Google Chrome

Απάντηση

mariodj

mariodj's Avatar: LG D802 G2
3G Member
Περιοχή: ioannina

Πως μπορώ να πάρω backup τους Σελιδοδείκτες Google Chrome??

Καλημέρα... θέλω να κάνω Format το PC (Windows Vista) και δεν ξέρω πως περνώ backap τους Σελιδοδείκτες..! από το Google Chrome..! μπορεί κάποιος να βοηθήσει???

ευχαριστω..!

o.k. το βρήκα..!!!
Μαζί με το νέο update του Chrome ίσως κάποιοι απο εσάς να παρατηρήσατε ένα νέο χαρακτηριστικό στις επιλογές του browser της Google. Στο “Personal Stuff” (προσωπικά στοιχεία)των επιλογών θα πρέπει να υπάρχει ένα κουμπί με τη λέξη “Sync”. Εδώ και αρκετό καιρό η Google είχε υποσχεθεί πως θα υλοποιήσει το χαρακτηριστικό του συγχρονισμού του Chrome με όλες τις προσωπικές προτιμήσεις ενός χρήστη να είναι ένα κλίκ μακριά ωστε να τις έχει σε κάθε PC που χρησιμοποιεί στο σπίτι, στη δουλειά, σε ένα κοινόχρηστο PC και να μπορεί να έχει παντού και πάντα μπροστά του τα Apps που έχει κατεβάσει, τα Autofill δεδομένα, τα Bookmarks, τα Extensions, τα Passwords, τα Themes και τις διάφορες μικροπινελιές ρυθμίσεων που θέλει να έχει όταν χρησιμοποιεί τον Chrome όπου και να βρίσκεται. Αυτό γίνεται με ένα single sign-on πληκτρολογώντας το username και το password του Google account του και όλα τα άλλα να τα αναλαμβάνει η Google αποθηκεύοντας ένα ένα όλα αυτά τα στοιχεία που κάνουν τον Chrome εξ’ολοκλήρου “δικό σου”. Δοκίμασα και έκανα sync τον δικό μου Chrome σε 3 υπολογιστές και το Sync δούλεψε αψεγάδιαστα. Είναι ένα πολύ βολικό κόλπο για να παίρνεις τις ρυθμίσεις του browsers σου μαζί όπου κι αν πάς! Εσείς; Το δοκιμάσατε;

Τελευταία τροποποίηση από mariodj: 2 Ιούλ. 2011, 02:10.

chrisgr38

chrisgr38's Avatar: Panasonic GD52
3G Member
Περιοχή: Άγνωστη
Ναι φιλε, αυτη λειτουργια του συγχρονισμου υπαρχει και καιρο στον Chrome. Μπορεις μαλιστα να τους επεξεργαστης απο google.com/bookmarks
Marketing δεν σημαινει διαφημιση

milkamarious

no avatar
Mobile Newbie
Γεια σας! Εχω προβλημα με το Chrome.. Δεν μπαινει σε καμια σελιδα και μου λεει αυτο:
Η ιστοσελίδα δεν είναι διαθέσιμη
Η προσπάθεια σύνδεσης του Google Chrome στον ιστότοπο www.facebook.com απορρίφθηκε. Ο ιστότοπος ενδέχεται να είναι εκτός λειτουργίας ή να μην είναι σωστά διαμορφωμένο το δίκτυό σας.
Δείτε ορισμένες προτάσεις:
Επαναλάβετε τη φόρτωση αυτής της ιστοσελίδας αργότερα.
Ελέγξτε τη σύνδεση σας στο Διαδίκτυο. Επανεκκινήστε δρομολογητές, μόντεμ ή άλλες συσκευές δικτύου που ενδεχομένως χρησιμοποιείτε.
Δοκιμάστε να προσθέσετε το Google Chrome ως επιτρεπόμενο πρόγραμμα στις ρυθμίσεις του τείχους προστασίας ή του λογισμικού προστασίας από ιούς. Αν συμπεριλαμβάνεται ήδη στα επιτρεπόμενα προγράμματα, δοκιμάστε να το διαγράψετε από τη λίστα με τα επιτρεπόμενα προγράμματα και να το προσθέσετε ξανά.
Εάν χρησιμοποιείτε ένα διακομιστή μεσολάβησης, ελέγξτε τις ρυθμίσεις του διακομιστή μεσολάβησης ή επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του δικτύου σας για να βεβαιωθείτε ότι ο διακομιστής μεσολάβησης λειτουργεί. Αν δεν πιστεύετε ότι απαιτείται η χρήση διακομιστή μεσολάβησης, προσαρμόστε τις ρυθμίσεις του διακομιστή μεσολάβησης: Μεταβείτε στο μενού με το κλειδί > Επιλογές > Σύνθετες επιλογές > Αλλαγή ρυθμίσεων διακομιστή μεσολάβησης... > Ρυθμίσεις LAN και αποεπιλέξτε το πλαίσιο ελέγχου "Χρήση διακομιστή μεσολάβησης για το δίκτυο LAN".
Σφάλμα 102 (net::ERR_CONNECTION_REFUSED): Ο διακομιστής απέρριψε τη σύνδεση.

Κατεβασα απο το mozilla το Chromium .. ειναι ολοιδιο με το chrome και 8ελω να παρω τους σελιδοδεικτες απο το chrome. Αυτο με τον συγχρονισμο δεν γινεται γιατι στο chrome μου λεει δεν εγινε συνδεση με τον διακομιστη....

mol

mol's Avatar: ZTE V967
4G Member
Περιοχή: ......
πως μπορώ να αποθηκεύσω μια σελίδα στον google chrome;
π.χ. στον firefox παω αρχειο-->αποθήκευση σελίδας ώς...
never turn back
Οδηγος rooting για HTC Desire Z- thanks to nikosk31
ΖΤΕ v967s: ROM Max Flavour v5, Clockworkmod Recovery v. 6.0.4.0
www.littlestories.gr

wicker

wicker's Avatar: LG D802 G2
HSCSD Member
Περιοχή: Κομοτηνή
Παράθεση από mol >
πως μπορώ να αποθηκεύσω μια σελίδα στον google chrome;
π.χ. στον firefox παω αρχειο-->αποθήκευση σελίδας ώς...
πατάς πάνω δεξιά που έχει ένα κλειδάκι
θα σου ανοίξει της ρυθμίσεις και θα δεις στην έκτη σειρά την φράση "αποθήκευση σελίδας ώς..."

nikos_kallithea

nikos_kallithea's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
3G Member
Περιοχή: Kallithea
Παράθεση από milkamarious >
Γεια σας! Εχω προβλημα με το Chrome.. Δεν μπαινει σε καμια σελιδα και μου λεει αυτο:

1. Η ιστοσελίδα δεν είναι διαθέσιμη

2. Κατεβασα απο το mozilla το Chromium .. ειναι ολοιδιο με το chrome και 8ελω να παρω τους σελιδοδεικτες απο το chrome. Αυτο με τον συγχρονισμο δεν γινεται γιατι στο chrome μου λεει δεν εγινε συνδεση με τον διακομιστη....
Λοιπον τα προβλήματα σου ειναι δυο.

1. οταν εχεις μήνυμα που λεει για διακομιστές, δεν ειναι διαθέσιμη κλπ τοτε ή εχει μπει κατα λάθος διακομιστής στο πρόγραμμα περιήγησης ή έπρεπε να υπάρχει και δεν υπάρχει, εννοείται βέβαια οτι αλλοι περιηγητές μπαίνουν σε αυτην τη σελιδα απο τον ιδιο υπολογιστή.

2. αυτο με τον συγχρονισμό και οτι δεν εχει σύνδεση ειναι άσχετα, ο "συγχρονισμός" οπως τον λες ή καλύτερα η μεταφόρτωση των σελιδοδεικτών απο το ενα πρόγραμμα στο αλλο δεν χρειάζεται σύνδεση με το ιντερνετ γίνεται local απο ενσωματωμένα προγραμματάκια "κλέφτες" που εχει ο κάθε browser.

Αν δεν μπορεις να μεταφωρτωσεις τους σελιδοδικτες τοτε καν' τους export απο το ενα προγραμμα και inport στο αλλο.
Τα σωτήρια έτη 2011, 2012, 2013, 2014.... οι χειρότερες χρονιές ever και όσο πάμε ακόμα χειρότερα. Πρέπει να μάθουμε να ψηφίζουμε !!! ....2015 είμαστε πλέον στην τελική φάση και επιστρέφουμε στην δραχμή

chrisgr38

3G Member
Παράθεση από milkamarious >
Η ιστοσελίδα δεν είναι διαθέσιμη
Η προσπάθεια σύνδεσης του Google Chrome στον ιστότοπο www.facebook.com απορρίφθηκε. Ο ιστότοπος ενδέχεται να είναι εκτός λειτουργίας ή να μην είναι σωστά διαμορφωμένο το δίκτυό σας.
Δείτε ορισμένες προτάσεις:
Επαναλάβετε τη φόρτωση αυτής της ιστοσελίδας αργότερα.
Ελέγξτε τη σύνδεση σας στο Διαδίκτυο. Επανεκκινήστε δρομολογητές, μόντεμ ή άλλες συσκευές δικτύου που ενδεχομένως χρησιμοποιείτε.
Δοκιμάστε να προσθέσετε το Google Chrome ως επιτρεπόμενο πρόγραμμα στις ρυθμίσεις του τείχους προστασίας ή του λογισμικού προστασίας από ιούς. Αν συμπεριλαμβάνεται ήδη στα επιτρεπόμενα προγράμματα, δοκιμάστε να το διαγράψετε από τη λίστα με τα επιτρεπόμενα προγράμματα και να το προσθέσετε ξανά.
Εάν χρησιμοποιείτε ένα διακομιστή μεσολάβησης, ελέγξτε τις ρυθμίσεις του διακομιστή μεσολάβησης ή επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του δικτύου σας για να βεβαιωθείτε ότι ο διακομιστής μεσολάβησης λειτουργεί. Αν δεν πιστεύετε ότι απαιτείται η χρήση διακομιστή μεσολάβησης, προσαρμόστε τις ρυθμίσεις του διακομιστή μεσολάβησης: Μεταβείτε στο μενού με το κλειδί > Επιλογές > Σύνθετες επιλογές > Αλλαγή ρυθμίσεων διακομιστή μεσολάβησης... > Ρυθμίσεις LAN και αποεπιλέξτε το πλαίσιο ελέγχου "Χρήση διακομιστή μεσολάβησης για το δίκτυο LAN".
Σφάλμα 102 (net::ERR_CONNECTION_REFUSED): Ο διακομιστής απέρριψε τη σύνδεση.

Κατεβασα απο το mozilla το Chromium .. ειναι ολοιδιο με το chrome και 8ελω να παρω τους σελιδοδεικτες απο το chrome. Αυτο με τον συγχρονισμο δεν γινεται γιατι στο chrome μου λεει δεν εγινε συνδεση με τον διακομιστη....
Στην τελικη, κανε uninstall και ξανα install τον chrome, αν δεν λυθει ουτε ετσι, ισως εχεις καποιο θεμα με την συνδεση σου

angski86

angski86's Avatar: HTC One
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: ΧΑΙΔΑΡΙ

περιεργο κολλημα

καλησπερα παιδια το τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω ενα περιεργο προβλημα πολλες φορες τρωει φρικη o chrome και οταν εχω ανοιξει καποιες καρτελες και θελω να της επιλεξω αντι να μου τις ανοιγει τις κλεινει η οταν παταω το βελακι να παω πισω αυτο μου ανοιγει αλλη καρτελα αντι να με παει πισω ειναι σαν να βραχυκυκλωνει και το θεμα ειναι οτι κολλαει και ολο το pc η λυση που εχω βρει οταν το παθαινει εαν δε ξεκολλησει μονο του ειναι να πατησω alt ctrl del να ανοιξει το παραθυρο με τις επιλογες το τι να κανω και να πατησω απλα ακυρο να με επαναφερει στα windows και μετα ολα κομπλε

nikosk31

nikosk31's Avatar: HTC Desire Z
GPRS Member
Περιοχή: Πετρουπολη
Αρχικα δοκιμασε να βγαλεις τον chrome και να τον ξαναβαλεις.
Μετα δοκιμασε να βγαλεις τον chrome και να βαλεις firefox.
Περα απο την πλακα ομως οταν λες κολλαει ολο το pc εννοεις οτι δεν ανταποκρινεται τιποτα αλλο εκτος απο ctrl+alt+del??
Device: HTC Desire Z, S-off
Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)
Οδηγος rooting για HTC Desire Z

Proud driver of Hellenic Racing team.

angski86

GSM Phase 2 Member
Παράθεση από nikosk31 >
Αρχικα δοκιμασε να βγαλεις τον chrome και να τον ξαναβαλεις.
Μετα δοκιμασε να βγαλεις τον chrome και να βαλεις firefox.
Περα απο την πλακα ομως οταν λες κολλαει ολο το pc εννοεις οτι δεν ανταποκρινεται τιποτα αλλο εκτος απο ctrl+alt+del??
ναι αυτο ακριβως δηλαδη οταν εχει φρικαρει ο chrome αν πατησω πχ εναρξη δεν ανοιγει τιποτα εχει κολλησει ειναι σαν να μπουκωνει ο υπολογιστης αλλα μολις πατησω ctrl+alt+del ολα ειναι μια χαρα

barca10

barca10's Avatar: Sony Ericsson Xperia Neo
HSCSD Member
Παράθεση από angski86 >
ναι αυτο ακριβως δηλαδη οταν εχει φρικαρει ο chrome αν πατησω πχ εναρξη δεν ανοιγει τιποτα εχει κολλησει ειναι σαν να μπουκωνει ο υπολογιστης αλλα μολις πατησω ctrl+alt+del ολα ειναι μια χαρα
δηλαδή κουνιέται μόνο το ποντίκι;

giothesuper

giothesuper's Avatar: Sony Ericsson Xperia Neo V
HSUPA Member
Περιοχή: ATHINA
οταν συμβαινει αυτο εχεις πολλα προγραμματα ανοικτα η καρτελες με βαριες ιστοσελιδες?
εχεις δοκιμασει απεγκατασταση?
Φιλικά Γιώργος

GIO......!!!!! ❼

angski86

GSM Phase 2 Member
Παράθεση από barca10 >
δηλαδή κουνιέται μόνο το ποντίκι;
ναι μονο το ποντικι

chrisgr38

3G Member
Γενικα ο Chrome δεν εχει παρουσιασει τετοια προβληματα. Εκτος αν εχεις την Dev εκδοση, καποιο θεμα εχει το συστημα σου.

ilka71

ilka71's Avatar: HTC Desire S
HSDPA Member
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ειμαι χρονια με τον ffox και εβαλα σημερα τον chrome και θελω καποια extensions που με βολευαν και αν υπαρχουν παρομοια εδω!
1--tab mix plus(βασικα θελω οι tabs να πανε κατω και να υπαρχει αποθηκευση αυτοματη και αποκατασταση συνεδριας)
2--multirowbookmark toolbar.(πολλες γραμμες στη γραμμη των αγαπημενων)
3--flashgot

ευχαριστω!

επισης πως απενεργοποιουμε το σπαστικο pop up πανω πανω να ρωταει εαν θελω να μεταφραστει η σελιδα στα ελληνικα?
HTC Desire S 800*480
Τελευταία τροποποίηση από ilka71: 9 Σεπ. 2011, 14:26.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης