Jump to content

Προθεσμιακές Καταθέσεις Τραπεζών


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά όποιος γνωρίζει για επιτόκια προθεσμιακών καταθέσεων των Τραπεζών ας απαντήσει. Τι επιτόκια δίνουν σήμερα για προθεσμιακή 3μηνη άνω των € 10.000 ; :worry: Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 344
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρω οτι είναι δύσκολο και απαιτεί χρόνο αλλά το καλύτερο είναι να διαθέσεις ένα πρωινό και να περάσεις από 5-6 τράπεζες και να βρείς την καλύτερη προσφορά.

Πάντως θα έχεις μεγαλύτερο επιτόκιο αν μεταφέρεις λεφτά από μια τράπεζα σε μια άλλη.

Αυτό προσπαθούν να επιτύχουν όλες.

Να φέρουν καινούργια χρήματα στα ταμεία τους.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ παρα πολυ

στους όρους

προθεσμιακή σε τι?swaps, προθεσμιακά συμβόλαια? σε τι νόμισμα

 

Πρόσφατα 2 ελληνικες τραπεζες, 'εβγαλαν 6,5 και 6% προθεσμιακό, διαβάζοντας τους όρους όμως είδα ότι μονο εξασφαλισμένο εισόδημα δεν δινουν, ειναι ουσιαστικα swaps σε γιεν, λιρες και φραγκα

για αυτο προσοχη σε τι επιλεγετε

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

πανε σε μαρφιν κ αττικης. δυσκολα θα βρεις καλυτερα επιτοκια πλην προσφορων.
Link to comment
Share on other sites

Δες και Ελληνική Τράπεζα για 3μηνο.

 

Ώστε όντως δεν υπάρχει άλλος τρόπος να μάθεις τα προθεσμιάκα επιτόκια "για σήμερα" παρά μόνο αν πας στην τράπεζα;

Ή αν πάρεις τηλέφωνο ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες!

 

Από το internet δεν θα βγάλεις άκρη!

 

Κάνε μία έρευνα αγοράς, πηγαίνοντας στα καταστήματα των τραπεζών.

 

Μήν πας μόνο στις μεγάλες και γνωστές!

 

Καμιά φορά και ποιό μικρές τράπεζες, επειδή χρειάζονται ρευστό, δίνουν καλά επιτόκια για να μαζέψουν χρήμα...

;)

Link to comment
Share on other sites

Στη Κύπρου θα πάρεις 5% το τρίμηνο 5.2 το 6μηνο κ περίου 5.4 το χρόνο.Πάντως ισχύει ότι σε συμφέρει να τα αλλάζεις συνέχεια τράπεζα...
:cry:
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω (από πριν το καλοκαίρι που έκανα την έρευνα μου) Εθνική, Γενική, Αγροτική, Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο δίνουν τα (λίγα) ίδια περίπου.

Μιλάω για την απλή μηνιαία, 3μηνη, 6μηνη ή ετήσια προθεσμιακή και όχι για άλλα προϊόντα, έτσι;

Στην Κύπρου ήταν και (συγκριτικά με τις "μικρές") χαμηλότερα τα επιτόκια και αδιάφοροι οι υπάλληλοι

(ενώ στις περισσότερες "μικρές" σε έχουν με το "σεις" και με το "σας" και σου λένε "μήπως θέλετε νερό, καφέ;" με το που θα καθήσεις).

Alpha και Εμπορική δεν πήγα και δεν ξέρω τι κάνουν -δεν μου είναι συμπαθείς από παλαιότερη συνεργασία.

Probank και Citibank δεν πήγα από αμέλεια (μπορεί κατι καλό να δίνουν).

HSBC δεν πήγα ενώ ήθελα -γιατί είχα καλές πληροφορίες από φίλο- επειδή δεν ήταν κοντά το κατάστημα.

Μετά, στις Aspis, Ελληνική, Proton, Millenium, Marfin, Eurobank, Πειραιώς, που έχουν καλύτερες "προσφορές",

πήγα μια φορά και πήρα την προσφορά τους χειρόγραφα, και πήρα και την κάρτα του υπαλλήλου που με εξυπηρέτησε

και την διαβεβαίωση του ότι στο μέλλον μπορώ να τον καλώ στο τηλέφωνο του και να μου λέει τηλεφωνικά τα ισχύοντα επιτόκια για την συγκεκριμένη ημερομηνία.

Στην Αττικής -που είχα και μισθοδοσία παλιότερα και ήμουν ευχαριστημένη- μου είπαν το κουφό:

"το επιτόκιο είναι x,x αλλά αν έρθετε με την επιταγή θα το κοιτάξουμε επιτόπου και θα κάνουμε κάτι καλύτερο για σας" :wacko:.

Δεν ξέρω από τραπεζικά αλλά αυτό με :dizzy: ζάλισε, δεν μου το έχουν ξαναπεί - και δεν μιλάμε φυσικά για κανένα μεγάλο ποσό που το διαπραγματεύεσαι σε μηδενική βάση το επιτόκιο.

Τι να υποθέσω; Καμάκι μου έκανε ο τύπος?

 

Τώρα πλέον, θα το ψάξω πάλι τον Ιανουάριο και θα σας πω!

 

Ερώτηση: Άλλες τράπεζες υπάρχουν? Ξέρω ότι υπάρχουν κάποιες τοπικές συνεταιριστικές. Πέρα από αυτές?

[Αυτές που αναφέρω παραπάνω τις βρήκα σε μια λίστα από τις ροζ σελίδες εφημερίδας και με οδηγό εκείνη τη λίστα πήγα και ρώτησα πληροφορίες, δεν έχω καμία σχέση με τον τρεπαεζικό κλάδο.]

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και υπάρχουν, αλλά μην περιμένεις και πολλά πράγματα.

 

Αν θες μπορώ να σου στείλω με pm.

 

Όσο για τον τύπο στην Αττικής.

Μην παίρνεις και τοις μετρητοίς ότι σου λένε.

Μερικοί για να πουλήσουν το προϊόν τους, ή να σε κάνουν να τους πας τα λεφτά σου, είναι ικανοί να πούν οτιδήποτε!

 

Αλλά δεν σημαίνει, ότι είναι και αλήθεια!

 

Αυτά τα "μόνο για εσάς", "ειδική προσφορά", "θα δουμε μήπως γίντεται κάτι καλύτερο", τα έχουμε ακούσει...

 

Μη μασάς.

;)

Link to comment
Share on other sites

tseapis περα απο την προσωπικοτητα των καθε υπαλληλων οποιασδηποτε τραπεζας, ας μας πεις κ πως παρατηρησες τα επιτοκια απο τις τραπεζες που αναφερεις.

τα επιτοκια αλλαζουν καθημερινα για καθε ποσο που θα καταθεσεις.

η citibank κανει που κ που κατι προσφορες για νεους καταθετες(μεχρι 31.8 ηταν 6% το τριμηνο για ποσα τουλαχιστον 15χιλ.) που ηταν η καλυτερη προσφορα της αγορας. εχω ακουσει θετικα κ για probank.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, μόνο αν ενημερωθεί θα είναι χρήσιμο.

 

Και για το θέμα μας, δυστυχώς για εμένα και λόγω τεμπελιά, τα λεφτά μου τα βάζω σε προθεσμιακές των τραπεζών με τις οποίες συνεργάζομαι, γιατί βαριέμαι να τρέχω σε διάφορες άλλες. Ευτυχώς που τα λεφτά είναι λίγα και η χασούρα μικρή... :O

 

A, και επίσης για το θέμα μας, για 3μήνες και 10 χιλιάρικα η Alpha μου έδωσε πρόσφατα 5,52% (αν θυμάμαι καλά το 2ο δεκαδικό :p).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=278637&lang=1&nt=96&sid=

 

Αυτό φαίνεται αρκετά καλό.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

tseapis περα απο την προσωπικοτητα των καθε υπαλληλων οποιασδηποτε τραπεζας, ας μας πεις κ πως παρατηρησες τα επιτοκια απο τις τραπεζες που αναφερεις.

τα επιτοκια αλλαζουν καθημερινα για καθε ποσο που θα καταθεσεις.

...

 

Δεν έχει νόημα πιστεύω να σας πω τι ίσχυε πριν 6 μήνες.

Μόλις έχω κάτι φρέσκο, θα σας πω νούμερα -όταν θα κάνω την νέα έρευνα μου τον Ιανουάριο [που λήγει το τρίμηνο που έκανα πριν λίγες μέρες στην]

Ελληνική Τράπεζα, 3μηνο, 5,64% μεικτό, δεν θυμάμαι για πάνω από ποιο ποσο, 10 χιλιάδες ίσως? (αυτό ίσχυε στις 02/10/2008)

Link to comment
Share on other sites

5.50 % το τριμηνο στην αlpha bank.

 

νομιζω οτι ειναι αρκετα καλο, σημερα ψαχνοντας το αποφασισα κ το εκανα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα χρηματα που θα καταθεσεις ποσο εγγυημενα μπορει να ειναι οτι δε θα τα χασεις απο τις τραπεζες? κ κυριως τις μικρες?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα χρηματα που θα καταθεσεις ποσο εγγυημενα μπορει να ειναι οτι δε θα τα χασεις απο τις τραπεζες? κ κυριως τις μικρες?

 

Περισσότερο δε γίνεται αν είναι βέβαια μέχρι 100.000.Αν είναι πιο πολλά ... Houston, we have a problem! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Millennium bank Προθεσμιακή 6μηνη 6,00% ελαχιστο ποσο 10.000€

 

Κύπρου REFLEX 12μηνη 5,72% ελαχιστο ποσο 7.500€

 

 

Πειραιώς Cash Manager (μικτός προθεσμιακός εβδομάδας) 4% ελαχιστο ποσο 3.000€

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε και στην Πανελλήνια...

 

Έχω ακούσει αρκετούς που έχουν μείνει ευχαριστημένοι και έχουν αρκετό καιρό τα χρήματά τους εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καταρχην καλη χρονια και χρονια πολλα σε ολους και ολες

για κοιταξτε εδω τι λεει η προτον δινει Προθεσμιακή Κατάθεση με επιτόκιο 7%

ελαχιστο ποσο 10000 για 50 μερες :blink::blink::blink:

μου φενεται πολυ καλο εαν βεβαια ειναι αληθηνο ξερει κανεις τιποτα περισσοτερο :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά!

 

Για δείτε και την FBB που έχει πολύ καλά επιτόκια χωρίς δεσμεύσεις...

 

O Notice 7 είναι ένας λογαριασμός υπό προειδοποίηση όπου με αρχικό ποσό κατάθεσης μόνο €3,000 απολαμβάνετε το υψηλότερο επιτόκιο της αγοράς 6% χωρίς ουσιαστική δέσμευση των χρημάτων σας αφού μπορείτε με προειδοποίηση μόλις 7 ημερών να τα έχετε διαθέσιμα.

 

Οπως και ο προθεσμιακός 4Χ3 με δυνατότητα ολικής ανάληψης στη λήξη των τριμήνων.

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλη χρονια και χρονια πολλα σε ολους και ολες

για κοιταξτε εδω τι λεει η προτον δινει Προθεσμιακή Κατάθεση με επιτόκιο 7%

ελαχιστο ποσο 10000 για 50 μερες :blink::blink::blink:

μου φενεται πολυ καλο εαν βεβαια ειναι αληθηνο ξερει κανεις τιποτα περισσοτερο :confused:

 

 

 

 

 

 

ΤΕΛΟς το 7%.μετα 10 χρονια παλι.οποιος προλαβε , προλαβε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...