Jump to content

Αγορά συσκευής Nokia από (online) κατάστημα


ostvarivanje
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος για αυτό το θέμα που ανοίγω, αλλά δε βρήκα κάποιο άλλο subforum πιο κατάλληλο.

Αγόρασα αυτό το κινητό για κάποιο συγγενικό μου πρόσωπο. Το πήρα από το e-shop και όπως βλέπεται στη σελίδα του έχει εγγύηση δύο χρόνια από τη Nokia. Η απόδειξη αγοράς είναι στις 23 Αυγούστου, δηλαδή το περασμένο Σάββατο. Από την πρώτη στιγμή που το ενεργοποιήσαμε είχε πρόβλημα και δε δεχόταν τη sim και ρωτούσε αν θέλουμε να το ενεργοποιήσουμε σε flymode. Βάζοντας-βγάζοντας πολλές φορές τη μπαταρία και την sim, μερικές φορές λειτούργησε κανονικά. Αλλά σε επανεκκίνηση ξανά τα ίδια. Έβαλα και άλλες κάρτες sim πιο καινούριες, μήπως και ήταν αυτό το πρόβλημα, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Σήμερα το πήγα σε Nokia shop (Γρεβενά) και μου είπε ότι έχει πρόβλημα η πλακέτα και ότι πρέπει να το στείλει στα κεντρικά και υπάρχει περίπτωση να το στείλουν και στο εξωτερικό. Αν δεν το στείλουν στο εξωτερικό μου είπε για 2 βδομάδες αναμονή, ενώ στο εξωτερικό περίπου ένα μήνα.

Από τη στιγμή που δεν έχει χρησιμοποιηθεί σχεδόν καθόλου, δεν μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση; Κάτι έχω ακούσει για διάστημα 7 ημερών (;), δεν είμαι σίγουρος.

Τι μπορώ να κάνω;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 187
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Φιλε μου καλησπερα εχω παθει παρομιο προβλημα με κινητο εμενα μου αναβοσβινε στα καλα καθουμενα.το πηγα πισω και μου ειπαν για αναβαθμηση αλλα με λιγο πιεση και λιγο τσαμπουκα καναν την αντικατασταση:mad::p.γνωμη μ ειναι να το επιστρεψεις και να απετησεις να στο κανουν αντικατασταση.δν ειναι δυνατων.καλη επιτυχια:D:D
Link to comment
Share on other sites

Να πας σε ένα κατάστημα e-shop και να ζητήσεις αντικατάσταση.

Μη διστάσεις, αν χρειαστεί σήκωσε και λίγο τη φωνή σου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις προτροπές σας. Τελικά πήρα το e-shop τηλέφωνο (Αθήνα) σήμερα το πρωί και ενώ στην αρχή μου έλεγε ότι εμείς δεν έχουμε καμία δουλειά και ότι πρέπει να πάω σε Nokia shop. Όταν του είπα όμως ότι δεν έχει χρησιμοποιηθεί το κινητό καθόλου, μου είπε ότι μέχρι μια βδομάδα και 30 λεπτά κλήσεων μπορεί να αντικατασταθεί και πριν λίγο το πήγα για αντικατάσταση. Τώρα περιμένω πότε θα μου στείλουν άλλο.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί το e-shop να είναι φθηνότερο από το Plaisio σε πολλά προϊόντα, αλλά τελικά σε θέματα αντικατάστασης το Plaisio είναι σοβαροί και επαγγελματίες. Μέσα σε μία βδομάδα από την αγορά του προϊόντος σου κάνουν αντικατάσταση.

Άντε τώρα να επιλέξεις.... φθηνό ή ακριβότερο με after sales support?

Ιδού το δίλλημα! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το e-shop να είναι φθηνότερο από το Plaisio σε πολλά προϊόντα, αλλά τελικά σε θέματα αντικατάστασης το Plaisio είναι σοβαροί και επαγγελματίες. Μέσα σε μία βδομάδα από την αγορά του προϊόντος σου κάνουν αντικατάσταση.

Άντε τώρα να επιλέξεις.... φθηνό ή ακριβότερο με after sales support?

Ιδού το δίλλημα! :worry:

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Το κινητό για το οποίο άνοιξα το θέμα έχει αντικατασταθεί και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Βέβαια έκανε γύρω στις 20 μέρες, αλλά αυτό δεν οφείλεται στο e-shop, αλλά στο ότι έπρεπε να πάει στη Nokia και να επιστρέψει σε αυτούς το καινούριο για να μου το στείλουν.

Επειδή αγοράζω σταθερά από το e-shop, όσες φορές είχα κάποιο πρόβλημα, έγινε άμεση αντικατάσταση. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το εν λόγω κατάστημα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To eshop είναι αρκετά οργανωμένο και σωστό εδώ στη Θεσσαλονίκη. Μου είχαν αλλάξει NOKIA 19 μηνών λόγω προβλήματος στην πλακέτα από ότι μου είπαν.

 

Για την επαρχεία βέβαια δεν ξέρω τι συμβαίνει, αλλά ψάξτο είναι εντάξει σαν εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, εγώ ψώνιζα και θα ψωνίζω από το e-shop, μιας και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Απλά το μοναδικό μου πρόβλημα είναι ότι αν χαλάσει κάτι, αναγκάζομαι (από τα Γρεβενά, όπου διαμένω) να το πάω στην Κοζάνη (που είναι το πιο κοντινό υποκατάστημα). Αλλά δεν είναι και τόσο άσχημο αυτό, πάω και για ένα καφεδάκι! :)

Κατά τα άλλα, όσες φορές μου χάλασε κάτι και ήταν εντός εγγύησης, δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

και το πλαισιο και το e-shop παθανε και μαθανε

Παντως τωρα πια μπορεις να πεις οτι κανουν σωστα τη δουλεια τους.

 

Δεν θα το ελεγα σε καμμια περιπτωση 3/4 χρονια πριν

Αλλα ευτυχως ξυπναει σιγα σιγα ο ελληνας καταναλωτης και ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΠΛΕΟΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είχα αγοράσει και γώ το συγκεκριμένο μοντέλο απο τον Γερμανό τα Χριστούγεννα. Σε δύο μέρες το γύρισα πίσω με πρόβλημα στην κάμερα. Μου το αντικατέστησαν άμεσα λεγοντάς μου ότι πρόκειται για ελλατωματικό προιόν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, το ιδιο ειχα παθει και εγω απο το e-shop με ενα αλλης μαρκας κινητο.

Φυσικα στην αρχη μου λεγαν μπλα μπλα αλλα μετα απο 2 μερες το πηγα πισω και μου πιστωσαν το ποσο να κανω αλλη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Παιδιά να πω κάτι...

Πολλά μαγαζιά αλλάζουν τις συσκευές που δεν παίζουν με καινούριες αρκεί να τις πάμε πίσω σε 7 μέρες από την αγορά... (Το λεγόμενο DOA - Dead on Arrival).

Νομίζω υπάρχει και νομοθεσία αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Αλλά προσοχή αυτό ισχύει μόνο για 7 μέρες. Γιαυτό αν αγοράζετε κάτι και δεν παίζει μην περιμένετε γιατί μετά πρέπει να πάει service και είναι τελείως διαφορετική διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγορασα ενα iphone 3GS απο το πλαισιο πριν 3 βδομαδες.Την πρωτη κιολας μερα ειδα οτι εχει προβλημα στην καμερα.Ηταν παρασκευη βραδυ και το πηγα πισω στο πλαισιο δευτερα πρωι.

Μου ειπαν οτι για το iphone δεν εχουν DOA και θα το στειλουν για service.τη δευτερα που μας ερχετε το κινητο θα κλεισει 3 βδομαδες στο service.

Ειναι νομιμο ολο αυτο η επρεπε να μου το αντικαταστησουν?

Wii Number

7116 0358 1247 8762

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγορασα ενα iphone 3GS απο το πλαισιο πριν 3 βδομαδες.Την πρωτη κιολας μερα ειδα οτι εχει προβλημα στην καμερα.Ηταν παρασκευη βραδυ και το πηγα πισω στο πλαισιο δευτερα πρωι.

Μου ειπαν οτι για το iphone δεν εχουν DOA και θα το στειλουν για service.τη δευτερα που μας ερχετε το κινητο θα κλεισει 3 βδομαδες στο service.

Ειναι νομιμο ολο αυτο η επρεπε να μου το αντικαταστησουν?

 

Νομίζω πρέπει να κοιτάξουμε την νομοθεσία...να μης μας δουλεύουν κιόλας...:mad:

 

Μην θυμηθώ τώρα τον νόμο που λέει ότι πρέπει η εγγύηση να είναι δυο χρόνια αλλά κάποιες εταιρίες δίνουν 1 χρόνο με πρώτη και καλύτερη την apple...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι λέτε αξίζει να περιμένουμε την wind να φέρει το Ν900 ή να το πάρουμε από κανένα κατάστημα στο internet?

Θα έχει διαφορά στην τιμή?

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε αξίζει να περιμένουμε την wind να το φέρει ή να το πάρουμε από κανένα κατάστημα στο internet?

Θα έχει διαφορά στην τιμή?

 

Εγώ πάντως το έχω παραγγείλει από expansys. Σιγά μην περιμένω την wind, άλλο ένα μήνα δηλαδή...;)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται οτι θα το παραγγειλω τωρα απο το εξπανσις...

κ αντε γεια...

 

Και εγώ σκέφτομαι να το παραγγείλω απο expandsys αλλά πότε προβλέπεται να μας παραδοθεί ? :blink::worry::!:

Link to comment
Share on other sites

μολις το παρηγγειλα..

το σαιτ λεει οτι σε 1-3 εργάσιμες μερες θα ειναι εκει...

τωρα ενας Θεος ξερει..

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και τους κωδικούς για expansys αλλά ρίξτε μια ματιά και στο clove έχει καλή τιμή.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και τους κωδικούς για expansys αλλά ρίξτε μια ματιά και στο clove έχει καλή τιμή.

 

Το εχει 480 και λεει οτι ερχεται Δεκεμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και τους κωδικούς για expansys αλλά ρίξτε μια ματιά και στο clove έχει καλή τιμή.

 

τι εννοεις του κωδικους;

υπηρχε κατι αλλο που επρεπε να προσεξω εκτος απο το οτι παρηγγειλα το Ν900;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά άμα το expansys το δίνει 565€ η WIND πόσο θα το δίνει?

Στο φυλλάδιο που έχουν προμηθευτεί μερικοί φίλοι υπάρχει τιμή?

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...