Jump to content

Dell Mini 9


koukoulakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.vodafone.gr/portal/resources/media/res6518.jpg

 

Δε ξέρω αν είμαι στη σωστή κατηγορία αλλά θα επεκταθώ!

 

Οσοι έχουν αγοράσει το παραπάνω netbook απο την Vodafone είναι σίγουρο πως δε θα γνωρίζουν οτι έχει ενσωματωμένο Gps! :D

 

Επίσης είναι σίγουρο πως ούτε στη Vodafone το ξέρουν:lol:

 

Η λειτουργία αυτή είναι κρυφή και υπάρχει στο μοντέλο αυτό που φέρνει η Vodafone καθώς και σε οποιοδήποτε άλλο μοντέλο Netbook έχει το μόντεμ Ericsson Wireless 5530 HSPA Mobile Broadband

 

Για να το ενεργοποιήσουμε χρειάζεται κάποια διαδικασία!

 

Αρχικά χρειαζόμαστε τους drivers τους οποίους θα βρείτε εδώ

 

Και το πρόγραμμα διαχείρησης της σύνδεσης της Dell που θα βρούμε εδώ

 

 

 

Για να εμφανίσουμε το GPS στη διαχείρηση συσκευών πρέπει να κάνουμε τα εξής:

 

1.Δεξί κλικ στο "Ο Υπολογιστής μου" και μετά "Ιδιότητες".

 

2.Στη συνέχεια πατάμε "Για προχωρημένους" και μετα "Μεταβλητές Περιβάλλοντος".

 

3.Στο πεδίο "μεταβλητές συστήματος" επιλέγουμε "Δημιουργία"

 

4.Στο όνομα μεταβλητής γράφουμε : DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES

 

5.Στο τιμή μεταβλητής γράφουμε : 1 και πατάμε οκ!

 

6.Στη συνέχεια πρέπει υποχρεωτικά να κάνουμε επανεκκίνηση!

 

7.Οταν το σύστημα επανεκκινήσει κάνουμε Δεξί κλικ στο "Ο Υπολογιστής μου" και μετά "Ιδιότητες", επιλέγουμε την καρτέλα "Υλικό" και εκεί την "Διαχείρηση συσκευών"

 

8.Εκεί πατάμε "Προβολή" και στη συνέχεια "Εμφάνιση των κρυφών συσκευών"

 

9.Ψάχνουμε μια μια τις κατηγορίες και όπου βρίσκουμε να γράφει "Dell Wireless 5530 XXXX" πατάμε δεξί κλίκ και ενημερωση προγράμματος οδήγησης.

 

10.Εκεί επιλέγουμε "Οχι,όχι αυτήν τη φορά" και πατάμε "Επόμενο"

 

11.Στη συνέχεια επιλέγουμε "Εγκατάσταση απο μια λίστα ή μια προκαθορισμένη θέση(Για προχωρημένους)" και πατάμε επόμενο.

 

12.Στη συνέχεια επιλέγουμε "Χωρίς αναζήτηση.Επιλογή του προγράμματος οδήγησης απο το χρήστη" και πατάμε επόμενο

 

13.Στη συνέχεια επιλέγουμε κατω δεξιά που γράφει "Απο δισκέτα..." επειτα "Αναζήτηση" και βρίσκουμε που έχουμε κάνει unzip τους drivers και ανάλογα την έκδοση(x86-x64) που έχουμε χρησιμοποιούμε και τον κατάλληλο driver!

 

 

Στο δικό μου κάνοντας update μόνο στο "Ελεγκτές ενιαίου σειριακού διαυλου(usb)" για το Dell Wireless 5530 HSPA Mobile Broandband Minicard Device μου εμφάνισε το "Dell Wireless 5530 HSPA Mobile Broandband Minicard Gps" .

Επειδή το εμφανίζει σαν άγνωστη συσκευή και ξεκινάει να ψάχνει απο μόνο του για drivers πατάμε άκυρο και σταματάμε την διαδικασία!

Βάζουμε τον Driver για το Gps με την μέθοδο που περιγράφεται παραπάνω και το μηχάνημα πέρνει την Com Port του!

Στη δική μου περίπτωση πήρε την Com6!

 

Ουσιαστικά είμαστε έτοιμοι!

 

Κάνουμε εγκατάσταση και τον Wireless Manager της Dell όπου πατόντας "Προβολη" και στην συνέχεια "Gps" μπορούμε να ενεργοποιήσουμε το Gps!

 

http://www.imageshack.gr/files/rfza9ar4az1g3tam2hfh_thumb.png

 

Αφου έχουμε κάνει τα παραπάνω είμαστε έτοιμοι!

 

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και το πρόγραμμα Earth Bridge για να δούμε τους δορυφόρους και επιπλέον πληροφορίες!

 

http://mboffin.com/earthbridge/images/eb-app3.gif

 

http://mboffin.com/earthbridge/images/eb-app2.gif

 

Επίσης με το EarthBridge Μπορούμε να συνδεθούμε με το Google Earth και να δούμε την διαδρομή που κινούμαστε!

 

Δε γνωρίζω με ποια προγράμματα λειτουργεί και αν λειτουργεί(Garmin-Destinator και άλλα)

 

Δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω!

Το μόνο που έχω κάνει είναι να Lockαρω δορυφόρους!

Ελπίζω να συνεργάζεται και με κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης για να το εκμεταλλευτούμε περισσότερο!

 

Ολες οι πληροφορίες που περιγράφοντε παραπάνω είναι συλλογή απο διάφορα ξένα φόρουμ,γιατί δε μου ήρθε ξαφνικά η επιφοίτηση του Αγ. Πνέυματος!

 

Οποιαδήποτε ζημιά γίνει στο Netbook σας είναι αποκλειστικά δική σας ευθύνη!

 

Οι παραπάνω πληροφορίες αναφέρονται για εμπειρικούς λόγους και για όποιον θέλει να πειραματιστεί!

 

Απορίες δεν εχω το χρόνο να λύσω πολλές, ωστόσο θα προσπαθήσω!

 

Καλές διαδρομές!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απίστευτο!

 

Από την αρχή μου είχε αρέσει αυτό το μηχανάκι :)

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ σχετικά με αυτό το netbook: Αν κάποιος θέλει μόνο να το αγοράσει απο τη Voda, θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει με άλλου είδους σύνδεση internet π.χ adsl ή wi-fi?

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοείται!

Εγω οταν ειμαι σπίτι μπαίνω με τη σύνδεση που έχω σπίτι μέσο wifi!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες για την ενεργοποίηση του GPS. Ήταν κατατοπιστικότατα και χρησιμότατα.

 

Να κάνω μόνο μια μικρή προσθήκη: το GPS δουλεύει μόνο αν έχουμε κάρτα SIM μέσα στο μηχάνημα.

Namasté,

 

george

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστούμε, οι πληροφορίες σου ήταν άκρως κατατοπιστικές ... Eίδες ότι τις έχεις postάρει σχεδόν σε όλα τα Ελληνικά forums ... οπότε καλύτερη διαφήμιση από αυτή για το συγκεκριμένο NetBook δεν μπορεί να υπάρξει ...

 

Γενικά είναι ένα αξιόλογο μηχανάκι, με την προσθήκη του GPS γίνεται μια ιδιαίτερα καλή πρόταση. Προσωπικά ΜΟΝΟ η SSD των 8Gb με χαλάει, αλλά κι αυτό αλλάζει εύκολα ...

 

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ σχετικά με αυτό το netbook: Αν κάποιος θέλει μόνο να το αγοράσει απο τη Voda, θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει με άλλου είδους σύνδεση internet π.χ adsl ή wi-fi?

 

Αυτό προφανώς γίνεται, αλλά το ποιο ενδιαφέρων είναι ότι ακόμα και το 3G ΔΕΝ είναι κλειδωμένο στη Vodafone !!! Αν χρησιμοποιήσεις τon Wireless Manager της Dell αντί του VMC, μπορείς να κάνεις χρήση οποιασδήποτε κάρτας SIM θέλεις !!!

 

Να κάνω μόνο μια μικρή προσθήκη: το GPS δουλεύει μόνο αν έχουμε κάρτα SIM μέσα στο μηχάνημα.

 

Έτσι ακριβώς είναι. Κι εγώ αρχικά νόμιζα ότι δε δουλεύει το GPS μου, αλλά μετ΄'α από πολλές δοκιμές, διαπίστωσα τυχαία ότι ΜΟΝΟ με κάρτα SIM μέσα δουλεύει το GPS ... ΜΗΝ ανησυχείτε για χρεώσεις βέβαια, δεν έχει ΚΑΜΟΙΑ σχέση. Απλά θέλει να "βλέπει" κάρτα SIM μέσα στο slot ... ακόμα και απενεργοποιημένη να είναι η κάρτα (έχω μια παλιά) ακόμα και αν δεν έχεις δώσει pin, δουλεύει ... αρκεί να είναι μέσα !

 

Απο τη στιγμή που έχει GPS, για ποιον λόγο δεν το διαφημίζει η DELL ??

 

Σε όλα τα ξένα forum αυτό αναρωτιούνται ... Πάντως δεν είναι η πρώτη φορά που υπάρχει hardware που δε χρησιμοποιείται σε κάποια συσκευή ...

 

Εγώ θα ήθελα να ξέρω ΠΟΥ θα βρούμε οδηγίες για iGO 8 και Destinator 7 για PC ... Έχω ένα παλιό Destinator PN, το δοκίμασα και δουλεύει άψογα, αλλά θα ήθελα κάτι ποιο καινούριο ... Αν κάποιος έχει κάποιο link με info, ας το γράψει ... ή οτιδήποτε χρήσιμο εν πάση περιπτώσει. Επίσης έστισα και τα προγράμματα της Magellan αλλά και της Garmin και είναι τέλεια για θάλασσα ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο! Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να αλλάξουμε τον Solid state 8gb Που έχει μέσα με μεγαλύτερο? Γιατί με αυτόν έχω μόνο 300mb ελεύθερα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο! Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να αλλάξουμε τον Solid state 8gb Που έχει μέσα με μεγαλύτερο? Γιατί με αυτόν έχω μόνο 300mb ελεύθερα

 

Φυσικά και μπορούμε και πολύ-πολύ εύκολα μάλιστα ... απλά οι SSD είναι ακόμα ιδιαίτερα ακριβοί ... ειδικά οι γρήγοροι ...

 

Αν θέλεις οδηγίες κλπ ευχαρίστως να σου δώσω, πάντως δεν είναι λογικό να έχεις ΜΟΝΟ 300Mb ελεύθερα ... μπορείς να σβήσεις ΠΟΛΛΑ πράγματα, όπως τα Windows αλλά και τους drivers της Dell που είναι προς εγκατάσταση ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα να δώσω λίγα χρήματα παραπάνω αρκεί να κάνω τη δουλειά μου. Αν βάλω κάποιον άλλο δίσκο όμως, όλα αυτά που έρχονται προεγκατεστημένα από τη Vodafone πως θα τα εγκαστασήσω και πού θα βρώ τα ίδια windows ULCPC? Επίσης πόσων ιντσών δίσκο παίρνει? 1,8'' ή 2,5'' ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα να δώσω λίγα χρήματα παραπάνω αρκεί να κάνω τη δουλειά μου. Αν βάλω κάποιον άλλο δίσκο όμως, όλα αυτά που έρχονται προεγκατεστημένα από τη Vodafone πως θα τα εγκαστασήσω και πού θα βρώ τα ίδια windows ULCPC? Επίσης πόσων ιντσών δίσκο παίρνει? 1,8'' ή 2,5'' ?

 

1,8" δίσκο παίρνει, ΜΟΝΟ.

 

Όλα όσα είναι προ-εγκατεστημένα μπορείς να τα ξαναβάλεις με το Restore DVD που υπάρχει στο κουτί, ΑΝ βέβαια έχεις κάποιο USB CD/DVD ... αν όχι, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να clonάρεις το δίσκο σου πριν τον αντικαταστήσεις. Για να το κάνεις αυτό, θέλεις κάποιον τρόπο για να συνδέσεις το νέο SSD και κάποιο πρόγραμμα για Clonning δίσκου. Όσον αφορά το πρόγραμμα, νομίζω ότι δεν υπάρχει καλύτερο από το Acronis True Image ... ή ακόμα και το Norton Ghost. Όσον αφορά στον τρόπο σύνδεσης, είτε παίρνεις έναν ePCI-to-USB adapter, είτε προτιμάς μια SSD που έχει MiniUSB πάνω της ...

 

Αυτά.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστούμε, οι πληροφορίες σου ήταν άκρως κατατοπιστικές ... Eίδες ότι τις έχεις postάρει σχεδόν σε όλα τα Ελληνικά forums ... οπότε καλύτερη διαφήμιση από αυτή για το συγκεκριμένο NetBook δεν μπορεί να υπάρξει ...

 

Δε το έκανα για διαφήμιση!

Απλά γνωρίζω οτι το συγκεκριμένο έχει πουλήσει τρελλά!

Και λόγο του ότι είναι Dell το προτίμησα απο της Cosmote!

Εγώ είμαι fun της Cosmote γιατί με τη Vodafone δεν έχω σχεδόν πουθενά σήμα!:D

 

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο! Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να αλλάξουμε τον Solid state 8gb Που έχει μέσα με μεγαλύτερο? Γιατί με αυτόν έχω μόνο 300mb ελεύθερα

 

Εγώ παράγγειλα απο το Ebay εναν 16GB με 22€

όπως και μνήμη ram απο ένα site απο Αγγλία 2Gb με 28€

 

Στον ενα σκληρό εχω τα XP και στον άλλο τα Windows 7!

Kαι τους αλλάζω για πλάκα αφού αλλάζουν πανεύκολα!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Δε το έκανα για διαφήμιση!

Απλά γνωρίζω οτι το συγκεκριμένο έχει πουλήσει τρελλά!

Και λόγο του ότι είναι Dell το προτίμησα απο της Cosmote!

Εγώ είμαι fun της Cosmote γιατί με τη Vodafone δεν έχω σχεδόν πουθενά σήμα!:D

 

 

 

Εγώ παράγγειλα απο το Ebay εναν 16GB με 22€

όπως και μνήμη ram απο ένα site απο Αγγλία 2Gb με 28€

 

Στον ενα σκληρό εχω τα XP και στον άλλο τα Windows 7!

Kαι τους αλλάζω για πλάκα αφού αλλάζουν πανεύκολα!

 

Για πλάκα το είπα βρε ... δεν εννοούσα ότι έκανες πραγματικά διαφήμιση ...

Εγώ πάντως έκανα Uninstall το VMC και δουλεύω με το Manager της Ericsson και πρόγραμμα της Cosmote και είναι απόλαυση ... Ευτυχώς το Laptopάκι ΚΑΙ δεν είναι κλειδωμένο στη Vodafone αλλά ΚΑΙ βλέπει τα 1800 της Cosmote !!!

 

Ρίξε κανένα link για τον SSD από το ebay και επειδή πολλά διάβασα για ταχύτητες, πες μου, είναι ΟΚ ? Αντίστοιχος με τον 8άρι που έχει μέσα ? Επίσης ρίξε και κανένα link για το μνημάκι των 2Gb ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

 

Ρίξε κανένα link για τον SSD από το ebay και επειδή πολλά διάβασα για ταχύτητες, πες μου, είναι ΟΚ ? Αντίστοιχος με τον 8άρι που έχει μέσα ? Επίσης ρίξε και κανένα link για το μνημάκι των 2Gb ...

 

Ο ssd που πήρα εγώ είναι αυτός αλλά προς το παρόν απο οτι βλέπω δεν εχει αλλους!

 

Τη ram τη πήρα από εδώ

 

Ωστώσω αυτό το site εχει και ssd

 

Και σου έρχονται και με ups!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Ο ssd που πήρα εγώ είναι αυτός αλλά προς το παρόν απο οτι βλέπω δεν εχει αλλους!

 

Τη ram τη πήρα από εδώ

 

Ωστώσω αυτό το site εχει και ssd

 

Και σου έρχονται και με ups!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. Πάω για παραγγελία ...

 

[/Off Topic Over]

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. Πάω για παραγγελία ...

 

[/Off Topic Over]

 

Προσοχή στον SSD να ειναι Mini Pci-e!

Ο ssd του μίνι 9 είναι μικρότερος απο αυτόν που έχουν συνήθως τα άλλα Νetbooks!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στον SSD να ειναι Mini Pci-e!

Ο ssd του μίνι 9 είναι μικρότερος απο αυτόν που έχουν συνήθως τα άλλα Νetbooks!

 

Ναι ... το ξέρω ... ή θα πάρω αυτόν από το ebay που πρότεινες, ή αν φέρει γρήγορα κομμάτια έναν πολύ γρηγορότερο από την RunCore ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Ναι ... το ξέρω ... ή θα πάρω αυτόν από το ebay που πρότεινες, ή αν φέρει γρήγορα κομμάτια έναν πολύ γρηγορότερο από την RunCore ...

 

Της RunCore κατα τη γνώμη μου είναι λίγο τσιμπημένοι!

Και η διαφορα στην ταχύτητα δεν ειναι εμφανής στην καθημερινή χρήση!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατήθηκα τελικά και παρήγγειλα τον 16Gb από το ebay. Άντε να δούμε !

 

Πάντως το Laptopάκι είναι καταπληκτικό ... Του έβαλα Dest7, iGo8 και πήγαινα και για Garmin Mobile PC αλλά έμεινα από χώρο ... Η πλοήγηση είναι τέλεια στις 9 ίντσες !!!

 

Εσύ τα έβαλες αυτά ? Στείλε κανα PM με link αν έχεις, μήπως υπάρχουν και καλύτερες εκδώσεις απ' αυτές που βρήκα εγώ ... θα σου στείλω κι εγώ τα link.

 

Θεωρητικά το Laptopάκι, λόγω της προσφοράς της Vodafone, πρέπει να πούλησε αρκετά. Γιατί είμαστε μόνοι μας στο Thread ??????

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμή προσπαθώ να κάνω τα Windows 7 να τρέξουν σταθερα στο λαπ!

Ειχα βάλει το Destinator 7 και πήγαινε μια χαρα!

Περισσότερες δοκιμές μόλις τελειώσουν τα πειράματα με τα Windows ή ας γίνουν Leak τα Windows 7 Netbook Edition για να μη τυρανιέμαι!

 

Δε νομίζω οτι έιμαστε μόνοι!!!Απλά οι άλλοι δε μιλάνε!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows ούτε να τα δω δε θέλω πλέον ... Έβαλα το MacOSX σε εξωτερικό USB δίσκο και είναι τέλειο ... Τελικά θα πάρω μεγαλύτερο δίσκο για να τον κάνω 2 partition και να κρατήσω το MacOSX ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ψάξει παντού και δεν μπορώ να βρω SSD σε normal τιμή ... Τόσο σπάνιοι είναι ????

Ακόμα και στο ebay είναι δυσεύρετοι και σε σχετικά υψηλές τιμές !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Μααααα αυτό είναι 2.5". Δεν κάνει για το Dell ... Αν το προλαβαίνεις ακύρωσε το !!!

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Nop, τον ρώτησα εννοείται πριν το στείλει. 1,8'' είναι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...