Jump to content

GreekTvSubs


Phaethon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και γνωριζω τους κανονες σχετικα με αλλα σαιτ, το συγκεκριμενο δε θεωρω οτι ειναι ανταγωνιστικο αλλα παραλληλο , αφου εχει αναφερθει απειρες φορες στις σελιδες του myphone, χωρις παρατηρησεις. Τωρα αμα ειναι εκτός κανονων να διαγραφει:O

 

 

Σας παραθετω την ανακοινωση που βγαλανε στο greektvsubs.......

 

Δεν έχουμε καλά νέα και δυστυχώς η πρωταπριλιά απέχει πολύ ακόμα. Μακάρι να μη γράφαμε ποτέ μας αυτήν την ανακοίνωση. Οι υπότιτλοι θα κλείσουν δυστυχώς. Πρόεκυψε νομικό θέμα το όποιο οφείλουμε να διερευνήσουμε. Το forum και το site θα συνεχίσουν να υπάρχουν χωρίς υπότιτλους.

 

Προς το παρόν δεν θα μπούμε σε καμία λεπτομέρεια και παρακαλούμε μην ανακινήσετε το θέμα σε άλλο thread. Θα σας ενημερώσουμε σχετικά όταν παρθούν οι τελικές αποφάσεις για το μέλλον του GreekTVsubS.

 

Ευχαριστούμε για την υποστήριξη

 

 

Τι εχετε να πειτε? Ειναι αραγε εταιρειες διανομης ή ιδιωτικα καναλια στην Ελλαδα που δημιουργησαν το θεμα. Διευκρινιζω παντως οτι δεν εχει αποφανθει ακομα καποια μη νομιμοτητα στο περιεχομενο του σαιτ, οποτε και περι αυτου η συζητηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κριμα γιατι τα ατομα που το χρησιμοποιουσαν ηταν παρα παρα πολλα.Ηταν το πιο ενημερωμενο και οργανωμενο site για ελληνικους υποτιτλους ξενων σειρων.

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην τα βάφετε και μαύρα.

Αναμενόμενο ήταν να γίνει κάποια στιγμή αυτό και στην Ελλάδα, αλλά στην ουσία σημαίνει ότι θα πρέπει να ψάχνετε λίγο παραπάνω τώρα καθώς λογικά θα διασκορπιστούν σε άλλα sites και όχι σε ένα με όλα μέσα.

 

Προσωπικά δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ το site (δε θυμάμαι να έχω καν account) αλλά σίγουρα θα βρεθεί να ανεβεί αλλού το υλικό (αν τελικά η απόφαση είναι μόνιμη)

 

Και μην τολμήσει να πει κανείς για τα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών των υποτίτλων ή του site :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και το http://www.apsubs.com/ είναι κλειστό αλλά δεν ξέρω αν είναι ίδια η αιτία..
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Καλά, προς το παρόν και για να μην κλαίτε πάρτε το http://www.tvsubtitles.net που έχω δει κατά καιρούς να ανεβαίνουν κι ελληνικοί subs μεταξύ άλλων. :p
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλά, προς το παρόν και για να μην κλαίτε πάρτε το http://www.tvsubtitles.net που έχω δει κατά καιρούς να ανεβαίνουν κι ελληνικοί subs μεταξύ άλλων. :p

 

+1! 1-2 φορές μάλιστα βρήκα τους υπότιτλους που έψαχνα σ' αυτό ενώ δεν υπήρχαν ακόμη στο greektvsubs.com (εξαίρεση βέβαια αλλά έγινε).

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι οι υποτιτλοι αυτου του site που εβαλες πρεπει να προερχοταν απο το greektvsubs.Και το οτι κλεισαν οι υποτιτλοι και στα 2 μαζι δεν μου αρεσει..Αλλα μην τρελενεστε ..κατι θα βρεθει να γινει
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαστε νουμερο 1 στην πονηρια, σαν λαος, ειμαι σιγουρος οτι και να κλεισει, οι ομαδες που φιλοξενουνται στον server του, θα βρουν καποιο νεο σπιτι. Το θεμα ειναι, οτι μεχρι τοτε, οι σειρες που βλεπουμε μαλλον θα εχουν αγγλικους υποτιτλους απο δω και περα..
Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Την ατιγμη που οι ομαδες υπαρχουν το προβλημα ειναι που θα ανεβαινουν οι υποτιτλοι;Μια τρυπα στο νερο κανανε..
Link to comment
Share on other sites

Στα 720άρια είναι που θα έχουμε τα προβλήματα μου φαίνεται... Με το τουφέκι θα τους κυνηγάμε τους subs.
Link to comment
Share on other sites

Στα 720άρια είναι που θα έχουμε τα προβλήματα μου φαίνεται... Με το τουφέκι θα τους κυνηγάμε τους subs.

 

Άμα βρίσκονται για την απλή έκδοση δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να τους συγχρονίσει κανείς και στο 720άρι.

 

Το βασικό είναι να υπάρχουν κάπου... :O

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, προς το παρόν και για να μην κλαίτε πάρτε το http://ωωω.τvsubtitles,net που έχω δει κατά καιρούς να ανεβαίνουν κι ελληνικοί subs μεταξύ άλλων. :p

 

Φίλε Χούρχου, θα πρότεινα να διόρθωνες το post σου (και όσοι επίσης σου έχουν κάνει QUOTE) και να έβγαζες το direct link από το τvsubtitles,net... για ευνόητους λόγους... Οι βιντεοκλαμπάδες πλάκωσαν χοντρά και δεν υπάρχει έλεος πλέον... :X

 

Και το απσού έκλεισε (ελπίζω προσωρινά) για τον ίδιο λόγο...

 

Στον αντίποδα, προβλέπω ραγδαία πτώση το αμέσως επόμενο διάστημα της αγοραστικής κίνησης στο broadband... Και κατρακύλα στα αντίστοιχα στατιστικά της χώρας μας στην ΕΕ... :shifty:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ελληνικό site, δε νομίζω να υπάρχει λόγος.

Εξάλλου καλό είναι να γίνονται γνωστά σε περισσότερους...

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στον αντίποδα, προβλέπω ραγδαία πτώση το αμέσως επόμενο διάστημα της αγοραστικής κίνησης στο broadband... Και κατρακύλα στα αντίστοιχα στατιστικά της χώρας μας στην ΕΕ... :shifty:

 

Καλά μην κάνεις έτσι... Εδώ αντέξαμε το μπλοκάρισμα της otenet στα torrents, θα το ξεπεράσουμε κι αυτό. :happy:

 

Κρίμα για το GTVS. Ήταν λίγο too good to last η κατάσταση αν και συνήθως δεν είχα την υπομονή να περιμένω και έβλεπα με αγγλικούς.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Άμα βρίσκονται για την απλή έκδοση δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να τους συγχρονίσει κανείς και στο 720άρι.

 

Το βασικό είναι να υπάρχουν κάπου... :O

Για τις απλές εκδόσεις βρίσκεις κι από άλλους. Το θέμα είναι πως οι μόνοι που κάθονταν να τους συγχρονίσουν και για τα 720 στην ώρα τους, ήταν στο greektvsubs.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην κάνεις έτσι... Εδώ αντέξαμε το μπλοκάρισμα της otenet στα torrents, θα το ξεπεράσουμε κι αυτό. :happy:

 

Κρίμα για το GTVS. Ήταν λίγο too good to last η κατάσταση αν και συνήθως δεν είχα την υπομονή να περιμένω και έβλεπα με αγγλικούς.

 

Η συγκεκριμένη παρενέργεια, φίλε marvin, πιστεύω ότι δεν είναι υπερβολική. Όπως έγραψα δεν πρόκειται να φανεί άμεσα, αλλά σύντομα κάτι τέτοιο θα επηρεάσει σαφώς την αγορά του dsl στη χώρα μας που κινείται κυρίως από τη νέα γενιά με σχετικά ενδιαφέροντα (σειρές, ταινίες, μουσική, παιχνίδια). Και αυτό το λέω όχι εξαιτίας μόνο του GTVS ή του απσού (αν και είναι σοβαρή η αφορμή), αλλά αυτού που υποψιάζομαι ότι ίσως θα γίνει... Υπάρχει σχετικό συντεχνιακό ενδιαφέρον (και συμφέρον) μίας μερίδας της αγοράς, πέρα από πνευματικά δικαιώματα και άλλα τέτοια.

 

Μακάρι πάντως να'χω τεράστιο άδικο και συ απόλυτο δίκιο. Ειλικρινά, το εύχομαι. :O

 

[EDIT]

 

Έπεσε και το MoviePlace... :worry:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην τα βάφετε και μαύρα.

Αναμενόμενο ήταν να γίνει κάποια στιγμή αυτό και στην Ελλάδα,

Εφόσον βρέθηκε πάτημα/λόγος να κυνηγήσουν την προσπάθεια που γίνεται από το greektvsubs (και τα υπόλοιπα παρεμφερή sites) ως παράνομη (δεν λέω ότι δεν είναι απαραίτητα), ήταν αναμενόμενο να γίνει αυτό ΕΙΔΙΚΑ στην Ελλάδα. :mad:

 

αλλά στην ουσία σημαίνει ότι θα πρέπει να ψάχνετε λίγο παραπάνω τώρα καθώς λογικά θα διασκορπιστούν σε άλλα sites και όχι σε ένα με όλα μέσα.

Προσωπικά δεν με απασχολεί τόσο το που θα βρίσκω υπότιτλους, όσο το να μην πάει στράφι η δουλειά που έχουν ρίξει τόσα άτομα - έχω συμμετάσχει και εγώ σε κάποιες μεταφράσεις και νομίζω πως δικαιούμαι να το δω κι απο αυτή την πλευρά το θέμα.

 

αλλά σίγουρα θα βρεθεί να ανεβεί αλλού το υλικό (αν τελικά η απόφαση είναι μόνιμη)

Και εγώ αυτό πιστεύω. Και το έχει δείξει και η "ιστορία" σε αντίστοιχες απόπειρες να κλείσουν site πολύ πιο...αμφιλεγόμενα.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

"Μήνυση έχει κατατεθεί συμφώνα με πληροφορίες, στο site GreekTvSubs... Όχι επειδή είχαν ταινίες ή μουσική για download... αλλά επειδή τα παιδιά του forum, έβγαζαν συνεχώς τα μάτια τους, ώστε να φτιάχνουν υποτίτλους, για επεισόδια σειρών, που δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμη στην Ελλάδα, αρχεία τα οποία δεν υπάγονται στους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας, καθώς οι μεταφράσεις ήταν κατά προσέγγιση και όχι οι επίσημες που θα έβαζαν οι εταιρείες διανομής των σειρών στην Ελλάδα, εάν ποτέ έβρισκαν το δρόμο για τη χώρα μας, πάνω στα DVD's.

 

Δυστυχώς παραπάνω κίνηση, φίμωσης και λογοκρισίας στο διαδίκτυο, που στην ουσία ποινικοποιει την ανταλλαγή αρχείων, τα οποία δεν υποκύπτουν στο Ν.2121/1993... είναι μια ακόμη προσπάθεια των εταιρειών διανομής, ώστε δήθεν να περιορίσουν "τα φαινόμενα πειρατείας"... Η συγκεκριμένη υπόθεση όμως, έχει παρά πολύ ζουμί, οπότε αξίζει να την παρακολουθήσουμε από κοντά... Εάν κάποιος γνωρίζει, εάν έχει κατατεθεί ειδική τροπολογία στο νομό περί πνευματικής ιδιοκτησίας για τους υποτίτλους, ας μας γράψει το τι γίνεται...

Και κάτι τελευταίο... Μακριά από domain με την κατάληξη .gr"

 

Το διαβασα στο troktiko που με την σειρα του το δανειστηκε απο το prezatv.blogspot.com

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Καλά το post είναι λίγο ό,τι να'ναι.

Ειδικά το "αρχεία τα οποία δεν υπάγονται στους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας, καθώς οι μεταφράσεις ήταν κατά προσέγγιση και όχι οι επίσημες που θα έβαζαν οι εταιρείες διανομής των σειρών στην Ελλάδα" είναι απλά lol.

 

Φυσικά και όταν δεν έχεις τα δικαιώματα μιας σειράς/ταινίας δεν μπορείς να την υποτιτλίζεις και να μοιράζεις τους υπότιτλους.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Την λυση την εδωσε ο Χουρχου ..Τα site που κλεισαν ηταν ελληνικα..Βλεπω να δημιουργειται στο μελλον κανενα greeksubs.ru :lol::p
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα υπαρξουν και αλλα site, αλλα ενα ειναι το θεμα οτι θα χαθει ο συντονισμος. Το συγκεκριμενο σαιτ ειναι μια τεραστια προσπαθεια συντονισμου. Και παλαιοτερα υπηρχαν υποτιτλοι που βγαιναν μετα απο 2-3 βδομαδες. Στο gts ομως , υπηρχαν μεταφραστικες ομαδες , οργανωμενες που εκαναν πολυ καλη δουλεια και ειχαν πολυ γρηγορα αποτελεσματα. Επισης οι δημιουργοι του σαιτ και οι συντονιστες , αν και το απευχομαι, θα ειναι δυσκολο να μεταβουν σε αλλο σαιτ , γιατι ειναι γνωστοι και πιθανον να φοβουνται μετεπειτα νομικα μετρα.

 

Ας ελπισουμε οτι δεν θα βρουν βαση οι οποιες κατηγοριες γιατι δεν υπηρχε κανενα κερδος για τους μεταφραστες , αντιθετως ολο το κερδος πηγαινε στον Αντ1 και στα βιντεο κλαμπ. Αν θυμαστε πριν 2-3 χρονια δεν υπηρχε μανια με ξενες σειρες και βλεπαμε Ζηνα σε 36η επαναληψη. Απο τοτε ομως "μερικοι" (ονοματα δε λεμε katerines δε θιγουμε) απεκτησαν και Primetime εξαιτίας του γρηγορου κατεβασματος............

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...