Σκοποβολή - οπλοκατοχή

Απάντηση

Trobocop(R)

Trobocop(R)'s Avatar: Nokia 5800
Banned
Περιοχή: Nο adνance plannίng wίll ever replace dumb luck.
Παράθεση από gmac >
Θες να μου πεις ότι οι Καναδοί οπλοφορούν μανιωδώς (σε κάποιες περιοχές έστω) και ότι σε αυτές τις περιοχές η εκγληματικότητα συνεχίζει να είναι το ίδιο χαμηλή (συγκριτικά με τη US έστω) με τον υπόλοιπο Καναδά;
Ναι, αυτό ακριβώς θέλω να σου πω.

Και επειδή το επόμενο που θα πεις (και δικαίως) είναι «πηγές έχεις»?, οι πηγές είναι μαρτυρίες αστυνομικών αρχών των ΗΠΑ και του Καναδά αντίστοιχα σε δυο γειτονικές περιοχές των δυο αυτών χωρών κοντά στο Βανκούβερ. Από το γνωστό ντοκυμαντέρ του Μουρ για το Columbine.

gmac

gmac's Avatar: Samsung SGH-i780
HSDPA Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από Trobocop(R) >
Ναι, αυτό ακριβώς θέλω να σου πω.

Και επειδή το επόμενο που θα πεις (και δικαίως) είναι «πηγές έχεις»?, οι πηγές είναι μαρτυρίες αστυνομικών αρχών των ΗΠΑ και του Καναδά αντίστοιχα σε δυο γειτονικές περιοχές των δυο αυτών χωρών κοντά στο Βανκούβερ. Από το γνωστό ντοκυμαντέρ του Μουρ για το Columbine.
Το ντοκυμαντέρ του Μουρ ειχα κι εγώ στο μυαλό μου και (πάνε χρονάκια βέβαια) αλλά είχα αποκομίσει την εντύπωση ότι οι Καναδοί έχουν όπλα για κυνήγι και όχι για αυτοπροστασία. Μπορεί να μη θυμάμαι και καλά βέβαια.

Trobocop(R)

Trobocop(R)'s Avatar: Nokia 5800
Banned
Περιοχή: Nο adνance plannίng wίll ever replace dumb luck.
Παράθεση από gmac >
Το ντοκυμαντέρ του Μουρ ειχα κι εγώ στο μυαλό μου και (πάνε χρονάκια βέβαια) αλλά είχα αποκομίσει την εντύπωση ότι οι Καναδοί έχουν όπλα για κυνήγι και όχι για αυτοπροστασία. Μπορεί να μη θυμάμαι και καλά βέβαια.
Κοίτα, έχουν και όπλα για αυτοπροστασία, οι άδειες δίνονται γενικά σε όποιον τις ζητήσει, το θέμα είναι ότι και ένα κυνηγετικό οπλο σκοτώνει το ίδιο αποτελεσματικά, μερικές φορές περισσότερο αποτελεσματικά, ιδιαίτερα τα μονόβολα.

Εγώ έθιξα το θέμα της παιδείας όμως. Να γίνει δηλαδή βίωμα και συνείδηση στον καθένα ότι ένα όπλο έχει έναν συγκεκριμένο σκοπό, είτε λέγεται κυνήγι είτε αυτοπροστασία. Δεν υπάρχει για να το παίζουν μερικοί σερίφηδες και επιθεωρητές Κάλαχαν.

Στις ΗΠΑ αυτό το πράγμα δεν υπάρχει, εξού και η αυξημένη εγκληματικότητα και δολοφονίες, σε αντίθεση με τον Καναδά ή άλλες χώρες. Στην Ολλανδία π.χ. μπορεί κάποιος να αγοράσει νόμιμα και ελεύθερα ακόμα και πολεμικά τυφέκια και σφαίρες χωρίς περιορισμό. Δεν ανοίγει μύτη όμως (συγκριτικά και αναλογικά) εκεί.

RAVER

RAVER's Avatar: Apple iPhone 5
4G Member
Περιοχή: Ηγουμενίτσα
Eγω παντως το αεροβολο οταν το κουβαλαω πρεπει να το εχω χωρις την αμπουλα και χωρις τα σκαγια.
για να το παρω γραφτηκα σε σκοπευτικο ομιλο,γιατι ειχα ακουσει οτι ετσι πρεπει,αλλα το καταστημα που μου το πουλησε δεν ζητησε χαρτι!

gmac

gmac's Avatar: Samsung SGH-i780
HSDPA Member
Δε διαφωνούμε κάπου

Στις χώρες που αναφέρεις δεν έχουν τα όπλα για να βγαίνουν να κάνουν τους σερίφηδες. Στις ΗΠΑ που το κάνουν, δημιουργεί περισσότερα προβλήματα παρά σε βοηθάει να προστατευτείς.

Το ίδιο ισχύει και σε ατομικό επίπεδο. Πιστεύω ακράδαντα ότι αν έχεις ένα όπλο οι πιθανότητες να γίνει η στραβή είναι πολύ μεγαλύτερες από ότι αν δεν έχεις αυτού του είδους την "αυτοπροστασία".

Και λέγοντας στραβή εννοώ είτε να γίνει ατύχημα, είτε να φας κάποιον και να πας ισόβια, είτε να οδηγήσεις τη συμπλοκή σε άλλο επίπεδο κι εκεί που ο κλέφτης δεν είχε σκοπό να σε πειράξει (εννοώ να απειλήσει τη σωματική σου ακεραιότητα) να γίνει μακελιό.

Στο τελευταίο αναφερόμουν κυρίως με τα προηγούμενα posts.

zafos90

zafos90's Avatar: HTC One
3G Member
Περιοχή: Θεσ/νίκη-Κοζάνη
Παράθεση από RAVER >
Eγω παντως το αεροβολο οταν το κουβαλαω πρεπει να το εχω χωρις την αμπουλα και χωρις τα σκαγια.
για να το παρω γραφτηκα σε σκοπευτικο ομιλο,γιατι ειχα ακουσει οτι ετσι πρεπει,αλλα το καταστημα που μου το πουλησε δεν ζητησε χαρτι!
Το καθεστώς αγοράς αεροβόλου είναι απλά να έχεις κλείσει τα 18 και να το αποδεικνύεις με την επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας κατά την αγορά του αεροβόλου.Τπτ άλλο.Και εγώ όταν πήγα στο μαγαζί μου ζητήσανε ταυτότητα και γράψανε τα στοιχεία μου σε μια καρτέλα.

akpe

akpe's Avatar: HTC One X Plus
EDGE Member
Περιοχή: Άλιμος, Αθήνα
Μην ξεχνάτε πως η αυτοάμυνα δικαιολογείται μόνο αν γίνεται με ίσο ή κατώτερο όπλο του επιτιθέμενου.

Με λίγα λόγια αν σου ορμήξει κάποιος με μαχαίρι και εσύ τον πυροβολήσεις, παίζει να βρεθείς σε πολύ δυσάρεστη θέση. Σε παρόμοιες περιπτώσεις στο παρελθόν έχουν ρίξει κατηγορίες ακόμα και για ανθρωποκτονία εκ προθέσεως.

(βέβαια πολλοί αθωώθηκαν αλλά όχι και όλοι).
...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...
...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday
...
==================================================
Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Nikos_s3

Nikos_s3's Avatar: LG D821 Nexus 5
Moderator
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
skomat--->mylinks

Συντονιστής συζητήσεων σε :
HTC Android/Windows Phones , BenQ-Siemens (αρχείο)
Πωλείται Audi s3

mol

mol's Avatar: ZTE V967
4G Member
Περιοχή: ......
στη Θεσσαλονικη που μπορει να ασχοληθει καποιος με την σκοποβολη?
επισης απο τιμες τι παιζει? για αδεια, αγορα, ο,τι αλλο χρειαζεται?
never turn back
Οδηγος rooting για HTC Desire Z- thanks to nikosk31
ΖΤΕ v967s: ROM Max Flavour v5, Clockworkmod Recovery v. 6.0.4.0
www.littlestories.gr

RAVER

RAVER's Avatar: Apple iPhone 5
4G Member
Περιοχή: Ηγουμενίτσα
Παράθεση από mol >
στη Θεσσαλονικη που μπορει να ασχοληθει καποιος με την σκοποβολη?
επισης απο τιμες τι παιζει? για αδεια, αγορα, ο,τι αλλο χρειαζεται?
πληροφοριες για τον σκοπευτικο ομιλο θεσσαλονικης θα βρεις εδώ.
τωρα για αγορα και αδεια..θα πας σε καταστημα με τετοια ειδη και με ταυτοτητα θα παρεις το αεροβολο που θελεις.
εγω ετσι εκανα.μαλιστα το εκανα και απο το ιντερνετ.

MARANELO

no avatar
Mobile Newbie
Το κακο με τον ΕΣΚΟΘ(και τους αλλους συλλογους) ειναι οτι ουσιαστικα πρεπει να ασχοληθεις με το ολυμπιακο αεροβολο(χαμηλης ισχυος) και ετσι δεν μπορεις να συμετεχεις με πιο δυνατα αεροβολα(που ετσι κι αλλιως δεν ενδεικνυνται σε κλειστο χωρο),καποιες προσπαθειες πανε να γινουν τα τελευταια χρονια για το αθλημα του fieldtarget στην Ελλαδα, αλλα οι καρεκλοκενταυροι της ΣΚΟΕ ειναι εκτος τοπου και χρονου και ετσι το αεροβολο(εκτος του ολυμπιακου) παραμενει στην αφανεια(ενω σαν κτηση ειναι χιλιαδες σε σχεση με τις μερικες εκατονταδες ολυμπιακα),καθως μπορεις να το αγορασεις ελευθερα αλλα σου απαγορευεται η χρηση.

euklidis

euklidis's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Athens
Παράθεση από zafos90 >
Αν δεν θες να μπεις στη διαδικασία της έκδοσης άδειας οπολοκατοχής(που ίσως και να μην τα καταφέρεις) σκέψου και τη πιθανότητα να αγοράσεις ένα καλό αεροβόλο σκοποβολής.Θα την κάνεις τη δουλειά σου,είναι πολύ αληθοφανή(από μέταλλο κλπ) και μπορούν να προκαλέσουν σοβαρή ζημειά σε άνθρωπο(το λέω επειδή ανέφερες ότι χρειάζεσαι όπλο για προστασία).
Eιμαστε σοβαροι; Δινετε συμβουλες σε αγνωστους για το πως θα αποκτησουν οπλο και με τι οπλο δεν θελει αδεια και κανεις ζημια; Για να σοβαρευομαστε λιγακι. Οντας αθλητης σκοποβολης και εχοντας αδεια οπλοκατοχης εχω να πω οτι αυτες οι συμβουλες ειναι πολυ επικυνδινες οταν δεν ξερουμε τι ειναι ο αλλος απεναντι μας. Ακομα και τα σκοπευτικα αεροβολα σκοτωνουν. Εσυ θες κοσμος να κυκλοφορει με οπλο πανω και και να το τραβαει με το παραμικρο; Φαντασου να παρεξιγηθεις με καποιον στο δρομο και να σου τραβηξει με το αεροβολο στο κεφαλι. Θα σε κλαιμε μετα. Δεν ειναι να παιζουμε με τα οπλα. Το δικο μου ειναι σφραγισμενο και βγαινει μονο για να παω στο σκοπευτηριο και για να καθαριστει. Ουτε το κουβαλαω μαζι μου, ουτε το εχω σκεφτει ποτε.

ταξιδιωτης22

ταξιδιωτης22's Avatar: LG D802 G2
4G Member
Περιοχή: Neverland
Το μόνο εύκολο είναι να βρει κανείς όπλο στην μαύρη αγορά-χωρίς άδεια εννοείται και σε τιμή υψηλή,αν θέλει κάποιος καινούριο.
Το θέμα είναι ότι αυτό πρέπει να αποφεύγεται.το όπλο δε μας κάνει περισσότερο άντρες και δυστυχώς από όταν βγήκαν χάθηκε ο αντρισμος σε πολλούς.
Αν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος για να πάρει κάποιος άδεια κατοχής όπλου το κρίνει η ασφάλεια της κάθε περιοχής.δεν βγαίνει όμως εύκολα.
Για σκοποβολή βγαίνει εύκολα δεν σου επιτρέπει όμως να το κρατάς πάνω σου και φυσικά αν σε πιάσουν θα δεχτείς και τις ποινικές συνέπειες πού αντιστοιχούν σε πολύ χρήμα για την ποινή.
Το καλύτερο είναι οποίος ενδιαφέρεται να ρωτάει και στο αρμόδιο τμήμα η υπηρεσία

zafos90

zafos90's Avatar: HTC One
3G Member
Περιοχή: Θεσ/νίκη-Κοζάνη
Παράθεση από euklidis >
Eιμαστε σοβαροι; Δινετε συμβουλες σε αγνωστους για το πως θα αποκτησουν οπλο και με τι οπλο δεν θελει αδεια και κανεις ζημια; Για να σοβαρευομαστε λιγακι. Οντας αθλητης σκοποβολης και εχοντας αδεια οπλοκατοχης εχω να πω οτι αυτες οι συμβουλες ειναι πολυ επικυνδινες οταν δεν ξερουμε τι ειναι ο αλλος απεναντι μας. Ακομα και τα σκοπευτικα αεροβολα σκοτωνουν. Εσυ θες κοσμος να κυκλοφορει με οπλο πανω και και να το τραβαει με το παραμικρο; Φαντασου να παρεξιγηθεις με καποιον στο δρομο και να σου τραβηξει με το αεροβολο στο κεφαλι. Θα σε κλαιμε μετα. Δεν ειναι να παιζουμε με τα οπλα. Το δικο μου ειναι σφραγισμενο και βγαινει μονο για να παω στο σκοπευτηριο και για να καθαριστει. Ουτε το κουβαλαω μαζι μου, ουτε το εχω σκεφτει ποτε.
Έχεις δίκιο, ήταν λάθος από μέρους μου.Βέβαια είναι και 3-4 ετών post..
Ποτέ μου δε σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το αεροβόλο για αυτοάμυνα και εννοείται ότι το χρησιμοποιούμε αποκλειστικά και μόνο στους διαμορφωμένους χώρους σκοποβολής.

@Ταξιδιώτης Για αυτοάμυνα υπάρχουν και οι πολεμικές τέχνες.

TheGuru

TheGuru's Avatar: Siemens S45
HSCSD Member
Το θέμα είναι ότι αν ο άλλος έχει καλάσνικοφ οι πολεμικές τέχνες δε θα βοηθήσουν (εκτός αν είσαι ο Τζακ Νόρις).
Απ΄την άλλη και με όπλο, στο δεπτερόλεπτα που θα σκεφτείς ότι πας να σκοτώσεις άνθρωπο και θα έχει κυρώσεις θα σε έχει ήδη φάει ο άλλος.
Sent neither from my iphone or android phone
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης