Jump to content

[Off-topic] Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μίλησα σήμερα με την αντιπροσωπεία της ASUS στην Ελλάδα...το 901 το περιμένουν να έρθει την 2η με 3η εβδομάδα του Αυγούστου...δηλαδή καλό Σεπτέμβρη..:O

ότι κυκλοφορεί σε 901 αυτή τη στιγμή το θεωρούν παραεισαγωγή και δεν καλύπτεται από εγγύηση...αυτά..:)

ψέμμα.

 

αν είναι από ΕΕ τότε έχει εγγύηση. και παρακαλώ μη σβήσετε και αυτό το μήνυμα. καταντάει βόθρος...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ψέμμα.

 

αν είναι από ΕΕ τότε έχει εγγύηση. και παρακαλώ μη σβήσετε και αυτό το μήνυμα. καταντάει βόθρος...

 

ΨΕΜΜΑ

 

οι εγγυησεις των ΕΕΕ ειναι REGIONAL. Ισχύουν μονο απο την χωρα στην οποια πουλιουνται. Τα Αγγλικα πχ ΕΕΕ μπορουν να λαβουν service μόνο στην Αγγλια και οχι πχ στην Γαλλια. Μην παραπληροφορεις ακόμα μια φορα...

 

Check with Asus...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

ψέμμα.

 

αν είναι από ΕΕ τότε έχει εγγύηση. και παρακαλώ μη σβήσετε και αυτό το μήνυμα. καταντάει βόθρος...

Σε πολλές περιπτώσεις, μία αντιπροσωπεία υποχρεούται -δυστυχώς- να υποστηρίξει μόνο τα μηχανήματα που εισάγει εκείνη και μόνο. Έτσι κι αλλιώς ο Nikos_S3 αναφέρει ότι επικοινώνησε μαζί τους, πριν το γράψει αυτό, οπότε μην απαντάς με αυτό τον τρόπο και μην δημιουργείς συνεχώς προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές περιπτώσεις, μία αντιπροσωπεία υποχρεούται -δυστυχώς- να υποστηρίξει μόνο τα μηχανήματα που εισάγει εκείνη και μόνο. Έτσι κι αλλιώς ο Nikos_S3 αναφέρει ότι επικοινώνησε μαζί τους, πριν το γράψει αυτό, οπότε μην απαντάς με αυτό τον τρόπο και μην δημιουργείς συνεχώς προβλήματα.

επειδή μίλησα με το νίκο, εκείνος εννοεί μόνο αυτά εκτός ΕΕ.

 

οπότε ηρέμισε και δέξου ότι έχω δίκαιο.

 

;)

 

Υ.Γ. αν έχεις την απόδειξη σε καλύπτουν σε όλη την ΕΕ. διάβασε τον κοινοτικό κώδικα και μετά απάντα έξυπνε 30άρη ;)

 

Υ.Γ.2) έχω παραδείγματα φίλων (2) που μπορώ να αναφέρω και ονόματα (δε θα σου κάνω τη χάρη) που Γερμανικές συσκευές eeepc τις επισκεύασαν δωρεάν (δεν ξέρω που στον κόσμο) αλλά τα πήγαν στο εδώ Point.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που λεει ο Αλεξ εχει δικιο, βαση νομοθεσιας οποιαδηποτε συσκευη (ακομα και αυτοκινητα) αγοραστει απο χωρα μελος, καλυπτεται σε ολες τις χωρες της ΕΕ για το διαστημα που οριζει η κοινωτικη οδηγια (π.χ ηλεκτρικα ηλεκτρονικα 2 χρονια)
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που λεει ο Αλεξ εχει δικιο, βαση νομοθεσιας οποιαδηποτε συσκευη (ακομα και αυτοκινητα) αγοραστει απο χωρα μελος, καλυπτεται σε ολες τις χωρες της ΕΕ για το διαστημα που οριζει η κοινωτικη οδηγια (π.χ ηλεκτρικα ηλεκτρονικα 2 χρονια)

 

Δεν ειναι υποχρεωμενη να σε καλυψει σε κατι που δεν εισαγει και κατ' επεκταση η Asus αναφερει ρητα και ξεκαθαρα στο site της πως για τα EEE υπάρχει άλλη πολιτικη υποστηριξης σε σχεση με τα υπολοιπα laptop της.

 

Το τι αναφέρει ο κοινοτικος κωδικας ειναι πολυ σχετικο με το τι ισχυει, και επιδεχεται ερμηνειας.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποχρεωμενη να σε καλυψει σε κατι που δεν εισαγει και κατ' επεκταση η Asus αναφερει ρητα και ξεκαθαρα στο site της πως για τα EEE υπάρχει άλλη πολιτικη υποστηριξης σε σχεση με τα υπολοιπα laptop της.

 

Το τι αναφέρει ο κοινοτικος κωδικας ειναι πολυ σχετικο με το τι ισχυει, και επιδεχεται ερμηνειας.

αν εσύ έχεις κέρδος από αυτή την κατάσταση οκ. απλά να ξέρεις ότι οφείλει να στο φτιάξει αφού έχεις νόμιμη απόδειξη αγοράς από χώρα μέλος της ΕΕ (όχι απλά ΟΝΕ).

 

αν δε στο φτιάξει μια απλή καταγγελεία στο αντίστοιχο τμήμα υποθέσεων της Ένωσης (μηδενικό κόστος) θα τους αναγκάσει να πληρώσουν στην καλύτερη μερικές χιλιάδες ευρώ πρόστιμο. όχι σε σένα (δυστυχώς) αλλά στο κοινοτικό ταμείο.

 

αυτά γιατί κάποιοι συστηματικά αγνοούνε το ότι είμαστε στην Ένωση και η ζωή έχει αλλάξει.

 

Υ.Γ. άσε τις ερμηνίες γιαυτούς που ξέρουν ;) δοκίμασε το σέρβις της asus με απόδειξη γερμανίας (το έκαναν φίλοι μου) και πες μου μήπως σε έκλεισαν και φυλακή :p απλά πράγματα. μη τα δυσκολεύεις. είτε αγοράσεις κάτι από εδώ είτε κάτι απέξω (ΕΕ πάντα) θεωρείται ο ίδιος αγοραστικός τόπος.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αφού αναφέρεσαι στο κοινοτικό δίκαιο θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι μία οδηγία της Ε.Ε. προς τα κράτη-μέλη, μέχρι να ενσωματωθεί στο νομοθετικό τους πλαίσιο (το οποίο οφείλουν να κάνουν), είναι αυτό που λέει η λέξη: οδηγία. Για παράδειγμα το ίδιο είχε γίνει και με τη διάρκεια της εγγύησης που πρέπει να είναι δύο χρόνια. Στην ελληνική νομοθεσία ενσωματώθηκε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Στο συγκεκριμένο θέμα, προσωπικά εγώ δεν γνωρίζω να έχει γίνει κάτι τέτοιο, ενώ έχω παραδείγματα αντιπροσωπειών/εισαγωγέων που δεν υποστηρίζουν προϊόντα με πανευρωπαϊκή εγγύηση, που δεν προέρχονται από δική τους εισαγωγή. Επομένως δεν μπορώ να είμαι κατηγορηματικός και οφείλω να προειδοποιήσω τον υποψήφιο αγοραστή. Κάτι που δεν κάνεις ποτέ, αλλά συνεχίζεις να γράφεις τα ίδια και τα ίδια, με το εριστικό υφάκι του τα "ξέρω όλα και δεν κάνω ποτέ λάθος" το οποίο, στο έχω πει κι άλλη φορά, δεν βοηθάει κανέναν.

 

Για άλλη μια φορά σταμάτα να παραπληροφορείς τον κόσμο και σταμάτα να επιμένεις μέχρι αυτό το σημείο. Γράψε την άποψη σου κόσμια χωρίς να γίνεσαι συνεχώς εριστικός και χωρίς να επιμένεις για κάτι που δεν είσαι απόλυτα σίγουρος. Επίσης δεν χρειάζεται να απαντάς σε όλους και για όλα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...