Jump to content

Τηλέφωνημα για συνεργασία OTE-VIVODI


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πριν λίγο δέχτηκα μια κλήση όπως μου είπαν από τον ΟΤΕ (βρίσκομαι εκτός Αθηνών και Αττικής γενικά) και είπα να το ψάξω λίγο.Συγκεκριμένα μου είπαν ότι τηλεφωνούν από τον ΟΤΕ και ότι πρόκειται για μια συνεργασία vivodi-οτε και η προσφορά είναι αρχικά για διαφημιστικούς λόγους.Περιλαμβάνει 2 ώρες δωρεάν χρόνο ομιλίας το μήνα/(ή δίμηνο) και έπειτα 43% έκπτωση σε όλες τις κλήσεις αστικά,κινητά..και όλα αυτά χωρίς καμία επιβάρυνση ή αλλαγή, μόνο το πάγιο του OTE και θα μπορώ να την ακυρώσω τηλεφωνικά όποτε θελήσω. Ζήτησαν τα στοιχεία ταυτότητας και λογαριασμού οτε για να προχωρήσουν στην σύνδεση.

 

Δεν τα έδωσα, καθώς και με έπαιρναν με απόκρυψη δηλαδή δεν ήξερα με ποιον πραγματικά μιλάω και που ξέρω εάν υπάρχει κάποια δέσμευση την οποία δεν την αναφέρουν η κάποια αλλαγή στην ποιότητα της σύνδεσης. Όταν τους είπα εάν μπορώ να επισκεφθώ κάποιο κατάστημα ΟΤΕ στην πόλη μου, γιατί vivodι από όσο ξέρω δεν υπάρχει , ώστε να δω τους όρους της προσφοράς που πρόκειται να δεχτώ και μου είπαν ότι γίνεται μόνο τηλεφωνικά και μου έδωσαν ένα τηλέφωνο επικοινωνίας. Για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω το αριθμό εδώ, πάντως το whitepages.gr δεν μου έβγαλε ούτε ΟΤΕ ούτε vivodι αλλά μια ιδιωτική εταιρία από τα Πετράλωνα.

 

Τελικά τι ισχύει όντως η προσφορά? η μου είπαν με διαφορετικά λόγια να μεταφερθώ στην vivodi?ή πρόκειται για κάτι άλλο??

 

Βασικά δεν ψάχνομαι επειδή θέλω να δεχτώ την προσφορά, πάντα ήμουν επιφυλακτικός και βασικά ποτέ δεν μου άρεσαν οι κλήσεις στο σπίτι για προσφορές.Είναι ενοχλητικές.

 

Ευχαριστώ.

toblogakimou.net46.net
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ήταν από τη Vivodi, από τον ΟΤΕ πάντως το αποκλείω. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο δε θα υπήρχε πρόβλημα με το να πας να το κάνεις μόνος σου σε κατάστημα του ΟΤΕ (σίγουρα θα προσπαθούσε να στο κλείσει από το τηλέφωνο για να πάρει πώληση, αλλά όχι και να σου πει ότι δε γίνεται παρά μόνο τηλεφωνικά).

 

Κι άλλες εταιρίες το κάνουν ή έχουν κάνει στο παρελθόν, προκειμένου να ακουστούν λιγότερο ξένες στον πελάτη. Εμένα μου είχαν χτυπήσει την πόρτα από Teledome και το πρώτο που είπαν ήταν "είμαστε σε συνεργασία με τον ΟΤΕ και στην περιοχή σας μπορείτε να επωφεληθείτε από το τάδε πρόγραμμα κλπ." Φυσικά δεν είχε καμιά σχέση ο ΟΤΕ, απλά προεπιλογή βάζανε.

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Είναι από εξωτερικό call center που ψαρεύει πελάτες για λογαριασμό της Vivodi.

 

Αν έδινες τα στοιχεία σου θα σου ενεργοποιούσαν Vivodi μέσω προεπιλογής φορέα με όσες ώρες δωρεάν σου είπαν και τις υπόλοιπες χρεώσεις σύμφωνα με το βασικό πακέτο τηλεφωνίας με προεπιλογή φορέα της Vivodi. Είναι λιγο φτηνότερες (εκτός από τα κινητά, κυρίως λόγω της εφαρμογής ελάχιστης χρέωσης) αλλά σε καμία περίπτωση 43%.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οτι ειπε ο giamar. Και μη φοβασαι να αναφερεις τι βγαζει το whitepages.gr. Ποιοι ειναι οι ευνοητοι λογοι; Στειλτο μου εμενα με pm να το γραψω εγω...κι ας ερθει μετα το call centre να μου ζητησει το λογο! :mad:

Αυτα δεν πρεπει να κρυβονται.

 

Εχουν αναφερθει περιπτωσεις απατης ή φουσκωμενων προσφορων και με αλλες εταιριες, και μια με την Cosmoline στην οποια δουλευα και εμεινα εκληκτος γιατι εργαζομουν στο call center της και δεν ειχαμε καν τετοια ενημερωση για ξενα call centre.

 

Μετα καταλαβα γιατι καποιοι πελατες ηθελαν ειτε να μας στειλουν με φαξ την αιτηση ή να μας καλεσουν στο τηλ. κεντρο ή να περασουν απο τα γραφεια. Παρολο που δεν ειχαμε αποκρυψη οπως αλλα ιδιωτικα call centres.

 

Αυτο που γινεται ειναι οτι οι εταιριες νοικιαζουν αλλα ιδιωτικα call centres για την προωθηση των υπηρεσιων τους αλλα εκεινα φαινεται οτι δεν δουλευουν οπως θα επρεπε αλλα χωρις ηθικη. Ειδικα αν εχουν υπαλληλους που πληρωνονται βασει αιτησεων και χωρις σταθερο μισθο.

 

Το θεμα ειναι οτι καποτε ο πελατης θα το μαθει (μολις λαβει λογαριασμο) και θα καταλαβει την απατη. Και αυτο κανει κακο στην εκαστοτε εταιρια, οχι στο ξενο call centre που μισθωσε για να φερει πελατες.

Ασε που το βρισιμο ολο θα το φαει ο καημενος/η στο customer support της καθε εταιριας που θα τον παρουν για διακοπη της συμβασης.

 

Η υψιστη απατη μου ειχε τυχει οταν ημουν φοιτητης στη Λαρισα που μου χτυπησε μια λεγοντας οτι ειναι απο τη ΔΕΗ-Tellas και οτι θα μου βαλει μια προσφορα για να μιλαω φθηνοτερα στο τηλεφωνο!

Ειχα μεινει αναυδος απο το θρασος της! Ζητουσε να δει το λογαριασμο του τηλεφωνου υποτιθεται για να δει αν δικαιουμαι την προσφορα! Αυτο που ηθελε ηταν να αντιγραψει τα στοιχεια της προεπιλογης!

Λογος για συμβαση κανενας....παιρναν τα στοιχεια, σε ενεργοποιουσαν στην Tellas και εσυ ψαχνοσουνα! :X

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,

Όντως κάτι τέτοιο μου φαινόταν και εμένα ότι πήγαινε για προεπιλογή φορέα το θέμα, εάν και τους ρώτησα εάν μεταβαίνω στην vivodi και μου είπαν όχι. Δεν ψάχνομαι για αλλαγή φορέα μέχρι τώρα αλλά με νευρίασε εάν όντως είναι έτσι η κοροϊδία ότι δεν θα γίνει προεπιλογή, ότι και καλά τηλεφωνούν από ΟΤΕ και η απαίτησή να δώσω τηλεφωνικά στα στοιχεία μου σε κάποια που μ έλεγε ότι καλούσε από ΟΤΕ και με απόκρυψη, εάν είναι έτσι μπορώ να παίρνω και εγώ τηλέφωνα όποιον θέλω με απόκρυψη και να παίρνω τα στοιχεία του, για τόσο αφελής μας έχουν??Και γενικά με ενόχλησε το ότι εκείνοι με ενόχλησαν καλώντας με ότι ώρα θέλουν για να μου πλασάρουν το προϊόν τους.

 

VoodooCappuccino, άσε και έμενα πριν κανένα μήνα χτυπάει το κουδούνι και ήταν μια γυναίκα, και τα λόγια της ήταν γεια, είμαι από τον ΟΤΕ δώσε μου τα στοιχεία σου να σου κάνω μία έκπτωση..Είχε το στυλ, άντε δώσε τα χαρτιά σου να τελιώνουμε, χάρη σου κάνω..

toblogakimou.net46.net
Link to comment
Share on other sites

Όπως μας είπε το Ινστιτιούτο Καταναλωτών ΠΟΤΕ μην δέχεστε προσφορές για το ο,τιδήποτε τηλεφωνικά.

Αν θέλετε να αγοράσετε ένα προϊόν ή υπηρεσία να το ψάχνετε μόνοι σας στους επίσημους αντιπροσώπους της κάθε εταιρίας ή στα καταστήματά της.

Link to comment
Share on other sites

Όπως μας είπε το Ινστιτιούτο Καταναλωτών ΠΟΤΕ μην δέχεστε προσφορές για το ο,τιδήποτε τηλεφωνικά.

Αν θέλετε να αγοράσετε ένα προϊόν ή υπηρεσία να το ψάχνετε μόνοι σας στους επίσημους αντιπροσώπους της κάθε εταιρίας ή στα καταστήματά της.

 

Συμφωνώ απόλυτα, ούτε έχω πάρει κάτι έτσι ούτε και πρόκειται στο μέλλον.

toblogakimou.net46.net
Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες καποιες προσφορες γινονται μονο τηλεφωνικα απο τις εταιριες. Η εξ αποστασεως συμβασεις αποτελουν σημαντικο μεριδιο στην πιτα των πωλησεων των παροχων.

Αν καποιος καλει απο τηλ. κεντρο παροχου τοτε δε θα εχει αντιρηση να τον καλεσετε εσεις στο τηλεφωνο της εταιριας. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι προσφορές μπορούν να γίνουν και μέσω του λογαριασμού του καταναλωτή, αν δεν απατώμαι. Για να παρει την εταιρία ο καταναλωτής.

Αν γίνει τηλεφωνικά δεν πρέπει να είναι με αναγνώριση κλησεως;!

Αν πάρει από απόκρυψη να ¨εχετε τα αυτιά σας ανοιχτά και τα εγκεφαλικά σας κύταρρα σε εγρήγορση.

Link to comment
Share on other sites

Οι προσφορές μπορούν να γίνουν και μέσω του λογαριασμού του καταναλωτή, αν δεν απατώμαι. Για να παρει την εταιρία ο καταναλωτής.

Αν γίνει τηλεφωνικά δεν πρέπει να είναι με αναγνώριση κλησεως;!

Αν πάρει από απόκρυψη να ¨εχετε τα αυτιά σας ανοιχτά και τα εγκεφαλικά σας κύταρρα σε εγρήγορση.

 

Δεν σε πιανω στο πρωτο. ;)

Και χωρις αποκρυψη να παρει δεν εισαι εξασφαλισμενος 100%. Συνηθως οι αριθμοι δεν ειναι δηλωμενοι ενω το whitepages περιλαμβανει μονο του ΟΤΕ. Μπορεις βεβαια να βρεις σε ποιο παροχο εχει εκχωρηθει ο αριθμος αλλα τιποτα παραπανω οποτε παλι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. Γι'αυτο η καλυτερη λυση ειναι αυτη που ανεφερα.

 

Βεβαια περα απο αυτο δεν ειναι δυσκολο να καταλαβει καποιος αν βρωμαει η υποθεση...υπαρχει μια συγκεκριμενη διαδικασια που ακολουθειται στις συμβασεις εξ αποστασεως συμφωνα με τον κανονισμο της ΕΕΤΤ και τα ιδιωτικα τηλ. κεντρα συνηθως δεν την σεβονται. Ακομη και οριτζιναλ κεντρα παροχων πολλες φορες παρακαμπτουν και κοβουν...

 

Στο τελευταιο εχεις δικιο. Ειδικα οταν θα αναφερθουν οι οροι της συμβασης.

Link to comment
Share on other sites

Στον λογαριασμο του κινητού που λαμβάνω κάθε μηνα, στο κάτω μέρος λαμβάνω κάποιες πληροφορίες.

Κάτι τέτοιο εννοώ.

Η βόνταφον για παράδειγμα στέλνει ενα ενημερωτικό φυλλάδιο για το τι κάνει ή και τι υπηρεσίες έχει.

Διάφορα τέτοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Στον λογαριασμο του κινητού που λαμβάνω κάθε μηνα, στο κάτω μέρος λαμβάνω κάποιες πληροφορίες.

Κάτι τέτοιο εννοώ.

Η βόνταφον για παράδειγμα στέλνει ενα ενημερωτικό φυλλάδιο για το τι κάνει ή και τι υπηρεσίες έχει.

Διάφορα τέτοια πράγματα.

 

Οκ, καλα καταλαβα τοτε :p

Ρε συ εγω μιλαω για προσφορα, που δεν τη δινουν σε ολους. Π.χ. βγαζουν ενα νεο προγραμμα και το δοκιμαζουν σε συγκεκριμενη μεριδα πελατων. Μετα το βγαζουν και επισημα σε κυκλοφορια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορούν να το κάνουν επιλεκτικά σε μια ομάδα 1000 πελατών σε διάφορα σημεία της Αθήνας ή διαφόρων ελληνικών πόλεων πέρνοντας τηλέφωνο επισήμως η ίδια η εταιρία και όχι μέσω τηλεφωνητών άλλης εταιρίας που πέρνουν εκ μέρους αυτής;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορούν να το κάνουν επιλεκτικά σε μια ομάδα 1000 πελατών σε διάφορα σημεία της Αθήνας ή διαφόρων ελληνικών πόλεων πέρνοντας τηλέφωνο επισήμως η ίδια η εταιρία και όχι μέσω τηλεφωνητών άλλης εταιρίας που πέρνουν εκ μέρους αυτής;

 

Εκει ειναι το θεμα! Τα αλλα τηλ. κεντρα τα μισθωνουν συνηθως γιατι δεν φτανει το προσωπικο τους ή για εξτρα πελατεια.

Δεν δινουν παντα νεα προγραμματα. Θελουν να εχουν πελατεια σε σταθερη βαση και να την αυξανουν.

Π.χ. ενας συνδρομητης τους φευγει, δυο νεους βρισκουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και εγώ έλαβα χθες ένα τηλεφώνημα από τη TELLAS για μια συνεργασία με τον οτε κλπ όπως παραπάνω. Όταν τη ρώτησα από που θα λαμβάνω λογαριασμό μου είπε από τελλας και πάγιο στον οτε. Άρα της λέω προεπιλογή φορέα και μου λέει ναι. Μετά ρωτάω μπορώ να βρω τους όρους της προσφοράς στο σιτε της τελλας και κόμπιασε και μου είπε ναι. Κοιταξα και μου πρότεινε βασικά το πακέτο basic.

 

Απατεώνες!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...