Jump to content

Ένας στους 2 Έλληνες δεν πιστεύουν στην Εξέλιξη


Diplomat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνα με το παρακατω αρθρο απο τα ΝΕΑ:

Ο ένας στους δύο Έλληνες δεν πιστεύει στην εξέλιξη

 

H συζητηση για το πως δημιουργηθηκε ο ανθρωπος (ή η Γη, το συμπαν κτλ) προσφερει θερμες αντιπαραθεσεις σε αρκετες χωρες, αλλα δυστυχως στην χωρα μας ο διαλογος περιοριζεται μονο σε αμιγως πολιτικα θεματα ή σε θεματα που καταρρεουν κατω απο το βαρος της ιδιας τους της γελοιοτητας.

 

Θα ηθελα λοιπον να ακουσω τη δικη σας αποψη και παρακαλω keep it clear!

 

(το αρθρο αυτο ηταν το καλυτερο που μπορεσα να βρω -μου το εστειλε ενας φιλος- στα ελληνικα, αν και δεν ειναι ο,τι καλυτερο. Λεει για παραδειγμα οτι ο ανθρωπος καταγεται απο τον πιθηκο, κατι που δεν ισχυριζεται η θεωρια της εξελιξης)

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι ειλικρινά λυπηρό να είναι ΤΟΣΟ μεγάλο το ποσοστό των αρνητιστών (denialists -για να θυμηθούμε τον όρο από άλλο θρεντ). Δυστυχώς γι'αυτό φταίει η διδασκαλία της επιστήμης στο σχολείο (πράγμα που ισχύει και στο εξωτερικό), οπού για κάποιο λόγο οι περισσότεροι αγνοούν τα βασικά περι της επιστημονικής μεθόδου.

 

Η θεωρία της εξέλιξης για πολλούς είναι ίσως η πιο σημαντική ανακάλυψη της επιστήμης (και το παραδέχομαι παρόλο που δεν ανήκω στον χώρο :p). Όπως λέει και ο Dawkins, "it raised our consciousness".

 

By the way, επειδή εγώ δεν πήγα σε ελληνικό σχολείο, αληθεύει πως στην βιολογία δεν διδάσκεται η εξέλιξη;! Κι αν αληθεύει, γιατί; Κορόιδευα τους Αμερικανούς στο Κανσας που για λίγο καιρό είχαν καταφέρει να σταματήσει η διδασκαλία της, αλλά δεν είχα καταλάβει ότι στην Ελλάδα είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

By the way, επειδή εγώ δεν πήγα σε ελληνικό σχολείο, αληθεύει πως στην βιολογία δεν διδάσκεται η εξέλιξη;! Κι αν αληθεύει, γιατί; Κορόιδευα τους Αμερικανούς στο Κανσας που για λίγο καιρό είχαν καταφέρει να σταματήσει η διδασκαλία της, αλλά δεν είχα καταλάβει ότι στην Ελλάδα είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα...

 

Η θεωρια της εξελιξης ειναι μεσα το βιβλιο της Βιολογιας Γενικης Γ Λυκειου απο ο,τι θυμαμαι.Ειναι εκτος υλης παρ ολα αυτα. Βεβαια στις αλλες βιολογιες (π.χ Θετικης Κατευθυνσης) αφηνονται αιχμες οταν αναφερεται στο κοινο γενετικο υποβαθρο ολων των οργανισμων κλπ.Τωρα σε μικροτερες ταξεις δεν μπορω να θυμηθω.

 

Παντως εγω πιστευω πως αυτοι που δεν την υποστηριζουν απλα δεν την γνωριζουν (οι περισσοτεροι δηλαδη),δηλαδη θα ειναι σιγουρα το ιδιο 50% που αν ρωτησεις να σου πουν ενα τιτλο ποιηματος του Σεφερη δεν θα ξερουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

By the way, επειδή εγώ δεν πήγα σε ελληνικό σχολείο, αληθεύει πως στην βιολογία δεν διδάσκεται η εξέλιξη;! Κι αν αληθεύει, γιατί; Κορόιδευα τους Αμερικανούς στο Κανσας που για λίγο καιρό είχαν καταφέρει να σταματήσει η διδασκαλία της, αλλά δεν είχα καταλάβει ότι στην Ελλάδα είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα...

Θα έλεγα ότι αληθεύει. Υπάρχει ως κεφάλαιο στα βιβλία της Βιολογίας του Λυκείου, αλλά απ'όσο ξέρω δεν είναι μέσα στην "εξεταστέα ύλη", συνεπώς είναι σαν να μη διδάσκεται. Στο δε Δημοτικό, δεν θυμάμαι να το είχαμε αναφέρει καν, αλλά δεν ξέρω αν τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα.

 

Όσο για το λόγο που δεν γίνεται η διδασκαλία, απλά σκέψου ότι το ΥΠΕΠΘ είναι Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. ;)

 

edit: πάνω κάτω ό,τι λέει και ο christos_89.

Link to comment
Share on other sites

2 στους 2 Έλληνες διδάσκονται στο σχολείο τη Γένεση.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

....

Παντως εγω πιστευω πως αυτοι που δεν την υποστηριζουν απλα δεν την γνωριζουν (οι περισσοτεροι δηλαδη),δηλαδη θα ειναι σιγουρα το ιδιο 50% που αν ρωτησεις να σου πουν ενα τιτλο ποιηματος του Σεφερη δεν θα ξερουν.

 

Κάπως έτσι...τους περισσότερους τους τρώει η άγνοια και απαντούν συναισθηματικά στις έρευνες, λίγοι μπορούν να εκφέρουν άποψη βασισμένη σε γνώση επί του θέματος.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

2 στους 2 Έλληνες διδάσκονται στο σχολείο τη Γένεση.

 

:lol: Θεικό (pun intended)

 

Πάντως μέχρι στιγμής όλοι είναι στο 50% της λογικής. Το άλλο 50% που είναι; Στο insomnia; :p

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω...ειναι τοσο κακο που καποιος δεν πιστευει αυτο που ειπε ο δαρβινος????το οτι ειμαστε η εξελιξη του πηθικου???

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

 

By the way, επειδή εγώ δεν πήγα σε ελληνικό σχολείο, αληθεύει πως στην βιολογία δεν διδάσκεται η εξέλιξη;! Κι αν αληθεύει, γιατί; Κορόιδευα τους Αμερικανούς στο Κανσας που για λίγο καιρό είχαν καταφέρει να σταματήσει η διδασκαλία της, αλλά δεν είχα καταλάβει ότι στην Ελλάδα είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα...

 

Είναι αρκετά θέματα που κάποιοι νομίζουν ότι τα έχουμε λυμένα στην Ελλάδα και ειρωνεύονται τις αντίστοιχες συζητήσεις στις ΗΠΑ ενώ η αλήθεια είναι αρκετά δυσάρεστη. Άλλο χαρακτηριστικό είναι το ζήτημα των εκτρώσεων για να μην πάω σε νεώτερα θέματα όπως αυτό των γάμων ομοφύλων (πόσο ίδια ήταν η αντίδραση του Υπουργού Δικαιοσύνης πέρσι όταν ανέκυψε το θέμα με το σύμφωνο συμβίωσης με τις νομοθετικές ρυθμίσεις της κυβέρνησης Μπους?) κλπ.

Είμαστε κάτι σαν την Αλαμπάμα της Ευρώπης :mad: και όσο πιο γρήγορα το αποδεχθεί κανείς τόσο λιγότερο τον πονάει.

 

Δεν θέλω να εκτρέψω τη συζήτηση από το θέμα της εξέλιξης αλλά το θέτω σαν γενικό προβληματισμό.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι λιγότερο κακό από το να πιστεύει κάποιος ότι μας έφτιαξε ο Θεός με χώμα

 

κ εγω ειμαι ενας απο αυτους που δεν πιστευει στην θεωρια του δαρβινου...so what???

κ αν τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα εγω θα ρωτησω αφου εμεις ειμαστε η

εξελιξη του πηθικου ο πιθηκος ποιανού εξελιξη ηταν??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

κ εγω ειμαι ενας απο αυτους που δεν πιστευει στην θεωρια του δαρβινου...so what???

κ αν τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα εγω θα ρωτησω αφου εμεις ειμαστε η

εξελιξη του πηθικου ο πιθηκος ποιανού εξελιξη ηταν??

 

Πρόκειται για μια υπεραπλουστευμένη εκλαϊκευση της θεωρίας της Εξέλιξης και τίποτα παραπάνω. Από το αρχικό ποστ:

 

(το αρθρο αυτο ηταν το καλυτερο που μπορεσα να βρω -μου το εστειλε ενας φιλος- στα ελληνικα, αν και δεν ειναι ο,τι καλυτερο. Λεει για παραδειγμα οτι ο ανθρωπος καταγεται απο τον πιθηκο, κατι που δεν ισχυριζεται η θεωρια της εξελιξης)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω ειμαι ενας απο αυτους που δεν πιστευει στην θεωρια του δαρβινου...so what???

κ αν τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα εγω θα ρωτησω αφου εμεις ειμαστε η

εξελιξη του πηθικου ο πιθηκος ποιανού εξελιξη ηταν??

 

Kαι για να συμπληρωσω τον marvin, δεν ισχυει οτι ο ανθρωπος προερχεται απο τον πιθηκο, αλλα οτι ο ανθρωπος και ο πιθηκος εχουν κοινο προγονο, και εχουν εξελιχθει σαν διαφορετικο ειδος εδω και 7-10εκ. χρονια.

 

Μπορω ομως να ρωτησω εσυ γιατι δεν πιστευεις την θεωρια τη εξελιξης?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Kαι για να συμπληρωσω τον marvin, δεν ισχυει οτι ο ανθρωπος προερχεται απο τον πιθηκο, αλλα οτι ο ανθρωπος και ο πιθηκος εχουν κοινο προγονο, και εχουν εξελιχθει σαν διαφορετικο ειδος εδω και 7-10εκ. χρονια.

 

Μπορω ομως να ρωτησω εσυ γιατι δεν πιστευεις την θεωρια τη εξελιξης?

 

επειδη ποτε δεν εχω ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα κ η αληθεια ειναι οτι δεν

με ενδιαφερει κιολας...αλλά απο τα λιγα που εχω διαβασει μπορω να πω οτι η θεωρια

της εξελιξης ειναι το ακριβως αντιθετο απο αυτα που γραφει η καινη κ η παλεα

διαθήκη(αν κανω λαθος διορθωστεμε)...οποτε προτιμω να πιστεψω τις διαθηκες παρα καποιους κ καλα επιστημονες...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αναφορικα με την εξελιξη υπαρχει καποια λογικη αλλα υπαρχουν και αντιεπιχειρηματα αρκετα ενδιαφεροντα σχετικα .Τωρα αν ειμαστε φτιαγμενοι απο χωμα η αποτελεσμα αναβαθμισης ενος πιθηκου ειναι καπως περιεργο να αποδεκτο και την μια θεωρια και την αλλη οποτε δεν ξερω ,δεν γνωριζω δεν απαντω.Αν ομως δεν διδασκεται η θεωρια απλα σαν γνωση ειναι τραγικο γιατι τοτε εμπιπτουμε σε σκοταδισμο

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αναφορικα με την εξελιξη υπαρχει καποια λογικη αλλα υπαρχουν και αντιεπιχειρηματα αρκετα ενδιαφεροντα σχετικα .Τωρα αν ειμαστε φτιαγμενοι απο χωμα η αποτελεσμα αναβαθμισης ενος πιθηκου ειναι καπως περιεργο να αποδεκτο και την μια θεωρια και την αλλη οποτε δεν ξερω ,δεν γνωριζω δεν απαντω.Αν ομως δεν διδασκεται η θεωρια απλα σαν γνωση ειναι τραγικο γιατι τοτε εμπιπτουμε σε σκοταδισμο

 

Nομιζω οτι υπαρχει μια συγχυση για τον ορο θεωρια. Συμφωνα με μια ερμηνια που βρηκα σε online λεξικο, θεωρια ειναι (και οποιο λεξικο και αν ψαξετε θα βρειτε κατι τετοιο ως την πρωτη ερμηνια):

a coherent group of general propositions used as principles of explanation for a class of phenomena

Καθε αλλο δλδ απο σκορπιες σκεψεις που μπορει να ειναι σωστες ή λανθασμενες. Λεμε για παραδειγμα Θεωρια της Σχετικοτητας, και εννουμε ενα συνολο κανονων που εξηγουν το συμπαν και τους νομους του. Επισης, μια θεωρια τιθεται συνεχως σε δοκιμασιες ετσι ωστε να επαληθευεται η εγκυροτητα της και η ικανοτητα της να εξηγει το φαινομενο με το οποιο ασχολειται.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι υπαρχει μια συγχυση για τον ορο θεωρια. Συμφωνα με μια ερμηνια που βρηκα σε online λεξικο, θεωρια ειναι (και οποιο λεξικο και αν ψαξετε θα βρειτε κατι τετοιο ως την πρωτη ερμηνια):

a coherent group of general propositions used as principles of explanation for a class of phenomena

Καθε αλλο δλδ απο σκορπιες σκεψεις που μπορει να ειναι σωστες ή λανθασμενες. Λεμε για παραδειγμα Θεωρια της Σχετικοτητας, και εννουμε ενα συνολο κανονων που εξηγουν το συμπαν και τους νομους του. Επισης, μια θεωρια τιθεται συνεχως σε δοκιμασιες ετσι ωστε να επαληθευεται η εγκυροτητα της και η ικανοτητα της να εξηγει το φαινομενο με το οποιο ασχολειται.

 

Με πρόλαβες. Καλύτερη ερμηνία νομίζω δίνει η wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Theory

 

Είναι απίστευτο για μένα (αλλά ίσως πάλι έχει να κάνει με την ελλιπή διδασκαλία στα σχολεία) το ότι ο περισσότερος (μη-επιστημονικός) κόσμος νομίζει ότι η χρήση του όρου 'θεωρία' στην επιστήμη χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ για κάτι που δεν είναι σίγουρα επιβεβαιωμένο.

 

Για να δώσω κι εγώ μερικά παραδείγματα: Ηλεκτρομαγνητική θεωρία, θεωρία της σχετικότητας, θεωρία κβαντικών πεδίων, κτλ. Πιστεύει κανείς ότι δεν ισχύουν; :lol:

 

Βέβαια η λέξη θεωρία δεν περιγράφει μόνο ένα σύνολο νόμων που είναι επιβεβαιωμένοι πειραματικά. Π.χ. η θεωρία των χορδών στην φυσική είναι κάτι που περιμένουμε να δούμε αν έχει βάση ή όχι. Το ίδιο και για την υπερσυμμετρία.

 

Το καλό με την επιστήμη είναι ότι είναι ανοιχτή στην αλλάγη και στην ανατροπή μιας υπάρχουσας θεωρίας. Σε μερικές περιπτώσεις, όμως, τα πειράματα και το observation, καθώς και διάφορες ανακαλύψεις (π.χ. απολιθώματα) επιβεβαιώνουν ξανα και ξανα την θεωρία. Κάτι τέτοιο συμβαίνει με την Εξέλιξη, αλλά και το Standard Model στην φυσική (μιλάμε ότι περιγράφει τα σωματίδια τόσο καλά που οι προβλέψεις του ακόμα δεν έχουν αντικρουστεί μετά από χρόνια πειραμάτων).

 

Φυσικά και μπορεί να ανακαλύψουμε κάτι καινούργιο που θα κάνει complement την Εξέλιξη, αλλά με τα τωρινά δεδομένα είναι FACT. Τελία.

 

επειδη ποτε δεν εχω ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα κ η αληθεια ειναι οτι δεν

με ενδιαφερει κιολας...αλλά απο τα λιγα που εχω διαβασει μπορω να πω οτι η θεωρια

της εξελιξης ειναι το ακριβως αντιθετο απο αυτα που γραφει η καινη κ η παλεα

διαθήκη(αν κανω λαθος διορθωστεμε)...

 

Έχεις δίκιο, είναι το αντίθετο.

 

Από αυτά που λέει η βίβλος επίσης, εκτιμάται πως η γή είναι 6-10 χιλιάδες χρονών. Αυτό το πιστεύεις;

 

Σε παρακαλώ όμως να μην πάρουμε αυτόν τον θρησκευτικό δρόμο, γιατί αφενός δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την επιστήμη και αφετερου το θρεντ θα κλειδωθεί με πιθανότητα που τείνει προς το 1 (αν και ελέγχεται αυτό... Άλλωστε και οι πιθανότητες, θεωρία είναι :p ).

 

..οποτε προτιμω να πιστεψω τις διαθηκες παρα καποιους κ καλα επιστημονες...

 

Αυτό ακριβώς εννόω failure του εκπαιδευτικού συστήματος... Γύρω μας έχουμε τόσα παραδείγματα της χρησιμότητας της επιστήμης- Αν δεν ξέραμε για κβαντικά φαινόμενα, ηλεκτρομαγνητισμό, solid state, οπτική, fluid dynamics, κτλ. δεν θα είχαμε ΤΙΠΟΤΑ από όλα αυτά που βλέπεις γύρω σου (κομπιούτερ, αεροπλάνα, κινητά, τηλεόραση- χρειάζεται να συνεχίσω; ).

 

Κι όμως, μιλάμε για "κάποιους και καλά επιστήμονες"...

 

Τέλος, προτείνω να αρχίσουμε να εμβαθύνουμε λίγο για το τί είπε ο Δαρβίνοςκαι να παρουσιάσουμε και σχετικά παραδείγματα. Δύσκολο, καθότι δεν είμαι βιολόγος, αλλά ίσως υπάρχουν κάποιοι μέσα στο φόρουμ.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

επειδη ποτε δεν εχω ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα κ η αληθεια ειναι οτι δεν

με ενδιαφερει κιολας...αλλά απο τα λιγα που εχω διαβασει μπορω να πω οτι η θεωρια

της εξελιξης ειναι το ακριβως αντιθετο απο αυτα που γραφει η καινη κ η παλεα

διαθήκη(αν κανω λαθος διορθωστεμε)...οποτε προτιμω να πιστεψω τις διαθηκες παρα καποιους κ καλα επιστημονες...

Χωρίς να προσπαθώ να πείσω εσένα ή κάποιον άλλο για κάτι συγκεκριμένο, να πω απλά ότι δεν βλέπω το συγκεκριμένο ζήτημα ως Παλαιά Διαθήκη (η Καινή δεν μιλά για τη Δημιουργία) vs. ("και καλά") επιστήμονες.

 

Η Π.Δ. προσπαθεί φιλοσοφικά ή θεολογικά να εξηγήσει την δημιουργία και τον σκοπό του Κόσμου & του ανθρώπου, ενώ οι επιστήμονες (χρησιμοποιώντας θεωρίες, επιστημονικές γνώσεις, απολιθώματα, άλλα ευρήματα, DNA κλπ, -άρα δεν νομίζω ότι δικαιολογείται ο χαρακτηρισμός "και καλά") προσπαθούν να συναρμολογήσουν το παρελθόν μας.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, προτείνω να αρχίσουμε να εμβαθύνουμε λίγο για το τί είπε ο Δαρβίνοςκαι να παρουσιάσουμε και σχετικά παραδείγματα. Δύσκολο, καθότι δεν είμαι βιολόγος, αλλά ίσως υπάρχουν κάποιοι μέσα στο φόρουμ.

Βιολόγος δεν είμαι ούτε εγώ, αλλά μέχρι να βρεθεί ένας, η wikipedia είναι ένα καλό μέρος να αρχίσεις :)

Human evolution

Evolutionary biology

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει κάτι τέτοιο;

 

Προκυπτει απο μπακαλιστικους υπολογισμους που προσθετους τις γενεες.

 

Κοιτα εδω και εδω ειδικα το δευτερο εχει πλακα με το Δαρβινο και το logo φατσα φορα.:lol:

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, ας αναδιατυπώσω την ερώτησή μου. Από που προκύπτει ότι η δημιουργία της Γης συμπίπτει χρονικά με την "δημιουργία" του ανθρώπου, σύμφωνα πάντα με τη Βίβλο;

 

Νομίζω είναι σαφές ότι οι "6 μέρες" της δημιουργίας είναι καθαρά συμβολικές.

 

Η βίβλος λοιπόν ισχυρίζεται ότι ο άνθρωπος υπάρχει μόνο μερικές χιλιάδες χρόνια, όχι η Γη.

 

PS: Πραγματικά πιστεύετε ότι αυτό το θέμα έχει ζωή στο myphone;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι σαφές ότι οι "6 μέρες" της δημιουργίας είναι καθαρά συμβολικές.

Βασικα δεν ειναι τοσο σαφες το τι ειναι συμβολικο και τι οχι, ειδικα στην ΠΔ. Ο κατακλυσμος του Νωε για παραδειγμα θεωρειτε απο πολλους πραγματικο γεγονος. Το ιδιο και η καταστροφη της Ιεριχους, ο παραδεισος κτλ.

 

Η βίβλος λοιπόν ισχυρίζεται ότι ο άνθρωπος υπάρχει μόνο μερικές χιλιάδες χρόνια, όχι η Γη.

Και τα 2 ειναι εξισου λαθος.

 

PS: Πραγματικά πιστεύετε ότι αυτό το θέμα έχει ζωή στο myphone;

Για μενα, αναλογα με την απαντηση που δινει καποιος στην ερωτηση "Απο που προερχομαστε", αλλαζει και το στυλ της ζωης του. Γι'αυτο και ειπα αποτο πρωτο ποστ, οτι ειναι κριμα που δεν εχουμε τετοιου ειδους debates στη χωρα μας. Γι'αυτο επισης εκανα την παρενεση "keep it clean". Ειναι τοσο συναρπαστικο το θεμα που ειναι θλιβερο να μην μπορει να συζητηθει σε μια ανοιχτη κοινοτητα οπως το myphone

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, ας αναδιατυπώσω την ερώτησή μου. Από που προκύπτει ότι η δημιουργία της Γης συμπίπτει χρονικά με την "δημιουργία" του ανθρώπου, σύμφωνα πάντα με τη Βίβλο;

 

Νομίζω είναι σαφές ότι οι "6 μέρες" της δημιουργίας είναι καθαρά συμβολικές.

 

Η βίβλος λοιπόν ισχυρίζεται ότι ο άνθρωπος υπάρχει μόνο μερικές χιλιάδες χρόνια, όχι η Γη.

 

PS: Πραγματικά πιστεύετε ότι αυτό το θέμα έχει ζωή στο myphone;

 

Μα ακριβως στο θεμα του συμβολισμου και της κυριολεξιας ειναι η κοντρα. Αν τα δουμε ολα συμβολικα μπορουμε να πουμε πως η ολη η Γενεση ειναι μια αποδωση της ζωης του συμπαντος μεχρι τα "ιστορικα" χρονια απο το Big Bang μεχρι τον Homo Sapiens.

εντιτ:απαντησε ο Diplomat

 

Βιολογος ουτε εγω ειμαι αλλα σπουδαζω κατι σχετικο και χωρις να εχω εντρυφησει στο θεμα της εξελικτικης βιολογιας (μονο ενα σχετικο μαθημα επιλογης στο 1 ετος) η καινοτομια του Δαρβινου ηταν η εννοια της φυσικης επιλογης η οποια οδηγουσε σταδιακα στην εξελιξη των ειδων ή μεσω π.χ της γεωγραφικης απομονωσης στην αναπτυξη νεων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...