Jump to content

Οδηγός: Πως θα μπείτε στο i-mode χωρίς να έχετε κινητό i-mode


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και μας 'την έκανε' η Wind είπα να ανοίξω έναν οδηγό για να μπαίνουμε στο i-mode μέσω κινητού (μη i-mode) και υπολογιστή. Εχω συγκεντρώσει πληροφορίες που έχω βρει στο forum της Cosmote από αλλά μέλη. Ξεκινάμε?

Βήμα 1ο: Πάμε στον περιπτερά και του λέμε <<θέλω ένα πακέτο σύνδεσης Wats'up ή Cosmoκάρτα των 5ευρώ.>>. Αν έχετε ήδη Cosmote μην αγοράστε χωρίς λόγο νέα σύνδεση. Ωραία ως εδώ;

Βήμα 2ο): Θα καλέσετε στο 1313 (χρέωση 12λεπτά) και θα τους πείτε να σας ενεργοποιήσουν το i-mode. Θα σας ζητήσουν κωδικό χρήστη, μάρκα και μοντέλο κινητού καθώς και τον αριθμό ΙΜΕΙ (θα τον βρείτε πατώντας *#06#). Πείτε τους ότι έχετε Sony Ericsson K550im ή K610im . Όταν τους δώσετε τον αριθμό ΙΜΕΙ ίσως να σας ρωτήσουν αν το κινητό είναι αγορασμένο από Εξωτερικό. Θα τους πείτε ότι το έχετε αγοράσει από Εξωτερικό.

Βήμα 3ο): Ρυθμίσεις (από το μέλος fon_): Λοιπον, οι βασικες ρυθμισεις ειναι:

Proxy: 172.019.043.006 και θυρα 5080 για κανονικη συνδεση.

Proxy: 172.019.043.006 και θυρα 5443 για ασφαλη συνδεση.

APN: i-mode

 

 

Το i-mode πρεπει να εχει ενεργοποιηθει πρώτα. Δείτε τις παραπάνω οδηγίες σχετικά με την ενεργοποίηση.

 

1) Δημιουργια συνδεσης στο κινητο(SE k320 και παρομοια Sony Ericsson):

Μενού -> Ρυθμίσεις -> Συνδεσιμότητα-> Επικοιν.δεδομέν. -> Λογαρ. δεδομ. -> Νέος λογαριασμός -> Προσθήκ.

Τύπος λογαρ.: Δεδομ. GPRS

Όνομα : Imode Διεύθυνση ΑΡΝ: i-mode

ονομα χρήστη και κωδικός τα αφηνουμε κενα. ->Αποθηκ.

 

Μενού -> Ρυθμίσεις -> Συνδεσιμότητα-> Ρυθμίσεις Internet ->Προφίλ Internet -> Νέο προφίλ -> Προσθήκ.

Όνομα : IMODE Σύνδεση με: Imode -> Αποθήκευση

Επιλέξτε IMODE και πρόσθετα-> Ρυθμίσεις

Σύνδεση με: Imode

Χρήση Proxy: Ναι Διεύθυνση Proxy: 172.019.043.006 Αριθμός θύρας: 5080

oνομα χρήστη και κωδικος δεν υπαρχουν -> Αποθήκευση

 

Πρόσθετα -> Προηγμένες -> Αλλ. homepage

Όνομα: i-mode portal

Διεύθυνση: http://portal.imode.gr -> Αποθήκευση

 

Παρατηρησεις:

1) Δεν μπαινει σε ασφαλεις σελιδες (Ισως να γινεται αν αλλαξουμε προσωρινα την θυρα απο 5080 σε 5443).

2) Δεν μπορουμε να δουμε τα ειδικα εικονιδια (emoji) τα οποια ειναι ενσωματωμενα στις i-mode συσκευες (στην θεση τους φαινονται τετραγωνακια).

3) Λειτουργουν οι συντομευσεις του αριθμητικου πληκτρολογιου.

 

 

2) Δημιουργια συνδεσης στον υπολογιστη:

 

Πρωτα πρωτα πρεπει να παμε στο κινητο(για τα SE) Μενού -> Ρυθμίσεις -> Συνδεσιμότητα-> Επικοιν.δεδομέν. -> Λογαρ. δεδομ. -> Imode -> Προσθετα -> Πληροφοριες λογαριασμου και να σημειωσουμε τον αριθμο της εξωτερικης ταυτοτητας.

 

Μετα πρεπει να φτιαξουμε μια νεα συνδεση μεσα απο τα windows με αριθμο τηλεφωνου *99***Χ# οπου Χ αντικαθιστουμε με τον αριθμο της εξωτερικης ταυτοτητας. (δηλαδη Χ ειναι η θεση στην οποια εχουν αποθηκευτει οι ρυθμισεις της συγκεκριμενης συνδεσης.)

 

Διαλεγουμε ως μοντεμ το κινητο και δεν συμπληρωνουμε username και password.

ΓΙΑ ΤΟΝ INTERNET EXPLORER:

Tools -> Internet options -> connections. Επιλεγουμε με το ποντικι την συνδεση που δημιουργησαμε και παταμε Settings.

Τσεκαρουμε το πρωτο κουτακι (Automatically detect settings), τσεκαρουμε το τριτο (Use a proxy server for this connection) και το τεταρτο (Bypass proxy server for local adresses). Κανουμε κλικ στο πρωτο Advanced, και βαζουμε :

 

HTTP: 172.019.043.006 και θυρα 5080

Secure: 172.019.043.006 και θυρα 5443

FTP: 172.019.043.006 και θυρα 5080

Socks: 172.019.043.006 και θυρα 5080

 

! ! ! Προσοχη: δεν τσεκαρουμε το use the same proxy server for all protocols. ! ! !

 

Παταμε ΟΚ και στην επομενη οθονη παλι ΟΚ.

 

ΓΙΑ ΤΟΝ FIREFOX 2.0:

Εργαλεια -> Επιλογες -> Για προχωρημενους -> Δικτυο -> Ρυθμισεις -> Χειροκινητη ρυθμιση διαμεσολαβητη ->

HTTP: 172.019.043.006 και θυρα 5080

SSL: 172.019.043.006 και θυρα 5443

FTP: 172.019.043.006 και θυρα 5080

Gopher: 172.019.043.006 και θυρα 5080

SOCKS: 172.019.043.006 και θυρα 5080

 

Παταμε ΟΚ και στην επομενη οθονη παλι ΟΚ.

 

Παρατηρησεις: Μπορουμε να κατεβασουμε αρχεια με μεγεθος πανω απο 1 ΜΒ αλλα υπαρχει περιορισμος στους τυπους.

Κατεβαινουν: .exe .jpg .mid .rar .jar

Δεν κατεβαινουν: .mp3 .jad

Ποτε ναι και ποτε οχι: .zip

Ρυθμίσεις για Nokia S60 3rd edition (και για 2rd με κάποιες παραλλαγές από το μέλος PCMAN).

 

Αφού κάνετε τα βήματα 1 και 2 πάμε στο 3ο βήμα αλλα αυτή τη φορά για nokia.

 

Βήμα 3ο)

 

Δημιουργία σύνδεσης στο κινητό

 

Ρυθμίσεις > Σημεία πρόσβασης > Επιλογές > Νέο σημείο πρόσβασης >

Όνομα σύνδεσης: I-mode (ή ότι θέλετε)

Φορέας δεδομένων: πακέτα δεδομένων

Όνομα σημ. πρόσβ.: i-mode

Όνομα χρήστη: (αφήστε το κενό)

Προτρ. κωδ. προσβ.: (αφήστε το κενό)

Έλεγχος στοιχείων: Κανονικός

Αρχική σελίδα: http://portal.imode.gr

 

Επιλογές > προχωρημ. ρυθμίσεις >

Τύπος δικτύου: IPv4

Διεύθυνση ΙΡ τηλεφ.: Αυτόμ. επιλογή

Διεύθυνση DNS: Αυτόμ. επιλογή

Διεύθ. διάκ. μεσολάβ.: 172.19.43.6

Αρ. θύρας διακ. μεσ: 5080

 

Πίσω > Πίσω > Πίσω > Πίσω > Έξοδος

 

 

 

Σημειώσεις: Εφαρμογές Opera Mini, Mig33 λειτουργούν άψογα. Προτείνω να μπαίνετε στο ίντερνετ μέσω κινητού μόνο μέσω της εφαρμογής Opera mini (ανοίγει τις ασφαλές συνδέσεις και τα css). Τον πρώτο μήνα ενεργοποίησης η Cosmote σας κάνει δώρο έναν μήνα δωρεάν πλοήγησης στο i-mode και σε οποία άλλη ιστοσελίδα θέλετε;). Το κακό νέο είναι ότι με 3g κατεβάζει 15ΚΒ/δευτερόλεπτο διότι υπάρχει κόφτης στα 128kbps.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ:

Μπορείτε να δημιουργήσετε νέο προφίλ ρυθμίσεων και να βάλετε: IP: 172.19.43.6 , PORT:5080, APN: i-mode , HOME PAGE: http://portal.imode.gr.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 269
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν λες οτι πρέπει να το ενεργοποιήσουμε απο συμβατό κινητο τί εννοείς? Να είναι η συσκευή i-mode? Τότε δεν έχει νόημα να πούμε οτι η συσκευή μας είναι από εξωτερικό, διότι αν είναι να έχουμε συσκευή για να το ενεργοποιήσουμε, τότε θα έχουμε και imei!

Επίσης πες οτι βρίσκουμε συσκευή και το ενεργοποιούμε.. Μετά θα πρέπει κάθε μήνα να το ενεργοποιούμε από συμβατή συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Mitsos_The_Great, συγχαρητηρια για τη δουλεια σου.

 

Ερωτηση 1: τα ανωτερω παιζουν και με αλλα κινητα? Πχ εγω εχω symbian 60 3rd edition(nokia e61i)

 

Ερωτηση 2: με τα ανωτερω, εχουμε internet 'απεριοριστο', στον υπολογιστη, οπως ειχαμε με wind plus παλια? Δεν το καταλαβα απο οσα διαβασα. ή μονο σε imode sites?

Link to comment
Share on other sites

H ενεργοποίηση του imode στα συμβόλαια γίνεται με πάγια εντολή?Ετσι ωστε να μην εισαι υποχρεωμένος καθε μηνα να κανεις την διαδικασία που αναφερεις
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες οτι πρέπει να το ενεργοποιήσουμε απο συμβατό κινητο τί εννοείς? Να είναι η συσκευή i-mode? Τότε δεν έχει νόημα να πούμε οτι η συσκευή μας είναι από εξωτερικό, διότι αν είναι να έχουμε συσκευή για να το ενεργοποιήσουμε, τότε θα έχουμε και imei!

Επίσης πες οτι βρίσκουμε συσκευή και το ενεργοποιούμε.. Μετά θα πρέπει κάθε μήνα να το ενεργοποιούμε από συμβατή συσκευή?

Δεν χρειάζεται συμβατή συσκευή να ενεργοποιηθεί. Μπορείς να το κανείς από το κινητό σου αφού μπεις στο i-mode και μετά 'Το δικό μου i-mode'. Δεν χρειάζεται συμβατή συσκευή να ενεργοποιηθεί.. Ήταν λάθος αυτό που είχα γράψει και το διόρθωσα;).

 

Mitsos_The_Great, συγχαρητηρια για τη δουλεια σου.

 

Ερωτηση 1: τα ανωτερω παιζουν και με αλλα κινητα? Πχ εγω εχω symbian 60 3rd edition(nokia e61i)

 

Ερωτηση 2: με τα ανωτερω, εχουμε internet 'απεριοριστο', στον υπολογιστη, οπως ειχαμε με wind plus παλια? Δεν το καταλαβα απο οσα διαβασα. ή μονο σε imode sites?

 

Απάντηση 1: Εφόσον έχεις βάλει τις ρυθμίσεις παίζουν;).

Απάντηση 2: Η πλοήγηση είναι για όλα τα sites. Όπως και στην Wind.

 

H ενεργοποίηση του imode στα συμβόλαια γίνεται με πάγια εντολή?Ετσι ωστε να μην εισαι υποχρεωμένος καθε μηνα να κανεις την διαδικασία που αναφερεις

 

Για συμβόλαια δεν γνωρίζω. Εγώ θα πρότεινα να γίνεται χρήση της υπηρεσίας σε καρτοκινητό.:)

Link to comment
Share on other sites

Mitsos_The_Great, πλοηγηση σε ολα τα sites, διχως περιορισμο, του στυλ 40mb? Αλλος κοφτης?(πχ 1mb ala wind)

Μπορεις να πεις και τις χρεωσεις? Ποσο το μηνα, πως επα-ενεργοποιηση στα καρτοκινητα?

Link to comment
Share on other sites

Mitsos_The_Great, πλοηγηση σε ολα τα sites, διχως περιορισμο, του στυλ 40mb? Αλλος κοφτης?(πχ 1mb ala wind)

Μπορεις να πεις και τις χρεωσεις? Ποσο το μηνα, πως επα-ενεργοποιηση στα καρτοκινητα?

 

Το i-mode έχει κόφτη στα 2ΜΒ. Κατά την πλοήγηση είναι απεριόριστο. 3,90/μήνα για μελλοντική χρήση ;)(ενεργοποίηση μέσω του portal i-mode).. Ο πρώτος μήνας είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Απλά από ότι κατάλαβα τουε λες ότι ναναι imei και επειδή αυτοί δεν θα το έχουν στη βάση τους, τους λες ότι το πήρες από εξωτερικό...

http://www.estudents.gr/images/links/8831.JPG Το Νο1 φοιτητικό site!!

Πωλείτε JC777 καινούριο για Θεσσαλονίκη 147€: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=217191

Πληροφορίες για JC777 εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=215460

Link to comment
Share on other sites

Απλά από ότι κατάλαβα τουε λες ότι ναναι imei και επειδή αυτοί δεν θα το έχουν στη βάση τους, τους λες ότι το πήρες από εξωτερικό...

 

Ακριβώς....:D

 

Το imode ΣΤΑΜΑΤΑ σε λιγο καιρο.Διοτι θα Yπαρχει μονο το myview

 

Αν δουν ότι υπάρχει κίνηση τον τελευταίο καιρό στο i-mode δεν νομίζω να το σταματήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Αν δουν ότι υπάρχει κίνηση τον τελευταίο καιρό στο i-mode δεν νομίζω να το σταματήσουν...

 

Απλα θα ερθουν ρυθμισεις του myview στο καθενα που χρησιμοποιει IMODE πολυ συντομα...........

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια λύση απελπισίας το i-mode για όσους έχουν δωρεάν ιντερνετ με wap tunneling (και ο νοών νοήτο :p) αλλά αφενός θα κοπεί σύντομα λογικά και το i-mode ή θα μπει όριο αφετέρου υπάρχει κόφτης στα 128 kbps και οι τσαμπατζήδες χρήστες 3g/hsdpa "σέρνονται" με ταχύτητες ISDN. Σε ορισμένα σημεία πώλησης western union υπάρχουν κάρτες κοσμοτε προς μισό ευρώ η μια. Είναι μια χαρά για χρήση i-mode. Παίρνουμε μερικές και χρησιμοποιούμε μια το μήνα οπότε το i-mode κοστίζει έτσι μισό ευρώ το μήνα, τα open vpn για κάθε μορφής πλατφόρμα παίρνουν φωτιά και όσο κρατήσει και αυτό...
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει κανεις τις ρυθμισεις για wm?(τα παιδια της SE δεν ταιριαζουν καθολου)

κανεις με ppc?

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι ρυθμισεις ειναι μονο για SE κινητα ? το δοκιμασε κανεις να μας πει οτι δουλευει 100% ?

 

εγω που εχω το ppc HTC Diamond τι ρυθμισεις να βαλω? στον οδηγο εχεις μονο για SE κινητα...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

αν εχω χασει τ κωδικό χρήστη τι μπορει να γινει?

 

εμενα πριν λιγο που πηρα δεν μου τον ζητησαν...

ουτε με ρωτησαν αν εχω παρει την συσκευη απο εξωτερικο...

δοκιμασε

Link to comment
Share on other sites

εγω περιμενω τις ρυθμισεις για PPC windows mobile για να το κανω... τις ξερει κανεις να μας τις γραψει?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

εμενα πριν λιγο που πηρα δεν μου τον ζητησαν...

ουτε με ρωτησαν αν εχω παρει την συσκευη απο εξωτερικο...

δοκιμασε

 

σε μενα πριν απο 10λεπτα που πηρα τηλ μου ειπε οτι δεν μπορει να ενεργοποιησει την υπηρεσια γιατι δεν βρει σκει το ιμει στο συστημα τις ειπα οτι ειναι το κ610 αγορασμενο απο εξωτερικο αλλα παπαλα δεν γινετε... εσυ πως το εκανες?τη συσκευη δηλωσες

Link to comment
Share on other sites

σε μενα πριν απο 10λεπτα που πηρα τηλ μου ειπε οτι δεν μπορει να ενεργοποιησει την υπηρεσια γιατι δεν βρει σκει το ιμει στο συστημα τις ειπα οτι ειναι το κ610 αγορασμενο απο εξωτερικο αλλα παπαλα δεν γινετε... εσυ πως το εκανες?τη συσκευη δηλωσες

 

Sony Ericsson K550im δηλωσα με το imei μου και δεν μου ζητησε τιποτα περισοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Sony Ericsson K550im δηλωσα με το imei μου και δεν μου ζητησε τιποτα περισοτερο.

 

περιεργο. μετα οταν ειπα οτι ξερω πως γινετε με τηλ απο εξωτερικο μου λεει κοιτα στο κατω απο την μπαταρια και πες μου τι αλλα ψηφια εχει διπλα στο ιμει...λες να επεσα σε περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

αρα παπαλα αν δεν εχουμε IMEI .... κριμα! :(

Τι κρίμα? Πάρε τηλέφωνο και πες ότι ΙΜΕΙ σου κατέβει. Δοκίμασε, τι έχεις να χάσεις?

 

Εγώ το ενεργοποίησα μόλις.

Προσωπικά, βρήκα κάποια ιμει στο google απο κ550 και είπα ένα.

Μου ζήτησε τα πάντα, ακόμα και 2ο αριθμό επικοινωνίας.

:D

 

Μην πέσετε όλοι με τα μούτρα σήμερα, θα μας πάρουν χαμπάρι :p

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις για Nokia S60 3rd edition (και για 2rd με κάποιες παραλλαγές).

 

Αφού κάνετε τα βήματα 1 και 2 του Mitsos_The_Great πάμε στο 3ο βήμα αλλα αυτή τη φορά για nokia.

 

Βήμα 3ο)

 

Δημιουργία σύνδεσης στο κινητό

 

Ρυθμίσεις > Σημεία πρόσβασης > Επιλογές > Νέο σημείο πρόσβασης >

Όνομα σύνδεσης: I-mode (ή ότι θέλετε)

Φορέας δεδομένων: πακέτα δεδομένων

Όνομα σημ. πρόσβ.: i-mode

Όνομα χρήστη: (αφήστε το κενό)

Προτρ. κωδ. προσβ.: (αφήστε το κενό)

Έλεγχος στοιχείων: Κανονικός

Αρχική σελίδα: http://portal.imode.gr

 

Επιλογές > προχωρημ. ρυθμίσεις >

Τύπος δικτύου: IPv4

Διεύθυνση ΙΡ τηλεφ.: Αυτόμ. επιλογή

Διεύθυνση DNS: Αυτόμ. επιλογή

Διεύθ. διάκ. μεσολάβ.: 172.19.43.6

Αρ. θύρας διακ. μεσ: 5080

 

Πίσω > Πίσω > Πίσω > Πίσω > Έξοδος

 

Mitsos_The_Great μπορείς να κάνεις αντιγραφή το ποστ μου και να το βάλεις στο πρώτο δικό σου.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Πω πω, την ψυχη μου εβγαλαν για να μου ενεργοποιησουν. Μιση ωρα αναμονη για να τσεκαρουν ιμει, και στο τελος ρωτησαν αν το πηρα εξωτερικο και ειπα οκ και τελος.

Θα με καλεσουν λεει να μου που να κανω ρυθμισεις.

Τωρα, τι ρυθμισεις να κανω σε νοκια, αφου ειπα sony ericson, ενας θεος ξερει.

Λεω οταν με καλεσουν να μη σηκωσω τηλεφωνο.

Σε 2 ωρες θα ειναι ενεργη η υπηρεσια.

 

Αλλα θελω βοηθεια.

Ρωτησα μετα το πρωτο μηνα με δωρεαν χρεωση, τι πρεπει να κανω για να εχω ξανα imode, και μου ειπε τιποτε! Δηλαδη του λεω, δεν χρειαζεται να στειλω καπου μηνυμα, να ξαναχω imode τον επομενο μηνα κλπ? Οχι μου λεει, ειναι μονιμως ενεργο το imode, εκτος απο τα site που εχουν τη δικη τους χρεωση!

 

Εγω φυσικα ουτε εχω κινητο imode, ουτε με ενδιαφερει το σερφαρισμα σε imode.

Το ενεργοποιησα μονο για χρηση με υπολογιστη.

 

Οποτε μετα τον 1 μηνα, τι πρεπει να κανω?

Στην πρωτη σελιδα γραφτηκε "3,90/μήνα για μελλοντική χρήση (ενεργοποίηση μέσω του portal i-mode)".

Αλλα ομως μου ειπε αυτος στο helpdesk?

Tελικα τι θα χρειαστει να κανω μετα το μηνα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...