαφους το εχω δοκιμασει μονο σε PNA ΟΧΙ στο τηλεφωνο) Γενικα σαν προγραμα είναι πολύ καλο.

Αρνητικα: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ χαρτης (εχω τον Q2 2009) σε βαζει αντιθετα σε μονοδρομους και τετοια. Χρειαζεται πολύ RAM για να τρεξει αρα βαρυ.

Προσωπικη χρηση: Το χρησιμοποιω σε κοματια αυτοκινητοδρομου/εθνικης και σε περιφερειακους δρομους, ποτέ μεσα σε πολη. Επισης το εχω χρησιμοποιησει στην Ευρωπη (Γερμανια-Ελβετια-Ιταλια) και με εβγαλε ασπροπροσωπο.

 

NDrive:

Θετικα: Απιστευτη απεικονιση χαρτη μεσα σε πολεις αν εχεις τα αρχεια με τις αεροφωτογραφιες από το google earth, χαρτης teleatlas, σχετικα ελαφρυ, πιο γρηγορο από το Garmin.

Αρνητικα:Καλυτερο μενου από το Garmin αλλα παραμενει βαρετο και ελλειπες κατά την γνωμη μου με σχετικα περιορισμενες επιλογες. Αν το βαλεις σπασμενο υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα αν επιλεξεις ελληνικο μενου να βγαζει ερωτηματικα (??????) και δεν γινεται να το δουλεψεις με τιποτα.

Προσωπικη χρηση: Το χρησιμοποιω μεσα σε πολεις γιατι απλα είναι τρομερο να βλεπεις στο κινητο σου τις πολυκατοικιες που περνας από διπλα.

 

Sygic Mobile:

Θετικα: Πολύ ευχρηστο μενου με παρα πολλες επιλογες χωρις όμως να χανεσαι και με εξυπνες δυνατοτητες όπως πχ εχει δυνατοτητα rotate screen και δυνατοτητα mirror για ευκολοτερη χρηση απο αριστεροχειρες, ενσωματομενο calculator, converter κτλ, χαρτη teleatlas.

Αρνητικα: Πιο βαρυ από το NDrive, δουλευει καλυτερα όταν εχουμε βαλει ενεργη διαδρομη και κανει πλοηγηση παρα όταν το εχουμε απλα ανοικτο (κατι που συμβαινει αρκετα συχνα)

Προσωπικη χρηση: Το χρησιμοποιω περισσοτερο από όλα τα παραπανω προγραμματα γιατι απλα μου αρεσει και με βολευει περισσοτερο το πακετο προγραμμα-χαρτης που προσφερει.

 

Επισης πηρε το αυτι μου ότι εσπασε το IGO και το εκαναν να παιξει σε symbian. Αν μαθω κατι περισσοτερο θα σας πω. Παντως αν οντως αληθευει θα τα σβησω όλα και θα εχω μονο αυτό (θα κρατησω βεβαια και Garmin για τις θαλασσιες και offroad εξορμησεις)

 

Sorry για το μακροσκελες post (μαλλον σας κουρασα),

Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

 

Επισης πηρε το αυτι μου ότι εσπασε το IGO και το εκαναν να παιξει σε symbian. Αν μαθω κατι περισσοτερο θα σας πω. Παντως αν οντως αληθευει θα τα σβησω όλα και θα εχω μονο αυτό (θα κρατησω βεβαια και Garmin για τις θαλασσιες και offroad εξορμησεις)

 

 

Το θεμα δεν ειναι να σπασει γιατι ακομα αποσο ξερω δεν εχει βγει καν εκδοση απο τη NavNGo να παιζει σε symbian...

 

Αν εχεις καποιο λινκ που να μπορουμε να μαθουμε αν προκειται να βγει κατι, δωστο να ενημερωθουμε...

 

Τα γραφικα, οι επιλογες και η παραμετροποιηση που προσφερει αυτο το προγραμμα αποσα εχω δει και διαβασει ειναι πραγματικα απιστευτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To γκαρμιν ειναι μακραν το πληρεστερο προγραμα.:)

Εχω βρει κουφα στενακια σε πολεις εκτος αθηνων!

Καταναλωνει?πηγα αθηνα-θεσσαλονικη με ανοιχτο το gps και ισα που κατεβηκε 2 γραμμες απο τις 8 η μπαταρια!;)

Και πανω απο ολα FREE!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς σας αρέσει στο Garmin. Στην αποικόνηση χαρτών ειναι άθλιο, δεν δείχνει σε ποιο δρόμο είσαι, ούτε στα πόσα μέτρα στρίβεις. Εγώ έχω βολευτεί αφάνταστα με το Ovi maps μέσα στην Αθήνα. Για επαρχία δεν ξέρω τι γίνεται. Επίσης μου άρεσε και το sygic. Θα εγκαταστήσω πάντως και το ndrive για την αποικόνηση των χαρτών του.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το ovi maps σε καμια διαδρομη Αθηνα-Αλεξ/πολη και θα καταλαβεις γιατι το Garmin ειναι το κορυφαιο για τους περισσοτερους...και δωρεαν!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...