Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet

Απάντηση

JOHNMEGARYTHMOS

JOHNMEGARYTHMOS's Avatar: Nokia E52
HSDPA Member
Περιοχή: Κερατέα-Κηφισία (Αθήνα)
Παράθεση από TheSmiths >
Παιδια να κανω μια ερωτηση... Καταρχας εχω πάρει προσφατα μια συσκευη smartphone και εχω το προγραμμα vodafone unlimited 35 old δηλαδη χωρις mb δωρεάν. Παρότι δεν είμαι άσχετος απο τεχνολογία, το κινητο κάποιες στιγμες (κυρίως τον πρωτο καιρο που δεν το ειχα παρει χαμπαρι) συνδεόταν μέσω 3g με αποτέλεσμα να με χρεώσει χωρις λόγο συνολικά έξτρα 20 ευρώ (τα ποιο πολλά είναι λίγα λίγα που με το που έβλεπα το έκλεινα)!!! Και πραγματικα τα πηρα στο κρανίο γιατι δεν μου αρεσουν τα κόλπα των εταιριων για να σου αυξανουν το πάγιο... Μπαίνω και θελω να μπαινω στο ιντερνετ μεσω wireless και μονο και δεν εχω αναγκη το 3g της vodafone. Αν κανω παράπονο λετε μα γλιτώσω τα χρηματα ή εστω να μην με χρεωνει στο μέλλον με 3g χρεώσεις? Τι εχετε ακούσει παρόμοιο?
εγώ θα επικοινωνούσα με τμήμα εξυπηρέτησης πελατών τις εταιρείας που εχω το κινητό και θα ζητούσα να μάθω πως μπορώ να μπαίνω στο ίντερνετ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνο μέσω wifi και δεν θα υπήρχε ξανά τρόπος να την ξανά πατησω να με χρεώσει. Η γνώμη μου είναι μην απενεργοποιήσεις το 3g από την γραμμή σου διότι μπορεί να σου χρειαστεί μελλοντικά αν πάλι δεν το χρησιμοποιείς μπες από το μενού τις συσκευής σου και βγαλε τελείως το 3g και βαλε gsm .για ξανάενεργοποιήσεις το 3g μπορείς να καλέσεις δωρεάν το 1392. Πάντως εγώ δεν θα απενεργοποιούσα το g ή το 3g για να μπορώ να στέλνω και να λαμβάνω μμς πιο γρήγορα με το 3g. Άμα όμως απενεργοποιήσεις το g δεν θα μπορείς να στέλνεις και ούτε να λαμβάνεις μμς άρα σκέψου το καλά πριν το κανείς. Καλή σου μέρα.
και το κατω παρταλι τελειωσε για φετος!! θα μας λειψει η βιβιαν.. και οι ατακες της ολο το καλοκαιρι!! .

bodo

bodo's Avatar: ETEN X500
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Λάρισα
Λοιπον φιλος...
Μπαινεις menu ρυθμισεις ασυρματα δικτυα και προς το τελος καπου γραφει ''Δικτυο κινητης τηλεφωνιας Συνδεση με το Ιντερνετ''
Ξετικαρεις την επιλογη και τελος οι χρεωσεις που δεν θες...

Ξεχασα να αναφερω οτι εχω το HTC Legend android 2.2 (froyo).

Να πω και εγω οτι δε χρειαζεται να το απενεργοποιησεις εντελως...Ποτε δε ξερεις.
bodo

TheSmiths

no avatar
GPRS Member
Περιοχή: Άγνωστη
παιδια ευχαριστώ για τις γνωμες σας. Εγω εχω το Motorola milestone, πολυ καλο κινητο αλλά δυστυχως μου την εκανε. Λοιπον πηρα την vodafone και ειπα το προβλημα μου, και μου δωσανε λυση, με 5 ευρω επιπλέον θα εχω 100 mb διαθεσιμα οποτε δεν θα έχω και αγχος αν με χρεωνει η οχι. Επισης μου ειπαν πως θα διαγράψουν το 20ευρω που χρεώθηκα. Σκεφτειτε απλά να ηταν πχ 100 ή 200 ευρώ επιπλέον... Και πάλι ευχαριστώ πολύ

Alex0077

Alex0077's Avatar: Apple iPhone 5
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα ( Άγιος Στέφανος )
Παράθεση από TheSmiths >
παιδια ευχαριστώ για τις γνωμες σας. Εγω εχω το Motorola milestone, πολυ καλο κινητο αλλά δυστυχως μου την εκανε. Λοιπον πηρα την vodafone και ειπα το προβλημα μου, και μου δωσανε λυση, με 5 ευρω επιπλέον θα εχω 100 mb διαθεσιμα οποτε δεν θα έχω και αγχος αν με χρεωνει η οχι. Επισης μου ειπαν πως θα διαγράψουν το 20ευρω που χρεώθηκα. Σκεφτειτε απλά να ηταν πχ 100 ή 200 ευρώ επιπλέον... Και πάλι ευχαριστώ πολύ
Πιστεύω να χρησιμοποιείς όμως το internet και να μην το έκανες μόνο για ασφάλεια αυτό..

TheSmiths

no avatar
GPRS Member
Παράθεση από Alex0077 >
Πιστεύω να χρησιμοποιείς όμως το internet και να μην το έκανες μόνο για ασφάλεια αυτό..
γενικά το ιντερνετ το χρησιμοποιώ πολύ, αν και πιο πολύ θα το χρειαστώ στις διακοπές, αλλά αυτές αργουν Πάντως χώρια την πλάκα, ιντερνετ θα χρησιμοποιώ για ενημέρωση ή για κάτι της στιγμής δλδ το πολύ δέκα λεπτά τη μέρα αφου στη δουλεία και στο σπίτι έχω πρόσβαση

Vasileios

Vasileios's Avatar: Apple iPhone 4
Networks Moderator
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ, Νέα Μάκρη,
Παράθεση από TheSmiths >
Τουλάχιστον κατάλαβες ότι σου την έκανε το κινητό σου, και όχι τα "κόλπα των εταιρειών για να σου ανεβάζουν το πάγιο " όπως χαρακτηριστικά έγραψες προηγουμένως.

TheSmiths

no avatar
GPRS Member
Παράθεση από Vasileios >
Τουλάχιστον κατάλαβες ότι σου την έκανε το κινητό σου, και όχι τα "κόλπα των εταιρειών για να σου ανεβάζουν το πάγιο " όπως χαρακτηριστικά έγραψες προηγουμένως.
Αυτο είναι μεγάλο θέμα προς συζήτηση... Είμαι 100% σίγουρος ότι είναι κόλπα εταιριών. Γιατί την έχουν πατήσει τουλάχιστον 3 γνωστοί μου που τους ήρθε ο λογαριασμός στα ύψη γιατί όταν πήραν τα κινητά από τα καταστήματα (και δεν εννοώ vodafone shops μόνο) δεν βρέθηκε ενας πωλητής να τους εξηγήσει δυο απλά πραγματάκια. ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ SMARTPHONES ΕΧΟΥΝ ΕΝΕΡΓΟ ΤΟ 3G ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ. Οσο για μένα, ναι μου την έκανε το κινητό, αλλά όταν το αγόρασα κανείς δεν μου εξήγησε πως όταν δεν βρίσκει wireless δίκτυο και δεν έχω απενεργοποιήσει το internet phone θα χρεώνομαι με υπέρογκα ποσά... Οπότε θα επέλεγα ή να βάλω τσαμπουκαλίστικα internet (5 ευρώ το μήνα στην προκειμένη περίπτωση δλδ 60 ευρώ το χρόνο) ή να έκανα φραγή σε 3g, gprs etc.

KostasDj_2

KostasDj_2's Avatar: Apple iPhone 5
EDGE Member
Περιοχή: Αθήνα
Παράθεση από TheSmiths >
Αυτο είναι μεγάλο θέμα προς συζήτηση... Είμαι 100% σίγουρος ότι είναι κόλπα εταιριών. Γιατί την έχουν πατήσει τουλάχιστον 3 γνωστοί μου που τους ήρθε ο λογαριασμός στα ύψη γιατί όταν πήραν τα κινητά από τα καταστήματα (και δεν εννοώ vodafone shops μόνο) δεν βρέθηκε ενας πωλητής να τους εξηγήσει δυο απλά πραγματάκια. ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ SMARTPHONES ΕΧΟΥΝ ΕΝΕΡΓΟ ΤΟ 3G ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ. Οσο για μένα, ναι μου την έκανε το κινητό, αλλά όταν το αγόρασα κανείς δεν μου εξήγησε πως όταν δεν βρίσκει wireless δίκτυο και δεν έχω απενεργοποιήσει το internet phone θα χρεώνομαι με υπέρογκα ποσά... Οπότε θα επέλεγα ή να βάλω τσαμπουκαλίστικα internet (5 ευρώ το μήνα στην προκειμένη περίπτωση δλδ 60 ευρώ το χρόνο) ή να έκανα φραγή σε 3g, gprs etc.
Δεν φταίει κανένας πωλητής για το αν οποιος αγοράζει κάποιο κινητό δεν έχει ιδέα για τις χρεώσεις του mobile internet, και επίσεις δεν ρίχνει ούτε μια ματιά στις οδηγείες χρήσης προκειμένου να δει τις αρχικές ρυθμίσεις του τηλεφώνου του.

Είπαμε, να τα χώνουμε στις εταιρίες, όχι όμως και να την πληρώνουν αυτές για πράγματα που είναι αρμοδιότητά μας!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει

georgemv

georgemv's Avatar: HTC Desire
EDGE Member
Περιοχή: Πάτρα
Παράθεση από KostasDj_2 >
Δεν φταίει κανένας πωλητής για το αν οποιος αγοράζει κάποιο κινητό δεν έχει ιδέα για τις χρεώσεις του mobile internet, και επίσεις δεν ρίχνει ούτε μια ματιά στις οδηγείες χρήσης προκειμένου να δει τις αρχικές ρυθμίσεις του τηλεφώνου του.

Είπαμε, να τα χώνουμε στις εταιρίες, όχι όμως και να την πληρώνουν αυτές για πράγματα που είναι αρμοδιότητά μας!
Διαφωνώ. Οι εταιρείες υπερτιμολογούν τα data χωρίς πακέτο, έως και 100 φορές πάνω. Αυτό θα πρέπει να διώκεται ποινικά. Καταλαβαίνω μια διαφορά x2-x3 αν προπληρώσεις data, αλλά όχι κάτι τόσο εξωφρενικό.

Vasileios

Vasileios's Avatar: Apple iPhone 4
Networks Moderator
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ, Νέα Μάκρη,
Παράθεση από georgemv >
Διαφωνώ. Οι εταιρείες υπερτιμολογούν τα data χωρίς πακέτο, έως και 100 φορές πάνω. Αυτό θα πρέπει να διώκεται ποινικά. Καταλαβαίνω μια διαφορά x2-x3 αν προπληρώσεις data, αλλά όχι κάτι τόσο εξωφρενικό.
Ποινικά γιατί να διώκεται; Σε έκλεψε ;Σου έβαλε το χέρι στην τσέπη ; Μόνος σου υπέγραψες το συμβόλαιο. Μόνος σου λοιπόν βάζεις το χέρι στην τσέπη και πληρώνεις .
Αν βρίσκεις την τιμή υπερβολική υπάρχουν και τα αστικά δικαστήρια, αλλά σε ελεύθερη αγορά δεν θα βρείς άκρη.

georgemv

georgemv's Avatar: HTC Desire
EDGE Member
Περιοχή: Πάτρα
Παράθεση από Vasileios >
Ποινικά γιατί να διώκεται; Σε έκλεψε ;Σου έβαλε το χέρι στην τσέπη ; Μόνος σου υπέγραψες το συμβόλαιο. Μόνος σου λοιπόν βάζεις το χέρι στην τσέπη και πληρώνεις .
Αν βρίσκεις την τιμή υπερβολική υπάρχουν και τα αστικά δικαστήρια, αλλά σε ελεύθερη αγορά δεν θα βρείς άκρη.
Γιατί αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ο νόμος περί αισχροκέρδιας.

TheSmiths

no avatar
GPRS Member
Παράθεση από georgemv >
Γιατί αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ο νόμος περί αισχροκέρδιας.
Για κάτι που κατα λάθος κατέβασα 1,75 mb (η έγινε από μόνο του update) είναι λογικό να πληρωσα 10,55 ευρώ χωρίς ΦΠΑ δηλαδή 14 ευρώ? Που στην συγκεκριμένη περίπτωση ούτε καν πρόσεξα ότι μπήκε στο mobile internet? Και δεν θεωρώ τον εαυτό μου άσχετο. Και το παράδειγμα που έδωσα είναι πραγματικό

AudiTT

AudiTT's Avatar:  Toshiba e800
GPRS Member
Περιοχή: Κοζάνη
Γεια σε όλους,
εχω προγραμμα συμβολαίου με τη vodafone, συγκεκριμενα το unlimited 1500 προς ολους τους vodafone συνδρομητες. Επίσης εχω ενεργοποιήσει τα 150mb το μήνα για ιντερνετ και μπαινω απο το κινητό μου. Δυστυχως καταλαθος τα ξεπέρασα χωρις να το καταλαβω και μου ηρθε ενας λογαριαμός 600 ευρω!!!
Υπαρχει μήπως κανενα αλλο προγραμμα με περισότερα mb το μηνα για το προγραμμα συμβολαιου που εχω τωρα? γιατι τα 150mb απο οτι φενεται ειναι υπερβολικα λιγα για οτιδηποτε εν ετη 2011.

ευχαριστω

geoflo

geoflo's Avatar: Nokia N900
Banned
Περιοχή: Α.πολη Θεσσαλονικης
Παράθεση από AudiTT >
Γεια σε όλους,
εχω προγραμμα συμβολαίου με τη vodafone, συγκεκριμενα το unlimited 1500 προς ολους τους vodafone συνδρομητες. Επίσης εχω ενεργοποιήσει τα 150mb το μήνα για ιντερνετ και μπαινω απο το κινητό μου. Δυστυχως καταλαθος τα ξεπέρασα χωρις να το καταλαβω και μου ηρθε ενας λογαριαμός 600 ευρω!!!
Υπαρχει μήπως κανενα αλλο προγραμμα με περισότερα mb το μηνα για το προγραμμα συμβολαιου που εχω τωρα? γιατι τα 150mb απο οτι φενεται ειναι υπερβολικα λιγα για οτιδηποτε εν ετη 2011.

ευχαριστω
φιλε μου δεν γνωριζω για προγραμματα οου θελεις αλλα μια και εχειςvodafone μηπως θα μπορουσες να μου στειλεις με pm τις ρυθμισεις που χρησιμοποιεις για ιντερνετ?

zerokill

zerokill's Avatar: Apple iPhone 5s
3G Member
Περιοχή: Χανιά
Παράθεση από AudiTT >
Γεια σε όλους,

ευχαριστω

αναλυτικα ολα τα προγραμματα μπορεις να τα δεις εδω... και σου λεει ποιο δινει τι σε ιντερνετ κλτ κλτ

http://www.vodafone.gr/por...n?pageId=10318
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης