Aπληρωτα ενοικια,Διαταγη αποδοσης μισθιου,Εξωδικο

Απάντηση

ddr2

ddr2's Avatar: Apple iPhone 5s
Banned
Περιοχή: Ν. Σμύρνη
Παράθεση από PLUMPER >
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!Τον εχω ικανό για μια γρατζουνιά,ειδικά μετά απο το σενάριο ότι οι πόρτες ειναι χαραγμένες απο εμένα.
Απλά θέλω να προετοιμαστώ πριν κάνω το επόμενο βήμα.Αν θα υπήρχε κάποιος με το ίδιο πάθημα θα βοηθούσε ακόμα περισότερο.
Σου λέω πολύ απλά ότι αν θέλει να σου κάνει κάτι, θα στο κάνει, δικαίωμά του.
Από εκεί και πέρα, το τι μπορεί να αποδείξει είναι άλλο ζήτημα και δικό του πρόβλημα

PLUMPER

no avatar
Mobile Newbie
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από ddr2 >
Σου λέω πολύ απλά ότι αν θέλει να σου κάνει κάτι, θα στο κάνει, δικαίωμά του.
Από εκεί και πέρα, το τι μπορεί να αποδείξει είναι άλλο ζήτημα και δικό του πρόβλημα
Δε νομίζω οτι μπορεί να αποδείξει πολλά!Απο τη στιγμή που ειχα φύγει ήδη και μπήκε άλλος μέσα.

ddr2

Banned
Παράθεση από PLUMPER >
Δε νομίζω οτι μπορεί να αποδείξει πολλά!Απο τη στιγμή που ειχα φύγει ήδη και μπήκε άλλος μέσα.
Ε, α γεία σου!

isolove

isolove's Avatar: Sony Ericsson Xperia Arc S
3G Member
Περιοχή: Αιγαλεω
Να φρεσκαρω το θεμα.
Εχω προβλημα με ενα τυπο που νοικιαζει την γκαρσονιερα μου για την κορη του πλησιων τει Αθηνων.
Απο την αρχη δεν μου εκατσε καλα,αλλα ενεκε η κριση ειπα ενταξει.9μηνο συμβολαιο 280(απο 315 στον προηγουμενο(αψογοτατος) και 350 πριν 2 χρονια(ετσι και ετσι) τον μηνα,χωρις κοινοχρηστα.
Η γκαρσονιερα ειναι κοντα 40τμ,εχει τα παντα μεσα:μεγαλο ψυγειο,κουζινα,τηλεοραση 29αρα με αποκωδικοποιητη,πλυντηριο,12αρι αιρκοντισιον ψυξης-θερμανσης,ραδιοcd,dvd,ηλιακο θερμοσφωνα,8mb erthnet internet.
Ντουλαπες,κρεββατι,τραπεζι,γραφ ιο,καρεκλες,βιβλιοθηκη κτλ.
Ειχε πληρωσει ενα μηνα συν την εγγυση,και μολις ειχα παρει το δευτερο ενοικιο με 12 μερες καθυστερηση(δεν με ενημερωσε ποτε,απαξιωση)
Στην πορεια προεκειψε το γνωστο θεμα με το πετρελαιο.Αποφασισαμε να μην βαλουμε πετρελαιο οι ιδιοκτητες του τριωροφου.
Ενημερωσα τον ενοικιαστη,και ειπε "να πληρωνεις το ρευμα εσυ"
Αντιπροτεινα να κατσει μεχρι το τελος του δευτερου μηνα(αλλες 20 μερες) χωρις να πληρωσει γενικως ρευματα-νερα(απο την μερα που μπηκε) και να ψαξει αλλη γκαρσονιερα (μιας και δεν θα μπορουσα να ανταπεξελθω),πραγμα που δεχτηκε......
Πριν δυο-τρεις μερες ζητησε πισω την εγγυση "γιατι την θελω να την δωσω στην νεα γκαρσονιερα".
Ειπα να τον διευκολινω.
Σημερα τον ρωτησα "τι γινεται με το θεμα" και απαντησε "θα ερθω με την αστυνομια και θα φυγω οταν το κρινω εγω" .
και αρχισε κατι να λεει για ταλαιπωρια,εξοδα,κτλ.(στην περιοχη υπαρχουν πολυ καλες ελευθερες γκαρσονιερες με θερμανση, ακομα και στα 200 ευρω)
Στις 5/12 ηδη μπαινει το νεο ενοικιο,και δεν προκειτε να το πληρωσει.
Σαν πρωτη αντιδραση εκοψα το ιντερνετ(δεν αναγραφεται πουθενα ετσι και αλλιως)το οποιο χρησιμοποιουσε καθημερινα μεσω skype με την κορη του (αυτος μενει μια ωρα απο Αθηνα).
Μειωση της πιεσης του νερου στο 25%(δεν εχει πληρωσει νερο απο την μερα που μπηκε).
Αχρηστευση του αιρκοντισιον εξωτερικα,(δεν εχει πληρωσει ευρω ρευμα),ενω σκοπευω να αφαιρεσω παρουσια της νεαρας τηλεοραση,αποκωδικοποιητη,radiocd,dv d,ενω μπορω να κοψω παροχη νερου πλυντηριου(απο μη εμφανη βανα).
Τελος με την αποχωρηση του θα γινει τεχνικη εκθεση απο αρχιτεκτονα μηχανικο για εσωτερικες φθορες και θα....βγαλει ενα κοστος περι των 1000 ευρω.(πετυχε στην πρωτη κακοπληρωτη που πληρωσε αμεσως τα χρεωστουμενα).
Φυσικα και θα ζητησω οτι οφειλει μεσω του νεου νομου που ειναι επιτελους ευνοικος και γρηγορος:

"Έκδοση διαταγής απόδοσης μίσθιου, χωρίς διεξαγωγή δίκης. Με το άρθρο 6 παρ. 13του ν.2479/97, το
άρθρο 20 παρ. 5 του ν. 2915/2001, και τις νέες διατάξεις των άρθρων15 και 19 του ν. 4055/2012, η
αποβολή μισθωτή ακινήτου ο οποίος αρνείται να καταβάλει τα μισθώματα, επιτυγχάνεται πλέον χωρίς
διεξαγωγή δίκης, αναβολών, μαρτύρων κλπ., αλλά και χωρίς να αποστερείται ο μισθωτής από το
δικαίωμα υπεράσπισής του, με την ταχύτατη διαδικασία της έκδοσης διαταγής απόδοσης μισθίου. Τώρα
πλέον με την ίδια διαταγή (απόφαση) ο μισθωτής καταδικάζεται και στην πληρωμή των ενοικίων, των
κοινοχρήστων και των λογαριασμών κοινής ωφελείας που τον βαρύνουν. Πλέον ο εκμισθωτής μπορεί
μεταξύ άλλων, να ζητήσει με ειδικό καταψηφιστικό αίτημα, να υποχρεωθεί ο μισθωτής να του
καταβάλλει και τα ανεξόφλητα ενοίκια, κοινόχρηστα και λογαριασμούς κοινής ωφέλειας. Στην
περίπτωση που υπάρχουν και ζημιές στο μίσθιο για τις οποίες ο ιδιοκτήτης ζητά αποζημίωση, τότε
απαιτείται ειδικό αίτημα στο Δικαστήριο, που μπορεί να προβληθεί μόνο στις δύο πρώτες
διαδικασίες."

Μερικοι νομιζουν οτι μπορουνε να παιζουνε με τις περιουσιες μας,προσωπικα εχω πληρωσει 22.000 ευρω για να την φτιαξω,και εβαλα πολυ προσωπικη δουλεια.Πληρωνω μαμισιατικο χαρατσι 38 ευρω,ενω στην εφορια που την δηλωσα καλουμαι να πληρωσω φορο 800 ευρω....
Xperia RAY custom rom http://www.youtube.com/watch?v=gxsY-Mkyzvw
ΑΕΚ!

evi32

no avatar
EDGE Member
Αν εχεις τρεχων συμβολαιο, μπορεις να του κανεις Διαταγη αποδοση μισθιου, οποτε σε 50 μερες βγαινει.
ΑΝ εχει ληξει του κανεις αγωγη.

ddr2

Banned
Παράθεση από evi32 >
Αν εχεις τρεχων συμβολαιο, μπορεις να του κανεις Διαταγη αποδοση μισθιου, οποτε σε 50 μερες βγαινει.
ΑΝ εχει ληξει του κανεις αγωγη.
Και οι 50 μερες εχουν μειωθει πια. Ο μηνας εχει γινει 15 ημερες.

Darkorigin

Darkorigin's Avatar: Jiayu G3s
GPRS Member
το συμβολαιο ληγει σε 2 μηνες να κανω ανανέωση?
απο οτι καταλαβα οταν υπαρχει τρεχων συμβολαιο ειναι πιο γρηγορο /ευκολο να διεκδικήσουμε τα χρωστούμενα, εκτος αν αρχισει τσι καθυστερησεις/ανακοπες οπως λεει ο ddr2 , δηλαδη τι μπορει να κανει για να καθυστερησει? μεχρι ποσους μηνες μπορει να το καθυστερησει?

γαι πιο σιγουρα με αγωγη αλλα καθυστερει τουλαχιστον 4-6 μηνες αλλα θα παρω και τα χρωστουμενα? ( εκτος αν δεν εχει φραγκο , ουτε ακινητη κινητη περιουσια) και τους μηνες που με καθυστερησε μεχρι να βγει η αποφαση εξοδα δικαστηριου/δικηγορου? ποσο μπορει να παει το κοστος? υπαρχει περιπτωση να παρω και αυτα

το πιο γρηγορο απλα να σηκωθει να φυγει και ας μην παρω τιποτα πιο ειναι? ουτε χρωστουμενα ενοικια, ουτε φθορες, λογαρισμους δεη κτλπ
απλα να μην βλεπω τα μουτρα του

υπαρχει κανενας νομος που να λεει οτι δεν μπορεις να κανεις εξωση σε ηλικιωμενο? αναπηρο? ανεργο? πολυτεκνο? γενικα καποια κατηγορια ? που να σου λεει το κρατος ας μην εχει βρακί να βαλει την πατησες δεν μπορεις να τον διωξεις ( ενω δεν πληρωνει ενοικιο, και να εχει ληξει και το συμβολαιο του)
η να μην μπορεις να τον διωξεις αν σου δινει καθε μερα ενα μικρο ποσο για ενοικιο , καμια σχεση με αυτον που γραφει το συμβολαιο
Τελευταία τροποποίηση από Darkorigin: 15 Μάι. 2013, 18:16.

evi32

no avatar
EDGE Member
Παράθεση από ddr2 >
Και οι 50 μερες εχουν μειωθει πια. Ο μηνας εχει γινει 15 ημερες.
15 μερες εχουν γινει?
Μονο?

ddr2

Banned
Παράθεση από evi32 >
15 μερες εχουν γινει?
Μονο?
Για την ανακοπη, ναι.

evi32

no avatar
EDGE Member
Πια ανακοπη?
Για να βγειε εξω χρειαζεται 15 μερες? ή 50?

ddr2

Banned
Παράθεση από evi32 >
Πια ανακοπη?
Για να βγειε εξω χρειαζεται 15 μερες? ή 50?
Η διαταγη αποδοσης μισθιου επιδιδεται στον καθου μισθωτη και αυτος εχει δικαιωμα μεσα σε 15 μερες να κανει ανακοπη. Αν δεν κανει και περασει απρακτη η προθεσμια, μετα τον βγαζεις εξω , για να στο πω απλα.(δεν τα θυμαμαι και ακριβως, εχω κανα χρονο να κανω και πρεπει να τα φρεσκαρω...)

greece_gus

no avatar
EDGE Member
Κοινοποιείται εξώδικη όχληση περί καταβολής των οφειλομένων προς τον μισθωτή..μετά πάροδον 15 ημερών, και εφ' όσον δεν εξοφλήσει τα οφειλόμενα, καταθέτουμε αίτηση για διαταγή απόδοσης μισθίου...

Μετά την κοινοποίηση της διαταγής, ο μισθωτής έχει δικαίωμα να ασκήσει εντός 15 εργασίμων ημερών ανακοπή, η οποία όμως δεν αναστέλλει την εκτέλεση της διαταγής αποδόσεως παρά μόνον εάν ασκήσει και αίτηση αναστολής (η οποία συνήθως γίνεται δεκτή μόνον εάν πιθανολογηθεί η ευδοκίμηση της ανακοπής, που σε περίπτωση δυστροπίας μάλλον απίθανο...)

Σε κάθε περίπτωση, μετά την πάροδο είκοσι ημερολογιακών ημερών από την κοινοποίηση της διαταγής, είτε ασκηθεί είτε όχι ανακοπή, μπορείς να προχωρήσεις σε εκτέλεση αυτής και αποβολή του μισθωτού...
Τελευταία τροποποίηση από greece_gus: 15 Μάι. 2013, 23:49.

ddr2

Banned
Παράθεση από greece_gus >
Κοινοποιείται εξώδικη όχληση περί καταβολής των οφειλομένων προς τον μισθωτή..μετά πάροδον 15 ημερών, και εφ' όσον δεν εξοφλήσει τα οφειλόμενα, καταθέτουμε αίτηση για διαταγή απόδοσης μισθίου...

Μετά την κοινοποίηση της διαταγής, ο μισθωτής έχει δικαίωμα να ασκήσει εντός 15 εργασίμων ημερών ανακοπή, η οποία όμως δεν αναστέλλει την εκτέλεση της διαταγής αποδόσεως παρά μόνον εάν ασκήσει και αίτηση αναστολής (η οποία συνήθως γίνεται δεκτή μόνον εάν πιθανολογηθεί η ευδοκίμηση της ανακοπής, που σε περίπτωση δυστροπίας μάλλον απίθανο...)

Σε κάθε περίπτωση, μετά την πάροδο είκοσι ημερολογιακών ημερών από την κοινοποίηση της διαταγής, είτε ασκηθεί είτε όχι ανακοπή, μπορείς να προχωρήσεις σε εκτέλεση αυτής και αποβολή του μισθωτού...
Ωραιος! Ετσι ειναι.

sakaflias

sakaflias's Avatar: Samsung Soul SGH-U900
3G Member
Περιοχή: Τρίκαλα
Εχω εναν ενοικιαστη που μου χρωστει 6 ενοικια. Το συμβολαιο του καταστηματος που νοικιαζε εχει ληξει αλλα αυτο δεν εχει δωσει τα τελευταια 6 ενοικια εδω και αρκετο καιρο. Μπορω να κανω κατι ή ειναι ηδη αργα.
www.michanikos.gr * www.texnikos.gr * www.domika.gr * www.amoives.gr
«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.

bomber21

bomber21's Avatar: Nokia 108 Dual SIM
Honored Member
Περιοχή: Ελλάς
Παράθεση από sakaflias >
Εχω εναν ενοικιαστη που μου χρωστει 6 ενοικια. Το συμβολαιο του καταστηματος που νοικιαζε εχει ληξει αλλα αυτο δεν εχει δωσει τα τελευταια 6 ενοικια εδω και αρκετο καιρο. Μπορω να κανω κατι ή ειναι ηδη αργα.
Έξωση...
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης