Jump to content

Wind Edge 2009


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η wind για πρώτη φόρα στην Ελλάδα φέρνει το EDGE στο 2G δικτυό.Υπηρχε η τεχνολογια ηδη στο δικτυο της WIND εδω και καποια χρονια, απλα δεν ηταν ενεργοποιημενη.Η μεγαλη αυξηση των συνδρομητων οδηγησε στην αποφαση ενεργοποιησης του καθως το EDGE ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ 2G ΔΙΚΤΥΟΥ.Το σηματακι E στα κινητα που υποστηριζουν EDGE ηδη εχει κανει την εμφανιση του............................................... ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ EDGE :{Συνοπτικά, το EDGE ή Enhanced Data rates for GSM Evolution είναι η τεχνολογία, που δίνει στα υπάρχοντα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας την απαιτούμενη χωρητικότητα και «ταχύτητα», ώστε να επιτραπεί η χρήση τους για την παροχή υπηρεσιών «τρίτης γενιάς». Με τη χρήση του EDGE μπορούν να εξυπηρετηθούν τρεις φορές περισσότεροι συνδρομητές ανά περιοχή από ότι με το GPRS, να τριπλασιαστεί η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων ή απλά να απελευθερωθεί «χώρος» για την βελτίωση της ποιότητας των φωνητικών υπηρεσιών. Με αυτόν τον τρόπο, γίνεται θεωρητικά εφικτή η παροχή υπηρεσιών τηλεσυνδιάσκεψης, αναπαραγωγής video σε πραγματικό χρόνο καθώς και Web Browsing σε ιδιαίτερα υψηλές ταχύτητες.Στο GPRS είναι εφικτή η μεταφορά πληροφοριών στην ταχύτητα των 115 kbps, αν και, θεωρητικά, το όριο είναι λίγο «υψηλότερα» στα 160kbps. Το EDGE έχει σχεδιαστεί ώστε να προσφέρει ρυθμούς μεταφοράς πληροφοριών, που φθάνουν τα 384 kbps και θεωρητικά τα 473,6kbps! Μια νέα τεχνική διαμόρφωσης, καθώς και οι σχεδόν αλάνθαστοι μέθοδοι μεταφοράς των πληροφοριών συνδυάζονται με βελτιωμένους μηχανισμούς για την αναπροσαρμογή της σύνδεσης, επιτρέποντας την παροχή πραγματικά... υψηλών ταχυτήτων.Το EDGE είναι το επόμενο «λογικό» βήμα στην εξέλιξη των δικτύων GSM. Ο αντικειμενικός στόχος της συγκεκριμένης τεχνολογίας είναι η αύξηση του ρυθμού μεταφοράς δεδομένων, η βέλτιστη χρήση του φάσματος συχνοτήτων, αλλά και η χρήση της επιπρόσθετης χωρητικότητας για την προσφορά υπηρεσιών νέας γενιάς. Με τη προσθήκη του EDGE στα δίκτυα GSM Phase 2+, οι υπάρχουσες υπηρεσίες όπως το GPRS και το HSCSD, βελτιώνονται με την προσθήκη ενός ακόμη φυσικού layer. Οι υπηρεσίες δεν αλλάζουν, αφού το EDGE βασίζεται στα ήδη καθορισμένα πρότυπα, χωρίς να δημιουργεί νέα. Έτσι η χρήση και η εγκατάστασή του από τις εταιρίες παροχής υπηρεσιών κρίνεται ως ιδιαίτερα προσιτή αφού δεν θα απαιτεί την χρήση νέου εξοπλισμού, παρά μόνο τη βελτίωση του ήδη υπάρχοντος.Το GPRS επέτρεψε την εισαγωγή της τεχνολογίας μεταγωγής πακέτων (packet-switching) στα δίκτυα GSM. Για να γίνει αυτό, πολλά νέα πρωτόκολλα και τεχνολογίες θα έπρεπε να χρησιμοποιηθούν. Το EDGE είναι μια μέθοδος για την αύξηση των ρυθμών μεταφοράς δεδομένων στο GSM. Ουσιαστικά, χρησιμοποιεί τον ήδη χρησιμοποιούμενο φορέα του GSM δικτύου στα 200ΚΗz, για την επίτευξη ακόμα υψηλότερων ταχυτήτων, απλά και μόνο με την αλλαγή του τρόπου διαμόρφωσης των δεδομένων που μεταφέρονται. Έτσι παρουσιάζει μια νέα κωδικοποίηση των καναλιών, ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την αποστολή, τόσο με τεχνολογίες μεταγωγής πακέτων όσο και κυκλωμάτων, δεδομένα και φωνή. Όπως γίνεται αντιληπτό, το EDGE είναι μια «αναβάθμιση» του GPRS και δεν μπορεί να λειτουργήσει «αυτόνομα».Βασικό πλεονέκτημα της τεχνολογίας EDGE σε σχέση με το ήδη υπάρχον GSM δίκτυο, είναι η χρήση μίας νέας μεθόδου διαμόρφωσης των δεδομένων. Η νέα μέθοδος ονομάζεται 8PSK (8 Phase Shift Keying modulation) και επιτυγχάνει την αρχική μετατροπή, διαμόρφωση και αποδιαμόρφωση των δεδομένων σε 8 βήματα, επιτρέποντας εν τέλει, τη μεταφορά 3 bit δεδομένων σε κάθε μοναδικό παλμό του δικτύου.

 

Η αντίστοιχη τεχνολογία που παρέχουν τα απλά δίκτυα GSM με υποστήριξη υπηρεσιών GPRS, χρησιμοποιεί τη μέθοδο GMSK (Gaussian pre-filtered Minimum Shift Keying) η οποία βασίζεται στη μέθοδο Gauss για την εκθετική μείωση των πιθανοτήτων λάθους κατά τη μεταφορά των δεδομένων, αλλά υστερεί στο γεγονός ό,τι επιτρέπει τη μεταφορά μόνο ενός bit δεδομένων σε κάθε μοναδικό παλμό του δικτύου! Από αυτή ακριβώς τη διαφορά ξεκινάει η 3πλάσια χωρητικότητα ενός δικτύου που υποστηρίζει την τεχνολογία EDGE, και κατά συνέπεια η τριπλάσια ταχύτητα σε σχέση με την υπάρχουσα GPRS υπηρεσία}.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόλις δοκίμασα με sim της Wind σε iPhone (κέντρο Αθήνας) και δεν βγάζει κάτι. Μήπως παίζει σε συγκεκριμένες περιοχές???:worry:

 

Πάντως θα προτιμούσα να έβλεπα μεγαλύτερη επέκταση της κάλυψης 3G.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αρχισει κυριως στην επαρχια και σε χωριά το EDGE.Σε περιοχες που δεν υπαρχει 3G.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα με sim της Wind σε iPhone (κέντρο Αθήνας) και δεν βγάζει κάτι. Μήπως παίζει σε συγκεκριμένες περιοχές???:worry:

 

Πάντως θα προτιμούσα να έβλεπα μεγαλύτερη επέκταση της κάλυψης 3G.

 

Στο Βόλο ενεργοποιήθηκε.Θέλει αρκετά δυνατό σήμα για να παίξει το edge...

Στην Αθήνα ίσως ακόμη να μην ενεργοποιήθηκε...και μπορεί να ενεργοποιηθεί σε περιοχές όπου δεν υπάρχει 3η γενιά!

Πάντως από πλευράς χωρητικότητας τουλάχιστον στο Βόλο απελευθερώθηκαν απ'ό,τι φαίνεται αρκετοί πόροι!:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου πει τι ειναι το EDGE?
Link to comment
Share on other sites

Στο Βόλο ενεργοποιήθηκε.Θέλει αρκετά δυνατό σήμα για να παίξει το edge...

Στην Αθήνα ίσως ακόμη να μην ενεργοποιήθηκε...και μπορεί να ενεργοποιηθεί σε περιοχές όπου δεν υπάρχει 3η γενιά!

Πάντως από πλευράς χωρητικότητας τουλάχιστον στο Βόλο απελευθερώθηκαν απ'ό,τι φαίνεται αρκετοί πόροι!:)

 

Αν πραγματικά ενεργοποιηθεί σε όλες τις περιοχές της επαρχίας που δεν έχουν 3G είναι σίγουρα θετικό. Αν και ελπίζω να συνεχίσουν να επεκτείνουν το 3G γιατι η cosmote είναι πολύ μπροστά στην επαρχία και η vodafone έχει αρχίσει να επεκτείνει το δίκτυο σε αρκετές περιοχές τους τελευταίους 2 μήνες. Ελπίσω επίσης να μην αργήσουμε να δούμε στην Ελλάδα 3G με 900άρες συχνότητες.

 

Ακόμα ξέρει κανείς πότε σκοπεύει η Wind να αναβαθμίσει το 3G/HSDPA της σε 7,2Μbps??? Eίναι η μόνη που ακόμα και σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη παραμένει στα 3,6...

Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματικά ενεργοποιηθεί σε όλες τις περιοχές της επαρχίας που δεν έχουν 3G είναι σίγουρα θετικό. Αν και ελπίζω να συνεχίσουν να επεκτείνουν το 3G γιατι η cosmote είναι πολύ μπροστά στην επαρχία και η vodafone έχει αρχίσει να επεκτείνει το δίκτυο σε αρκετές περιοχές τους τελευταίους 2 μήνες. Ελπίσω επίσης να μην αργήσουμε να δούμε στην Ελλάδα 3G με 900άρες συχνότητες.

 

Ακόμα ξέρει κανείς πότε σκοπεύει η Wind να αναβαθμίσει το 3G/HSDPA της σε 7,2Μbps??? Eίναι η μόνη που ακόμα και σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη παραμένει στα 3,6...

ποιες συσκευες ειναι edge? οχι οι υπαρχουσες φανταζομαι

και που μπορουμε να βρουμε?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ποιες συσκευες ειναι edge? οχι οι υπαρχουσες φανταζομαι

και που μπορουμε να βρουμε?

 

Πάρα πολλές υπάρχουσες συσκευές είναι edge, ακριβές και φθηνές. Ουσιαστικά το edge σου δίνει ένα gprs με καλύτερες ταχύτητες (χειρότερες όμως από 3G). Tι συσκευή έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχει αρχισει κυριως στην επαρχια και σε χωριά το EDGE.Σε περιοχες που δεν υπαρχει 3G.

Δηλαδή εγώ που είμαι δίπλα σε κεραία της Wind και έχω 3G δεν πρόκειται να δω το "E" στο κινητό μου;:confused:

μπορεί κάποιος να μου πει τι ειναι το EDGE?

Το τι είναι το Edge το εξηγεί ο φίλος Sideras στο post του.:)

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλές υπάρχουσες συσκευές είναι edge, ακριβές και φθηνές. Ουσιαστικά το edge σου δίνει ένα gprs με καλύτερες ταχύτητες (χειρότερες όμως από 3G). Tι συσκευή έχεις?

 

τα της υπογραφης μου :O

 

(omnia - n95 8gb)

 

δεν το ρωτησα σωστα τα κινητα που ΔΕΝ ειναι 3G μπορει να ειναι |edge ωστε να

εκμεταλευτουν την καλυτερη ταχυτητα απο το GSM?

 

καλα αν ειναι ετσι θα γεμισουμε ...κινεζικα ! που αν δεν απατωμαι ειναι μονο GSM

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που είμαι δίπλα σε κεραία της Wind και έχω 3G δεν πρόκειται να δω το "E" στο κινητό μου;:confused:

 

:)

Τι σε νοιάζει να έχεις edge αν έχεις 3G? Kαλύτερο είναι το 3G.

τα της υπογραφης μου :O

 

(omnia - n95 8gb)

 

δεν το ρωτησα σωστα τα κινητα που ΔΕΝ ειναι 3G μπορει να ειναι |edge ωστε να

εκμεταλευτουν την καλυτερη ταχυτητα απο το GSM?

 

καλα αν ειναι ετσι θα γεμισουμε ...κινεζικα ! που αν δεν απατωμαι ειναι μονο GSM

 

Nαι υπάρχουν πολλές συσκευές που δεν είναι 3G και υοιστηρίζουν edge.

 

Νομίζω και τα δύο που αναφέρεις υποστηρίζουν edge.

Link to comment
Share on other sites

Τι σε νοιάζει να έχεις edge αν έχεις 3G? Kαλύτερο είναι το 3G.

 

 

Nαι υπάρχουν πολλές συσκευές που δεν είναι 3G και υοιστηρίζουν edge.

 

Νομίζω και τα δύο που αναφέρεις υποστηρίζουν edge.

ναι το ξερω υποστηριζουν

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν έχει εμφανιστεί ακόμα το Ε:(
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την ειδηση. Συνεχιζει η wind να μας ξαφνιαζει ευχαριστα.

Οντως στο Βολο απο χτες εχει και το δικο μου κινητο Edge.

Link to comment
Share on other sites

Στο επίσημο Site της Wind, στις Ανακοινώσεις και στα Δελτία Τύπου, ΔΕΝ αναφέρεται πουθενά αυτή η ανακοίνωση, οπότε αν και εφόσον υφίσταται κάτι τέτοιο, είναι ακόμα σε δοκιμαστική φάση...
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι έχει παρατηρηθεί το σηματάκι E στο δίκτυο της Wind και στο Βόλο.

Έχω και στο σπίτι μου edge...

Link to comment
Share on other sites

Εαν γινει καποια στιγμη ολικη ενεργοποιηση του EDGE , τοτε μιλαμε για μια παρα πολυ καλη ειδηση για οσους εχουν ADSM, που κανουν πραγματικη χρηση, γιατι πραγματικα οπου σταθουν στην Ελλαδα θα εχουν τουλαχιστον καμια 200αρια kbps για browsing, που ειναι στα ορια του ανεκτου, γιατι το απλο GPRS ειναι αθλιο για browsing.. για download δεν το συζητω, για επαγγελματικες χρησεις μιλαω, οπου καποιος θα χρειαστει να τσεκαρει τα μαιλ του και να μπει σε καποιες σελιδες χωρις να χρειαστει να περιμενει αιωνες. Καλη Ειδηση για τα νησια , που σε πολλες περιπτωσεις πλην ορισμενων περιοχων δεν εχουν 3G και παραμενουν στο απλο GPRS!!!
Link to comment
Share on other sites

 

Είναι πολύ καλή κίνηση από την WIND και ειδικά τώρα που έχει προσφορές σε ομιλία...το ECSD νομίζω ότι θα σώσει την κατάσταση!

Πρακτικά εκτός από πολύ καλές ταχύτητες σε απλό δίκτυο θα έχουμε άμεση αύξηση χωρητικότητας χωρίς cell splitting και άλλες τεχνικές-μέχρι να βγει ένα καλό νομοσχέδιο...

Αν βελτιωθεί η χωρητικότητα σκέπτομαι πολύ σοβαρά,δεδομένου ότι το GSM έχει πλέον και AFS κωδικοποίηση ήχου,να κλειδώσω το κινητό μου για λόγους κατανάλωσης στο edge:p Βέβαια άλλο 3g άλλο edge αλλά για browsing είναι τέλειο...όπως λέει και ο H2S04:p

Ο βόλος όλο πρωτοπορίες είναι...πάντως δεν είναι τυχαίο που τον επέλεξαν για δοκιμαστικό στάδιο,λίγες κεραίες λόγω ξυλωμάτων και μέτρια κάλυψη...μικρή χωρητικότητα και φάνηκε άμεσα η διαφορά:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο ηταν να το βγαλουν το 2003,τωρα το θυμηθηκαν? τα βρηκαν σκουρα τα πραγματα ε? ειναι κι αυτη μια λυση οταν δεν εχεις αρκετους σταθμους,καημενη wind.
Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο ηταν να το βγαλουν το 2003,τωρα το θυμηθηκαν? τα βρηκαν σκουρα τα πραγματα ε? ειναι κι αυτη μια λυση οταν δεν εχεις αρκετους σταθμους,καημενη wind.
Κάλιο αργά παρά ποτέ άσε που υπάρχουν πολλοί που χρησιμοποιούν αποκλειστικά 2g για λόγους κάλυψης κυρίως ;)
Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο ηταν να το βγαλουν το 2003,τωρα το θυμηθηκαν? τα βρηκαν σκουρα τα πραγματα ε? ειναι κι αυτη μια λυση οταν δεν εχεις αρκετους σταθμους,καημενη wind.

 

Η εξελιξη του 2g δικτυου που καλυπτει ολη την Ελλαδα ειναι ιδιαιτερα σημαντικο και προσφερει στον καταναλωτη πιο καλες υπηρεσιες και γρηγορες υπηρεσιες.Δεν τιθεται θεμα λιγων σταθμων..Με το EDGE αποκτα ο καταναλωτης περισσοτερη ποιοτητα στην επικοινωνια.Αν δεν σου αρεσει εσενα μην παιρνεις κινητο με EDGE:worry:

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική είδηση!! Ένα μεγάλο μπράβο στην wind αν πραγματικά ανοίξει το Egsm... Παιδιά, όλοι όμως εκεί στον βόλο λέτε απλά ότι βλέπετε το edge στο κινητό σας... Έχει κατεβάσει κανείς κάτι μέσω edge για να μας πει αν πράγματι υπάρχουν οι ταχύτητες των 200kbps που αναφέρεται? H η όλη υπόθεση είναι μούφα?;)
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...